bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Allerji ve Alerji Çeşitleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 10:09   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alerjik Rinit'te Tanı

Alerjik Rinit'te Tanı

Rinit burun içi mukozanın iltihabi bir rahatsızlığı olup çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Enfeksiyöz non-enfeksiyöz alerjik ve non-alerjik rinit olarak incelenebilir. Alerjik rinit (AR) en sık görülen tipi (%10-25) olup; diğer alerjik hastalıklar gibi giderek artan sıklıkta karşımıza çıkmaktadır.

AR klinik olarak mevsimsel (MAR) yıl boyu süren (perennial-PAR) ve yıl boyu sürüp mevsimsel artışlar gösteren AR olarak 3 grupta incelenebilir. Bu sınıflamanın yanı sıra günümüzde bulguların devamlılığı ciddiyeti ve yaşam kalitesi parametrelerini baz alan intermitan (aralıklı) veya Persistan (devamlı); hafif ya da orta/ağır sınıflamaları da kullanılmaktadır. AR burun tıkanıklığı burun akıntısı hapşurma burun kaşıntısı semptomlarının en az ikisi veya daha fazlası ile karakterizedir. Semptomlar günde bir saatten fazla sürmelidir.Hastalıktan sorumlu alerjenler; polenler küf mantarı sporları ev tozu akarları havyan kaynaklı proteinler ve hamam böceği çıkartılarıdır. Nadiren gıda alerjenleri de alerjik rinit gibi solunum yolu alerjilerine neden olabilir.

AR' te tanı bu hastalığa ait özel bazı sorularla alınan ayrıntılı bir hastalık hikayesi; burun sinüsler boğaz bölgesi ve akciğerlerin ayrıntılı muayenesi ile birlikte genel bir fizik muayene ile beraber laboratuar testleri yardımı ile konulabilir. Hastadan şikayetler öğrenilirken kapalı uçlu sorular (Burun tıkanıklığı var mı? Burunda su gibi akıntı var mı? Burunda kaşıntı var mı? Hapşurma var mı? gibi) sorularak durum netleştirilebilir. Bunun yanında hastada olabilecek göz kulak boğaz ve sinüslere ait bulgular sorulmalıdır. Üst hava yolunun böylece sorgulanmasından sonra alerjik astım için de büyük risk altında olan bu hasta grubunda öksürük nefes darlığı hırıltılı solunum astım nöbeti gibi astmatik bulguların da sorgulanması mutlaka gereklidir. Hastaların soygeçmişleri de yol gösterici olabilir. Ailede başka bireylerde alerjinin var olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. AR' li bir hastanın ailesinde de genellikle alerjik hastalık (rinit astma atopik dermatit gibi) olabilir.

MAR' li hastalarda burunda su gibi akıntı ve hapşurma en önde giden bulgulardır; PAR' te ise daha sıklıkla burun tıkanıklığı bulgusu görülür. Hastaların bulgularının oluşma dönemleri de önemlidir. Polenler MAR' in en önemli nedenidirler. Bu nedenle polen alerjisine daha hastalık hikayesi alınırken tanı konulabilir. Ülkeden ülkeye bitki örtüsü ve iklim çeşitliliğine göre farklılıklar göstermekle birlikte çoğunlukla polenler kış haricinde diğer mevsimlerde MAR' e neden olabilmektedir. Ülkemizde ağaç polenleri en erken polenizasyona ve bulgulara neden olan alerjenlerdir. Ağaç polenlerinin Şubat ayının ortasından başlayıp Nisan ayı sonuna kadar polenizasyon yaptığı bilinmektedir. Çayır otu polenleri ise Mayıs ayı ortasından Ağustos ayı başına kadar polenizasyon yaparlar. Son baharda (Temmuz ayı ortalarından Ekim ayına kadar) ise yabani ot polenleri bulguların oluşmasından sorumlu alerjenlerdir. Mantar sporları da önemli bir alerjik rinit etkeni olup yıl boyu önemli alerjen kaynağı olabilirler. Ancak; daha çok Mayıs ve Ekim ayları arasında en çok karşılaşılırlar.

Muayenede burunla birlikte diğer üst solunum yolu da dikkatlice gözden geçirilmelidir. Baş boyun göğüs ve komşu bölgelerin de muayenesi yapılmalıdır.

AR tanısı hikaye ve iyi bir muayene ardından yapılacak testlerle desteklenmelidir. Bugün için birçok alerjen deri testlerinde uygulanmak üzere standardize edilmiş halde hazırlanmıştır. Bu test materyalleri ile uygulanabilecek en kolay en ucuz ve en güvenilir test deri prick testidir. Testin duyarlılığı ve özgüllüğü oldukça yüksek olup kolayca tekrar edilebilir olması en önemli avantajlarıdır. Hastalar en az 1 hafta-10 gün önce eğer alıyorlarsa antihistaminik antidepresan grip ilaçları gibi tedavilerini kesmelidirler. Test esnasında pozitif ve negatif kontrol mutlaka uygulanmalıdır. İntradermal testler nadiren gerekli olabilir. Bunlar dışında kanda eozinofili ve total IgE araştırmaları çok sınırlı yararları olan testlerdir. Hastalarda tarama testi olarak multi-RAST ya da phadiotop yöntemi denilen yöntemlerle sık rastlanan alerjenlere özgül IgE antikorlarının araştırılması kullanılabilir. Deri prick testinden korkan küçük çocuklar antihistaminik tedavisini kesemeyen birlikte lezyonlu deri hastalığı olanlar veya dermografizmi olan hastalar için alerjene özgül IgE' ler bir miktar kan alınarak araştırılır. Bu amaçla ELISA FAST ve RAST gibi testler kullanılır. Ancak bu testlerin duyarlılığı deri testlerine göre daha azdır. Burun akıntısından alınan sürüntü materyalinin eozinofili açısından incelenmesi de destekleyici olabilir. Non-spesifik ya da alerjenle uygulanan nazal provakasyon testi (burun uyarı testi) de son derece duyarlı bir test olup; hastalığın gidişini takip etmek amacıyla da kullanılabilir. Spesifik nazal alerjen provakasyon testleri son derece kıymetlidir; ancak pahalı ekipmanlar gerektirmesi ve zaman alması açısından günümüzde halen daha çok araştırmalar için kullanılmaktadır ve rutin uygulaması kısıtlıdır. Özellikle mesleksel rinitin tanısında da faydalı olabilir. Radyolojik incilemeler nadiren gerekli olabilir. Bunlar dışında astım açısından solunum fonksiyon testi ve gerekli ise akciğer provakasyon testleri uygulanabilir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alerjik Rinit'te Tanı

Alerjik Rinit'te Tanı konusu, Sağlığımız / Allerji ve Alerji Çeşitleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alerjik rinit nefes darlığı yaparmı, bahar alerjisi nefes darlığı yaparmı, alerji nefes darlığı yaparmı, rinit çeşitleri, alerjik rinit ve nefes darlığı, alerjik rinit çeşitleri, alerjik nezle boğazda hırıltı, alerjik rinit hırıltı, alerjik rinit ve hırıltı, alerjik rinitte hırıltı, alerjik rinit nefes darlıgı, alerjik rinit boğazda nefes daralması yaparmı, alerjıt rınıt nefes darlıgı yaparmı, alarji bogazda daralma yaparmi, polenler nefes darlığı yaparmı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Alerjik Astım Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:49
Çocuklarda Görülen Alerjik Hastalıklar Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:33
Anaflaksi - Alerjik Şok Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:31
Alerjik Nezle Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:30
Alerjik Egzama Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats