bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Allerji ve Alerji Çeşitleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 10:00   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Penisilin allerjisi nedir ?

PENİSİLİN ALLERJİSİ
Penisilin Allerjisi Sık Rastlanılan Bir Durum mudur?
Penisilinler allerjik reaksiyonlara en sık neden olan ilaçlardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde penisiline karşı allerjik reaksiyona tedavi kürlerinin %1-10 unda rastlanmasına rağmen bunların ancak 4 /10.000 - 15/10.000 inde anaflaktik (ağır allerjik) reaksiyon görülmüştür. Penisilin anaflaksisinden ölüm ise tedavi kürlerinin 1/50.000 - 1/100.000 inde görülmektedir. Bu penisiline bağlı anaflaktik reaksiyonların yaklaşık onda birinin ölümcül seyrettiği anlamına gelir. Hastanede yatan hastaların %10-20 sinin penisilin allerjisi öyküsü vermelerine karşın bunların yaklaşık %75 inin hatalı bir şekilde “penisiline allerjik” olarak tanımlanmış veya zamanla duyarlılıklarını kaybetmiş oldukları gösterilmiştir.

Penisilin Allerjisi Nasıl Oluşur?
Ölümcül penisilin reaksiyonlarının %96 sı ilaç uygulandıktan sonraki 60 dakika içinde ortaya çıkmaktadır. Penisilinin damardan veya kas içi uygulanması ağızdan kullanımından daha fazla allerjik reaksiyona neden olur. Penisilin allerjisi öyküsü olanlar böyle bir öykü olmayan kişilere göre 4-6 kat daha fazla reaksiyon görülme riskine sahiptirler. Bununla birlikte fatal penisilin ve diğer sentetik penisilin allerjik reaksiyonlarının çoğu daha önce bu antibiyotiklere karşı allerjik reaksiyon vermemiş kişilerde görülür. Bu kişilerin duyarlılaşması son penisilin tedavisi sırasında gizli çevresel karşılaşma ile oluşabilir. Gıdalara koruyucu katkı maddesi olarak konulan penisilin eti yenen hayvanlara daha önce tedavi amacıyla verilmiş olan penisilin veya sağlık personelinin havadaki penisilin partiküllerini soluması bu tip bir karşılaşmadır.
Penisilin molekülündeki beta laktam halkası fizyolojik şartlarda vücutta kendiliğinden açılarak penicilloyl grubu oluşturur. Penisilin moleküllerinin %95 i penicilloyl grubuna dönüşüp vücuttaki proteinlere geri dönüşümsüz bağlandığı için bu gruba “major determinant” denilmiştir. Bu reaksiyon prototip olan benzil penisilin ve hemen hemen tüm sentetik penisilinler ile gerçekleşir. Benzil penisilin diğer bazı antijenik determinantları oluşturmak üzere %5 oranında başka :-):-):-):-)bolik yollarla da parçalanır. Bu parçalanma sonucu oluşan az miktarda yapılıp değişik kişilerde farklı bağışıklık cevapları uyaran ürünler “minör determinantlar” olarak isimlendirilmiştir (benzylpenicilloate benzlypenylloate benzlypenicilline G). Penisiline karşı anaflaktik reaksiyonlar genellikle minör determinantlara karşı oluşan IgE antikorlarıyla ortaya çıkmaktadır. Akselere (hızlanmış) ve geç ürtikeriyal (kaşıntılı allerjik döküntü) reaksiyonlar ise genellikle penicilloyl-spesifik IgE antikorlarıyla (major determinant) gerçekleşir.

