bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:09   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Bademcik İltihabı : Bademciklerin iltihaplanmasına tip dilinde tonsilit denir. Bademcikler sis kırmızı ve yesilimtrak beyaz renkte cerahatli görünümdedir. Yutkunma sırasında ağrı yapar. Hastada kiriklik baş ağrısı ve vücut ağrıları vardır. Hastalık birdenbire üşütme ve ateş ile başlar. Gereği gibi tedavi edilmezse orta kulak İltihabı böbrek İltihabı romatizma ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tentürdiyot su.
Hazırlanışı : 1 bardak suya 5 damla tentürdiyot katılır karıştırılır. Gargara yapılır.

Bağırsak Gazı : Bağırsaklarda hissedilen şişkinlik bağırsak gazından kaynaklanır. Nedeni bağırsakları besleyen bezlerin yeteri kadar çalışmaması yemek yerken fazla hava yutma veya sinir bozukluğudur. Aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 çorba kaşığı papatya çiçeği konur. Kaynatılır süzülür. Yemeklerden sonra 2 çorba kaşığı içilir.

Bağırsak İltihabı : Beslenme bozuklukları soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar hastalığın nedenleri arasındadır. Tip dilinde kolit denir. Tedavide rejim ve istirahat esastır.
Yenmemesi gerekenler : Lahana karnabahar kabak domates yağlı et suları yağlı et ve balıklar konserveler av etleri pastırma sucuk salam börek taze ekmek bütün baharatlar alkol.
Yenilmesinde sakınca olmayanlar : un veya sebze çorbaları yağsız ızgara etler yoğurt patates püresi pilav beyaz peynir ve sebze yemekleri.
Tedavi için gerekli malzeme : Pirinç çorbası yoğurt.
Hazırlanışı : 1 kase pirinç çorbası ile birlikte bir su bardağı dolusu taze yoğurt yenir.

Bağırsak Kanaması : Önemli bir hastalığın işareti olabilir. Önce kanamanın nedenini tespit ettirmek gerekir. Kısa sürede kesilmeyen kanamalarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktora başvuruncaya kadar aşağıdaki reçetelerden biri kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Havuç.
Hazırlanışı : 1 adet havuç önce soğuk suyla yıkanır sonra rendelenir. Suyu içilir.

Bağırsak Solucanları : Bağırsak solucanları insan vücudunda asalak olarak yasarlar. Bunlara bağırsak kurtları da denir. Genellikle 5 grupta toplanırlar.
- Yuvarlak kurtlar
- Kıl kurtları
- Kamçı kurtları
- Kancalı kurtlar
- Şerit
Aşağıdaki reçeteler bağırsak solucanlarını düşürmek için kullanılır; ancak hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nar su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 avuç nar kabuğu konur. Kaynatılıp süzülür. Sabah aç karnına 1 bardak içilir. Kurtlar dökülünceye kadar devam edilir.

Balgam : Sümüksü cerahatli veya kanlı görünüşte bir maddedir. Bronşitin işareti olabilir. Aşağıdaki reçeteler balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tere tohumu.
Hazırlanışı : 1 tatlı kaşığı tere tohumu havanda dövülür az su ile içilir.

Basur : Son bağırsakta bulunan siyah kan damarlarının genişleme şişme ve kanamalarına; halk arasında basur tip dilinde hemoroit denir. Başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Kabızlık hamilelik şişmanlık soğuk yerlerde fazla oturma alkol alışkanlığı ve son bağırsaklardaki bazı hastalıklar basura neden olur. Basurlar iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç basur; makatın içinde meydana gelen basurlara verilen isimdir. Dış basur; makatın dışında küçük yuvarlak eflatuni renkte tümörlerdir. Tedavide ilk şart kabızlığı gidermektir. Aşağıdaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya su.
Hazırlanışı : 4 su bardağı suya bir avuç papatya konur. Kaynatılır süzülür. Bu su ile basur memelerinin üzeri yıkanır.

Baş Ağrıları : Baş ağrıları çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunlar; şöyle sıralanabilir.
- Aşırı yemekten sonra görülen veya açlıktan kaynaklanan baş ağrıları.
- Göz kulak veya burun hastalıklarından kaynaklanan baş ağrıları
- Ateşli hastalıkların neden olduğu baş ağrıları
- Alkol kullanmanın neden olduğu baş ağrıları
- Kafa bölgesinde meydana gelen kirik ezik çatlak veya sarsıntılardan kaynaklanan baş ağrıları
- Beyin urlarının neden olduğu baş ağrıları
- Kahve tiryakilerinde kahvesizlikten doğan baş ağrıları
- Kabızlık çekenlerde görülen baş ağrıları
- Saralılarda görülen baş ağrıları
- Çikolata sarımsak lahana yeşil biber kuru yemiş yedikten sonra görülen alerjik baş ağrıları
- Menenjit hastalığının neden olduğu baş ağrıları
- Fazla miktarda şekerli yiyecek yemekten doğan baş ağrıları
- Diş hastalıklarının neden olduğu baş ağrıları
- Fazla çalışma ve ruhi çöküntülerin neden olduğu baş ağrıları
Baş ağrılarının gerçek nedenini bulabilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşağıdaki reçeteler; grip nezle soğuk algınlığı yorgunluk veya sinir bozukluğundan kaynaklanan baş ağrılarını dindirmek için uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak
Hazırlanışı : 1 baş sarımsak havanda dövülür. Alna konur.

Baş dönmeleri : Hasta kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikayet eder. Tip dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:
- Kulak ağrısı
- Araç tutmaları
- Ani hava değişimi
- Bazı göz hastalıkları
- İlaç zehirlenmeleri
- Düşük veya yüksek tansiyon
- Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları
- Kansızlık ve kan hastalıkları
- Mikrobik hastalıklar
- Beyin hastalıkları
- Sara ve bazı ruh hastalıkları
Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Baş dönmelerine yapılacak ilk is; hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Baş dönmesi sık sık oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Basit baş dönmelerinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason su.
Hazırlanışı : 1 çay bardağı suya 1 kahve kaşığı anason konur. 10 dakika demlendikten sonra içilir.

Bayılmalar : Geçici olarak uyanıklık halinin kaybolmasına halk arasında bayılma tip dilinde senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmıştır. Bayılmanın nedeni; yorgunluk uzun süre ayakta kalmak ani heyecanlar tansiyon yüksekliği gebelik kansızlık damar sertliği ve kalp hastalıklarıdır. Bayılmadan önce baygınlık hissi gelir. Sonra yüz kül rengini alır. Arkasından da terleme çarpıntı göz kararması ve baş dönmesi görülür. Bu gibi durumlarda yapılacak ilk is hastayı hemen yatırmak elbise ve çamaşırlarını gevşetmektir. Sonra yüzüne su serpilir ve amonyak koklatılır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuzlu su havlu.
Hazırlanışı : Küçük bir havlu tuzlu suya batırılır ve hastanın alnına konur. Sık sık değiştirilir.

Bel Ağrısı : Esaslı bir hastalıktan kaynaklanmayan bel ağrıları çoğunlukla yorgunluk sonrası görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel ağrılarında mutlaka doktora görünmek gerekir. Yorgunluktan doğan bel ağrılarında aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazırlanışı : Bele; dört kat lahana yaprağı konur üstü sıkıca sarılır. İstirahat edilir.
Bel Gevşekliği : Cinsel ilişki sırasında meninin vaktinden önce boşalmasına verilen isimdir. Halk arasında erken boşalma. Tip dilinde ise ejakulasyon denir. Nedeni çoğunlukla ruhsaldır. Tedaviye sinirleri dinlendirmek açık havada dolaşmak sabah aksam ilik banyo yapmak ve hazmı kolay şeyler yemekle başlanır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden biri de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu su.
Hazırlanışı : Her sabah bir kahve kaşığı çörek otu az su ile içilir.

Bel Soğukluğu : Tip dilinde Gonore denilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma yanma şişlik ve akıntı ile belirir. Akıntı cerahatlidir. Bu cerahat ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa körlüğe neden olabilir. Kadınlarda da beyazımtırak cerahatli akıntı sık sık idrara gitme idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarında akıntı görüldüğünde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kendisinde bel soğukluğu görülen bu hastalığı cinsel ilişkide bulunduğu herkese bulaştırır. Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri tedavi amacıyla kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz su
Hazırlanışı : Yarim tencere suya 1 demet maydanoz konur. Kaynatılır. Buğusunun üzerine oturulur. Ayni isleme iyileşinceye kadar devam edilir.

Boğaz Ağrısı : Havasızlıktan toz sigara içmek burun tıkanıklığı dişeti İltihabı gibi nedenlerden kaynaklanır. Tedavi için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Elma papatya.
Hazırlanışı : 1 tane elma külde pişirilir. Sonra ikiye bölünür. Üzerine 5 tane papatya çiçeğinin tozu ufalanıp boğazın iki yanına konulur sarılır.

Boğaz İltihabı : Tip dilinde Farenjit veya anjin adi verilen bu hastalığın nedenleri; nezle ve grip gibi ateşli hastalıklarla havadaki zararlı maddeler sinüzit alkol veya sigaradır. Yapılacak ilk is; istirahat etmektir. Mümkün olduğu kadar az konuşmak da yararlıdır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke Adaçayı Arpa Havuç suyu
Hazırlanışı : Bir litre saf sirkeye batırılan tülbent boğaza sarılır. Yatmadan önce de ayak tabanları sirke ile ovulup kurulanır. Veya Ilık adaçayı ile gargara yapılır. Yada aç karnına taze sıkılmış havuç suyu içilir.Bir başka tedavi de Arpa çayı içilir.

Boğmaca : Bulaşıcı bir hastalıktır. Tıptaki adi Pertussis'dir. Çoğunlukla 1 ila 4 yaşları arasındaki çocuklarda çok görülür. Ortalama olarak 4-6 hafta devam eder. Hastanın burnu akar nöbet halinde gelen öksürük görülür. Bazen kusmaya neden olur. Tedavi için kesin yatak istirahatı şarttır. Hastaya sık sık fakat az miktarda yumuşak yiyecekler verilmelidir. Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri tedavi maksadıyla kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta bal
Hazırlanışı : 1 adet yumurta katılaşıncaya kadar kaynatılır. Sarisi ile bir çorba kaşığı bal yenir. Günde bir kere uygulanır.

Boyun Tutulması : Soğuk almaktan boynun çarpık durumda bir süre kalmasından veya nezleden kaynaklanır. Aşağıdaki reçetelerden birini uygulayın. 2 gün içinde geçmezse doktora başvurun.
Tedavi için gerekli malzeme : Çilek
Hazırlanışı : Yarim kilogram çilek iyice ezildikten sonra temiz bir tülbende konup boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp ilik suyla yıkanır.

Böbrek Ağrısı : Böbrek ağrısının nedenleri çeşitlidir. Bunlar arasında: böbrek taşı böbreklerden idrar akışının tıkanıklık nedeniyle düzensizliği böbrek uru böbreklerden çıkan zehirli atıkları mesaneye taşıyan borularda tas ur veya kan pıhtısı böbrek apsesi olabilir. Ağrılar sırasında terleme ve kusma da görülebilir. Aşağıdaki reçeteler tedavi amacıyla kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazırlanışı : Böbreklerin üstüne gelecek şekilde haşlanmış veya çiğ lahana yaprağı konup sarılır.

Böbrek İltihabı : Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tip dilinde piyelonefrit adi verilir. İki çeşidi vardır:
- Akut Böbrek İltihabı : Ani olarak ortaya çıkan titreme kaburga altlarında ve yanlarında başlayıp kasıklara kadar yayılan bir ağrı ile kendini gösterir. Sık sık idrara gitmek ihtiyacı duyulur. İdrar çıkarken de yanma ve ağrı hissedilir. İlk önlem olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur. Bol su limonata ve açık çay içilir.
- Kronik Böbrek İltihabı : Akut böbrek İltihabının gereği gibi tedavi edilmemiş olması kronik böbrek İltihabının başlıca nedenidir. Hastada iştahsızlık ateş halsizlik baş ağrısı ağrılı idrar etme ve bel ağrıları görülür. Yapılacak ilk is bol bol meyve suları içmek ve aşağıdaki reçetelerden birini uygulamaktır. Ayrıca tuz ve hayvani gıdalar azaltılmalıdır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik su
Hazırlanışı : 1 çay bardağı kaynak suya 2 kahve kaşığı kekik konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve bir kerede içilir.

Böbrek Kumu : Yeterince su içilmemesi A vitamini eksikliği böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması ve bazı böbrek hastalıkları böbreklerde kum birikmesine neden olur. Böbreklerde kum görüldüğü zaman aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kiraz sapı su
Hazırlanışı : 4 bardak suya 5 çorba kaşığı kiraz sapı konur. Kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

Böbrek Taşı : İdrarda bulunan oksalat billurlarının meydana getirdiği böbrek taşları kum tanesi kadar olabildiği gibi pinpon topu büyüklüğünde de olabilir. Ufak taslar böbrekten kolaylıkla çıkabilir. Büyükler ise böbreklerden mesaneye giderken şiddetli ağrılara neden olur. Göğsün yukarı ve ön kısmında kaburgaların altında ani ve kıvrandırıcı ağrı hissedilir. Terleme ve kusma da görülebilir. İdrarın rengi bulanık ve bazen kanlıdır. Böbrek taşlarını düşürmek için aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin su
Hazırlanışı : 1 fincan suya 1 kahve kaşığı gliserin konur. Karıştırılıp içilir.

Böcek Sokması : Böceğin ısırdığı yerde şiddetli kaşıntı kızarıklık ve şişlik görülür. Böceğin zehirli olabileceğini düşünerek aşağıda tarif edilen işlem yapılır. Vakit kaybetmeden böceğin soktuğu yerin alt ve üstünden sıkıca bağlanır. Sonra böceğin soktuğu yer iki parmak arasına alınıp sıkılır ve zehirli kanın akması sağlanır. Daha sonra aşağıdaki reçetelerden biri uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pırasa
Hazırlanışı : 1 adet pırasa uzunlamasına yarılıp böceğin soktuğu yere sarılır. 1 saat sonra yıkanır.

Bronşit : Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır.
- Akut Bronşit : Genellikle grip kızamık boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar. Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük az yapışkan balgam sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
- Kronik Bronşit : Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
Her iki bronşitte de yapılacak ilk is sigarayı bırakıp istirahat etmektir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Okaliptüs yaprağı
Hazırlanışı : Kuru okaliptüs yaprakları ince ince kıyılır. Pipoya doldurulup içilir.

Burkulmalar : El ve ayak bilekleri herhangi bir kaza sonucu burkulabilir. Bu gibi durumlarda bilekte ağrı ve şişme görülür. Yapılacak ilk is burkulan yeri rahat bir duruma sokmaktır. Sonra aşağıdaki reçetelerden arzu edilen uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana
Hazırlanışı : Burkulan yere çiğ lahana yaprağı sarılır. 15 dakikada bir değiştirilir.

Burun Ahtapotu : Burunda et büyümesinden kaynaklanan bu hastalığa tip dilinde Adenoid ve Polip denir. Hastanın burnundan soluması güçleşir. Daha çok ağzından nefes alıp verir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tere otu pamuk
Hazırlanışı : 1 avuç tere otu ezilir. Suyuna batırılan pamuk burun içindeki ete sürülür. Bu işlem günde üç kere tekrarlanır.

Burun Akıntısı : Burun akıntısının nedeni; nezle saman nezlesi sinüzit müzmin nezle alerjik burun İltihabı veya burna herhangi bir şey kaçmış olmasıdır. Ayrıca kızamık başlangıcında da görülür. Burun akıntısını tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı ilik suya 10 damla limon suyu konup karıştırılır. Burna azar azar çekilir. Günde 3 kere tekrar edilir.

Burun Kanaması : Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarına tip dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde genç kızlarda ise çoğunlukla aybaşı kanamaları sırasında görülür. Bir de; yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanamaları vardır. Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları çok kolay durdurulur ve korkulacak bir şey yoktur. Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaslarda görülen burun kanamalarını durdurmak ise biraz zordur. Yapılacak ilk is hastayı hemen oturtmak başını öne doğru hafifçe eğip burnunun kanayan deliğini on dakika kadar bastırmak bu sırada ağızdan nefes almasını ve yutkunmasını söylemektir. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Turşu suyu.
Hazırlanışı : 1 su bardağı tursu suyu az aralarla burna çekilir.

Burun Tıkanıklığı : Saman nezlesi ve sinüzitte görüldüğü gibi başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Burun tıkanıklığını gidermek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya su
Hazırlanışı : 4 su bardağı suya 2 çorba kaşığı papatya çiçeği konur. Kaynatılır. Buharı derin derin içe çekilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gliserin içilirmi, tentürdiyotlu su ya oturmak, basur tentürdiyot, b ile başlayan hastalıklar, tentürdiyot içilirmi, hemoroid tentürdiyot, gliserin basur, adacayiyla yenmemesi gerekenler, gliserin tentürdiyot, tere bronsit icin yenmelimi icmelimi kullanilir, tentirdiot basur, basurda tentürdiyot, tenturdiyotlu su icilirmi, tenturdiyot ve gliserin bogaz, tentirdiyot ve basur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Benler, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Bkmlyz Sağlığımız 3 18-11-2016 12:30
Kol ,bacak kırıkları ve tedavi yöntemleri... daywest Sağlığımız 1 28-03-2012 02:39
Varis nedir ve tedavi yöntemleri nimlahza Selülit Özel 2 10-08-2010 03:53
A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:06
Lekelere Farkli Tedavi Yontemleri... mormavi Güzellik Önerileri 0 01-05-2010 09:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats