Bakimliyiz.Com

-   Alternatif Tıp (http://www.bakimliyiz.com/alternatif-tip/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Burger hastalığı (http://www.bakimliyiz.com/alternatif-tip/127910-burger-hastaligi.html)

zafer özdemir 26-07-2013 06:12

Burger hastalığı
 
nasıl bir tedavi uygulanır neler kullanılır

Я 26-07-2013 06:59

Burger hastalığı hakkında bilgi

Burger hastalığı, atardamarları tutan bir hastalıktır. Sigara ile yakından ilişkilidir. Daha çok genç erkeklerde görünen bu hastalığın ilerlemesiyle dokular kanlanamadığı için kangrene gider. Tedavisinde sigarayı bırakmak en önemli basamaktır. Radikal bir tedavisi yoktur. En etkili tedavi bir elektrostimulasyon yöntemi olan PhyBack Therapydir.

PhyBack Therapy ile damar endotelinden salgılatılan VEGF ve bunun etkisi ile salgılanan Prostoglandin I2 tedavi edici özelliktedir. Ayrıca NO salgılanması ile ağrı tedavisi konusunda çok başarılı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

kaynak: vikipedi

Я 26-07-2013 07:01

Burger Hastalığı Hakkında Araştırma

Tromboanjitis obliterans olarak ta bilinen Buerger hastalığı orta ve küçük çaplı atar ve toplar damarların sigaraya bağlı olarak gelişen tıkayıcı hastalığıdır. Hastalık daha çok ayaktaki ve koldaki damarlarda tıkanıklığa yol açarak kritik bacak iskemisi durumuna yol açar. Damarlar bir çeşit iltihabı pıhtı ile tıkanır ve özellikle parmaklara giden kan akımını azalır ve sonuçta parmaklarda şiddetli ağrı, bir türlü iyileşmeyen yaralar ve kangren ortaya çıkar. Buerger hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Buerger hastalığının en önemli sonucu sürekli ağrı ve kangrenler nedeni ile uzuv kaybı yada kesilmesidir. Ayaklardaki yaralar hastaların %70 e yakınında olur. Hastaların dörtte birinden fazlasında bacak yada ayak kesilmesi gerekmektedir.

Burger Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastaların çok büyük bir bölümü sigara kullanan erkeklerdir. Hastalık genellikle 20 ile 40 yaşlarında başlar. Buerger hastalığında ayak ve elde özellikle istirahatte şiddetli ağrı ve yaralar vardır. Hastaların büyük bölümünde yıllardır devam eden ayak ve ellerde üşüme, uyuşma ve soğukluktan yakınırken zamanla istirahatte ayak parmaklarında ağrılar ortaya çıkar. Çoğu kez parmaklar kızarmış olduğu halde soğuk ve ağrılıdır.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda, Burger hastalığı (Buerger) ve atar damar tıkanıklığı kaynaklı ciddi bacak ağrısı ve kol ağrısı bulunan 7 hastaya kök hücre nakli uygulandı.

Özellikle sigara tiryakilerinde görülen damar tıkanıklığı sonrasında yaşanan ayak ve bacak kaybı ile sonuçlanan Buerger hastalığı, atardamar tıkanıklıklarında yeni bir yöntem olarak uygulanmaya başlanan kök hücre tedavisi, Doğu’daki hastalara umut oldu.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde ’Damar tıkanıklarında kök hücre tedavisi’ yöntemi, ilk olarak geçen 16 Temmuz 2012’de Almanya’dan uygulamaya katılan Doç. Dr. Ramazan Gökmen Turan’ın gözetiminde 4 hastanın bacağına yapıldı. İkinci uygulama ise 15 Ağustos 2012’de Prof. Dr. Münacettin Ceviz ve Prof. Dr. Necip Becit, Yard. Doç. Dr. Abdurrahim Çolak’tan oluşan Atatürk Üniversitesi ekibi tarafından 3 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bölyece Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın sağladığı destekle 6 hastanın bacak, 1 hastanın kolundaki damar tıkanıklığını gidermek için kök hücre nakli başarıyla uygulandı.

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda başlayan yeni uygulama, kök hücreler hastaya sedasyon yapıldıktan sonra kalça kemiğinden yaklaşık 240 cc kemik iliği alınarak elde ediliyor. Ayrıştırma sonucu elde edilen kök hücrelerin bir kısmı direk olarak atardamarın içinden veriliyor, diğer kısım ise bacağın iki yanından damar boyunca kas içine enjekte ediliyor.

Tedavinin başarısı için hastaların kesinlikle sigarayı bırakmaları ve düzenli egzersiz yapmaları gerekiyor. İşlemin etkisi iki ayda kendini gösteriyor ve tedavi gerçekleşiyor.

Я 26-07-2013 07:03

Burger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burger hastalığının tedavisi için ilk yapılacak olan hemen sigarayı bırakmaktır. Ardından ayak ve tırnak bakımına geçilir. Bunların yanında medikal tedavi, ozon tedavi, prostoglandin, yüksek basınçlı oksijen tedavisi uygulanır. Mevcut yaraların bakımı ve gerekli durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:14 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.