Penisilin Allerjisi Nasıl Tanınır?
1. Ayrıntılı öykü:
İlacın daha önce neden olduğu reaksiyon ile ilgili ayrıntılı öykü tanı ve tedavide belirleyici olabilir. Uzun süredir kullanılmakta olan ilaçlardan çok yeni başlanan veya mükerrer verilen ilaçlar reaksiyon açısından daha önemlidir. Önceden bir ilaca allerjik cevap veren hasta yapısal olarak farklı da olsa başka bir ilaca karşı reaksiyon verme riski taşır. Örneğin penisilin allerjisi saptanan hastalarda diğer grup antibiyotiklere allerjik reaksiyon verme riski 10 kat artmıştır. Penisilinle karşılaşma öyküsü allerjik reaksiyonlar için risk olmamakla birlikte penisiline allerjik reaksiyon verme öyküsü önemli bir risktir. Allerjik hastalık öyküsü ilaç allerjisi riskini artırmaz ancak anaflaktik (ağır allerjik) ilaç reaksiyonları için predispozan (kolaylaştırıcı) faktördür. Antimikrobiyal ilaçlara gösterilen reaksiyonlarda ailesel yatkınlık sözkonusudur. Antibiyotik allerjisi olan ebeveynin çocuğunda 16 yaş itibarıyla aynı ilaca karşı allerjik reaksiyon görülme olasılığı %26 dır. Bir başka deyişle aile öyküsü olmayanlara göre 15 kat artmıştır.
2. Kanda RAST (Radio Allergo Sorbent Test) testi:
Penicilloyl determinantına karşı IgE antikorunu belirleyen RAST geliştirilmiştir. Halen minör determinant antikorları için RAST mevcut değildir. Yalancı pozitiflik ve yalancı negatiflik olabilmektedir. Bu edenlerle RAST ve diğer in-vitro analoglarının klinikte kullanımı sınırlıdır.
3. Cilt testi:
Bir kişinin IgE ye bağlı akut penisilin allerjik reaksiyon potansiyeli taşıyıp taşımadığını değerlendirmede en faydalı bilgi major ve minör penisilin determinantlarına olan cilt testi cevabıdır. Major determinant-spesifik IgE antikorunun belirlenmesinde cilt testi solüsyonu olarak kullanılan penicilloyl-polylysine (PPL) elde edilmiştir. Bu madde ticari sunumdadır (Pre-Pen®) ancak ülkemizde mevcut değildir. Minör determinantlar labil olduğu için ve multivalan formda sentezlenmesi zor olduğundan cilt testi genellikle benzil penisilin G benzil penisilinin alkali hidroliz ürünü olan benzylpenicilloate ve asit hidroliz ürünü olan benzlypenylloate karışımı (Minor Determinant Mixture; MDM) ile uygulanmaktadır. Fakat MDM halen ticari sunumda değildir. Minör determinant reaktifi olarak sadece benzil penisilin 10.000 U/ml dilüsyonda kullanılırsa allerjik hastaların %5-10 u gözden kaçar. Bu hastaların bir kısmı ciddi anaflaktik reaksiyon riski taşıyabilir. Bununla birlikte bu solüsyon IgE ye bağlı reaksiyon öyküsü olmayan hastalarda MDM’a iyi bir alternatiftir. Güvenlik açısından intradermal cilt testi yapılmadan önce çizme (scratch) veya epikütanöz delme (prick) test uygulanmalıdır. Cilt testi reaktiflerine karşı sistemik reaksiyon penisilin allerji öyküsü bulunan hastaların %1 veya daha azında görülmüştür. Ön kolun iç yüzünde 26 G PPD iğnesi ile 1 cm uzunluğunda bir çizik yapılır. Bu çiziğin üzerine 0.1 ml sulandırılmamış reaktif damlatılır 10 dakika içinde reaksiyon görülmezse intradermal teste geçilir. Çizik etrafında 20 dakikadan fazla sebat eden endurasyon (ciltte sert kıvam ve kızarıklık) pozitif reaksiyondur. İntradermal testte ise 0.02 ml reaktif ile ciltte 3-4 mm kabarcık oluşturulur. 15-20 dakika sonra endurasyon çapı 5 mm veya daha fazla ise test pozitif kabul edilir.
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-01-2012, 10:23   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha fazla bilgi yok mu ?
 

Alt 11-01-2012, 12:18   #3 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Penisilin Alerjisi

Penisilin alerjisi nedir penisilin iğneleri yapılırken nelere dikkat edilmelidir bu alerji hangi sıklıkta genelde kimlerde görülür çocuklar mı yoksa yetişkinler mi daha fazla risk altındadır penisilin alerji testi nasıl yapılır ?

1929 yılında keşfedilen penisilin o günden bugüne kadar klinikte en çok kullanılan ilaçlardan biri olma özelliğini korumuştur. 1949′da penisilin alerjisine bağlı ilk ölüm vakasının bildirilmesinden sonra ise dikkatleri üzerine çekmiştir. Bugün penisilin tüm ilaç alerjilerine bağlı ölümlerin yüzde 75′inden sorumludur. Yani demek oluyor ki birinin kullandığı ilaca bağlı alerjiden öldüğünü duyarsanız o kişinin ölümüne sebep olan ilaç yüzde yetmiş beş olasılıkla penisilindir.

Penisilin alerjisi sıklıkla vücutta kızarıklık ve döküntü gibi bulgularla ortaya çıkar. Penisiline bağlı şok ve koma gibi ciddi reaksiyonların oranı çok düşüktür (Her yüz bin penisilin iğnesi yapılana karşılık iki reaksiyon).

Çocuklarda Penisilin Alerjisi Riski Nedir ?

Bu tip reaksiyonlar en sık 20-49 yaş arası görülür. Çocuklarda özellikle süt çocuklarında ve okul öncesi yaşlarda penisilin alerjisi çok nadir görülür. Yeni doğanlarda hemen hiç görülmez. Bunun nedenleri çocukların penisilin ile daha önceden karşılaşma oranının daha az olması ilaca karşı yeterli alerjik cevap verememeleri ve ilacın vücutlarında daha farklı şekilde parçalanmasıdır.

Alerjik Reaksiyon Nasıl Oluşur ?

Alerjik reaksiyonlar penisilinin deriye tatbiki ağızdan veya solunum yolu ile alınmasından sonra oluşabilirse de en ağır reaksiyonlar ilacın iğne ile kas içine veya damar içine verilmesinden sonra görülür. İlk uygulamadan sonra geçen süre arttıkça ciddi reaksiyon görülme riski de azalır. Yapılan çalışmalarda penisilin alerjisinin alerjik hastalığı (astım saman nezlesi gibi) olan kişilerde daha fazla görülmediği saptanmıştır. Yani örneğin alerjik bir rahatsızlık olan astım hastalığına yakalanmış biri penisiline de alerjik reaksiyon gösterir diyemeyiz. Çünkü penisilin duyarlılığı penisilinle karşılaşma sonucu gerçekleşir. Penisilin alerjisi var olduğu söylenen bir çocuğun ailesinden hastanın hikayesi çok dikkatli alınmalıdır. Penisilinle daha önceki karşılaşmaların şekli süresi alerjik belirtilerin başlama şekli zamanı diğer ilaçlarla karşılaşmaları dikkatli soruşturulmalıdır. Şüpheli durumlarda deri testi yapılır. Az olmakla beraber bu testlerin riski yok değildir. Ancak tecrübeli personel tarafından tekniğine uygun yapılırsa emniyet sınırı genişler.

Deri testi pozitif olanlarda mümkünse başka bir antibiyotik kullanılmalıdır. Mutlaka penisilin kullanmak gerekiyorsa (kalp kapağı hastalığı menenjit kızıl romatizmal ateş) penisiline çok düşük dozlarda başlanır daha sonra giderek dozlar artırılarak hastanın penisiline karşı duyarlılığı önlenebilir.

Penisilin Alerjisi Testi Nasıl Yapılır ?

Penisilin testi için penisilinin değişik bir formu olan kristalize penisilin G ile hazırlanan bir solüsyondan belli bir miktar alınır ve koldan zerk edilir. Bu arada diğer kola da bir mikktar serum fizyolojik zerk edilir. 15 dakika sonra iki kol karşılaştırılır. Karşılaştırma sonucunda Penisilin uygulanan kolda serum uygulanan kola kıyasla belirgin bir fark ya da 5 mm’den daha iri bir şişlik oluşmuşsa test pozitif kabul edilir ve o kişinin penisiline alerjisi vardır denilir penisilin içeren antibiyotik kullanımı önerilmez.

Penisilin testinin negatif çıkması o kişide alerji olmayacağı anlamına gelmez testin negatif çıktığı hastalarda da penisiline bağlı anafilaksi gelişme ihtimali vardır. Bu nedenle penisilin iğnesi sağlık kuruluşunda yapılmalıdır.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-01-2012, 12:20   #4 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart

Penisilin alerjisi

Tanım :
Penisilin enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik olmasının yanı sıra piyasada mevcut antibiyotiklerden bir çoğunun temelini de oluşturmaktadır .Bu nedenle de sık kullanılan ilaçlardan biridir. Ancak eğer penisiline alerjisi olanların bu ilacı almaları tehlikeli olabilir. Penisilin alerjisi en yaygın olan ilaç alerjisidir.Penisilin alerjisi ile meydana gelen alerjik tepkimeler kızarıklıklardan nefes almada güçlük gibi ölüm tehlikesi taşıyan reaksiyonlara kadar uzanabilir.

Sebepler Sıklık ve Risk Faktörleri :

Penisilin Alerjisinin Belirtileri

Penisilin alerjisinin en sık görülen belirtileri:

Kızarıklık
Ciltte döküntü (Kurdeşen)
Gözlerde kaşıntı
Dudaklar dil ve yüzde şişme (anjiyoödem)

Penisilin alerjisinin en ciddi reaksiyonu ölümcül nitelik taşıyabilecek olan anafilaktik tepkimedir. Anafilaktik reaksiyonlar yüksek hassasiyet taşıyan kişilerde penisiline maruz kalmanın hemen ardından gelişir ve solunum yollarının (bronşlar) sıkışmasına neden olarak nefes almayı güçleştirir. Tansiyon ölüm tehlikesi oluşturan seviyelere düşerek bilinç kaybına. Ayrıca;

Hırıltılı solunum
Bilinçte bulanıklaşma
Hızlı ve zayıf nabız
Dudaklar ve tırnak dipleri öncelikli olmak üzere morarma
İshal
Bulantı ve kusma
Böyle bir durumla karşılaşınca 112 numaralı telefon aranarak acil tıbbi yardım sağlanmalıdır.

Bazı kişilerde Penisilin alerjisi doğuştan gelmeyip zamanla gelişebilir. Bundan sonra penisilin veya penisilin kökünden gelen (yarı sentetik penisilinler) antibiyotiklere yeniden maruz kalmak alerjik reaksiyonların ağırlaşmasına neden olabilir. Penisilin alerjisinin gelişme nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Öte yandan belirli kişiler penisilin alerjisine yakalanma konusunda diğerlerine göre daha yüksek risk altında görünmektedir. Kalıtsallık bunda bir rol oynayabilir.

Doktorunuzu bilgilendirin

Eğer daha önce penisilin ya da antibiyotik kullandığınızda yukarıdaki belirtilerden en az birini yaşamışsanız herhangi bir nedenle doktora başvurduğunuzda bundan bahsetmeyi ihmal etmeyin. Penisiline alerjisi olabileceğini düşündüğünüz belirtileriniz varsa şikayetleriniz hafif bile olsa belirtiler kaybolmadan doktorunuzla konuşun. Bu durum teşhisin konmasına yardımcı olacaktır.

Penisilin Alerjisinin Teşhisi

Penisilin alerjisi düşünülen hallerde eğer kullanılması düşünülüyorsa çok az miktarda penisilinin cilt içine zerk edilmesiyle test yapılabilir. Alerji bulunan hallerde ilacın zerk edildiği yerde kızarıklık şişlik kaşıntı gibi belirtiler görülebilir. Bazen bu test sırasında bile anafilaksi türü şiddetli belirtiler görülebileceğinden bu tetkikin uzmanlaşmış alerji merkezlerinde yapılması tercih edilmelidir.

Önlem

Penisilin alerjisinden kaçınmanın en iyi yolu penisilinden ve benzeri antibiyotiklerden tamamen uzak durmaktır. Doktorunuza bahsettiğiniz taktirde penisilin grubuyla bağlantısı olmayan bir antibiyotik verebilir.
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Penisilin allerjisi nedir ?

Penisilin allerjisi nedir ? konusu, Sağlığımız / Allerji ve Alerji Çeşitleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: pelisilin, penisilin alerjisi belirtileri, penisilin nedir, pensilin nedir, pelisilin nedir, pensilin allerjisi, penislin nedir, pelisin nedir, penisilin alerjisi nedir, penislin alerjisi, penisilin alerji belirtileri, penisilin alerjisi belirtisi, iğne alerjisi belirtileri, penisilin çeşitleri, penesilin alerjisi belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ask Nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 07-03-2017 09:19
Lastik allerjisi Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 1 28-09-2013 11:10
Aşk nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 17-10-2008 12:49
Aşk nedir? nimlahza Komik Yazılar 0 07-10-2008 03:43
Din Nedir? CooLKadin Dini Bilgiler 3 21-04-2008 04:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.