bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Allerji ve Alerji Çeşitleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-01-2010, 02:19   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kontakt (Temas) Allerjenleri...

NICKEL SULFATE - NIKEL SÜLFAT
NEDİR? Çevremizde en sık bulunan ve en fazla kontakt allerjiye neden olan maddelerden birisidir.
NERELERDE BULUNUR?imitasyon takılar (Kolye gerdanlık küpe bilezik yüzük). 12 ayar üzerindeki altın ve gümüş takılarda nikel bulunmaz daha düşüka ayarda altın ve beyaz altın içinde nikel katkısı bulunmaktadır)
Giysi aksesuarları (metal düğme fermuar iç çamaşır kopçası kemer tokası ...)
Günlük yaşamda kullanılan birçok madde (bozuk para anahtar anahtarlık kalem dolmakalem çakmak çanta sapları şemsiye bigudi saç tokası gözlük çerçevesi ruj kabı pudralık toplu iğne çengelli iğne dikiş iğnesi makas çivi çekiç tornavida...).
Mobilyaların metal bölümleri kapı ve pencere kolları merdiven trabzanları metal sandalyeler.
Nadiren göz kozmetikleri.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Kobalt krom ve disulfiram
WOOL ALCOHOLS (LANOLIN) - YÜN ALKOLLERİ
NEDİR? Koyun postundan elde edilir lanolin olarak ta bilinen yün yağlarını oluşturan maddelerden birisidir.
NERELERDE BULUNUR? Kozmetik ürünler (saç toniği nemlendirici krem el kremi koruyucu krem güneş yağı şampuan saç spreyi parlak ruj makyaj temizliyici sabun traş kremi bebek alt bakım losyon ve yağları...)
Lanolin ayrıca mobilya cilaları metal koruyucuları baskı mürekkepleri kağıtlar ayakkabı boyaları-cilaları kürkderi ve hazır tekstil ürünleri...

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -
ÖNEMLİ NOKTALAR

Normal ciltlerde wool alkol duyarlılığı düşüktür. Ama cilt hastalığı olan kişilerde yüksek oranda temas allerjisine neden olmaktadır.

NEOMYCIN SULFATE – NEOMİSİN SÜLFAT
NEDİR? Neomisin sülfat aminoglikozid grubu bir antibiyotiktir
NERELERDE BULUNUR? Merhem krem göz damlası veya kulak damlası şeklinde uygulanan ilaçlar. Anti-bakteriyel sabun spray losyon ve deodorantlar. Hayvan mamaları ilaçları.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Neomisin diğer aminoglikozid grubu antibiotiklerle çapraz reaksiyon yapabilir (Framycetin Gentamicin Kanamycin Paromomycin Spectinomycin Streptomycin Tobramycin).
ÖNEMLİ NOKTALAR Kronik deri hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.
POTASSIUM DICHROMATE (CHROMIUM) –POTASYUM DİKROMAT (KROM)
NEDİR? Krom tuzudur ve en sık kullanılan metallerden birisidir.
NERELERDE BULUNUR? Kromun renklendirici veya sabitleştirici ajan olarak kullanıldığı dezenfektan ve beyazlatıcılar (çamaşır suyu) Krom ile işlenmiş (tabaklanmış) deri giysi ve eşyalar (ayakkabısaat kayışı çanta kemer eldiven ve diğer deri aksesuar...) Henüz yıkanmamış olan (yeni) renkli tekstil ürünleri (tekstil boyaları). Kromla ilgili pigment içeren (genellikle sarı-yeşil renklerde) kozmetikler (fondoten far rimel vs) Kibrit ucu (kromatlar genellikle yanmış-kömürleşmiş kibrit uçlarında bulunur) Boyalar (pas önleyici astar boyalar sarı-yeşil renklerde boyalar) Kromla ilgili pigment içeren (genellikle sarı-yeşil renklerde) dövme (tatuaj) boyaları. Diş protezi veya ortopedik protezler (krom içerenler) krome katgüt (cerrahi dikiş ipliği). Ayrıca; çimento ve yaş beton kaynak dumanı makina yağları lehim tahta cilaları kağıt boyaları fotokopi kağıtları ayakkabı boyaları renkli film baskısında kullanılan boyalar antikorozivler patlayıcı maddeler gazete kağıdı ofset baskılar sönmemiş kireç gibi birçok materyal.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR Krom diş protezi yapımında da kullanılan bir maddedir. Krom allerjiniz varsa diş doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.
CAINE MIX (lokal anestezikler; Benzokain dibukain hidroklorid ve tetrakain hidroklorid. )
NEDİR? Lokal anestezik maddelerdir.
NERELERDE BULUNUR?kaşıntı giderici merhemler ağrı giderici merhemlerhemoroid ilaçları vajinal kremlernasır ilaçları…
Boğaz spreyleri ve pastilleri öksürük giderici şuruplardiş ağrısı için merhemlerpamukçuk için kremler…
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) PABA (para amino benzoik asit)içeren güneş yağları ve kremleri. Saç boyaları
FRAGRANCE MIX – FRAGRANS KARIŞIMI (cinnamic alcohol cinnamic aldehyde eugenol alpha-amylcinnamic aldehyde isoeugenol geraniol hydroxycitronellal oak moss)
NEDİR? Fragranslar koku maddeleridir. Çok az miktarlarda bile kontakt allerjiye neden olabilmektedirler Günümüzde 5000’ den fazla fragnans maddesi kullanılmaktadır: Amylcinnamic alcohol Anisyl alcohol Benzyl alcohol Benzyl salicylate Cinnamic alcohol Cinnamic aldehyde Coumarin Eugenol Geraniol Hydroxycitronellal Isoeugenol Musk ambrette Oak moss absolute Sandalwood oil Wood tars … gibi
NERELERDE BULUNUR? Parfümler kolonyolar sabunlar saç losyonları- spreyleri şampuanlar tıraş sonrası losyonlar pomatlar gargaralar rujlar spreyler makyaj malzemeleri. Ev temizlik malzemeleri çamaşır deterjanları Diş macunları gargara solusyonuları Gıdalar içinde (dondurma ciklet şekerlemeler karanfil vermut likör) Kontakt lens solüsyonları diş dolgu malzemeleri.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Peru balsamı
COLOPHONY - KOLOFONİ
NEDİR? Kolofoni kozalaklı ağaçlardan elde edilen reçinedir
NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (maskara ruj göz farı fondoten tırnak ojesi) Yapıştırıcılar (yapışkan bant zamk tutkal flaster) Ilaçlar (siğil ilaçları bebek bezi kremleri hemoroid kremleri) Kişisel temizlik ürünleri (şeffaf sabun ağda diş ipi güneş yağı) Ev gereçleri (yağ lekesi çıkartıcılar ayakkabı boyası parke cilası araba cilası çamaşır deterjanı sinek kağıdı briyantin) Keman reçinesi raket sapı golf sopası sapı balmumu (ağaç aşılamada kullanılan) havai fişek Sakız Kağıt ve karton (üretiminde kolofoninin en sık kullanıldığı materyallerdir) Boya vernik cila çimento cam macunu yer kaplama materyalleri baskı mürekkepleri asvalt malzemeleri lehim korozyon önleyiciler makine yağları izolasyon malzemeleri makina-fan kayışları
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -
ÖNEMLİ NOKTALAR Peru malsamı dihidroabietil alkol çam ağacı reçinesi ladin ağacı reçinesi neftyağı
PARABEN MIX – PARABEN KARIŞIMI (methyl- ethyl- propyl- butyl- and benzyl-parahydroxybenzoate)
NEDİR? En yaygın olarak kullanılan korucuyucu maddelerdir birçok ürünün içinde bulunur
NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (Fondoten pudra göz farı maskara makyaj temizliyiciler ruj çabuk kuruyan ojeler).
Ilaçlar (Krem- merhem şeklinde ilaçlar göz kulak ve burun damlaları rektal -vaginal ilaçlar bandajlar lokal anestezik ilaçlar)
Kişisel bkım ürünleri (Nemlendirici losyon ve kremler diş macunu diş tozu ve temizliyicileri güneş yağları cilt temizleyiciler terlemeyi önleyici deodorantlar sabunlar…) Gıdalar (Salata sosları mayonez hardal ketçap dondurulmuş gıdalar-sebzeler reçeller meyve suları…)

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -Paraphenylenediamin ve benzokain
ÖNEMLİ NOKTALAR Kortizon içeren merhemlerde bulunabilir. Paraben içeren kremler kronik deri hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Paraben-free (paraben içermeyen) kozmetikler piyasada mevcuttur.
BALSAM OF PERU – PERU BALSAMI
NEDİR? Peru balsamı orijini El Salvador olan Myroxolon balsamum adlı ağacın kabuğundan elde edilen vanilya ve tarşın kokusunda bir maddedir
NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler ve kişisel bakım ürünleri (parfüm deodorant tıraş sonrası losyonlar tuvalet sabunları diş macunu saç spreyleri rujlar…) Gıdalar (çukulata pasta sakız dondurma bal kokulu çaylar tarçın vanilya karanfil kola vermut likör) Kokulu tütünler İlaçlar (öksürük ilaçları pastiller suppozituvarlar diş hekimliğinde kullanılan bazı sement ve sıvılar)
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) -Rosin benzoik asit cinomikasit fragrance mix tolu balsamı katran terabentin
ÖNEMLİ NOKTALAR
ETHYLENEDIAMINE DIHYDROCHLORIDE – ETİLEN DİAMİN DİHİDROKLORİD
NEDİR?Etilen diamin özellikle ilaçların yapısında bulunan ve çeşitli endüstri ürünlerinde kullanılan bir maddedir.
NERELERDE BULUNUR? İlaçlar: Antibiyotik-steroid karışımlı bazı kremler aminofilin bazı antihistamin ilaçlar (methapyrilene HC pyrilamine maleate hydroxyzine piperazine gibi) Endüstriyel ürünler: albumin ve casein ‘de solvent olarak elektroforetik jeller elektroplate solusyonları antifiriz ve boyalarda korozyon önleyici olarak lateks üretiminde stabilize edici olarak fungusit ve insektisitlerde...
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR
COBALT DICHLORIDE - KOBALT
NEDİR? Gümüşe benzer bir metaldir ve birçok özelliği demir ve nikele benzer. genellikle diğer metallerle birlikte metal alaşımlarının içinde bulunur.
NERELERDE BULUNUR? Porselen cam çömlek seramik ve emaye eşyalarda mavi renk pigmenti olarak suluboya ve boyalı kalemlerde mavi ve yeşil renk olarak... Metal kaplı maddeler (toka düğme fermuar bijuteri toka mutfak gereçleri...) Matkap ucu testere mekanik parçalar gibi sert metaller. Çimento beton boya ve vernikler endüstriyel yağlar kauçuk plastik kağıt kürk ve suni hayvan yemleri...
Medikal malzemeler (metal protezler diş protezleri) ilaçlar (vitamin B12) Saç boyaları antipersipiran (terlemeyi önleyici) ürünler.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR Nikel içeren objelerin hemen tümünde az da olsa kobalt mevcuttur.
P-TERT-BUTYLPHENOL FORMALDEHYDE RESIN – PARA TERSİYER BUTİLFENOL FORMALDEHİT REÇİNESİ
NEDİR? Paratersiyer butilfenol ve formaldehitin yoğunlaştırılması neticesi oluşan bir reçinedir. Güçlü ve esnek bir yapıştırıcıdır.
NERELERDE BULUNUR? Ayakkabı yapıştırıcıları saat kayışı kemer el çantası ve cüzdan gibi deri ürünlerinin yapıştırıcıları lastik ve kauçuk maddelerin yapıştırıcıları otomobil endüstrisinde kullanılan yapıştırıcılardental (diş ile ilgili) yapıştırıcılar
Fiberglas ürünler film banyoları insektisitler.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR PBFR'ye allerji genellikle paratersiyer butilfenole karşı gelişir. PBFR'nin deride depigmentasyon (renkaçıcı)yapıcı etkisi vardır.
EPOXY RESIN – EPOKSİ REÇİNE
NEDİR? Epoksi reçine endüstride sıklıkla kullanılan güçlü yapıştırıcı özelliği olan bir maddedir.
NERELERDE BULUNUR? Deniz taşıtlarının arabaların yüzey metal boruların yüzey kaplamalarında (güçlü ve paslanmayı önleyici olarak). İzolasyon malzemesi olarak elektrik-elektronik malzemelerde. Hava araçlarında zemin döşemelerinde yol ve köprü yapımında hazır beton birleştirmede otomobil endüstrisinde yapıştırıcı olarak. Dental (diş ile ilgili) yapıştırıcıların bazılarında.
Gözlük çerçeveleri vinil eldivenler el çantaları ve plastik kolyeler gibi vinil plastik ve PVC ürünlerinde.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR
CARBA MIX – KARBA KARIŞIMLARI (Diphenylguanidine Zincdibutyldithiocarbamate Zincdiethyldithiocarbamate)
NEDİR? Karba karışımları lastik ürünleri ve tarım kimyasal maddelerinde akselatör olarak kullanılır.
NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde ayakkabı tabanı lastik eldiven dalgıç elbisesi oyuncak balon kondom diafram silgi bahçe hortumu lastik terlik elektrik kablosu lastik bantlar gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe...
Bazı sabunlar şampuanlar dezenfektanlar yapıştırıcılar pas önleyici maddeler tarım ilaçları...
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR Thiuram mix mercapto mix mercaptobenzothiazole disulfiram
BLACK RUBBER MIX – SİYAH LASTİK KARIŞIMI
NEDİR? Üç ayrı maddenin karışımından oluşur. Siyah lastik elde etmede kullanılır.
NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde hortum kablo lastik bot lastik sap lastik saat kayışı iç çamaşır lastikleri spor malzemeleri şinorkel deniz gözlüğü v.b siyah lastikten yapılmış tüm ürünler....
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar)
ÖNEMLİ NOKTALAR Saç boyası kimyasalları: p-aminodiphenylamine p-phenylenediamine
CL+ ME- ISOTHIAZOLINONE – İZOTİAZOLİNON (Kathon CG)
NEDİR? Birçok alanda preservatif (koruyucu) madde olarak kullanılır.bakteri mantar ve alglere karşı öldürücü etkisi vardır.
NERELERDE BULUNUR? Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri (nemlendirici fondoten pudra güneş yağı makyaj temizleyici göz farı maskara şampuan sıvı sabun saç jölesi bebek temizlik bezleri tuvalet kağıdı)
Topikal ilaçlar deterjanlar çamaşır yumuşatıcılar ev temizlik malzemeleri cilalar-parlatıcılar böcek ilaçları.
Kağıt endüstrisi su bazlı boya ve vernikler baskı mürekkepleri renklendirici maddeler yapışkan bantlar ve yapıştırıcılar radyografi sıvıları.

ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Diğer isothiazolinones
ÖNEMLİ NOKTALAR İsothiazolini krem veya şampuan gibi sıvı şekilde içeren maddelerde allerji riski daha büyüktür.
QUATERNIUM-15 - KUARTERNİUM
NEDİR? Formaldehit salan bir preservatif (koruyucu) maddedir. Başta kozmetikler olmak üzere birçok kişisel bakım ürününde kullanılır. Aynı zamanda biyositik özelliği de vardır.
NERELERDE BULUNUR? Kozmetikler (fondoten pudra göz kalemi maskara allık makyaj temizliyiciler)
Kişisel bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri (şampuanlar sabunlar nemlendirici losyon ve kremler tıraş köpüğü güneş yağı dezenfektanlar...) Endüstriyel ürünler (yapıştırıcılar zemin cila-vernikleri kağıt karton su bazlı mürekkep lateks boyalar)
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Formaldehyde
ÖNEMLİ NOKTALAR
MERCAPTOBENZOTHIAZOLE - MERKAPTOBENZOTİAZOL
NEDİR? Doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılır.
NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastikleri ayakkabı tabanı lastik eldiven dalgıç elbisesi oyuncak balon kondom diafram silgi bahçe hortumu lastik terlik elektrik kablosu lastik bantlar izolasyon malzemeleri gaz maskeleri koruyucu gözlük-maskeler lastik paspas kulaklık steteskop gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe...
Deri ve plastik yapıştırıcıları antifiriz gres yağı korozyon önleyiciler deterjanlar çimento küf gidericiler veterinerlik ilaçları (pire ve bit öldürücü sprey ve pudralar).
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Merkapto miks tiuram miks karba miks
ÖNEMLİ NOKTALAR
P-PHENYLENEDIAMINE – PARAFENİL DİAMİN (PPD)
NEDİR? PPD mavi-siyah bir anilin boyasıdır çok allerjen bir maddedir.
NERELERDE BULUNUR? En yaygın kullanım alanlarından birisi saç boyalarıdır. Tekstil ve kürk boyaları yün boyaları koyu renk kozmetikler geçici tatuajlar (dövme) fotoğraf banyoları litografi plakları fotokopi ve baskı mürekkepleri siyah lastik gras yağı.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Azo ve Anilin boyaları: saç boyaları tükenmez kalem mürekkebi ilaç boyaları Para-aminobenzoik asit (PABA): güneş yağı ve kremleri.
ÖNEMLİ NOKTALAR
FORMALDEHYDE - FORMALDEHİT
NEDİR? Formaldehit çeşitli endüstriyel ürünlerin işlenmesi ve üretimi sıraında kullanılır.
NERELERDE BULUNUR? Ürünler içinde kalan miktar zaman içinde salınmaktadır:
Kumaş türlerinde (kalıcı kumaş baskılarıantistatik kumaşlar buruşmayan kumaşlar su geçirmez kumaşlar ter geçirmeyen kumaşlar güve ve rutubede dayanıklı kumaşlar). Deri giysilerde (süet ve güderi) deri ayakkabılarda. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde genellikle preservativ madde olarak (tırnak cilaları tırnak sertleştiriciler terlemeyi önleyiciler makyaj malzemeleri banyo köpükleri banyo yağları şampuanlar kremler gargaralar ve deodorantlar) Ev temizlik malzemeleri dezenfektanlar ve cilalar. Kağıt ürünleri (kağıta suya ve dayanıklılık kırışmayı önlemek gibi özellikler katmak için): Parlak kağıttan yapılmış masa ve çarşaf örtüleri aynı şekilde parlak kağıda basılmış gazete ve dergiler. Sunta kontraplak ve MDF gibi bina yapı malzemeleri Siğil ilaçları terlemeyi önleyici ilaçlar ortopedik alçı diş kanal tedavisinde kullanılan dezenfektanlar. Boyalar astar boyalar boya sökücü maddeler. Laboratuvar örneklerinin bozulmadan saklanması (Biolojik materyallerin fiksasyonunu). Sigara dumanı odun dumanı otomobil egzos gazları kömür ve mangal kömürü dumanı fotoğraf kağıtları ve filmleri bazı böcek ilaçları. Hastahane malzemelerinin ve ameliyat odalarının dezenfeksiyonunda.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Formaldehit glutraldehit ile çapraz reaksiyon yapar.
ÖNEMLİ NOKTALAR Formaldehit çok ucuz ve etkili bir konservatör madde olduğundan bir çok endüstriel ürün içinde bulunur.
MERCAPTO MIX – MERKAPTO KARIŞIMI (Mercaptobenzothiazole Morpholinylmercaptobezothiazole Cyclohexylbezthiazyl sulphenamide)
NEDİR? Doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılırlar. Ev ve çalışma ortamında birçok materyalde bulunur.
NERELERDE BULUNUR? Arabaların iç ve dış lastiklerinde ayakkabı tabanı lastik eldiven dalgıç elbisesi iç çamaşırların lastik bölümleri deniz bonesi oyuncak balon biberon lastiği lateks kondom diafram cerrahi eldiven silgi bahçe hortumu lastik terlik elektrik kablosu lastik bantlar izolasyon malzemeleri gaz maskeleri koruyucu gözlük-maskeler lastik paspas kulaklık steteskop gibi sayılamayacak kadar çok lastik üründe... Deri ve plastik yapıştırıcıları antifiriz gres yağı korozyon önleyiciler deterjanlar çimento yapıştırıcılar küf gidericiler veterinerlik ilaçları (pire ve bit öldürücü sprey ve pudralar) film banyoları...
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Merkapto benzotiazol karba miks tiuram miks
ÖNEMLİ NOKTALAR
THIOMERSAL - TİOMERSAL
NEDİR? Antiseptik ve preservatif (koruyucu) bir maddedir.
NERELERDE BULUNUR? Thiomersal bir antiseptik ve preservatif (koruyucu) maddedir ve kontakt lens sıvılarında göz kozmetikerlinde göz ve burun damlalarında aşılarda antitoksinlerde ve tuberkülin testinde bulunabilir. Ancak günümüzde kullanımı oldukça sınırlıdır.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Diğer organik (metalik olmayan) civa bileşikleri ve piroksikam gibi antiromatizmal ilaçlarla (fototoksik reaksiyon) çapraz reaksiyon verebilir.
ÖNEMLİ NOKTALAR
THIURAM MIX – TİURAM KARIŞIMI (Tetramethylthiuram monosulfide Tetremethylthiuram disulfide Dipentamethylenethiuram disulfide Tetraethylthiuram disulphide)
NEDİR? Üç disülfit bir monosülfit karışımından oluşur ve doğal ve sentetik lastik yapımında akselatör olarak kullanılır. Aynı zamanda güçlü antimikrobiyal ve antioksidan özelliktedirler.
NERELERDE BULUNUR? Ev ve çalışma ortamında birçok materyalde bulunur.
Arabaların iç ve dış lastiklerinde ayakkabı tabanı lastik eldiven dalgıç elbisesi iç çamaşırların lastik bölümleri deniz bonesi oyuncak balon biberon lastiği lateks kondom diafram cerrahi eldiven silgi bahçe hortumu lastik terlik elektrik kablosu lastik bantlar izolasyon malzemeleri gaz maskeleri koruyucu gözlük-maskeler lastik paspas kulaklık steteskop gibi sayılamayacak kadar çok lastik içeren ürün... Deri ve plastik yapıştırıcıları böcek ilaçları ve tarım ilaçları ve boyalarda da bulunur.
ÇAPRAZ REAKSİYON VERENLER (benzerlik nedeniyle allerji yapanlar) Mercapto mix mercaptobenzothiazole carba mix
ÖNEMLİ NOKTALAR Tiurama duyarlı hastalar şayet alkol alırlarsa antabuse tipi reaksiyonlara (deride kızarıklık kaşıntı ve ürtiker) maruz kalırlar.

Konu daywest tarafından (21-01-2010 Saat 02:33 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Kontakt (Temas) Allerjenleri...
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kontakt (Temas) Allerjenleri...

Kontakt (Temas) Allerjenleri... konusu, Sağlığımız / Allerji ve Alerji Çeşitleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: neomisin nerelerde bulunur, colophony nedir, nikel sülfat alerjisi, beton elektrik geçirirmi, potassium dichromate nedir, hydroxycitronellal nedir, wool alcohols nedir, carba mix nedir, black rubber mix nedir, formaldehyde resin nedir, ethylenediamine dihydrochloride nedir, colophonium allerjisi, hydroxycitronellal, fragrance mix nelerde bulunur, carba mix alerjisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
saç kökünün temas ettiği sinir algıları salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 04:59
Kontakt Lens Kullanımı ve Makyaj önerileri nimlahza Göz Makyajı 0 09-11-2008 11:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.