bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Allerji ve Alerji Çeşitleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-02-2010, 12:48   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow En tehlikeli alerji anaflaksi öldürüyor

Alerjinin en korkulan ve en ağır şekli olan anaflaksi vücudun tümünü ilgilendiren yaygın alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişiyor ve ölüme neden olabiliyor. Uzmanlar Anaflaksi’de erken teşhis ve erken tedavinin hayati önem taşıdığını belirtiyor.
Anaflaksi hakkında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’dan şu bilgileri aldık…
“Anaflaksi alerjik şok ismiyle de bilinir; erken tanınıp acil olarak tedavi edilmediğinde kişiyi şok ya da ölüme kadar götürebilir. Gazetelerde okuduğumuz ‘Penisilin iğnesi yapıldı yaşamını yitirdi’ veya ‘Arı sokmasından öldü’ gibi olayların nedeni hep anaflaksidir.
Her hangi bir maddeye bağlı ölümcül anaflaksilerin yılda her on milyon insanın 4-20 kadarında görülebileceği tahmin edilmektedir. Buna göre ülkemizde her yıl ortalama olarak 100 kişinin anaflaksiden dolayı yaşamlarını yitirdikleri söylenebilir.
Penisilin iğnesine bağlı anaflaktik ölümlerin görülme oranı ise yüzde 0.002 olarak bildirilmektedir. Arı sokmasına bağlı sistemik reaksiyonlar ise genel nüfusun yüzde 0.4-4′ ünde ortaya çıkmaktadır.
Anaflaksinin oluşumu
Anaflaksi kişinin daha önce karşılaşarak duyarlı hale geldiği bir alerjenle ikinci kez karşılaşmasıyla oluşur. Duyarlı hale gelmek demek bu alerjenle ilk karşılaşma sırasında o maddeye karşı IgE sınıfından antikorlar oluşmasıdır. Bu antikorlar bazı hücrelerin (bazofil mast hücresi) yüzeylerine yapışır.
Duyarlı kişi o maddeyle tekrar karşılaştığında hücre yüzeyindeki antikorla alerjen birleşir ve hücreden mediatör ismi verilen bir takım kimyasal maddeler salgılanır. Mediatörler de bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerini harekete geçirerek anaflaksiye neden olur.
Anaflaktoid reaksiyon
Anaflaksinin IgE olmaksızın ortaya çıkan şeklidir (Anaflaktoid anaflaksiye benzeyen anlamına gelir). Kişinin duyarlı olduğu madde mast hücresini IgE’ye gerek olmadan doğrudan uyararak mediatör salgısına neden olabilmektedir.
Bazı ilaçların (aspirin ağrı kesiciler romatizma ilaçları ve röntgen çekiminde kullanılan kontrast maddeler…) ve egzersizin yol açtığı reaksiyonlar anaflaktoid tiptedir.
İdiopatik anaflaksi
Tüm araştırmalara rağmen anaflaksinin nedeni saptanamamışsa buna idiopatik anaflaksi denir. İdiopatik anaflaksilerde ölüm ihtimali çok azdır. Anaflaksiye veya anaflaktoid reaksiyonlara neden olabilen maddeler nelerdir?
- İlaçlar (Penisilin sefalosporin ve diğer antibiyotikler; aspirin ağrı kesici ve romatizma ilaçları lokal anestezikler röntgen çekilirken kullanılan kontrast maddeler…)
- Serumlar ve aşılar
- Kan ve kan ürünleri
- Yiyecekler (Yumurta süt domates fıstık deniz ürünleri…)
- Yiyeceklere konan katkı maddeleri
- Bozulmayı önleyici maddeler (Sülfitler)
- Renklendiriciler (Tartrazin)
- Tat vericiler (Glutamat)
- Fiziksel etkenler: Egzersiz soğuk
- Çeşitli maddeler: Lateks sperm Prof. Dr. Küçükusta

Tehlike sinyalleri
Solunum sistemi belirtileri: Burunla ilgili olarak kaşıntı su gibi akıntı hapşırma burun tıkanıklığı gibi belirtiler vardır. Ses tellerinin şişmesi (gırtlak ödemi) ses kısıklığı ve konuşma güçlüğü yaratabileceği gibi bu darlığın çok fazla olması nefes alıp vermeyi güçleştirir hatta tamamen imkânsız kılar ve ölüme neden olur. Bazı hastalarda ise astımlılarda olduğu gibi inatçı öksürük hırıltılı solunum ve nefes darlığı gelişir.
Dolaşım sistemi belirtileri: Çarpıntı düzensiz ve hızlı kalp atışları göğüs ağrısı baş dönmesi vardır. Kan basıncının düşmeye başlaması ciddi bir anaflaksinin habercisidir. Yaşlı hastalar kalp krizi de geçirebilir.
Sindirim sistemi belirtileri: Karında kramp tarzında ağrılar bulantı kusma karında şişkinlik ve gerginlik ishal ortaya çıkar.
Deri belirtileri: Kaşıntılar yaygın olarak tüm vücutta olabileceği gibi sadece avuç içi ayak tabanı genital bölge veya bacakların iç kısmı gibi belirli yerlerde de olabilir.
Ürtiker derideki soluk pembe renkte üzerine bastırılınca solan kaşıntılı kabarıklıklardır. Anjioödem ise derialtındaki dokuda şişme ile karakterize bir tablodur; en çok dil dudak ve göz kapaklarında görülür.
Bunlar kaşıntıdan ziyade karıncalanma ve yanma hissine neden olurlar. Hasta bu şişliklerden dolayı gözünü açamaz konuşamaz duruma gelebilir. Gözler sulanmış kızarmış şişmiştir.
Diğer belirtiler: Bu sistemlere ait belirtilerden başka bir çok hastada terleme idrar kaçırma baş ağrısı şuur bozukluğu halüsinasyon görülür.
Anaflakside ölüm: Anaflakside ölüm nedeni gırtlak ödemi veya inatçı tansiyon düşüklüğü veya kalp krizidir.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-02-2010, 12:52   #2 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Anaflaksinin belirtileri ve tedavisi

Tanımı oluşumu ve reaksiyonları “En tehlikeli alerji anaflaksi öldürüyor” başlıklı yazımızda anlatılan Anaflaksi bazı kişilerde belirtiler tamamen kaybolduktan 8-24 saat sonra tekrarlayabilir. Bu nedenle anaflaksi saptanan bir kişinin en azından 24 saat süreyle doktor gözetimi altında kalması gerekir.

Anaflaksi kişinin duyarlılığına ve alınan alerjenin miktarına göre değişik tablolara neden olur. Başta deri alt ve üst solunum yolları dolaşım ve sindirim sistemi olmak üzere pek çok organ sistemine ait belirtiler ortaya çıkar.
Anaflaksi (en tehlikeli alerji) çok ani olarak ortaya çıkan bir durum olduğu için sadece doktorlar tarafından değil herkesçe bilinmesi tanınması ve ilk acil müdahalenin hemen yapılması hastanın yaşamının kurtarılması için çok önemlidir.
Alerjenin alım yolu ve vücuda giriş hızı da anaflaksinin ağırlığını belirleyen önemli faktörlerdir. Mesela penisilin iğnesi penisilin hapına göre çok daha ağır bir anaflaksiye yol açar.
Anaflaksi belirtileri alerjenle karşılaşıldıktan hemen birkaç dakika sonra başlar 15-20 dakikada zirveye çıkar ve 1 saat içinde de azalmaya yüz tutar.
Anaflaksi geliyorum diyebilir
Anaflaksinin öncü belirtileri de vardır. Bunlar tuhaf bir sıkıntı huzursuzluk ve fenalık hissi ile beraber sıcak basması çarpıntı ve kaşıntıdır. Bu genel belirtilerden sonra çeşitli organ sistemlerini ilgilendiren belirtiler kendini göstermeye başlar.
Adım adım Anaflaksi tedavisi
Anaflaksi çok acil bir durumdur. Kişiye hemen girişimde bulunulmadığı zaman kısa zamanda ölüme neden olabilir. Bu nedenle anaflaksi belirtileri saptanır saptanmaz bir taraftan en yakın doktor veya hastaneye ulaşılmaya çalışılırken diğer taraftan yapılması gereken bazı işlemler vardır.
- Alerjenin vücuda girdiği yer belli ise (arı sokmasında olduğu gibi) o bölgeye hemen turnike yapılarak zehrin kana karışması engellenir. Varsa arının iğnesi çıkartılır.
- Kişi sırt üstü yatırılır ve bacakları yukarı kaldırılır. Bu sayede beyin ve kalbe daha fazla kan gitmesi sağlanır.
- Hasta sıcak tutulur.
- Mümkünse oksijen verilir.
- Anaflakside yaşam kurtarıcı ilaç adrenalin’dir. 1:1000′lik adrenalin 0.3-0.5 ml dozunda 20 dakika arayla cilt altına zerk edilir.
- Anaflaksi tedavisinde yararlanılan diğer ilaçlar kortizon ve antihistaminikler’dir. Astım krizi belirtileri olan hastalara bronş spazmını azaltan nefes açıcı ilaçlar da verilmelidir.
- Kan basıncı düşük olan hastalara hem kan basıncını yükselten ilaçlar (vazopressörler) ve hem de damar yoluyla sıvı uygulanır.
- Gırtlak ödemi nedeniyle boğulma belirtileri gösteren hastalara nefes alabilmeleri için acil trakeostomi (ana nefes borusuna dışarıdan delik açılması) gerekir.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


En tehlikeli alerji anaflaksi öldürüyor

En tehlikeli alerji anaflaksi öldürüyor konusu, Sağlığımız / Allerji ve Alerji Çeşitleri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alerji çeşitleri ve belirtileri, anaflaksi alerji, alerji öldürür mü, neden alerji oluruz, anaflaksi oluşumu, en tehlikeli alerji, idiopatik alerji, tehlikeli alerji, anaflaksi, alerji oldururmu, egzersizle oluşan anaflaksi, penisilin oldurur mu, anaflaksi alerji gecermi, kontrast madde alerjisi tedavi, anaflaksi gecer mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Alerji Nedir?-Neden Alerji Oluruz? elif Sağlığımız 0 20-06-2009 01:15
Anaflaksi - Alerjik Şok Bkmlyz Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 03-05-2009 09:31
alerji nasıl teşhis edilir? alerji testleri? dseda14 Allerji ve Alerji Çeşitleri 0 20-08-2008 09:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.