bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:06   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Abse : İçi cerahat dolu sisliklere verilen isimdir. Vücudun her tarafında ortaya çıkabilir. Nedeni vücuda giren mikroplardır.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazırlanışı : Soğuk su ile yıkanan bir lahana yaprağı absenin üzerine dolanır. Yarim saatte bir yenisi ile değiştirilir.

Adale romatizması : Çoğunlukla şiddetli soğuk algınlıklarından sonra görülen ve hareket etmenin zorlaşmasına neden olan bir çeşit romatizmadır. Tip dilinde Myalgia Fibrozit denir. Korunmak için terli çamaşırları en kısa zamanda değiştirmek ve üşütmemek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma Su
Hazırlanışı : 4 bardak suya kabukları soyulmamış 3 elma doğranır. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer çay bardağı içilir.

Adenit : Boyundaki lenf damarlarının şişmesi sonucu meydana gelen iltihaplı şişliğe adenit denir.
Tedavi için gerekli malzeme : Soğan Sarımsak
Hazırlanışı : Öğle ve aksam yemeklerinde yarımşar kuru soğan ile ikişer diş sarımsak yenir.

Ağız yaraları : Ağız yaraları "basit" ve "derin" veya "sert kenarlı" yaralar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Çoğunlukla üşütme veya hazımsızlıktan kaynaklanır. Yaraların etrafı kırmızı bir çizgi ile çevrilidir. Başlangıçta içi su dolu kabarcıklar halindedirler. Sonradan patlayarak etrafa yayılır ve sancılı ağrılara neden olurlar. Çocuklarda; kızamık ve çiçek hastalıkları sırasında da ayni yaralar meydana gelebilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Soğan
Hazırlanışı : Her gün 1 adet orta büyüklükte çiğ soğan yenir.

Ağrı : Genellikle vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ağrılar için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Portakal kabuğu zeytinyağı
Hazırlanışı : Küçük bir şişeye; 1 su bardağı zeytinyağı konulur. Üzerine dört adet portakalın kabuğu ilave edilir. Güneş gören bir yerde 15 gün bekletilir. Bu karışımdan ağrıyan yerlere sürülür.

Ağrılı aybaşı hali : Tıp dilinde dysmenorrhoea / dismenore denilen bu hâl özellikle aybaşı kanamasının başladığı ilk gün görülür. Bazı kimselerde ağrılar aybaşı kanamasının başlamasından bir kaç gün önce ortaya çıkar ve kanamanın başlamasıyla kesilir. Bir kısmında da kanama başlamadan kanama görülen günlerde ve sonraki birkaç gün içinde hissedilir. Bu çeşit ağrılara çoğunlukla 18-24 yasları arasındaki kadınlarda rastlanır. Ağrı göbek altında veya bacakların üst kısmında kasılmalar seklinde başlar. Kusma görülebilir. Yüz sararır ve terleme artar.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon su
Hazırlanışı : 1 çay bardağı kaynak suya; 1 kahve kaşığı kimyon konur. Ilındıktan sonra içilir. Günde iki kere tekrarlanır.

Akrep sokması : Akrep; sıcak ve nemli yerlerde yasayan kıvrık ve kalkık kuyruğuyla zehirli bir iğnesi olan böcektir. Akrep soktuğunda yapılacak ilk is; soktuğu yerin altını ve üstünü sıkıca bağlamaktır. Sonra; iğnenin bulunduğu yer iki parmak arasına alınıp kan akıncaya kadar sıkılır ve üzerine amonyak sürülür.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Domates. 2- Sirke ve Sarımsak
Hazırlanışı : 1- Olgun bir domates tam ortasından kesilir ve akrebin soktuğu yere temiz bir bezle bağlanır. 2- Sokulan yer steril bir jiletle kanatılıp emilir. Sirke ile yıkanır. Sarımsak lapası bağlanır.

Albüminüri : İdrarda albümin bulunmasına; Tip dilinde Albüminüri; halk arasında ise aktutma denir. Bir çok hastalıklarda özellikle böbrek hastalıklarında idrarda albümin görülür. Mümkün olduğu kadar süt içmeli patates haşlaması ile muhallebiyi sofradan eksik etmemelidir. Baharatlı yiyecekler biber tursu ve tuz kesinlikle terk edilmeli; kahve ve fazla miktarda su içilmemelidir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tere otu su
Hazırlanışı : 4 bardak suya; 1 avuç tere otu konur. 15 dakika kaynatılır. İnce ve temiz bir tülbentten süzülür. Her gün 1 su bardağı içilir.

Alerji : Vücudun bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi yahut psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Önce alerjiye neden olan etkenleri bulmak gerekir. Alerjinin belirtileri de; sahsa göre değişir. Kiminde kaşıntı kiminde kurdeşen kiminde astım görülür. Hasta eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa o maddenin uzaklaştırılması ile mesele kendiliğinden çözümlenmiş olur.
Tedavi için gerekli malzeme : Siyah turp
Hazırlanışı : Büyükçe bir siyah turp iyice yıkanır. Sonra kabukları soyulup rendelenir ve sıkılır. İnce ve temiz bir tülbentten süzülerek içilir. Alerjik belirtiler kayboluncaya kadar her gün devam edilir.

Altını ıslatmak : Tip dilinde Enuresis denir. Altına ve yatağına işeyen çocuklar; genellikle anne ve babasından yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen çocuklardır. Hastalık belli bir nedenden kaynaklanmıyorsa; yapılacak is çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi vermektir; ancak altını ıslatmak herhangi bir böbrek rahatsızlığı veya seker hastalığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle doktora gitmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Süzme bal
Hazırlanışı : Her gün en az iki tatlı kaşığı süzme bal yedirilir.

Anne sütünün azlığı : Anne sütünü artırmak için bol bol sulu gıdalar yemek üzüntülerden sıyrılıp bir süre dinlenmek faydalıdır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çakal eriği su
Hazırlanışı : 4 bardak suya; 30 gram çakal eriği meyvesi konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

Anüs kaşıntısı : Anüs (serç-makat); yani sindirim kanalının doğru bağırsak denilen son kısmındaki çıkış deliği veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kaşıntıların nedeni çeşitlidir. Bunlar arasında; kıl kurtları sümüksü akıntı basur çatlak ishal veya kabızlık egzama (mayasıl) sinir bozukluğu veya yeteri kadar temizliğe dikkat edilmemesi sayılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal zeytinyağı
Hazırlanışı : 2 çorba kaşığı süzme bal ile 2 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bir pamukla kaşınan yere sürülür. 4 saat sonra ilik sabunlu su ile yıkanır. Şikayetler geçinceye kadar ayni isleme devam edilir.

Apandisit : Körbağırsağın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Müzmin apandisitte; katiyetle ilaç verilmez. Ameliyat gerekir. Had apandisit; karnin ortasından başlayıp sağ alt kısma yerleşen bir ağrı ile kendini gösterir. Hazımsızlık ve gazdan şikayet edilir. Kusma görülebilir bazen de mide bulantısı olur.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Böğürtlen yaprağı su. 2- Dut kurusu
Hazırlanışı : 1-Çaydanlığa bir avuç böğürtlen yaprağı konur. 15 dakika kaynatıp süzülür. Günde 3 çay bardağı içilir. 2- Dut kurusu çayı ilik olarak içirilir.
Arı sokması : Arı; bal ve balmumu yapan fakat iğnesiyle sokan bir böcektir. Hassas bünyeli kimseleri soktukları zamanonların şok geçirmelerine neden olabilirler. Eşek arıları ise; bal arılarına nazaran daha tehlikelidir. Arı sokmasında yapılacak ilk is; arinin iğnesini ucu yakılmış bir iğne ile çıkarmaktır. Sonra arinin soktuğu yerin alt ve üstünden sıkıca boğulur. Üzerine soğuk su dökülür.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Maydanoz. 2- Arpa unu sirke.
Hazırlanışı : 1- Bir demet taze maydanoz iyice dövülür ve arinin soktuğu yere sarılır. 2- Arpa unu sirke ile karıştırılıp hamur yapılır. Arinin soktuğu yere sarılır.

Arpacık : Halk arasında it dirseği de denir. Doktorların Hordoleum dedikleri hastalıktır. Göz kapağındaki herhangi bir kilin dibinde; içi dolu bir sislik meydana gelir. Acı ve zonklama vardır. Arpacıkla hiçbir şekilde oynamayın onu sıkmayın! Beslenmenize önem gösterin üzüntülerinizi bırakıp biraz daha mutlu olmaya bakin.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak
Hazırlanışı : 1 diş sarımsak iyice dövülür. Arpacığın üstüne sürülür. 20 dakika sonra ilik su ile yıkanır.

Astım : Hasta kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır. Buralardan geçen hava ıslığa benzeyen bir ses çıkarır ki buna hırıltı denir. Astım bir kaç grup nedenden kaynaklanır. Bunların başında da bünye gelir. Yani bazı kimselerde baş ağrısı ne kadar tabi bir şeyse diğerlerinde de astım o kadar doğaldır. Bazı kimseler toz kil yumurta süt aspirin çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassastırlar. Bu hassasiyet astım krizleri seklinde kendini gösterir. Tedavi için hastayı etkileyecek bu unsurların ortadan kaldırılması yapılacak ilk istir. Aşırı heyecan veya korku da astım krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sakinleştirmek yapılacak ilk iştir. Bazı kimselerde de Had Bronşit sonucu astım krizi görülebilir. Kalp yetmezliği de astım krizine neden olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane su
Hazırlanışı : Su dolu cezveye; 2 kahve kaşığı nane konur. Kaynatılır. Her sabah aç karnına bir çay bardağı (sekersiz) içilir.

Astigmatlık : Göz yuvarlağı çaplarının düzensiz olması sonucu ortaya çıkan bir çeşit göz bozukluğudur. Hasta; noktaları bir çizgi halinde görür. Çoğunlukla doğuştandır. Miyopluk veya hipermetroplukla beraber de görülebilir. Bazı astigmatlar baş ağrılarından da şikayet ederler. Tedavi için doktorun vereceği gözlüğü kullanmak gerekir.

Aşırı aybaşı kanaması : Aybaşı görme arasındaki süre normaldir. Fakat kanama çoktur ve normal süresinden fazla devam eder. Nedenleri çeşitlidir: rahimde ur rahim çarpıklığı yorgunluk sinir bozukluğu ateşli hastalıklar veya evlilik hayatındaki uyuşmazlıklardan kaynaklanabilir. Aşağıdaki reçeteler aybaşı kanaması olduğu günler kullanılmaz.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal limon
Hazırlanışı : 2 Adet limon uzunlamasına kesilir. Suyu sıkılır üzerine üç kahve kaşığı süzme bal ilave edilir içilir. Günde üç kere uygulanabilir.

Ateş : Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Vücut sıcaklığı bedenin her yerinde ayni değildir. Örneğin; termometre ağza konulduğunda görülen isi koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan 05 derece daha düşüktür. Diğer taraftan vücut ısısı gün boyunca da 05 derece oynar. Sabahın erken saatlerinde isi düşük aksam saatlerinde yüksektir. Vücut ısısı 362 - 375 arasında ise normaldir. Ateşle birlikte; üşütme titreme baş ağrısı bunalma huzursuzluk vücut kırgınlığı iştahsızlık kabızlık sayıklama havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir. Ateşin nedeni genellikle soğuk algınlığı grip bademcik İltihabı boğaz ağrısı bronşit sinüzit kulak İltihabı bağırsak İltihabı veya böbrek hastalıklarından biri olabilir. Bu nedenle tedaviden önce nedeni tespit etmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : 1- Yoğurt su. 2- Arpa
Hazırlanışı : 1- Hastanın göğsüne ve sırtına yoğurt sürülür. Kuruduktan sonra ilik su ile ıslatılmış bir bezle silinir. Ayrıca ayran içirilir. 2- Bir avuç arpa bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Limon sıkılır tatlandırılır. Yudum yudum içilir.

Ayak ağrıları : Ayak ağrıları; çoğunlukla yorgunluk bağ yerlerinin burkulması fazla kilo almak veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılarda yapılacak masaj ve dinlenme çok faydalı olur. Ağrıyan yerler iyice ovulur. Ayak ikinci parmağının üçüncü parmakla birleştiği noktanın iyice ovulması da çok faydalıdır.

Ayak burkulması : Yürürken koşarken veya atlarken ayak kaslarının beklenmedik bir durumla karşılaşması sonucu görülür. Burkulmadan hemen sonra ağrı şişme ve morarma olabilir. Diz kapağından ayak parmaklarına doğru sargı bezi dolanır. Ancak bu işlemi ayak şişmeden önce uygulamak gerekir.

Ayak çıbanı : Ayak derisindeki ter bezleri ve kil keselerinin mikroplanması sonucu ortaya çıkar. Çıban yerinde ilk önce sert ve kırmızı bir kabartı belirir. Ağrı vardır. Sonra iltihaplanır. Çıbanı sıkmamak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekikyağı ayva
Hazırlanışı : Çıbanın üzeri kekikyağı ile yağlanır. Sonra orta büyüklükte bir ayva ortasından kesilerek üzerine konur. Sarılır.

Ayak terlemesi : Ayakların normalden fazla terlemesi genellikle ter bezlerinin aşırı derecede çalışmasından kaynaklanır. Diğer taraftan kalın çorap giymek ateşli bir hastalık veya normal vücut sıcaklığının düşmesi de ayak terlemesine neden olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Adaçayı su.
Hazırlanışı : Büyükçe bir tencereye su doldurulur. Üzerine bir avuç adaçayı ilave edilip kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu su ile ayak banyosu yapılır.

Aybaşı düzensizliği : Aybaşı kanaması normal olarak 2-7 gün sürer. Normal olarak 28 günde bir görülen aybaşı kanaması bazı hallerde vaktinden önce veya sonra da görülebilir. Nedeni; asabi krizler hormon dengesizliği veya bünye zayıflığı olabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu bal.
Hazırlanışı : Sabah öğle ve aksam tok karnına 2 kahve kaşığı çörek otu ile 3 kahve kaşığı süzme bal karıştırılıp yenir.

Aybaşı kanaması azlığı : Aybaşı kanının normal miktarı; sağlam kadınlarda 7-77 gram arasında değişir. Çoğunda 27-75 gram arasındadır. Ortalama miktar 50 gram kabul edilir. Aybaşı kanının yukarıda belirtilen miktarlardan az olması çoğunlukla ruhsal durumla veya kansızlıkla ilgilidir.
Tedavi için gerekli malzeme : İncir yaprağı su.
Hazırlanışı : 4 su bardağı suya 4 adet taze incir yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. Sonra süzülür. Günde üç kere birer çay bardağı içilir.

Aybaşı kanamasının gecikmesi : Normal olarak zamanı geldiği halde aybaşı kanaması başlamazsa; gebelik kansızlık tiroit veya karaciğer hastalıkları akla gelebilir. Ayrıca yorgunluk sinirlilik veya adetten kesilme de düşünülebilir. Yorgunluk ve sinirlilikten kaynaklanan gecikmelerde aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta elma kompostosu
Hazırlanışı : Her gün 1 tane rafadan yumurta yenir. 3 su bardağı elma kompostosu içilir.

Aybaşı kanamasının uzun sürmesi : Normal aybaşı kanaması 2-7 gün devam eder. Bazı kimselerde bu süre uzar. O zaman rahimde ur veya kist olduğundan yumurtalıkların üşütülmüş olmasından sinir veya kalp hastalığından şüphe edilir. Tedaviye geçmeden önce esas nedeni bulmak gerekir. Önemli bir durum yoksa aşağıdaki reçetelerden arzu edilen uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Böğürtlen su
Hazırlanışı : 2 su bardağı kaynak suya 2 kahve kaşığı böğürtlen konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Sabah bir bardak aksam bir bardak içilir.

Aybaşı kanaması yokluğu : Genç bir kız buluğ çağına geldiği halde aybaşı görmeye başlamamışsa aybaşı yokluğundan söz edilir. Bu durum karaciğer hastalıklarından kansızlıktan veya tiroit bezi bozukluğundan kaynaklanabilir. Öncelikle nedeni bulmak gerekir. Normal aybaşı gören kadının da; kansızlık karaciğer rahatsızlıkları beslenme bozuklukları veya tiroit bezi hastalıkları sonucu aybaşı kanamaları kesilebilir. Öte yandan aybaşı yokluğu gebeliğin veya menopozun işareti olabilir. Aybaşı yokluğunun nedeni gebelik değilse aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik su.
Hazırlanışı : Bir cezve suya bir kahve kaşığı kekik konur. Kaynatılıp süzülür. Ilık ılık içilir. Ayni işlem günde üç kere tekrarlanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Benler, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Bkmlyz Sağlığımız 3 18-11-2016 12:30
Kol ,bacak kırıkları ve tedavi yöntemleri... daywest Sağlığımız 1 28-03-2012 02:39
Varis nedir ve tedavi yöntemleri nimlahza Selülit Özel 2 10-08-2010 03:53
Lekelere Farkli Tedavi Yontemleri... mormavi Güzellik Önerileri 0 01-05-2010 09:31
Mezoterapi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Bkmlyz Saç Bakımı 0 28-06-2008 11:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats