bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-05-2008, 06:11   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Pusula Ekolü Nedir ?

Pusula ekolü pa-kua'yı çevreleyen sekiz trigrama bağlı sekiz evi kapsar (Şekil 3A). Bu sekizgen bir simge olup merkezinde yin-yang vardır. Yin-yang'ın çevresinde de I Ching'deki sekiz trigram bulunur. Her trigram farklı bir pusula yönü ile ilintilidir. Çinliler güneyi pa-kua'nın tepesinde gösterirler. Böylece kuzey altta doğu solda batı ise sağdadır.

Trigramlar ikincil Gök Dizisi adı verilen bir biçimde yerleştirilmiştir. Trigramları yerleştirmenin iki önemli biçimi vardır. İlki İlk Gök Dizisi (Hsien Tien diye de bilinir) orjinal diziliş olup Çin'in ilk imparatoru Hsialı Wu'nun yapıtıdır (İ.Ö. 2953 - 2838).

"İmparatorun yaşadığı kesin tarihler konusunda kuşkular vardır. Louis Culling The Pristine Yi King adlı kitabında trigramların I Ching sekizgenlerinden l.Ö. 2205 yılında çıkarıldığını söyler buna göre orijinal pa-kua İ.Ö. 2500'lere dayanmaktadır."

Wu'nun yarattığı İlk Gök Dizisi aşırı derecede iyi dengelenmiştir. Chien (gök) güneyde K'un (yer) kuzeydedir. Bunu kuzeybatıda; güneydoğudaki Tui'nin (göl) tam zıddında Ken (dağ) izler. Chen (gök gürültüsü) ve Sun (rüzgâr) kuzeydoğu ve güneybatıdadırlar. Bu kombinasyona göre Lı (ateş) ve K'an (su) doğu ve batıdadırlar. İlk bakışta tam anlamıyla zıtlar olarak görünürler. Ancak Hsialı Wu'ya göre birbirlerini ve tüm yerleşimi denge içinde tutarlar.

İ.Ö. 1143'lerde Chou Hanedanlığı'nın kurucusu Wenli Duke yeni bir yerleşim düzenleyerek ikincil Gök Dizisi'ni yaratmıştır (Hu Tien yerleşimi olarak da bilinir).2 Orijinal İlk Gök dizisi kusursuz bir evreni simgelerken İkincil Gök Dizisi trigramların içinde yaşadığımız gerçek dünyaya daha uygun bir dizilişidir. Feng shui'de genel olarak İkincil Gök Dizisi'ni kullanırız.

Pusula Ekolü Nedir ?

Şekil 3A: İkincil Gök Dizisi

İkincil Gök Dizisi Li trigramını güneye K'an'ı kuzeye Chen'i doğuya ve Tui'yi batıya yerleştirir. Sun güneydoğuda K'un güneybatıda Chien kuzeybatıda Ken kuzeydoğudadır.

İkincil Gök yerleşimine göre trigramlar tüm yılı kapsayan bir döngü sağlarlar. Doğudan Chen (Baştan çıkarıcı) ile başlarız ilkbahar ve vaat kapsayan her şey yeni bir yaşam ve büyük bir potansiyel demektir. Bunu Sun (Nazik) izler güneydoğudadır; küçük hayvanlar bu sırada büyürler.

Li (Tutucu) güney konumundadır ve yaz anlamına gelir ancak yeni yaşam henüz evi terk etmeye hazır değildir. K'un (Alıcı) güneybatıda toprak ve iyi besin demektir. Tui (Neşeli) sonbahar yıldızını temsil eder. Mutlu bir dönemdir ama kışın geldiğinin de bilincindeyizdir.

Chien (Yaratıcı) kuzeybatıda sonbahar sonunu temsil eder; yaklaşan kışı geçirebilmek için gerekli olan dayanıklılığı simgeler. K'an (Uçurum) kıştır zorlu çalışma ve tehlike potansiyelidir. Son olarak Ken (Durağan) kuzeydoğuda hem kışın hem de döngünün sonunu temsil eder.

Bu döngü tek bir günü de temsil edebilir. Chen şafak Ken ertesi gün sabahın erken saatidir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
pusula ekolu

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Pusula Ekolü Nedir ?

Pusula Ekolü Nedir ? konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats