bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-10-2013, 06:49   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Öksürüğe çözüm

Öksürüğe çözüm-Öksürük için doğal yöntem-Öksürük için doğal çözümlerÖnce öksürüğü tanıyın Sonra çözümünü arayın

Toplantı ya da sınav sırasında sizi zor durumda mı bırakıyor? Gece uykunuzdan mı uyandırıyor?

KIŞ hastalıkları yazı dizisine öksürük ile başlıyoruz. Başlı başına bir hastalık olmasa da birçok hastalığın belirtisi olan öksürüğü yaşam kalitesini düşürdüğü için tek başına ele aldık. Zira sadece öksürük şikayetiyle hastaneye gidenler hiç de azımsanmayacak sayıda. Öksürüğü Özel Torbalı Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Berna Yıldırım’la konuştuk.
ÇOK ÇEŞİTLİ ÖKSÜRÜK yabancı uyaranlara karşı vücudun geliştirdiği bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Şiddetli soluk vermeyle birlikte gırtlağın kapanmasını sağlayan ses telleri kasılır. Bu sırada göğüs ve karın kaslarında da kasılma meydana gelir. Soluk borusunun içindeki basınç yükselir gırtlağı açılmaya zorlar. Zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi tipik öksürük sesinin çıkmasına yol açar. Öksürüğün çok çeşidi ve de anlamı vardır. Sağlıklı bir insan nefes borusuna gelen yabancı maddeleri dışarı atmak için öksürür. Egzoz ya da deterjan kokusu da öksürük nedenidir. Bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürük uzaması durumunda kişinin performansını düşürür. Eğer enfeksiyon durumu varsa hastalığın yayılmasına neden olur. Ani gelişen öksürük ise astım işareti olabileceğinden ciddiye alınmalıdır. Bilindiğinin aksine öksürük sadece akciğerlerden değil kulak zarı burun sinüsler akciğer zarı mide ve diyaframdan da başlayabilir. Bronşit larenjit soğuk algınlığı aşırı sigara polenler ve ev tozları (mite) en sık öksürük yapan etkenlerdir. Akciğer zarı hastalıklarında inatçı bir öksürük vardır. Öksürük solunum yollarında gerçek bir hastalık olmadan da histeri ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak baş gösterebilir.

SİZİNKİ HANGİSİ
Kuru öksürük:
Balgam çıkmaz. Gırtlak soluk borusu ve bronş iltihaplarında akciğer zarı hastalıklarında veremin başlangıç döneminde görülen öksürük türüne örnektir. Gülhatmi ciğerotu izlanda likeni ebegümeci ve sinir otu öksürk gidermek için kullanılabilir.
Balgamlı öksürük: Değişik miktarlarda da olsa balgam her zaman vardır. Ama hastanın küçük çocuk yaşlı vb. olması gibi durumlarda öksürükle dışarı çıkarılamaz yutulur. Kekik anason ökaliptus ve nane içeren ilaçlar fayda verir. Bunlar solunum yollarını dezenfekte eder. Öksürüğün yumuşatılmasında bu gibi bitkilerin karışımından elde edilen merhemlerin göğüs ve sırta sürülmesi de fayda verir.
Nöbet halinde öksürük: Derin ve gürültülü bir soluk almayla kesilen arka arkaya şiddetli öksürüklerden oluşur. Tipik olarak boğmacada görülür ama bronş mukozasının zedelendiği durumlarda ya da solunum yollarına yabancı cisimler kaçtığında da ortaya çıkabilir.
Havlar gibi öksürük: Öksürük kuru ve hastanın sesi kısıktır. Larenjit difteri vb. hastalıklara bağlı ses telleri iltihabında özellikle de küçük çocuklarda akut gırtlak-soluk borusu-bronş iltihabında görülür.
İki tonlu öksürük: Farklı tonlarda iki sesin birleşmesiyle ortaya çıkar. Seslerin biri gırtlakta ses telleri düzeyinde öbürü soluk borusu ve bronşlarda oluşur.
Kısık öksürük: Çok rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör ya da verem gibi ses tellerinin ağır lezyonlarında görülür.
Psikojenik öksürük: Kişi sinirlenince veya heyecanlanınca belirgin olur.
İnek öksürüğü: Ses telleri felci veya solunum kasları zayıflığında ortaya çıkar. İneklerde rastlandığı gibi şiddeti fazla olmayan güçsüz bir öksürüktür.
Metalik öksürük: Ana nefes borusunu ve büyük bronşları ilgilendiren hastalıklarda yüksek tonda metalik tınılı bir öksürüktür.
Boğmaca öksürüğü: Ani kuvvetli tekrarlayıcı öksürük krizleridir. Bir günde 10-25 kez tekrarlar. Ağır olgularda boyun damarlarında genişleme gözlerde dışarıya doğru fırlama morarma görülebilir. Öksürük krizi sonunda ötme şeklinde tipik bir ses duyulur.
Kusturucu öksürük: Şiddetli öksürük nöbetleri kusma ile sonlanır. Bu duruma çocuklarda sıklıkla rastlanır. Bu tür kusmaların mide hastalıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur.
İdrar kaçırtan öksürük: Daha çok ileri yaşlardaki kronik astımlı hanımlarda görülür. Hasta öksürükten çok idrar kaçırmaktan şikayetçi olduğu halde bunu doktora söylemeye çekinir.
Sigara öksürüğü: Sigara içenlerdeki öksürük bronş tahrişinin bir belirtisidir. Bu hastalar için iyi ihtimal yeni başlayan bir kronik bronşit kötü ihtimal ise bronş kanseridir.
Gece öksürüğü: Gece hastayı uykusundan kaldıran öksürüğe sol kalp yetersizliğinde astımda geniz akıntısı olanlarda ve reflüde rastlanır
.
Yemek öksürüğü: Öksürüğün yemeklerle bir ilişkisi varsa mide fıtığı yemek borusu iltihabı ve mide hastalıkları akla gelmelidir.
Gıcık şeklinde öksürük: Daha çok üst solunum yolları hastalıklarında rastlanan boğaza bir şey yapışmış da onu atmak isteme çabasını gösteren öksürük tipidir.

TAKİP EDİLMELİ
HAFİF halsizlik ve kuru öksürük genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Balgamlı ve sık oluyorsa buna ateş de ekleniyorsa zatürreenin habercisi olabilir. Öksürüğün adından dışarı atılan balgamın rengi hastalığın seyrinde baz alınacak temel etkenlerdendir. Balgam rengi beyazdan sarı ve yeşil renge dönüyorsa hastalık ağırlaşıyor demektir. Bu nedenle öksürüğün gelişimi şekli ve sıklığı mutlaka takip edilmelidir.

TEDAVİSİ BASİT
ÖKSÜRÜK tedavisi bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır. Öksürüklerin büyük kısmı şikayete yönelik ilaçlarla tedavi edilir. Az sayıda olanı antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyar. Kuru öksürük hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir. Havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır. Enfeksiyon varsa antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Astıma bağlı öksürük ise antibiyotiğe cevap vermez. Bu hastalar için fısfıs ve alerji ilaçları tavsiye edilir. Alerjili insanların dörtte birinde reflü vardır. Reflü tespit edilip tedaviye rağmen gece öksürükleri olan kişilere akşam yemeklerini az ve erken yemesi önerilir. Bu kişiler mutlaka yüksek yastıkla yatmalıdırlar. Kalp yetmezliği nedeni ile tedavi gören hastalar ise gece öksürükleri varsa bunu doktorlarına anlatmalıdır. Bu öksürükler tedavi yetersizliğinin ya da hastalığın ağırlaştığının ifadesi olabilir.


Öksürüğe Bitkisel Çözüm

Aşağıda sayacağımız şifalı bitkiler kaynatılarak içilirse öksürüğe bitkisel çözüm olacaklardır.

Meyankökü
Zencefil
Okaliptus
Nane
Ihlamur
Şahtere
Hibiskus

Bu şifalı bitkiler birlikte kaynatıldığında öksürüğe bitkisel çözüm olarak tüketilebilmektedir.

Üzerlik tohumu ile yulaf samanı çayıda öksürük ve kronik olan bronşitlere iyi gelmektedir.

İki üç parmak ucu kadar ıhlamur ve zencefil bir çay kaşığı hibiskus ve bir çay kaşığı şahtere otunu bir su bardağı kadar suda üç dört dakika kaynatınız.

İki üç dakika demlendirdikten itibaren içebilirsiniz. Şeker kullanmayınız yada az kullanınız. Günde iki üç kez meyan kökü çiğnemekte öksürüğe bitkisel çözüm örneklerindendir.

Zencefil kekik ve karabiber alerjik olmayan öksürüklerde çözüm olarak kullanılabilir.

Kronik öksürük içinse iki tane karaturp içi oyularak içine bal doldurulur ve oyuk turp parçası ile kapatılır 1 gün belketildikten sonra icindeki sıvı öksürük kesilene kadar her gün içilebilir ve çok faydalıdır.

Bir diğer tarifte ise toz zencefil ve bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

Isırgan çayı şahtere çayı kuşburnu çayı ve hibiskus çayıda öksürüğe bitkisel çözüm çaylarıdır.

Balgam var ise ebegümeci kaynatılırak zeytinyağıyla limon katılıp yenirse hem balgamı söker atar hemde göğüslerinizin yumuşamasına yardımcı olur.

Bu şifalı bitkiler ve öksürüğe bitkisel çözüm önerileri ile iyileşmediyseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Öksürüğe çözüm

Öksürüğe çözüm konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vicks oksuruge iyi gelirmi, vicks öksürüğe iyi gelirmi, viks öksürüğe iyi gelirmi, vıks reflüye iyi gelirmi, öksürüğe vicks iyi gelirmi, viks oksuruge iyi gelirmi, oksurukicindogalyontem, mide hastalıkları, balgamlı öksürük için bitkisel çözümler forum, vicks oksuruge iyi gelir mi, öksürüğe viks iyi gelirmi, kulak zarinin kapanmasi icin bitkisel çözümler, larenjit için vicks, larenjite viks buhusu iyi gelir mi, visk öksürüge ii gelir mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Vicks öksürüğe iyi gelirmi elif Sağlığımız 4 23-12-2015 09:20
Kabızlığa çözüm ebush Alternatif Tıp 0 02-10-2013 10:08
Öksürüğe hangi bitkiler iyi gelir? Bkmlyz Alternatif Tıp 1 16-12-2012 09:49
Çikolata öksürüğe karşı bire bir nurküllü Alternatif Tıp 1 04-04-2011 08:03
Öksürüğe Bitkisel Çözüm elif Alternatif Tıp 0 08-09-2010 02:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats