bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-10-2013, 09:46   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Varis ve selülit tedavisi

Varis ve selülit tedavisi-Varis için bitkisel yağ-Selülit ve varisSELÜLİT`TEN NASIL KORUNULUR?
Kilonuzu koruyun. Günde 1500 kalori alın.
Çok hareket edin örneğin jogging yapın bisiklete binin yüzün jimnastik yapın.
Ayrıca vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir magnezyum metabolizmayı harekete geçirir fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp maydanoz kereviz çilek ve pilav yiyin.
Tuz şeker alkol sigara koyu çay kahve çikolata kızartma ve undan uzak durun.
Derinin kanla beslenmesini teşvik edin. Örneğin masaj eldiveni ile kendi kendinize yapacağınız masajla bir sıcak bir soğuk duşu sorunlu yerlere tutun. Saunaya gidin.


SELÜLİT REJİMLE GEÇER Mİ?
Hayır selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterir. Özel bir tedavi gerektirir kendi kendine geçmez.

SELÜLİT NELERDEN OLUŞUR?
Selülit üç elemandan oluşur:
1-Dayanıklı hale gelmiş bölmeli bir konjonktif doku. 2-Su molekülleri ve tuz molekülleri. 3-Konjonktif doku içine hapsolmuş yağ hücreleri birikintileri. Bu bölgesel yağ birikimi cildin hareketliliğinin azalması ve kalınlığının artmasıyla kendini gösterir. Elle dokunulduğunda cilt pütürlü sertleşmiş ve muntazam olmayan bir görüntü verir.

SELÜLİT AĞRILI MIDIR?

Evet selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti selülit`in sinir liflerinin üzerine yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılı olarak değişir.

ZAYIF KADINLARDA SELÜLİT OLUR MU?
Evet selülit zayıf hatta sıska kadınlarda bile görülebilir.

SELÜLİT`İN NEDENLERİ NEDİR?
Hormonal nedenler:
Hiper folikülin yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülit`e zemin hazırlar.
Soya çekim: Anne selülit`li ise çocuğunda da selülit görülebilir.
Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği selülit varis daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

SELÜLİT`İN OLUŞMASINDA DİĞER NEDENLER NELERDİR?
Kabızlık hipotiroid doğum kontrol hapı kullanımı karaciğerin kötü fonksiyonu ve sinirsel düzensizlik.

SELÜLİT KAÇ AŞAMADA GELİŞİR?
Selülit üç aşamada gelişir. Birinci aşaması dolaşım bozukluğudur damarlardan çıkan su dokulara dolar. Dokular acılı ve duyarlıdırlar. Ödemli denilen bu devrede başarılı bir şekilde tedavi yapılabilir. Bu devrede tedavi yöntemi mezoterapidir. İkinci aşamada ödem daha da fazlalaşır. Bu aşamada selülit`i buradan atmak oldukça güç olmasına karşın tıpta mezoterapi ile başarılı bir tedavi mümkündür. Üçüncü aşamada bu dokularda biriken yağ su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit yerleşir.

SELÜLİT`TE NASIL BİR BESLENME REJİMİ UYGULANMALIDIR?
Rejimin su açısından zengin tuz açısından zayıf olması gerekir. Selülit tedavisinde tuzu asgari düzeye indirmek gerekir. Balık kabuklu deniz ürünleri kümes hayvanı ve yumurta yenilerek protein açısından zengin bir beslenme uygulanır. Proteinler ödemi önler ve iştah artırır. Şekerlemeler hamur işleri bakliyat kaldırılmalıp alkolden uzak durulması gerekir. Zira alkol kanda yağa dönüşür ve vücutta birikir.

SELÜLİT HANGİ YÖNTEMLERLE TEŞHİS EDİLİR?
Termografi:
Vücutta kan dolaşımının normal olduğu bölgelerde vücut ısısı da normal olur. Dolaşım bozukluğu olan yerlerde kanlanma azalacağı için bu bölgeler vücudun normal ısısından daha soğuk olur. Selülit`in oluşma nedenlerinden biri dolaşım bozukluğu olup termografi ile dolaşım bozukluğunun ve selülit`in yeri de teşhis edilir.

Ekografi: Bir çeşit ultrason cihazı olup uygulandığı yerin ayrıntılı olarak görünümünü sağlar. Selülit`e uygulanma amacı deri kalınlığının ve yağ tabakasının kalınlığının ölçümüdür.

Manyetik rezonans: Vücudun 3 boyutlu incelenmesi imkanını sunar. Bu sayede cilt kalınlığı yağ tabakası ve oluşabilecek ikincil üçüncül (tümör yapısal bozukluklar) nedenlerin varlığının ya da yokluğunun tespitini sağlar.


KİŞİ SELÜLİT`Lİ Mİ DOĞAR?
Hayır kişi selülit`li doğmaz. Ne bebek ne de çocuklarda selülit olur. Selülit gerçek olarak erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Ancak selülit`te kalıtım önemli rol oynar. Kalıtımın kesin surette etkili olabilmesi için hem anne hem de babada yağ fazlalığına ilişkin sorunların bulunması gerekir. Bu durumda kişinin ilk ergenlik belirtilerinden itibaren ve daha sonra da yaşamının değişik evrelerinde örneğin gebelik ve menopoz gibi hormonal açıdan çok önemli zamanlarda da izlenmesi gerekir.

HAMİLELİK SELÜLİT`E UYGUN ORTAMI HAZIRLAR MI?
Vakaların çoğunda hamilelik gerçekten selülit`in belirmesine neden olur. Çünkü doğumdan önce ve doğumdan sonra meydana gelen hormonal değişimler gerçek bir dengesizliğe neden olur. Doğumdan sonra selülit biraz azalsa da bir miktar selülit birikimi kalır.


SPOR SELÜLİT`İ TEDAVİ EDER Mİ?
Hayır. Sert sporlar vücudun belirli bir kısmını çalıştıran ve düzensiz yapılan sporlar hiçbir işe yaramaz. Selülit`e karşı en etkili spor tempolu yürüş ve yüzmedir. Fakat tıbbi olarak bütün sporlar içinde en iyisi jimnastiktir. Bunun bir avantajı da herkes tarafından istenildiği yerde istenilen zamanda ve şekilde uygulanabilmesidir.


ERKEKLERDE NİYE SELÜLİT OLMAZ?
Erkeklerde selülit olmamasının en önemli nedeni onlarda başka hormonların özellikle de yağlı hücre oluşumunda hiçbir etkisi olmayan erkeklik hormonunun bulunmasıdır.

SELÜLİT BÜYÜME ÇAĞINDA TEDAVİ EDİLMELİ MİDİR?
Selülit genellikle büyüme çağında ortaya çıkar. Psikolojik bir sorundan kaynaklanan bir oburluğun sonucu olmadığı halde 14-15 yaşlarında selülit oluşması hormonal bir düzensizliğin işaretidir. Genç kızlarda selülit oluştuğunda düşük kalorili bir rejim izlenebilir spor ve jimnastik yapılabilir ve çok gerekirse mezoterapi uygulanabilir.

ŞİŞMANLIK İLE SELÜLİT ARASINDA NE FARK VARDIR?
Bu ikisini kesinlikle karıştırmamak gerekir. Eğer kişi şişmansa mutlaka selülit`i de olur. Ama selülit`in cildin derin dokularını bile etkileyen temelde hormonal kökenli özel bir bozukluk olduğunu bilmek gerekir. Bu bozukluk son derece zayıf kadınlarda bile görülebilir. Fazla kiloların tüm vücuda yayılmasına karşın selülit bacak baldır kol gibi belirli bölgelerde görülür.

SIK SIK KİLO ALIP VERMEKTEN NİYE KAÇINMALIYIZ?
Bazı kimseler sürekli kendilerini kısıtlamaktansa çok kötü bir görünüş alıncaya kadar yiyip şişmanlar sonra da bu kilolarını çok hızlı bir şekilde vermeye çalışırlar. Bu sistemin sakıncaları çok fazladır. Bu tür rejimler organizma için zararlı metabolizma içinse korkunçtur. Ayrıca sık kilo alıp verme mekanik faktörler nedeniyle cildin kendini bırakmasına neden olur deride çatlaklar meydana gelir.


SELÜLİT ve VARİS

Bin derde deva olabilecek bitkisel ilaçlar var. Şifalı bitkilerin yan etkileri de doğal oldukları için yok denecek kadar az. Günümüzün zor ekonomik koşulları içinde reçetelerin tutarı gittikçe arttı. Bu nedenlerle olacak sırf Türkiye'de değil tüm dünya doğanın mucizelerine yöneliyor. Ancak şifalı otların da gelişi güzel kullanıldıklarında sakıncalı olabileceğini unutmamak gerekiyor!

Selülit pek çok kadının ortak problemi. Genetik ve hormonal nedenlerin yanı sıra yaşla birlikte ilerleyen egzersiz yetersizliği ve yanlış beslenmeyle ağırlaşan selülit problemi derideki kan ve lenf dolaşımındaki azalmadan kaynaklanıyor. Böylece yağ katmanları cilt altında düzensiz yapışarak portakal kabuğu görüntüsü oluşturuyor.

Genç kızların ve kadınların korkulu rüyalarından selülit ve varise en kısa en sağlıklı tedavi yöntemi bitkilerden geldi. Uzmanların yaptıkları araştırmaya göre doktor kontrolünde hazırlanan doğal karışımlar zor bir hastalık olan varisi ve kısmen de olsa selüliti yenmeyi başardı.

SELÜLİT

Sarmaşık yaprakları ile kırlangıç otu yirmi dakika suda kaynatılır. Süzüldükten sonra elde edilen posaya yulaf unu karıştırılarak lapa kıvamı alıncaya kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan lapa temiz bir beze yaydırılarak selülitli yerlere konur.

Ayrık otu ile zemberek otu birlikte ezilir. Elde edilen karışım yarım saat tuzlu suda kaynatılarak süzülür. Sıvı bir kaba alınarak gün boyu dinlendirilir. Gün aşırı yatmadan önce sıvı ısıtılarak oturak banyosu yapılır.
Kayın ağacının kabukları bir saat suda kaynatılır. Süzüldükten sonra sıvı bir kaba alınarak dinlendirilir. Tedavi süresince bu sıvı ile vücudun selülitli yerlerine kompres yapılır. Ayrıca ısıtılan bu sıvı ile her gün banyo yapılır.

VARİS

Papatya yağı ile yağlanır. Sargı bezi ile aşağıdan yukarı doğru sarılır. Sarmısak kürü yapılır.

Krem hazırlanışı: İki avuç dolusu Portakal Nergisi sap yaprak ve çiçekleri ufak ufak kesin 500 gram hayvan yağını kızdırın ve karışımı içine atın karıştırın kendini bırakınca ateşten alın üstünü örtün ve bir gün soğmaya bırakın. Ertesi gün ılıtın ve bir tülbentin içinden geçirerek ufak kavanozlara veya şişelere koyun.

Kullanımı: Portakal Nergisinden hazırlanan kremi varisli olan bacaklara bir bıçak kalınlığında sürün. Üzerine bir tülbentle veya sargı bezi ile sarın. Dört haftalık kürden sonra bacaklarda hiçbir varis kalıntısı kalmaz.

Bitkisel çay: Bir çay kaşığı dolusu Atkuyruğunu 250 gram su ile haşlayın ve bir dakika demleyin. Bu hazırladığınız çay günde iki sefer sabah ve akşam olmak şarıt ile içilirse varis ağrılarından kurtulmamızda yardımcıdır.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Varis ve selülit tedavisi

Varis ve selülit tedavisi konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: genç kızlarda varis, genc kızlarda varıs, selülit mezoterapiyle geçermi, alternatif tıpta selülit tedavisi, genç kizlarda varis, genc kizlarda varis, genc kizlardaki varis tedavisi, genç kızlarda variz, genc kızda varis, genc kizda varis, genc kizlarda varis neden olur, genc kizlardaki varisler nasil gider, deride varis kanlanmasi gecermi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bitkisel varis tedavisi ebush Alternatif Tıp 0 08-10-2013 08:12
Lahana ile selülit tedavisi elif Selülit Özel 0 20-09-2013 04:53
Selülit tedavisi yapan merkezler Я Selülit Özel 0 12-08-2013 04:00
Selülit Nedir? - Selülit Nasıl Oluşur? - Selülit Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:02
15 günde selülit tedavisi elif Güzellik Önerileri 0 04-03-2011 01:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.