bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-05-2008, 09:53   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kefirin Faydaları

Kefir Nedir?
Kefir Kültüre edilmiş bir çok sağlık unsurunu bilişiminde bulunduran fermante bir süt içeceğidir ve hafif ekşimsi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana benzemektedir. Kefir kefir tanelerinin süt içine katılması ile üretilmektedir. Ayrıca yapısında doğal olarak bulunan kültürdeki bakteriler ve mayaların simbiyotik etkileşimi sonucu oluşan yapıların ve bu mikroorganizmaların probiyotik özelliği nedeniyle yoğurt ve diğer fermente süt ürünleri gibi sağlık açısından oldukça önemlidir. Kefirin düzenli tüketilmesi durumunda vitamin mineral içeriği ve kolay sindirebilme özelliği ile sağlığın korunmasında önemli faydaları bulunmaktadır.
Kefir Uzun Yaşamın Sırrıdır.
İçimi ve hazmı çok kolay olan kefir hücre yenileme özelliğine sahiptir. Kefirin yararlarını bilen Kafkasyalılar çocuklarına bile su yerine kefir içirmektedirler. Kafkasya’da yüz yıldan fazla yaşamak çok sıradışı bir durum değildir.Sayısız yararları olan kefirin mide ve pankreas salgılarını arttığı bronşit ve safra rahatsızlıklarını iyileştirdiği karaciğer böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerine olumlu etki gösterdiği enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini koruduğu ve kolesterol düşürücü etkisinin bulunduğu pek çok kaynakta belirtilmektedir. Ayrıca premature doğmuş bebeklerin çocukların emziren ve hamile kadınların yaşlıların ve hastaların kefir tüketmesi önerilmektedir. Hatta 20-30 günlük çocuklara bile günde bir iki kaşık içirilebileceği belirtilmektedir. Doktorlar hastaların ilaçların yanında bir de kefir içebileceklerini belirtilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalarda kefirin kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttığı da bildirilmiştir. Hücre yenileme sayesinde de kadınlar tarafından cilt maskesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. KEFİR Şirketimizde geleneksel anlamda Kafkaslardaki orjinine uygun şekilde üretimde kullanılan süt test aşamasından geçtikten sonra orjinal kefir kültüründen üretilmektedir.
Kefir’in Birçok Hastalığa İyi Geldiği Bilinmektedir….
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yaygın kefirin sinir bozukluklarından kansızlığa kadar pek çok hastalığa iyi geldiğini sindirim sistemindeki zararlı bakterileri yok eden bu mayalı içeceğin antibiyotikten daha etkili olduğunu açıklamaktadır.Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Kurdal Kefir şifa verici özelliğiyle sinirsel rahatsızlıklar iştahsızlık ve uykusuzluk başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geliyor. Kefirin gençlik içkisi olarak tanındığı ve su yerine içildiği Kafkasya’da verem kanser ve hazım bozukluğu gibi hastalıklara rastlanmadığı ve ortalama insan ömrünün 100 yılı aşatığına ilişkin bir çok literatürde yer alıyor. Bu ürünün yüksek tansiyon bronşit sarılık ishal kabızlık egzama ve safra rahatsızlıklarına iyi geldiği de biliniyor. Kurdal kefirin düzenli olarak 6 ay süreyle günde en az 500 mililitre tüketilmesi halinde gençleştirici etkiye sahip olduğunu yaşlıların sağlığı üzerinde yararlı etkileri bulunduğunu sözlerine ekledi.
Kanseri Geciktiriyor.
Son yıllarda fermante süt ürünlerinde ve kefirde bulunan besin öğeleri kanser oluşumlarında yada engellenmesinde de önem kazanmıştır. Süt ürünü olan kefirin bileşimindeki solenyumun hücreler üzerinde antioksidan etki gösterdiği saptanmış ve bununda kansere karşı bir faktör olduğu değerlendirilmiştir.
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Ürünleri Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doc. Dr. Cem Karagözl kefirin düzenli olarak günde yarım litre içildiğinde organizmayı dengeleyici etkesinin olduğunu ve sağlık üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini belirtilmektedir. Ayrıca kefirin karaciğer safra böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi kanserde tümör oluşum aşamasında hücrelerin gelişimini engelleyici bileşenlerin oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.(Milliyet Gazetesi 16.05.2004)
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Sezgin Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre kefirin içinde yer alan maddelerin kanseri %53.6 oranında azalttığını ve ayrıca kefirin kanseri önleyici ilaçlarla kullanılması halinde kanserin tekrarlanma riskinin % 67 oranında azalttığını da ortaya çıkarttığını belirtmiştir.(Star Gazetesi 22.02.2002)
Kefir’in Besin Değeri Yüksektir.
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tülay ÖZCAN YILSAY “Sütün içindeki tüm besinlerin maddelerini içermesi ve tanelerinin yapısında bulunan mikroorganizmaların faaliyeti ile meydana gelen oluşumlar sonucu kefirin besleyici değerinin arttığı gibi kısmen parçalanan protein ve yağların etkisi ile kefirin sindirelebilirliğinin de arttığını belirtilmektedir. Süt şekeri laktoz parçalandığından kefir süte karşı rahatsızlık gösteren kişiler tarafından da tüketilebilmekte ve vücuda herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Kefir ayrıca vücudun önemli fonksiyonlarında yer alan mineral maddeler ve asansiyel amino asitlerce de zengindir. Örneğin bu amino asitlerden tripofan sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki göstermektedir.Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum ve magnezyum sağlıklı bir sinir sisteminin gelişiminde etkisi olduğu bilinmektedir. Fosfor hücre gelişimi ve enerji ihtiyacının karşılanması için karbon hidatların yağların ve proteinlerin değerlendirilmesinde kolaylık sağlamaktadır. Kefir B12 B1 ve K vitaminibakımından da zenginidir. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek karaciğer ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda sağladığı bilinmektedir.
Kefir Bir Türk İçeceğidir.
Kefirin anavatanı Kafkaslardır. İlk kez Batı Asya da Türkler tarafından Kefir Kuzey Kafkasya’nın dağ köylerinde çok eski yıllardan beri yapılan ve tüketilen buradan Dünya’ya yayılmış fermante bir süt ürünüdür. Kafkas dağları orijinli olan kefirinilk kez batı asyada Türkler tarafından üretildiği belirtilmektedir.Kafkasyalılar kefiri sürekli tüketmekte ve gençlik iksiri olarak kullanmaktadırlar. Kafkaslardan Dünya’nın her tarafına yayılan Türkler bu içeceklerini beraberinde Dünya’nın her tarafına götürmüşler ve yaymışlardır. Kefir Torula kefir ve Saccharomyces kefir gibi mayalar ile çeşitli laktik asit bakterilerini (Lactobacillus caucasicum Lactobacillus plantarum Lactobacillus casei Streptococcus lactis Streptococcus cremoris Streptococcus diacetylactis leuconostoc cremoris) içermektedir. Kefirde yer alan bu mikroorganizmalar bağırsakta yer alan patojeri bakterilerin gelişmesini engelleyerek mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı koruyucu özellik göstermektedir. Dünya’da ve Türkiye’de ki Üniversitelerin Gıda Mühendisliği bölümlerinde kefir üzerine kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sahranil (25-09-2010)

Alt 25-09-2010, 04:06   #2 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bebeklikten ergenliğe kadar; kemiklerin ve dişlerin oluşumu ile sağlıklı dokuların ve kasların gelişimini olumlu etkiler.
Vücudun gelişmesi için gerekli olan vitamin mineral ve protein desteğini sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.
Aşırı çikolata şeker ve sakız tüketen çocukların sağlık risklerini azaltır.
Diş çürüklerini önler.
Şekerin özümlenmesini sağlar ve şekeri enerjiye dönüştürür.
İştah açar ve beslenmeye güçlü destek oluşturur.
Asabi hastalıklarda rahatlatıcı görevi görür.
İshale ve kabızlığa karşı etkindir.
Kansızlığı önler ve kan bozukluğunu giderir.Tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar.
Görme yeteneğini güçlendirir.
Kesiklerin ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
Zekâ gelişimine önemli katkı ve zihinsel aktiflik sağlar.
Astım ve Alerjiye karşı direnç oluşturur.
Çocukların büyümesinde doğal koruma ve güvenli beslenme sağlayan nefis bir süt içeceğidir.
Büyümeye güçlü destek sağlar.
Boy uzamasına ve sağlıklı gelişime yardımcı olur.
Ergenlik dönemine Pozitif etkinlik katar.
Hormon dengesinin kuruluşuna yardımcı olur.
İhtiyaç duyulan enerji için mükemmel destek verir.
Zihinsel ve fiziksel gelişime benzersiz katkı sağlar.
Beyin hücrelerini aktifleştirir ve beyinsel dinamizmi arttırır.
Aşırı şişmanlamaya veya zayıflamaya karşı frenleyici görev üstlenir.
Sindirim sistemini inşa eder ve tam beslenme sağlar.
Sindirim esnasında protein sentezine olumlu yardım eder.
Bağırsak florasını inşa eder.
Böbrek fonksiyonlarını düzenler.
Vitamin ve mineraller arasında işbirlikçi yapısıyla simbiotik çimento görevi görür.
Cilt güzelliğine ve parlaklığına olumlu etkiler yapar.
Ciltteki yağlanmayı ve kepeklenmeyi önler. Saçları kuvvetlendirir.
İç ve dış kanamalarda kanamaları durdurmaya yardımcı olur.
Yanıkların hızlı iyileşmesini sağlar.
Dokuları tamir eder.
Vücudun Sıvı dengesini optimum seviyede tutar.
DNA sentezini ve yenilenmesini olumlu etkiler.
Hücrelerin Oksijen almasında etkili görev üstlenir.
Gençlik döneminin etkin enerjik ve aktif bir dönem olmasında unutulmaz bir partnerdir.
Gençlik ve dinçlik duygusunun sürekliliğini sağlar.
Yorgunluk ve strese karşı koruyucu bir kalkandır.
Cinsel fonksiyonların devamlılığında aktiflik kazandırır.
Vücudun bütün organlarının uyumlu ve senkronize çalışmasını düzenler.
Kanı temizler klosterolü dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür.
Damar sertliğini ve kalp krizi riskini önler.
Uykusuzluğu giderir. Spor yapanlar için enerji deposudur.
Ferahlatıcı hoş kukusu ve benzersiz tadıyla rahatlık verir dinlendirir ve gevşetir.
Yemeklerde keyfinize keyif katar.
Hazmı kolaylaştırır.
Diyet yapanlar için en ideal içecektir.
Kilo aldırmaz ve beslenme sentezi oluşturur.
Kemoterapi tedavisi sürerken vücudun güçlü kalmasını ve beslenmenin devamlılığını sağlar.
Kas kasılmalarını ve krampları önler.
Selülitlere karşı etkindir.
Yağ dokularını çözümleyici fonksiyon içerir.
Sindirim sistemindeki trafiği düzenler.
Birçok hastalığın oluşumunu ilk başlangıçtan itibaren hemen önler.
Başta üreme hormonları östrojen progesteron testesteron olmak üzere kortizon ensülin trioid serotonin ve adrenal hormonları üzerine olumlu etkiler yapar.
Mide asitleri ile salgıların düzenli ve verimli üretilmesine katkıda bulunur.
Alkol alanlar açısından kaybolan vitaminlerin geri alımında tam bir takviye sağlar.
Zehirlenmelere karşı kanı temizler.
Vücuda giren siyanürü etkisizleştirir.
Saç dökülmesini azaltır.
Doğum kontrol hapı ve idrar söktürücü ilaç alanlara yardımcı olur.
Antibiyotik ilaçlar vücuttaki tüm vitaminleri ve bakterileri öldürdüğünden; doğal savunma ve savaş ordularını kurarak doğal antibiyotik görevi üstlenir.
Sinir sistemini sürekli reorganize ettiğinden çelik gibi güçlü yapı oluşturarak sakinlik ve rahatlık verir.
Antioksidan özellikleri ile hücre yenilenmesine katkı sağlar.
Menopoz dönemindeki riskleri azaltır.
Aşırı yıpranmayı ve yaşlanmayı yavaşlatır.
Damar sertliğini engeller.
Uzun ve sağlıklı bir ömür trendine yönelik metabolizmanın mimarıdır. Kemiklerin ve kasların güçlü kalmasına destek sağlar.
Osteoporoz ve Alzheimer hastalığına karşı direnç oluşturur.
Prostat ve Bağırsak Kanseri başta olmak üzere birçok kanseri önleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
Adale kasılmaları ile felce karşı etkindir.
Ellerdeki titremeler ile bellek zayıflığını ve dikkat azalmasını önler.
Kronik güçsüzlüğe karşı kuvveti arttırır.
Sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklardaki uyuşma ile karıncalanmaları azaltır.
Görme zayıflığını ve katarakt oluşumunu engeller.
Serbest radikallerin ağır metallerin ve zehirli Gazların vücuttaki olumsuz etkilerini azaltır.
Kronik depresyona karşı olumlu iyileştirmeler yapar.
Genç yaşlanmayı sistemize eder.
Mutlu bir yaşlılık dönemi için vazgeçilmez doğal bir dosttur.


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (25-09-2010)

Alt 25-09-2010, 04:07   #3 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

haydi kızlar kefir içmeye ben dün oğluma aldım pek sevmedi içerisine reçel katıcam meyve aromalısı varmış bi dahakine ondan alıcam


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:10   #4 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ya sahra yazı çok uzun okumak gözüme geldi kemik gelişimi için iyi mi


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:18   #5 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

sema bağışıklık sisteminden tutta sindirime kadar çookk faydalı özellikle kışın çocuklara içirilmesi gerek malum hastalıklar falan ama size tavsiyem sade almayın alırsanızda içerisine reçelle falan tatlandırın tadı biraz ekşi çocukların sevmem ihtimali yüksek


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:21   #6 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

özellikle aşırı şeker tüketen çocukların sağlık riksini azaltıyor kemiğedişlere sinir sisteminekansızlığahazımsızlığa......
bu liste uzar gider


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:27   #7 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

biliyorsun ikiz kardışlerim varya ikiz oldukları için yaşıtlarına göre biraz ufaklar.ve hiç iştahları yok.o yüzden böyle etkili besinler araştırıp veriyorum.bir zararıda yoktur herhalde.


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:33   #8 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ben artık deli gibi ne faydalıdır değildir onları arştırıyorum bak kefiri 20-30 günlük bebeklere bile veriyorlar bi zararı yok sadece çocuklara değil büyüklerede faydalı mesela menepoz dönemindeki riksleri falan azaltıyo çok faydalı herkese
beni görende kefir ticareti yapıyo sanıcak


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 25-09-2010, 04:36   #9 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

seni tanımasam öyle sanacağım cidden:))
sağol canım umarım tadını beğenirler


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
kefir nedir, kefirin faydalari

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats