bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:19   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow G harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Gastrit : Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide İltihabı veya mide nezlesi de denir.
Hazırlayıcı nedenler : Ağır yemekler fazla kuru veya sert yiyecekler hamur isleri tatlılar acı ve baharatlı yiyecekler alkol fazla miktarda çay kahve veya sigara içmek yemek saatlerinin düzensiz olması çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek fazla ilaç kullanmak ateşli hastalıklar karaciğer veya safra kesesi hastalıkları kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.
Belirtileri : Mide ağrısı bulantı veya kusma baş ağrısı iştahsızlık aniden çıkan ateş baş dönmesi dilde beyaz pas yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında artar.
Tedavisi : Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz. Yemekler yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane su.
Hazırlanışı : 1 çay bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı kuru nane konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden sonra içilir.

Gazlar : Midede veya bağırsaklarda gaz birikebilir. Nedeni; hava yutmak veya mide hastalıklarıdır. Aşağıdaki reçeteler gazi boşaltmak için kullanılır. Çocuklara uygulanmaz.
Tedavi için gerekli malzeme : Fındık.
Hazırlanışı : Kabukları temizlenmiş bir avuç fındık havanda iyice dövülür. Yemeklerden yarim saat sonra bir çorba kaşığı yenir.

Gece Körlüğü : Beslenmedeki A vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalıktır. Hasta; alacakaranlıkta gereği gibi göremez. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Havuç.
Hazırlanışı : Bir kilogram havuç önce soğuk su ile yıkanır. Sonra 3 eşit parçaya bölünür. Sabah öğle aksam birer parça yenir.

Geğirmek : Çoğunlukla sinirli kimselerde görülür. Bunlar yemeklerde haddinden fazla hava yutarlar. Ayrıca geğirme mide veya safra kesesi hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle esas nedeni tespit etmek gerekir. Asabi kimselerde görülen geğirmelerde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon süt.
Hazırlanışı : 2 su bardağı çiğ süte 1 çorba kaşığı kimyon konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer su bardağı içilir.
Gıda Zehirlenmeleri : Gıda zehirlenmeleri; Çoğunlukla bayatlamış ve bozuk yiyecekler veya bayat balık yedikten sonra görülür. Belirtileri : Hasta solumakta yutkunmakta güçlük çeker. Kaslarında ağrı ve kramplar vardır. Baş dönmesi halsizlik mide ağrısı ve bulanık gördüğünden şikayet eder. Bazı hastalarda kabızlık bazılarında da ishal görülür. Yapılacak ilk is hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa suni solunum da yapılır. Vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Mümkün değilse aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon kahve su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 4 tane limon sıkılır. Karıştırılıp bir kerede içilir. Sonra sekersiz kahve veya koyu çay içilir.

Göğüste Su Toplaması : Tıp dilinde sulu zatülcenp denilen hastalıktır. Akciğerlerin etrafını saran zarın iltihaplanması sonucu meydana gelir. Zarın iki yaprağı arasına su toplanmıştır. Nedeni; şiddetli soğuk algınlığı bronşit böbrek hastalıkları veya kulak iltihaplarıdır. Göğsün yan taraflarında şiddetli ağrı hissedilir. Bunlara bastırıldığı zaman ağrı şiddetlenir. Nefes darlığı vardır. Yatak istirahatı ve doktor tedavisi şarttır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kantaron bal.
Hazırlanışı : 250 gram süzme bala 3 tatlı kaşığı dövülmüş kantaron kökü konup iyice karıştırılır. Günde 3 kere aç karnına birer tatlı kaşığı yenir.

Göz Ağrısı : Göz ağrısının nedenleri çeşitlidir. Az ışıkta çalışmak sonucu gözlerin yorulması gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanmış olması göze yabancı bir cisim kaçmış olması sinüzit yarım baş ağrısı grip nezle ve ateşli hastalıklar göz ağrısına neden olabilir. Önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Süt yumurta.
Hazırlanışı : 2 kahve fincanı çiğ inek sütüne 1 yumurtanın akı dökülüp karıştırılır. Günde 3 kere ikişer damla konur.

Göz İltihabı : Halk arasında göz nezlesi veya pembe göz denir. Göz yuvarlağının üstünü örten ince zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde konjonktivit denir. Çoğunlukla ilk bahar aylarında görülür. Gözde sulanma; kanlanma batma hissi veya ağrı vardır. Hasta ışığa bakmakta güçlük çeker. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuz su.
Hazırlanışı : 4 bardak kaynak suya 1 çay kaşığı sofra tuzu konur. Eriyinceye kadar karıştırılır. Günde 3 kere göz banyosu yapılır.

Göz Kanlanması : Göz kanlanması ile birlikte ağrı yoksa aşağıdaki reçeteler uygulanır. Kanlanma ile birlikte ağrı varsa; mutlaka göz doktoruna gitmek gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Çay su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı çay konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Bu suya batırılan gazlı bez ile kompres yapılır.

Göz Kaşıntısı : Gözlerin kaşınması önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle doktora başvurmak gerekir. Sinir hastalıkları veya sigara içmekten kaynaklanan göz kaşıntılarında aşağıdaki reçetelerden biri uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Boru çiçeği.
Hazırlanışı : 1 avuç boru çiçeği ateşe atılır. Çıkan duman ile tütsü yapılır.

Göz Sulanması : Göze toz kaçması çapaklanma göz İltihabı nezle veya bazı alerjik hastalıklar göz yasinin fazlalaşmasına neden olur. Şikayetler soğuk havalarda daha da artar. Doktora başvurmak gerekir. Aşağıdaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Susam su.
Hazırlanışı : 1 kahve kaşığı susamın üzerine 5 damla su dökülür. Karıştırılıp göz kapaklarının üzerine sürülür. Yarim saat sonra ilik su ile yıkanır.
Göz Tansiyonu : Göz tansiyonunun yüksek olduğu hallerde aşağıdaki reçetelerden herhangi biri uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Papatya çiçeği.
Hazırlanışı : 1 çorba kaşığı kuru papatya çiçeği iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra enfiye gibi buruna çekilir.

Göz Tiki : Aniden ortaya çıkan fakat önemli olmayan bir durumdur. Alışkanlık spazmı da denir. nedeni yorgunluk üzüntü heyecan ve yaslılarda adale zafiyetidir. Yapılacak ilk is istirahat etmektir. Ayrıca kısa sürede geçmeyen göz tiklerinde aşağıdaki reçetelere başvurulur.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı ıhlamur konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Üzerine 3 kahve kaşığı toz seker ilave edilerek içilir. Ayni işlem günde 3 kere tekrarlanır.

Göz Yorgunluğu : Fazla çalışmaktan yorulan gözleri dinlendirmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Patates gülsuyu.
Hazırlanışı : 1 Adet çiğ patates soğuk su ile yıkandıktan sonra ortasından kesilir. İki ince dilim alınıp göz kapaklarının üstüne konur. 10 dakika sakin bir şekilde istirahat edilir. Daha sonra gül suyu ile göz banyosu yapılır.

Göz Zayıflığı : Göz zayıflığını tedavi etmek için aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Raziyane
Hazırlanışı : 4 bardak suya 10 gram raziyane kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Gözbebekleri İltihabı : Gözün bir kazayla yaralanması veya romatizmalı hastalarda üşütme sonucu ortaya çıkar. Bazen; seker hastalığı burun hastalıkları ve frengili hastalarda da görülür. Tıp dilinde iritis denilen bu hastalık vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Hasta ışığa fazla bakamaz. Gözlerinde veya gözlerinin üst kısmına gelen bölgede şiddetli ağrılar vardır. Gözlerde; sulanma ve kızarıklık da görülür. Göze dikkatle bakıldığında; renkli kısmın etrafındaki rengin de koyulaştığı görülür. Üşütme sonucu ortaya çıkan gözbebekleri İltihabında aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Meyan kökü su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 50 gram meyan kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Gözkapağı İltihabı : Göz kapağı kenarlarının iltihaplanıp kızarma kabuklanma ve ağrı yapmasıyla ortaya çıkar. Tıp dilinde blefarit denir. Tedavi için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Karbonat su.
Hazırlanışı : Yarim su bardağı sıcak suya yarim kahve kaşığı karbonat konup iyice karıştırılır. Göz kapaklarına banyo yapılır.

Gözkapağı Şişliği : Gözkapakları Çoğunlukla fazla ağlama sonucu şişer. Nezle veya kızamık sırasında da görülür. Bunlardan başka kalp böbrek hastalıkları veya beze iltihaplanmasının da bir işareti olabilir. Bazı kimselerde de alerjiktir. Fazla ağlamak sonucu şişen göz kapaklarını tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pamuk.
Hazırlanışı : Bir parça pamuk soğuk suya batırıldıktan sonra göz kapakları üzerine konur. 5 dakika bekletilir. Gerekirse tekrarlanır.

Grip : Tıp dilinde influenza adi verilen bu hastalık bulaşıcıdır. Grip olan kişinin nefesindeki damlacıklarla yayılıp salgın hale gelebilir. Paçavra hastalığı da denir. Aniden başlar ve devamlı olarak ateş yükselir. Baş ve sırt ağrıları titreme nöbetleri nezle öksürük iştahsızlık baş dönmesi de görülür. Tedavinin ilk şartı istirahat etmektir. İyi tedavi edilmezse başka hastalıklara da yol açabilir. Tedavi için aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane limon kabuğu.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 çorba kaşığı kuru nane ve 1 limonun kabukları konur. Kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Guatr : Tiroit bezinin büyümesi sonucu ortaya çıkan ve boynun ortasında yutkundukça aşağı yukarı hareket eden sislikle kendini belli eden bu hastalığa guşa veya cedre de denir. Tıp dilindeki adı strumadir. Guatr özellikle geceleri nefes darlığı yapar. Bazen de rahatsız edici öksürüklere neden olur. İki çeşit guatr vardır.
- Basit Guatr : Bu çeşit guatrda tiroit bezi balon gibi şişer. Nedeni alınan iyodun yetersiz olmasıdır. Dağlık bölgelerde oturanlarda ergenlik yaslarında ve hamilelerde çok görülür.
- Yumrulu Guatr : Bu çeşit guatrda tiroit bezinin iki yanında kabarıklık veya üzüm salkımını andıran sislikler görülür. Her iki çeşit guatrda da endişelenecek bir durum yoktur. Ancak tedaviye erken başlamak gerekir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanmak mümkün olduğu kadar çok balık pırasa kuru erik yumurta taze fasulye pazı soğan sarımsak dut veya dut kurusu havuç yemek; inek sütü erik hoşafı ve havuç suyu içmek çok faydalıdır. Ayrıca kabız olmamaya gayret etmek gerekir. Lahana mısır ve turp da yenmemelidir. Aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Meşe dalı kabuğu.
Hazırlanışı : 1 avuç meşe dalı kabuğu toz haline gelinceye kadar dövülür. Bu tozla guatrın üzeri ovulur. Ayni işlem her gün tekrarlanır.

Güneş Çarpması : Uzun süre güneşte veya sıcakta kalmak sonucu; aşırı terleme ağrılı kramplar ve kanın koyulaşması seklinde kendini gösterir. Yapılacak ilk is; hasta giyinikse hemen elbiseleri gevşetilip gölgeye taşınır. Yüzü göğsü ve kolları soğuk su ile ıslatılır. Durumu ciddi ise ıslak bir çarşafa sarılarak hastaneye götürülür. Mümkün değilse aşağıdaki reçete uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sofra tuzu su.
Hazırlanışı : İki bardak suya 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konur. Karıştırılıp içirilir.

Güneş Yanığı : Vücudun güneşte kalan kısımlarında bir süre sonra yanma kızarma ve kaşıntı başlar. Kısa bir süre sonra da su toplar. Güneş yanığını tedavi etmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kalamin losyonu.
Hazırlanışı : Kalamin losyonu sürülür.Konu daywest tarafından (23-05-2010 Saat 08:55 ) değiştirilmiştir..
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)

Alt 23-05-2010, 08:26   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Gıda Zehirlenmeleri : Gıda zehirlenmeleri; Çoğunlukla bayatlamış ve bozuk yiyecekler veya bayat balık yedikten sonra görülür. Belirtileri : Hasta solumakta yutkunmakta güçlük çeker. Kaslarında ağrı ve kramplar vardır. Baş dönmesi halsizlik mide ağrısı ve bulanık gördüğünden şikayet eder. Bazı hastalarda kabızlık bazılarında da ishal görülür. Yapılacak ilk is hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa suni solunum da yapılır. Vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Mümkün değilse aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Limon kahve su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 4 tane limon sıkılır. Karıştırılıp bir kerede içilir. Sonra sekersiz kahve veya koyu çay içilir.


farkına varırsanız direk hastaneye gitmenizi tavsiye ederim. o kadar acı çekeceğinize kısa bir sürede toparlanıyorsunuz...


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
daywest (23-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


G harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

G harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: guatırın alternatiftıp yöntemleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
F harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:17
E harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:16
D harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:14
B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:09
A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats