bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:24   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow I ve İ harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

İleitis : İnce bağırsağın iltihaplanmasıdır. Hastada karın ağrısı ve ishal görülür. Buna Crohn hastalığı da denir. Tedavi maksadı ile aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya iki tane enginar konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

İdrarda Kan Görülmesi : İdrarda kan görülmesine Tıp dilinde hematuri denir. İdrar renginin kanlı olması; yenilen şeylerdeki boyalardan olabileceği gibi herhangi bir hastalığın işareti de olabilir. Bu nedenle bir doktora gitmekte fayda vardır. Aşağıdaki reçeteler tedavi amacıyla kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Dereotu tuz.
Hazırlanışı : Bir öğünde yenebilecek kadar bol suyla yıkanmış dere otuyla salata yapılır. Az tuz ilave edilerek yenir.

İdrar Torbası İltihabı : İdrar torbasının (mesanenin) bakteri ve virüsler tarafından iltihaplandırılması sonucu ortaya çıkan bu hastalığa Tıp dilinde sistit denir. Hastanın karin bölgesinin alt kısmında ve bacak aralarında ağrı vardır. Sık sık idrar yapmak ihtiyacı hisseder. İdrar yaptıktan sonra da mesanede veya penisin ucunda şiddetli ağrı hissedilir. Bazı durumlarda idrar yollarında yanma ve kanlı idrar da görülür. Ağrıları dindirmek için karina sıcak su torbası konur. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı suya 1 kahve kaşığı gliserin konup karıştırılır. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

İdrar yolları İltihabı : İdrar torbası İltihabı; idrar yolları taşı belsoğukluğu veya eklem hastalıklarının neden olduğu bir hastalıktır. Çok içki içenlerde görülür. İdrar yollarında acıma hissedilir. Tedaviye yardımcı olmak için bol miktarda su içilir sıcak banyolar yapılır. Aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Arpa su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 çay bardağı dolusu arpa konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

İdrar Yollarında Yanma : İdrar yollarında veya idrar yaparken yanma çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Belsoğukluğu ülser mesane İltihabı prostat İltihabı mesane uru yumurtalık İltihabı apandisit düşünülebilir. Bu nedenle tedaviye geçmeden önce hastalığı doğuran nedeni tespit etmek gerekir. Tedavi hastalığı doğuran nedene göre yapılır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane su.
Hazırlanışı : 1 bardak sıcak suya 1 tutam nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Tamamı bir kerede içilir.

İdrar Tutukluğu : Mesane (idrar torbası) dolu olduğu halde idrar yapılamaz. Karnin alt bölgesi gerginleşmiştir. Bastırılınca ağrı hissedilir. Tıp dilinde akut retansiyon adi verilen bu durumun nedenleri çeşitlidir. Örneğin böbreklerde tas prostat büyümesi idrar yollarının doğuştan kusurlu olması fazla miktarda alkol içmek mesane felci belsoğukluğu sinir hastalıkları veya üşütmek idrar tutukluğuna neden olabilir. İlk tedbir olarak hastanın karnına içinde sıcak su olan bir sise konur. Sıcak su ile banyo yapılırken idrar çıkarmaya çalışılır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kişniş su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya iki çorba kaşığı kişniş konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde iki kere birer çay bardağı içilir.

İdrar Tutamamak : Bazı kimseler öksürme aksırma gülme ağlama hallerinde veya heyecanlandıkları zaman idrarlarını tutamayıp kaçırırlar. Bu durum bilhassa çok doğum yapmış kadınlarda sık görülür. Nedeni ön ve arka boşaltım kanallarındaki kasların zayıflamış olmasıdır. Ayrıca böbrek veya idrar yollarındaki tas veya tümör omuriliğin hastalanması da idrar tutamamaya neden olabilir. Küçük çocuklarda ise bağırsak solucanları idrar kaçırmaya neden olabilir. Aşağıdaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Günlük su.
Hazırlanışı : Küçük bir parça günlük havanda iyice dövülür. Aç karnına yarim kahve kaşığı yenir. Üzerine 1 bardak su içilir.
İdrar Zorluğu : Hastanın günlerce idrara çıkmaması seklinde kendini gösteren bu hastalığa; Tıp dilinde Anüri adi verilir. Mesane (idrar torbası) bostur. Hastada uyuklama baş ağrısı adalelerinde oynama ve kusma görülebilir. Nedeni böbrek hastalıkları mesane veya rahim hastalıkları yaralanma ve idrar yollarında tas bulunmasıdır. Tedavi için doktora başvurmak gerekir. Bu arada aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal su.
Hazırlanışı : 1 bardak ilik suya 6 tane kuru incir konup kaynatılır. Soğuduktan sonra suyu içilir incirler de yenir.

İktidarsızlık : Erkeklik organının (penisin) yeteri kadar sertleşmemesi sonucu cinsel ilişkide bulunamamaya; halk arasında iktidarsızlık Tıp dilinde ise empotans denir. Kendine güvenememek yorgunluk tiksinti sinir bozukluğu alkolizm seker hastalığı doğum kontrolü için uygulanan metotlar veya aşırı şişmanlıktan kaynaklanır. Ilık banyolar açık havada dolaşmak ve dinlenmek başvurulacak ilk çarelerdir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru üzüm kavrulmuş fındık.
Hazırlanışı : Sabahları aç karnına 10 tane kuru üzümle 10 tane kavrulmuş fındık yenir.

İncinmek : Herhangi bir eklemin burkulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Çoğunlukla ayak el bileklerinde veya diz kapağında görülür. Eklem; incindiği zaman kısa süren bir ağrı hissedilir. Sonra eklemin bulunduğu yerde şişme zonklama morarma görülür. Yapılacak ilk is incinen yeri sargı bezi ile sarmak ve üzerine soğuk su dökmektir. İncinen yerde kirik çıkık yoksa aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Yumurta tuz.
Hazırlanışı : 2 adet çiğ yumurtanın sarisi bir kaba dökülür. Üzerine 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konup karıştırılır. Sonra temiz bir sargı bezine dökülüp her tarafına yayılır. İncinen yere sık sık sarılır.

İshal : İshal; normal katılıktaki diskinin sulu veya yumuşak; sümüklü kanlı veya yağlı bir şekil alıp sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar. İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. İshale halk arasında amel ve sürgün; Tıp dilinde ise diare denir. İshalin nedenleri arasında; yiyeceklerin bozuk olması veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği üşütme isteri bağırsak hastalıkları kolera dizanteri tifo nefrit kalp karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir. Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. Hastaya açık çay maden suyu içirilir yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Üzüm koruğu.
Hazırlanışı : 1 avuç üzüm koruğu sıkılıp suyu içilir.

İsilik : Terledikten sonra derinin üzerinde görülen kızarıklılara halk arasında isilik denir. Tıp dilinde ise miliare denir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 çorba kaşığı çörek otu konur. Kaynatılıp süzülür. İsilikler yıkanır.

İsteri : Psikonevrozlar grubuna giren bir çeşit hastalıktır. Tıp dilinde babinski hastalığı veya pithiatisme adi verilir. Hastalığın belirtileri; hastanın sosyal ve entelektüel seviyesine göre değişir. Hastanın gayesi çevresinin ilgisini üzerine çekmektir. Bunun için aşağıdaki şikayetlerin biri veya birkaçı birden görülebilir. Hastada; ağrılar baş dönmesi bayılma iştahsızlık titreme boğazında düğümlenme duygusu kaslarda gerilme geçici körlük sağırlık herhangi bir uzuvda uyuşma hafıza kaybı görülür. Tedavinin temeli telkindir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kediotu bal su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 30 gram kediotu konur. Kaynatılıp süzülür. 1 çay bardağı kediotu suyuna 1 tatlı kaşığı süzme bal konulup içilir.

İştahsızlık : Soğuk algınlığı mide rahatsızlıkları bağırsak hastalıkları karaciğer hastalıkları safra kesesi hastalıkları böbrek veya kalp hastalıkları kadınlarda aybaşı halleri isteri yorgunluk can sıkıntısı iştahsızlık gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Tedaviye yemekleri belirli saatlerde yemeye alışmakla başlanabilir. Üzücü ve sıkıcı olaylardan uzak durmaya çalışılır. Nedeni bulmak için doktora başvurulur. Aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çörekotu su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı çörek otu konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Bir kerede içilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


I ve İ harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

I ve İ harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
F harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:17
E harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:16
D harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:14
B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:09
A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats