bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-01-2010, 11:44   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Yeni(den) Fark Edilen Meyve: Nar

Yeni(den) Fark Edilen Meyve: Nar
Kemal Sümbül

Yeni(den) Fark Edilen Meyve: Nar

İnsanlığın ilk tanıştığı meyvelerden biri olduğu düşünülen nar ilim literatüründe Punica granatum L. (Punicacea familyası) olarak isimlendirilir. Anavatanının İran olduğu kabul edilen nar daha çok Akdeniz’e komşu ülkeler ile Kaliforniya kıyıları Hindistan Çin ve Rusya’da yetişir.

“Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane!” bilmecesiyle hafızalara kazınan nar; çiçeği kabuğu ve kırmızı taneleriyle hususi bir meyvedir. Nar tanelerinin dizilişi ve tanelerin üzerini örten koruyucu zarıyla da dikkatleri çeker. Genellikle taze olarak tüketilen nar meyve suyunun yanı sıra pasta ürünlerinde jöle ve marmelât üretiminde de kullanılır. Nar fonksiyonları ve ihtiva ettiği kimyevî moleküller dolayısıyla son yıllarda bilim adamlarının da ilgisini çekmektedir.

Narın muhteviyatı
Narın toplam ağırlığının % 52’sini yenilebilir kısım meydana getirir. Bunun da % 78’ini nar suyu oluşturur. Narın yenilebilir kısmında; sitrik (% 033-056) malik asetik fumarik ve laktik asit bulunur. Olgun narın yenilebilir kısmında protein miktarı 100 gramda 50 mg; toplam fenolik madde miktarı 100 gramda 150 mg; askorbik asit ise 100 gramda 10 miligram civarındadır. Taze sıkılmış nar suyunda şeker nispeti yaklaşık % 16’dır. Nar suyu ve çekirdeğinde 19 element tespit edilmiştir. Bunlar arasında demir kobalt molibden potasyum kalsiyum selenyum sodyum ve çinko vardır.

Narın ağırlığının % 12-20’sini çekirdekler oluşturur. Yaş çekirdeklerde % 12-27 nispetinde yağ bulunur. Yağ miktarı düşük olduğu için nar sanayide yağ kaynağı olarak kullanılmaz.

Narın sağlığa tesiri
Narda bulunan yağ asitlerinin insan sağlığına olumlu tesirleri vardır. Narın özellikle kalb-damar hastalıklarını önleyici rolünden ve kandaki toplam kolesterol ile kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi azaltıcı tesirinden bahsedilmektedir.

Nar çekirdeğinde bulunan omega-3 ve omega-2ü hücrelerde programlı hücre ölümüne (apoptosis) yol açtığı belirtilmiştir. Nar çekirdeğinde bulunan kimyevî moleküller tümörlü hücrelerin normal dokulara yayılmasını (metastas) önlemede rol oynar. Lâboratuvar şartlarında kanserli hücrelerin ilâçlara karşı direncinin önlenmesinde nardan saflaştırılan kateşin molekülünün olumlu tesiri olduğu gözlenmiştir. Prostoglandinler adı verilen bir grup molekül vücutta çok önemli işlerle vazifelendirilmiştir. Bunların bir kısmı kanda pıhtı oluşmasına mâni olurken bir kısmı da kan damarlarının çapını ayarlamada kullanılır.

Nardaki bazı hususi asit ve polifenollerin prostoglandin tesir mekanizmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Nar portakal ve mor üzüm suları karşılaştırıldığında nar suyunun insan hücrelerinde prostoglandinI2 (PGI2) sentezini arttırdığı bulunmuştur. Antioksidan tesirinin de diğer meyve sularından daha fazla olduğu bulunmuştur. Deney hayvanlarına azoksimetan verilerek oluşturulan kolon kanserinin nar çekirdeği diyetiyle -kontrol grubuna kıyasla- gerilediği tespit edilmiştir.

Tümörün vücuda yayılma sürecinde yeni kan damarları (anjiogenezis) meydana gelir. Nar çekirdeği yağının bunu yavaşlatarak tümörlerin vücuda yayılmasının gecikmesinde rol oynadığı bulunmuştur. Nar suyu ve çekirdeğinin hormona bağlı olmayan farklı kanser hücrelerinde seçici olarak programlı hücre ölümüne (apoptozis) sebep olduğu bulunmuştur; prostat kanserlerinde ise programlı hücre ölümlerini hızlandırıcı (pro-apoptotik) tesiri keşfedilmiştir.

Nar çekirdeği suyunun iskemiye bağlı (damar tıkanıklığı veya başka bir sebeple kalbin yeterli miktarda oksijenlenememesi) koroner kalb hastalarındaki tesirini incelemek maksadıyla yapılan bir araştırmada hastalara 240 mililitre nar suyu üç ay boyunca günlük olarak içirilmiştir. Kontrol hastalarına ise renkli ve aynı kaloriyi taşıyan sıvı verilmiştir. Bu süre içerisinde her iki gruba almakta oldukları diğer ilâçlar da verilmiştir. Günlük nar suyu içen hastalarda -kontrol grubuna kıyasla- iskeminin iyileşebileceğine dair belirtiler elde edilmiştir. Bu arada bazı iddiaların aksine üzüm suyu ile kırmızı şarabın kalb hastalarında iskemik belirtilerin iyileşmesinde herhangi bir rolü olmadığı bulunmuştur.

Dünyadaki kanser ölümlerinin yaklaşık % 90’ının primer tümörlerin (kanserin ilk oluştuğu dokudaki durumu) yayılmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir. 15 miligram nar suyu ile 15 miligram nar çekirdeği yağı karıştırılarak elde edilen 3 miligramlık karışımın prostat ve göğüs kanserlerinde tümör hücrelerinin yayılmasını baskıladığı bulunmuştur.

Hz. Ali (ra): “Narı zarı ile beraber yiyiniz; çünkü o mideyi temizler.”1 buyurarak nar ve zarının önemini belirtmiştir. Narın ihtiva ettiği besin elementleri ve bunların sağlığımıza faydaları bilindiğinde Kur’ân’ın ondan birçok hikmete binaen bahsettiği anlaşılır. Kur’ân’da üç yerde nardan bahsedilmektedir. “Gökten suyu indiren O’dur. Onunla her çeşit bitkiyi çıkardık o bitkiden bir yeşillik çıkardık ondan da birbiri üzerine binmiş taneler: hurmanın tomurcuğundan sarkan salkımlar üzüm bağları zeytin ve nar (bahçeleri) çıkarıyoruz. Bunların kimi birbirine benzer kimi benzemez. Bunlar meyvelendikleri zaman meyvelerinin olgunlaşmasına bakın! Bunlarda inanan toplumlar için ibretler vardır.” (En’am 6/99) Bu âyette dört meyvenin adı geçmektedir. Elmalılı Hamdi Yazır âyetin açıklamasında narla ilgili olarak; “Nar gerçekten ilginç bir meyvedir. Bu önce dört şeyden oluşmuştur. Kabuğu zarları çekirdeği ve suyu.” der ve bunların özelliklerinden ve faydalarından bahsettikten sonra narın bir yönden gıda bir yönden de ilâç (hammaddesi) olduğunu belirtir.

Narla alâkalı olarak Risale-i Nur Külliyatı’nda onun bütün eşya ile alâkadar olmasına ve az bir zamanda kolaylıkla meydana gelmesinin (insanlar için) imkân hâricinde olduğuna dikkat çekilerek; “Ondaki ziynet intizam san’at rayiha tat ve koku gibi lâtif şeylerden anlaşıldığına göre öyle bir Sani’in masnuudur ki onun icadında külfet ve mübaşeret yoktur.” denmektedir.

“Narın tanelerini zâyi etmeden yiyen Cennet’e gider.” sözü onun dikkatli bir şekilde yenilmesini ve israf edilmemesini telkin etmektedir. İnanan insanlara düşen vazife; bu güzel meyveyi yerken onda tecelli eden ilim kudret hikmet ve sanatı düşünerek Sâni-i Hakîm’i hatırlamak ve O’nun nimetlerine şükretmektir.

Dipnot
1. El-Müsnedu Ahmed b. Hanbel (Thk. Hamza Ahmed ez-Zeyn 1-20)16:564 nr.23130 Kahire 1416/1995 Daru’l-Hadîs Y.; Nureddin el-Heysemî Mecma’u’z-Zevâid 5:59 (thk. Abdullah Muhammed ed-Dervîş) 1414/1994 Beyrut Daru’l-Fikr Y.Kaynaklar
- PoyrazoğluE ve ark. (2002). Organic acids and phenolic compounds in pomegranates (Punica granatum L.) grown in Turkey. Journal of Food Composition and Analysis Vol.15 567-575.
- MichaelD et al. (2005). Effects of pomegranate juice consumption on myocardial perfusion in patients with coronary heart disease. American Journal of Cardiology Vol.96810-814.
- Martinez JJ et al. (2006). Seed characterisation of five new pomegranate (Punica granatum L.)varieties. Scientia Horticulturae. Vol.110 241-246.
- Ephraim P. Lansky Robert A. Newman (2007). Punica granatum (pomegranate) and its potentialfor prevention and treatment of inflammation and cancer. Journal of Ethnopharmacology Vol.109 177-206.
- Seyed Hossain Mirdehghan Majid Rahemi.(2007). Seasonal changes of mineral nutrients and phenolics in pomegranate (Punica granatum L.) fruit. Scientia Horticulturae Vol.111 120-127.
- Anand P. Kulkarni. Somaradhya Malliharjuna. Aradhya. (2005). Chemical changes and antioxidant activity in pomegranate arils during fruit development. Food Chemistry Vol.93 319-324.
- Abulfadl F et al. (2006). Determination of fatty acids and total lipid content in oilseed of 25 pomegranates varieties grown in Iran. Journal of Food Composition and Analysis Vol.19 676-680.
- Rosenblat M et al. (2006).Antioxidant effect of pomegranate juice consumption by diabetic on serum and macrophages. Atherosclerosis Vol.187 363-371.


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sahranil (18-01-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yeni(den) Fark Edilen Meyve: Nar

Yeni(den) Fark Edilen Meyve: Nar konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tercih Edilen İlk 10 Üniversite Bkmlyz Üniversiteler 5 04-09-2010 06:29
:::hayatı fark etmezsen..hayat seni hiç fark etmeyecektir::: asuman LakLak Bölümü 1 15-08-2009 12:38
Hurmalı Meyve Kupları Tarifi-Hurmalı Meyve Kupları Yapılışı (resimli) gizem Tatlılar 0 22-06-2009 09:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats