bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-10-2013, 11:26   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bel ağrısına çözüm

Bel ağrısına çözüm-Bel ağrısına ne iyi gelir-Bel tutulmasına ne iyi gelir-Bel ağrısı için ne yapmalı
Bel ağrısına çözüm

Bel ağrısı nasıl geçer

Yorgunluk ve hafif zorlanmalardan kaynaklanan bel ağrılarını gidermek için şu reçetelerden yararlanabilirsiniz:
Bele; dört kat ezdirilmiş lahana yaprağı konur üstü sıkıca sarılır. İstirahat edilir.
300 gram toz kükürt; temiz bir bezin içine konur. Ağrıyan yerin üstüne ısıtılmış yünlü bir bezle sarılır. İstirahat edilir.
1 su bardağı zeytinyağı ısıtılır. Ilık ılık bele sürülür. İyice ovulur. Üstüne yünlü bir bez sarılır. İstirahat edilir.
Yarım kalıp kullanılmamış beyaz çamaşır sabunu rendelenir. Üzerine 2 çay bardağı gülsuyu ve 2 yumurta ilave edilir. İyice karıştırılır. Sonra temiz bir tülbente konup bele sarılır. İstirahat edilir.

4 bardak suya; 2 avuç meşe kabuğu konur. 15 dakika kaynatılır. Kaynak suya batırılıp iyice ıslatılan temiz bir bez bele sıkıca sarılır.
Ayrıca aşağıdaki masaj da faydalı olur.
Bir tencere su kaynatılır. Kaynar suya batırılan bir bezle ağrıyan yere kompres ve masaj yapılır. Sonra ağrıyan yere kirli koyun yünü konup sıkıca sarılır.

Bel ağrılarını hafife almayın

Bilmem farkında mısınız?.. Giderek globalleşen dünyamız sadece mesafeleri azaltmıyor. Aynı zamanda yaşadığımız çevre de giderek daralıyor. Ve bunun sonucu da hayatımız her geçen gün biraz daha monotonlaşıyor ve hareketsizleşiyor. İşyerinde çalışma masamızın ve bilgisayarın evimizde de koltuğun ve televizyonun esiri oluyoruz.

Bütün bunları niye mi yazıyorum?.. Son zamanlarda mektup yazan veya telefonla arayan birçok okuyucumuz bel ve sırt ağrıları'ndan şikayet ediyor. Bu ağrıları'nın sebebini ve kurtulmanın yollarını soruyorlar.
Hayatının büyük kısmını sandalye tepesinde veya koltuk üzerinde geçiren insanların sık sık bel ağrıları'na muhatap olması kaçınılmaz oluyor.
Bel ağrıları genellikle yorgunluktan ve uzun süre hareketsiz oturmaktan kaynaklanır. Uzun süren ve şiddetli seyreden bel ağrıları için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Uzmanların vereceği tedavi yöntemleri hatta egzersizler dikkatle uygulanmalıdır.

Bu arada yorgunluk gibi geçici sebeplerden kaynaklanan bel ağrıları'nı gidermek için aşağıdaki reçeteler uygulanabilir.

* Bele; dört kat lahana yaprağı konur üstü sıkıca sarılır istirahat edilir.
* 300 gram toz kükürt; temiz bir bezin içine konur. Ağrıyan yerin üstüne ısıtılmış yünlü bir bezle sarılır. İstirahat edilir.
* 1 su bardağı zeytinyağı ısıtılır. Ilık ılık bele sürülür. İyice ovulur. Üstüne yünlü bir bez sarılır. İstirahat edilir.
* Yarım kalıp kullanılmamış beyaz çamaşır sabunu rendelenir. Üzerine 2 çay bardağı gülsuyu ve 2 yumurta ilâve edilir. İyice karıştırılır. Sonra temiz bir tülbente konup bele sarılır. İstirahat edilir.
* 4 bardak suya 2 avuç meşe kabuğu konur. 15 dakika kaynatılır. Kaynak suya batırılıp iyice ıslatılan temiz bir bez bele sıkıca sarılır.
* Bele dolanacak kadar uzun bir bezin bele gelecek kısmına zift sürülür ve bele dolanır.
* Bir tencere su kaynatılır. Kaynar suya batırılan bir bezle ağrıyan yere kompres ve masaj yapılır. Sonra ağrıyan yere bir avuç kirli koyun yünü konup sıkıca sarılır.

Günümüzde beş insandan dördünün yaşamının herhangi bir devrinde bel ağrısı çektiği düşünülürse eğer sizin beliniz ağrımadı ise kendinizi şanslı sayabilirsiniz.
Belimiz vücut ağırlığımızı taşımaktan başka bozuk duruş bozukluklarının hareketsizliğin hatta günlük streslerin bile yükünü taşımaktadır. Bel ağrıları çok yagın olduğu gibi çok değişik nedenlerle de oluşmaktadır. Ani bir yaralanma veya ters bir hareket sonunda ortaya çıkabildiği gibi hareketsizlik sonucu veya çok aşırı hareket sonucu bel ağrısı oluşabilir. Genellikle bel ağrısı oluşumunda bel kemiğindeki yıllara bağlı yıpranma aşınma ve beli zorlayan hareketler sorumludur. Nedeni ne olursa olsun bel ağrısı tüm yaşantımızı belirgin biçimde etkiler.

Bel ağrıları
Bel ağrısı çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle modern yaşam şartları ile bel ağrıları artmıştır. Beli destekleme görevi olan kaslar hareketsizliğe bağlı olarak zayıflar. Kasların gücünün azalması ile bel kemiğinin normal kavisleri kaybolur. Bel kemiği en önemli desteği olan kaslardan yoksun kalınca zorlanmalar ve zedelenmelere daha yatkın hale gelir. Çoğu bel ağrısı beli kötü kullanma sonucu ortaya çıkar. Karın bölgesini ileri doğru genişleten aşırı kiloların da vücudun mekaniğini bozması kasların zayıflamasına eklenince bel ağrısı kaçınılmaz olur.


Bel ağrılarının önlenmesi
Günlük yaşantıda ve mesleki çalışmalarda doğal olmayan vücut hareketlerini bilmek gerekir. Bu hareketlerden kaçınılarak omurganın aşırı zorlanması önlenebilir. Bel sağlığı için yapmanız gerekenler aslında hiç de zor olmayan doğal davranışlardır. Normal bir bel kemiğinde 3 adet kavis vardır. Düzgün sıralanmış ve sağlıklı bir omurgada bu kavisler vücudun dengesini sağlar ve hareket sırasında vücudu destekler. Vücut ağırlığını omurgaya dengeli bir şekilde dağılır. Gövdedeki kaslar (Bel sırt ve karın kasları) güçlü ve esnek ise omurgayı ve 3 kavisini yeterince destekler. Sırtın ve belin sağlıklı olabilmesi için bu üç kavisin her zaman dengeli diziliş göstermesi gerekir. Duruşunuz normal değilse kaslar zayıf ve yetersiz çalışıyorsa bel kemiğinde yük artar eklem kapsülleri ve bağlar gerilir. Normal omurga eğrilikleri bozulur. Dolayısı ile bele gelen yük artar. Zamanla sonuçta ağrı ve erken yıpranmalar olur.

Bel ağrıları çok yaygın olduğu gibi çok değişik nedenlerle de oluşmaktadır. Bunlar duruş bozuklukları hareket eksikliği bel incinmesi bel fıtığı (disk yırtılması) osteoartrit spondilolistezis (bel kayması ) veya romatizmal bir hastalık olabilir. Çoğu bel ağrısı kötü kullanma sonucu ortaya çıkar. Hareketsizliğe bağlı beli destekleme görevi olan kaslar zayıflar. Kasların gücünün azalması ile bel kemiğinin normal kavisleri kaybolur. Bel kemiği en önemli desteği olan kaslardan yoksun kalınca zorlanmalar vezedelenmelere daha yatkın hale gelir. Aşırı kilolarda karın bölgesinin ileri doğru genişleyerek vücudun mekaniğini bozması da kasların zayıflamasına eklenince bel ağrısı ortaya çıkar.
Bel ağrılarından korunmak için günlük yaşantıda ve mesleki çalışmalarda doğal olmayan vücut hareketlerini bilmek gerekir. Bu hareketlerden kaçınılarak belinizin aşırı zorlanması önlenebilir. Davranışlardaki omurgaya zarar verecek hareketle dikkat edilmesi yani kısaca belin korunması yalnız ağrı olduğu zaman değil tüm yaşam boyu gereklidir. Bel sağlığı için yapmanız gerekenler aslında hiç de zor olmayan doğal davranışlardır.
Bel Ağrısından Korunma Kuralları
Hareketsiz kalmayın bel ve sırtınızı dik tutun öne doğru eğilmeyin çömelin ağır cisimleri kaldırmayın taşımanız gerekenleri ikiye bölün ve vücudunuza yakın tutun otururken belinizi destekleyin ve dayanın ayakta dururken dizlerinizi gergin tutmayın yatarken bacaklarınız gergin olmasın düzenli egzersiz yapın.
Günün büyük bir bölümünde oturmak gerekir. İş yerinde okulda arabada veya evde oturulur. Bel ve sırtı dik tutan kasların gücü çoğu insanda yetersizdir. Dolayısı ile omurgayı korumak için şu 3 noktaya dikkat edin:
1. Otururken bel ve sırtınızı dayayın 2. Dizlerinizi kalçadan yüksekte tutun. 3. Kollar mutlaka koltuk kollarıyla desteklensin.
Özetle oturduğunuz yerden kalkarken her zaman koltuk kollarına dayanın ve omurganın yükünü azaltın. Ayakta dururken ise bacaklarınız gergin vaziyette uzun süre kalmayın. Bel kavisi artacağı için kısa bir süre de olsa bir yere dayanmak bacak kaslarını gevşetmek faydalıdır. Mesela tezgah gibi herhangi bir yere yaslanırken bir ayağı da hafifçe yüksek bir yere koymak bel için daha uygun bir pozisyondur. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar bel kavisini arttıracağı için omurgayı zorlar.
Yatarken de belinizi korumanız gerekir. Sırtüstü yatarken dizlerin alına ince bir yastık koymak beli rahatlatır. Şezlong biçimli koltuklar omurganın dinlenmesi için oldukça uygundur. Yataktan kalkarken öne doğru eğilmeyin en iyisi yan dönerek ellerden destek alarak kalkmaktır. Yatarken de tersini yaparak yatın. En önemlisi günlük bel egzersizlerini doğru biçimde yapmanızdır. Egzersizler hiçbir zaman zorlayarak ve sert biçimde ve hızlı yapılmamalıdır

Bel ağrısı çekmemek için dokuz altın kural

Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu özellikle masabaşı iş yapanlarda görülen bel ağrısının ilkel tedavi yöntemleriyle felce yol açabileceğini belirtti ve şu 9 altın kuralı sıraladı:

Bel ağrısı nasıl geçer 1- Her zaman düzgün durmaya dikkat edin.

2- Yerden bir şey alırken dizlerinizi bükün.

3- Kaldırdığınız şeyi göğsünüze yaklaştırın.

4- Gövdenizle değil ayaklarınızla dönün.

5- Otururken bel çukurunu destekleyin.

6- Yatağınızın ortopedik olmasına dikkat edin.

7- Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın.

8- Düzenli olarak mutlaka egzersiz yapın.

9- Aşırı kilo almaktan kesinlikle kaçının.

Bel ağrısı ciddiye alınmalı

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen "faset sendromu" çoğu defa bel ve boyun fıtığıyla bir arada bulunabiliyor. Uzmanlar önemsenmeyen bu ağrıların tedavi edilmediğinde ciddi problemler meydana getirebileceğini söylüyor

Uzmanlar bel ağrısının ciddiye alınması gerektiğini vurguluyor. Ağrıya oldukça duyarlı olan bu eklemler yaşlanmaya darbelere travmalara bağlı olarak bozularak şiddetli boyun sırt ve bel ağrılarına sebep olabiliyor. Eklemdeki bozulmaların yaşlanmanın sonucu olarak ortaya çıkabileceği gibi ağır işlerde çalışan gençlerde sert spor yapanlarda da görülebildiğini belirten uzmanlar özellikle dengesiz yük taşınmaması gerekiğini belirtiyorlar. Eklemdeki bozulmaya bağlı ağrıların belin yan tarafında hissedildiği ve ağrının kalçaya ve bacağın üst kısmına yayılabildiği vurgulandı.

Bel ağrısı kadınları seviyor

Bel ağrıları sanayileşmiş toplumlarda en sık görülen sağlık problemlerinden birisi. Araştırmalara göre her 10 kişiden 8’i yaşamının bir döneminde bel ağrısı sorununu yaşıyor. Amerika’da bir yıl içinde bel ağrısı tedavisi için ayrılan para 20 milyar doları buluyor. Aniden oluşan bir bel ağrısı genellikle bir ay içinde düzeliyor. Ama bu ağrıyı yaşayan 10 kişiden dördü bir yıl içinde ikinci atağı da yaşıyor. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre bel ağrısı en çok ev kadınlarında görülüyor. Bel ağrılarının yüzde 90’ı mekanik nedenlerden kaynaklanıyor. Bel kaslarını zorlayacak biçimde yük kaldırmak bunlardan en sık rastlanılanı. Kalan yüzde 10’luk grupta bel ağrısı ise sistemik bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkıyor. İdrar yolları enfeksiyonları prostatla ilgili hastalıklar ve virüs enfeksiyonları bel ağrısına neden olabiliyor. Bel ağrısı ilk ortaya çıktığında hemen hekime başvurulursa sorun kronikleşmeden tedavi edilebiliyor.

Sırt ağrısı Bel ağrısının özellikleri
Aniden ortaya çıkıyor
Bir yıl içinde tekrarlıyor
En çok ev kadınlarında görülüyor
Prostat ve idrar yolu enfeksiyonları da ağrıya yol açabiliyor

Bel ağrısı iş bıraktırıyor

Erişkinlerin 3’de 2’sinin hayatlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı'ndan yakındığı hekime başvurma nedenleri arasında da bel ağrısının üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sırada yer aldığı bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Göncü bel ağrısının 45 yaşın altındaki çalışan kesimde işgücü kaybının en önemli nedenini oluşturduğunu söyledi. Erişkinlerin 3’de 2’sinin hayatlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı'ndan yakındığını hekime başvurmada bel ağrılarının üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sırada yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Göncü bu rahatsızlıkların kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görüldüğünü bildirdi.

Risk grupları
Göncü genelde 30-50 yaş arasında yoğunlaşan bel ağrılarında risk faktörleri olarak ağır kaldırma şişmanlık kondisyon bozukluğu ve sigara içmenin sayılabileceğini ancak hiç risk taşıyamayan kişilerde de görülebildiğini belirtti. Göncü iş gücü kaybının yanı sıra bu rahatsızlığın medikal harcamalar açısından da ekonomik yükünün ağır olduğunu belirtti. Halk arasında bel ağrılarında genelde yatak istirahatinin düşünüldüğüne dikkati çeken Göncü “Ancak yapılan araştırmalar yatak istirahatinin bel ağrısında iyileşmeyi hızlandırmadığı gibi geciktirebleceğini de göstermiştir” dedi.
Göncü bel ve bacak kaslarına uygulanan kuvvetledirme çalışmalarının bel ağrısı'nın tekrarlanma sıklığını azalttığını söyledi.

Araba kullanmak bel ağrısı yapıyor

Sürekli araba kullananlar bel ağrısı nedeniyle sıkıntılı günler geçirebiliyor. Günde 4 saatten fazla araba kullananlar sürekli bel ağrısı çekiyorlar. Bel ağrısı ile ilgili araştırma İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi Tasarım ve Teknoloji Bölümü’nde çalışan 3 ergonomist tarafından sanayi dallarında faaliyet gösteren 11 şirkette yapıldı ve 12 ay sürdü. Çalışmada günde 4 saatten fazla araba kullananların günde 2 saatten az araba kullananlarla karşılaştırıldığında bel ağrısı dolayısıyla işe gidememe ihtimalinin 6 kere daha fazla olduğu belirlendi. Araba koltuklarını doğru ayarlayamayanların spinal problemlere davetiye çıkardıkları belirtildi


Bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısı çekmemek için bunlara dikkat edin
Yürürken yük taşıyorsanız yükün hep aynı elinizde durmamasına dikkat edin.
Her iki elde de yük varsa yükleri eşit olarak her iki ele verin.
Profesyonel haltercilerin yaptığı gibi başınızı dik tutun bel kavisinizi koruyun.
Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükünüzü azaltın.
Eğilerek değil çömelerek yükü yere koyun.
Ayaklarınızın arasını biraz açın ve yükü her iki ayağa eşit dağıtın.
Kaldıracağınız ağır yük omuz hizasından daha yüksek ise sağlam bir taburenin üzerine çıkarak yükü alın.
Bel ağrısı yapmayan aerobik ve egzersizler yapın.
Aşırı kilolardan kaçının varsa aşırı kilolarınızı mutlaka verin.
Yatınca şeklini değiştirmeyen ve çökmeyen sert bir yatak seçin.
Yan yatarken sırtınıza binen baskıyı azaltmak için dizinizi bükün.
Sırtüstü yatarken dizlerin altına küçük bir yastık koyun.
Sandalyenizin arkalığında belinizdeki normal kavisi koruyabilecek bir destek bulundurun.
Masaya yakın oturun ayağınızı yerle temas ettirin.
Araba kullanırken pedallara kolay ulaşabilecek şekilde oturun.
Kalçanız ile dizlerinizi aynı seviyede tutun.
Uzun süre ayakta duracaksanız sık sık ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın.
İşinizi kendinizi zorlamayacak bir yükseklik seviyesinde yapın.
Dik durun.
Ayaklardan birini zaman zaman alçak bir yere koyun. Bir süre sonra değiştirin.
Bastığınız yerin sert zemin olmasına dikkat edin.
Sportif alçak topuklu ayakkabı giyin.
Dizler ve kalçalarınızı kırarak eğilirseniz üç doğal kavisinizin hizasını korumuş olursunuz.
Zeminin dengeli olmasına dikkat edin ve kaldıracağınız yüke yakın olun.
Çömelin derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak (karın kaslarını bele destek olması için) yüke yapışın.
Dönerken belinizi değil ayaklarınızı ve bütün vücudunuzu döndürün. (Özellikle elinizde ağırlık varsa...)
Stres bel ağrısı yapıyor

Hiç dikkat etmediğimiz hatta zaman zaman ‘geçer diye kendimizi telkin ettiğimiz bel ağrıları eğer kronik hale gelirse hayatımızı zehir edebiliyor. Bu öylesine bir hale geliyor ki hem çalışma hayatımızı etkiliyor hem de bizleri psikolojik sıkıntılara sokabiliyor.
Konuyu derinlemesine araştıran uzmanlar bel ağırılarının başlangıç sebebinin genelde şehir hayatında yaşanılan stres olduğunu ortaya çıkardılar. Aşırı stres altında bulunan kişilerin kaslarının sinir uçları ile yoğunlaştığı ve katılaştığı bu sebeple kasın asıl görevini yapamadığını bu yüzden de kemik ve eklemlere aşırı yük binerek bel ağırısına sebep olduğu belirtildi. Yürümek oturmak ve yatmak gibi eylemlerin de bel ağrılarının baş göstermesinde önemli bir payı bulunuyor.

Tembellik yaramıyor
Özellikle kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymekten meydana gelen bel ağrılarının ileride bel fıtığı gibi durumlar da ortaya çıkardığı belirtilirken yürürken bile adımların çok dikkatli atılması gerektiği kaydediliyor.
Yapılan araştırmalarda günlük hayatta işlerimizi kolaylaştıran teknik gelişmeler vücudumuzu daha az kullanır hale getirdiğini gösteriyor. Bunun sonucunda da kas kemik dolaşım sistemlerimizde hassasiyetler meydana getiriyor. Kasların kullanılmaması sonucunda güçsüzlük meydana geliyor ve bu da yine kemik ile eklemlerin yükü taşımakta zorlanmasına sebep oluyor.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bel ağrısına çözüm

Bel ağrısına çözüm konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zeytinyağı bele iyi gelirmi, bel fıtığına zeytinyağı iyi gelirmi, bele zeytinyağı sürmek, beyaz sabun ve yumurta akı, yumurta akı ve sabun karışımı, yumurta akı sabun rendesi, zeytinyağı bel ağrısına iyi gelirmi, bel fıtığı lahana yaprağı, zeytinyağı bel fıtığına iyi gelirmi, zeytinyağı sırt ağrısına iyi gelirmi, sabun yumurta akı, sabun rendesi yumurta akı, yumurta akı ve sabun rendesi, zeytinyağının bel fıtığına faydaları, zeytinyağı bele iyi gelir mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalp ağrısına çözüm nelerdir ? Я Soru Cevap 7 31-01-2017 10:09
Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 13-11-2012 03:04
Baş Ağrısına İlaçsız Çözüm Yolları sahranil Sağlığımız 0 05-04-2011 02:53
Bel ve boyun ağrısına son Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 31-07-2008 07:17
Diş ağrısına bitkisel çözüm Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 25-03-2008 10:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats