bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-12-2008, 04:29   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Feng Shui hakkında

Feng Shui Nedir?
3500 yıl önce ortaya çıkan Feng Shui (Fung Şuway) olarak okunur çevreyi insana huzur mutluluk refah ve sağlık getirecek şekilde düzenleme sanatıdır. Birçok bilimadamları tüm evrenin bir titreşime sahip olduğunu ve bir enerji gücü ile birbirine bağlı olduğunu kabul eder. Feng Shui bu yaşamsal enerjiye Chi adını verir. Feng Shui'yi uygulayabilmek için öncelikle Çinlilerin Chi adını verdikleri kozmik yaşam enerjisinin ne olduğunu ve çevremizde nasıl hareket ettiğini anlamak gerekir. Feng Shui'deki düzenlemelerin amacı ortamda denge uyum ve doğru Chi akışını sağlamaktır.
Chi dört farklı pusula yönünden dört farklı yaşamsal enerjiyi taşır.
Sheng Chi - doğu yönünün bilge enerjisi ·
Yang Chi - güneyin güçlendirici enerjisi
T'sang Chi - kuzeyin besleyici enerjisi
Sha Chi - batının yıkıcı enerjisi.
Atmosfer yaşamsal enerji hatlarıyla doludur. Bu enerjilerden bazıları olumlu pozitif bazıları da zararlı negatiftir. Pozitif enerji olan Sheng Chi çok büyük şans bolluk ve mutluluk getirir. Bulunulan mekana bu enerjiyi çektiğinizde şans ortaya çıkar. Negatif enerji ise Sha Chi'yi yaratır ki eğer eşyalar kayboluyor sık sık hastalanılıyorsa Sha Chi tarafından çevrelidiği düşünülür.
Feng Shui'nin Amacı
Chi her yerde mevcuttur. Hayatın tadını çıkarmak başarılı ve zengin olmak iyi bir aile ve aşk yaşamı için Sheng Chi'yi (pozitif enerjiyi) harekete geçirmek ve Sha Chi'den (negatif enerjiyi) uzak gerekir. Feng Shui çalışmasının amacı da budur.
Sokak kapınızı açtığınızda Chi içeri girer. Evinize canlılık ve yaşam getirir her geçtiği yerden artık enerjileri toplar. Eğer eviniz mezarlık kasap gibi kötü manzaralara shipse acı enerjiyi çeker. Eğer eviniz güzel bir manzaraya karşıysa doğal olarak Chi'de evinize güzelliği getirir.
Feng Shui'nin temel prensiplerinden biri de Tao'cu düşünceye dayanır. Tao'cu düşünceye göre yaşamın tümü birbiriyle bağlantılıdır ve bu bağlantı geleneksel Yin ve Yang sembolü ile temsil edilir. Yin ve Yang yaşamı şekillendiren ve dengeleyen iki kozmik güçtür. Yin negatif enerjiyi ve karanlık alanları Yang pozitif enerji ve aydınlığı sembolize eder. Tao'cular her bir bölümün içine de karşıtı alandan bir nokta koymuşlardır. Yin Yang sembolünde siyahın içinde beyaz beyazın içinde siyah nokta vardır. Zıt renkli noktalar her şeyin kendi içinde zıddını da barındırdığının sembolüdür. Bu ikiz kavramda karşıtlık değil tamamlayıcılık vardır. Çünkü her birinin var olabilmesi için diğerine ihtiyaç vardır..
Yin ve Yang arasında sağlanan denge ile aslında evrenin bütünlüğü simgelenir. Feng Shui'yi uygularken mutlaka mekanın Yin - Yang analizinin yapılması gerekir. Odanın boyutunu yerleşimini güneşli ve loş bölgelerini nem ve kuruluğunu parlak ve solgun renkleri ile katı ve sıvı maddeler gibi konulara dikkat ederek uyuma bakılır. Fazlaca Yin enerjiye sahip mekanlar bolluğu getirmeye yetecek kadar yaşam enerjisi taşımadığından iyi değildir. Fazlaca Yang enerjiye sahip olan mekanlar da enerji fazlası nedeniyle zarar verici olabilirler.
Feng Shui'nin Özellikleri
Feng Shui'nin aynı zamanda ateş toprak metal su ve ağaç'la da ilintilidir. Çinliler insanlar da dahil olmak üzere evrendeki herşeyin bu beş elementten birine ait olduğuna ve birbirlerini etkileme biçimine göre yaşamlarını yönlendirdiğine inanırlar. Elementlerden her biri Chi'nin ayrı bir yolla ifadesidir. Feng Shui uygulamaları elementlerin ilişkilerine de büyük önem veriyor. Herhangi bir mekandaki objelerin ve yönlerin ait olduğu elementler birbirine zarar vermemelidir. Feng Shui esasları çerçevesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka elementlerin birbirleri ile yaratıcı ve yıpratıcı döngüdeki ilişkileri analiz edilmelidir.

* Elementler kendi aralarında iki tarz ilişki içindedirler. ·
* Elementlerin yaratıcı döngüsü: Ateş toprağı yaratır toprak metali içerir metal suyu tutar su ağacı besler ağaç ateşi besler.
* Elementlerin yıpratıcı döngüsü: Ateş metali eritir metal ağacı keser ağaç toprağı tüketir toprak suyu emer su ateşi söndürür.
Pa Kua (Ba Gua) sekizgeni (haritası) Feng Shui'nin en önemli sembollerinden biridir ve başlangıç noktası I Ching'dir. Ba Gua kelime anlamı olarak I Ching'i oluşturan sekiz temel ifadeyi tanımlar. Trigram adı verilen ve üç çizgiden oluşan her ifade; sağlık servet aşk iş gibi "yaşam hazinelerini" simgeler. Ba Gua Feng Shui'de kullanılan temel araçlardan biridir. Bu sekizgen sembolün işlevi bir mekanda hangi alanın iyileştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirlemeye yardımcı olmasıdır..
Bir ortamdaki Chi'yi iyileştirmek kalıcılığını sağlamak dengelemek ve fazlalaştırmak için yüzyıllardır kullanılan ve işlerliğini kanıtlamış bazı araçlar da vardır. Ba Gua haritasındaki bilgiler ışığında bu araçlar da kullanılabilir. Bunlar kişinin severek kullanacağı araçlar olmalıdır. Çevremize her baktığımızda hoşunuza giden şeylerle çevrili olmanız bu sembollerin etkisini arttırır. Chi akışını düzenleyen sekiz araç şunlardır:
* Işık: Her çeşit ışıklandırma malzemeleri ve aynalar.
* Ses: Çanlar ziller su müzik...
* Renkler:Kuvvetli parlak renkler.
* Yaşam:Çiçekler bitkiler balıklar evcil hayvanlar.
* Hareket: Rüzgar çanları havada salınan hareket eden objeler.
* Durağanlık: Heykeller kayalar taşlar...
* Mekanik aletler: Her türlü elektronik alet.
* Düz hatlar: Bambudan yapılmış flütler kılıçlar...
Bu araçlarla Chi'yi çekmek mümkündür. Örneğin; odalara yerleştirilen ışık olumsuzluğu giderebilir. Aynalar Feng Shui'de değişik amaçlarla sık kullanılan ışık araçlarıdan biridir önemli olan tek nokta aynanın kişileri kesik göstermemesi gereiğidir. Evinizin duvarlarında uygun renkleri kullanarak salonunuzu güzel çiçeklerle süsleyerek akvaryum koyarak veya evcil hayvan besleyerek Chi enerjisini en iyi şekilde kendinize çekebilirsiniz.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
salon beyaz (28-03-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Feng Shui hakkında

Feng Shui hakkında konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Feng Shui Nedir? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:17
Neden Feng Shui ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:16
Feng Shui Dünyasından Hayata Bakış Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:16
Feng Shui ve Aynalar Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats