bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-10-2013, 11:02   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hurmanın faydaları

Hurmanın faydaları-Yaş hurma faydaları-Hurmanın kalorisi-Hurmada kaç kalori var

ŞEKER DOLU AMA TAM BİR BESİN DEPOSU

Hurma düşük kalorili ya da düşük şeker içerikli bir besin değildir. Tek bir hurmada 15-20 kalori mevcuttur bu değer tek bir tane yerseniz çok da kötü değil ancak hiç kimse bir taneyle yetinmez. Bir hurma tanesinde neredeyse mükemmel denebilecek derecede 1:1 oranında kalsiyum ve magnezyum (15 mg 'a 14 mg) 1.5 gr lif ve 160 mg 'dan daha fazla kalp sağlığı açısından önemli olan potasyum vardır. Hatta içinde bir miktar A vitamini ayrıca değişik miktarlarda yarım düzine kadar diğer vitamin ve mineral mevcuttur. Tüm bunları ticari amaçlı şekerlemelerin birçoğu için söyleyemezsiniz!


Hurma sıcak iklimlerde yetişen içerinsin de protein yağ ve karbonhidrat bulunduran ve üzerinde mikrop barındırmayan tek meyvedir.

Bebeklerin beyin gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önlediği söylenmektedir.

Hurmanın Faydaları:

Hurma insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.
Bu da hurmayı tek başına bir yemek konumuna yükseltmekte ve mucizelerinden biri olarak gösterilmekte.

Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur.
Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2 vitaminiyle de vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.


Hurma içerisinde bulunan flor sayesinde dişlerin çürümesini engelliyor.

Selenyum bulunan hurma hem bağışık sisteminizi güçlendiriyor hem de kansere karşı koruyor.

A vitamini bulunan hurma hafıza kaybını önlüyor ve iyi geliyor.

Antioksidan tarafından zengin olan hurma hem damar tıkanıklığına hem de yaşlanmanın önlenmesine faydalı.

Yüksek besin değerinin yanında hurmaların antioksidan hususiyetine sahip olduğu biliniyor. Antioksidanların kanser damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı olduğu biliniyor.

Depolanırken bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor.

Hurmanın ayrıca çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterol için faydalı olduğu belirtiliyor.

Hurmanın ihtiva ettiği demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati ehemmiyet taşıyan kandaki alyuvarlar kanda osijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynadığı belirtiliyor.

Çok fazla demir sebebiyle bir insanın günde 15 hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabildiği ifade ediliyor.

Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor ise iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok mühim elementlerdir.

Hurma ihtiva ettiği fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi koruyup bu hastalıkların azalmasına yardım ediyor.

Hurma B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri kuvvetlendirir.
Karaciğer soğuk tatlıları sever. Onun için hurmayı kavun acur salatalık gibi (soğutucu) gıdalarla yemek daha uygun olur.

Bazı memleketlerde halk arasında mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanımı deneniyor. 2005'te bir dergide yayınlanan araştırmaya göre hurma farelerde mide ülseri şiddetini azaltmıştır

Mide astarında hurmanın koruyucu olduğu ve insanlarda da uygun olabileceği neticesine varılmıştır.

2008'de yapılan bir çalışmada hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün bir antibiyotik (gentamiçin) sebep olduğu böbrek hasarını azaltmadaki tesiri araştırıldı. Özün böbreklerin korunmasında tesirli olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları hurmalardaki antioksidan (E vitamini askorbik asit ve melatonin) bileşiklerin bu korumayı sağladığını öne sürdü
Hurmaların yüksek oranda lifli ve şekerli oluşu bilinen bir hakikat.
Araştırmalara göre farelerin mide ve bağırsak sistemi hurma verildiğinde hızlanıyor.
Bilim adamları lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğunu düşünüyorlardı.
Bütün bu etkiler de hurmayı birinci sınıf bir zayıflama aracı haline getiriyor.
Hurmalardaki şeker ve melatonin bağırsak sisteminin hızlandırmasına da tesir edebileceği düşünülüyor.
Beynimizin fosfora ihtiyacı vardır. Bu da hurmada bol miktarda bulunmaktadır. Beyin ve fikir işçileri çoğu zaman yorgunluk hissederler. Kendilerini dinlendirmek isterler işte o zaman hurma yemeliler. İlim erbabı kitap erbabı kalem erbabı işlerinin başında biraz hurma bulundursunlar yeter.
Hurmanın en etkili olduğu diğer bir saha da sinir sistemimizdir. Müthiş dinlendirici bir özelliği vardır. Hurma da B1- B2 vitaminleri bulunmaktadır.bunlarda zihni ve sinir sistemini dinlendirici özelliğe sahiptirler.
Hurma gözleri kuvvetlendirir ve parlatır. Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zaafiyetleri olmaz. İkinci dünya savaşında gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmişlerdir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır. Çok çok yendiği takdir de her şeyin çoğunun zararlı olduğu gibi hurma da göze zarar verebilir.
Hurma ihtiyarlıktan mütevvelit kulak uğultusu duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır.
Hurma çekirdeği yakılarak sürme gibi göze çekilirse kirpikleri uzatır. Göz çapaklarına iyi gelir.
En iyi göğüs ilacı hurmadır. Hurma balgama ve nefes borusuna öksürüğe çok iyi gelmektedir.
Hurma kan damarlarını yumuşatır. Günümüzde damar sertliği denen şeyi engeller. Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu düzenler.
Hurma bel ağrılarına iyi gelir bel ağrısını hafifletir.
Hurma çam fıstığı ile yenirse karaciğeri temizler ve kuvvetlendirir. Aynı zamanda safra taşını da yok eder.
Kahve ve yağ kandaki kolesterolün yükselmesinde etkendirler. Araplar bol miktarda kahve yağ yerler Fakat laboratuvar araştırmalarında görülmüştür ki Araplarda bu hastalıktan eser yok. Çünkü kahve ve diğer yiyeceklerin yanında mutlaka hurma vardır. Hurma kolesterole geçit vermiyor.
Hurma böbreklerin yıkanmasına yardım eder. Böbreklerin çalışmasını kuvvetlendirir. Mesane ve böbrek iltihabına şifa verir. Hurmanın suyu böbrek taşlarını da yok eder. 6-7 hurma parçalanarak bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülür ısıtılarak günde iki defa içilir. Bu 15 gün yapılırsa böbrek taşlarını yok eder.
Kişi ishal olduğu veya kustuğu zaman vücut çok su tuz potasyum sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu unsurlardan bol miktarda bulunur. Böyle durumlarda hurma suyu hazırlanır ondan kafi miktar alınır da kaybedilen mineraller ve güç telafi edilmiş olur. Hurma imsak halinde de bağırsaklara yardımcı olur. Bağırsaklar tarafından kolay emilmesi cihetiyle bağırsakların çalışmasını sağlar ve dolayısıyla imsak halini giderir. Karında bulunan asalaklar için de hurma faydalıdır.
Hz. Ali efendimizden rivayet edilen bir sözde "kim her gün sabah aç karına yedi hurma yerse karnındaki zararlıları öldürür." buyuruluyor.
Hurmayı devamlı yemek kansere yakalanmamanın en önemli sebeplerindendir. Hurma magnezyum ihtiva ettiğinden kansere mani dir. Devamlı hurma yeyen Araplarda kanser vakası pek görülmemektedir.
Hurma tereyağı ile güzelce kavrulup da şişiklerin üzerine konursa şifa verir.
Hurmayı yemeye devam etmek yani sürekli yemek basuru engeller. Basuru olanlara da şiddetinin hafiflemesine sebep olur.
Çocuklu kadınların sütünün çoğalması için hurma yenmelidir. Hurma süt hormonlarını harekete geçirir ve sütün çoğalmasını sağlar.
Çok hareketli afacan çocuklara da hurmanın faydalı olduğu söyleniyor. Hurmada sinirleri sakinleştirici bir özellik var. Bunun için çok hareketli ve afacan çocuklara sabah aç karına bir iki hurma yedirmek faydalı olacaktır.
Hurma çekirdeği hurmanın içinde sert yapılı hurmanın bir parçasıdır. Hacmi hurmasına göre değişir.
Hurma çekirdeği "kıtmir" denen ince bir zarla kaplıdır. Ortasından uzunlamasına bir yarık vardır. Bu yarığa "uhdut" denir. Yarığın içinde ince bir ipçik vardır buna da "fetil" denir. Çekirdeğin sırt kısmında da bir nokta bulunur bu noktaya da "nakîr" denir. Hurma uzmanları hurma cinsini tayin etmede hurmanın kendisine değilde çekirdeğine itimat ederler. Yani arkasındaki noktadan ve yarığın şeklinden hurmanın cinsinin ne olduğu tam olarak belli olur yoksa meyvesi insanı yanıltabilir.
Hurma çekirdeğinden tıbbi sabun üretilir. Bu sabun mantar tedavisinde ve mikrop kırıcı olarak kullanılır.
Yine hurma çekirdeği hayvan yemi olarak kullanır ve çok etkilidir. Mesela denemeler ve incelemeler göstermiştir ki öğütülen hurma çekirdeği %15 oranında tavuk yemine katılınca tavuklardaki gelişme daha sağlıklı olmuştur. Hem de hiçbir yan etkisi ve zararı olmadan.
Çekirdek ve nüfus planlaması: Hurma çekirdeğinden hamileliği önleyici ilaçlar üretilmektedir. Bu konuda Kahire üniversitesi eczacılık fakültesinde bir dizi araştırma ve inceleme yapılmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki hurma çekirdeği hamileliği önlemede çok işe yarayacak
Yine bir dizi araştırmadan sonra Hurma çekirdeğinin bazı kimyevi ilaçların yerine prostat tedavisinde de kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Hurma çekirdeği karın şişliklerine ve bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı müthiş bir ilaçtır.
Çekirdek parçalanarak su ile iyice kaynatılır da içilirse böbrek ve safra taşları olan hastalara şifa verir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hurmanın faydaları

Hurmanın faydaları konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kahkaha Atmanın Faydaları Nelerdir? - Gülmenin Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 1 17-10-2014 11:34
Arı Poleni Faydaları - ArıPoleni Faydaları Nelerdir? gizem Soru Cevap 1 02-05-2012 03:54
Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ??? nurküllü Alternatif Tıp 3 14-09-2011 10:48
Hurmanın Yararları Nelerdir? - Hurmanın Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 04-05-2011 01:14
Hurmanın Faydaları Bkmlyz Alternatif Tıp 2 03-09-2010 02:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats