bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:28   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow K harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Kabakulak : Daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Tıp dilinde parotitis epidemica denilen bu hastalık; genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kuluçka devresi 18 gündür. Hastanın ateşi birdenbire yükselir genel bir halsizlik görülür. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur. Yanak ve kulağın altı kabarır kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar. Ağızda kuruluk dilde pas vardır. İştah da azalmıştır. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki sislik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar. Hastalığın kendisi çok tehlikeli bir hastalık olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında; pankreas gözyaşı keseleri böbreküstü bezleri erkeklerde husyeler kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hastanın sağlıklı kimselerle konuşması görüşmesi önlenir. Sulu yiyecekler verilir. Kabız olmaması sağlanır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Hindi yağı.
Hazırlanışı : Her sabah aç karnına bir çorba kaşığı hindi yağı içilir. Bu hastanın kabız olmasını önler.

Kabızlık : Tuvalete hiç çıkmama veya çok seyrek çıkmaya kabızlık peklik ya da inkıbaz denir. Tıp dilinde ise konstıpasyon adi verilir. Yeterince sulu şeyler yememe sinir bozukluğu bağırsak tıkanıklığı sindirim sistemi bozuklukları hormon dengesizliği basur fıtık boğulması kabızlığı doğuran nedenler arasındadır. Ayrıca günlerinin büyük bir kısmını oturarak geçirmek zorunda olanlarla hamilelerde ve yaslılarda görülür. Öncelikle kabızlığa neden olan hastalığı tespit etmek gerekir. Esas nedeni tespit etmeden alınacak müshil ilaçları kötü sonuçlar doğurabilir. Kabız olmayı önlemek için sebze çorbaları ve yemekleri mercimek ıspanak salata balık ve çavdar ekmeği yemek çok faydalıdır. Ayrıca erik reçeli bal üzüm kayısı veya elma yemek; bol su veya şerbet içmek de yararlıdır. Müzmin kabızlıktan şikayet edenlerin de; fazla et yumurta peynir beyaz ekmek muz gibi yiyecekleri azaltmaları kahve çay ve sigarayı en az miktara indirmeleri alkolü bırakmaları gerekir. Kabızlığı gideren ilaçların fazla miktarda ve uzun süre kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilaçları kullanırken tavsiye edilen miktarları asmamak gerekir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru erik su.
Hazırlanışı : 8 bardak suya 250 gram kuru erik konur. Erikler pişinceye kadar kaynatılır. Günde 3 kere birer su bardağı içilir.

Kalp Hastalıkları : Düzensiz bir hayat yorgunluk sinir bozukluğu şiddetli romatizma veya doğuştan meydana gelen kalp hastalıklarında; daha geniş bir ifadeyle bütün kalp hastalıklarında aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.
- Sinirlenmeyin.
- Sigarayı bırakın.
- Şişmanlamamaya ve kilonuzu muhafaza etmeye çalışın.
- Fazla yorucu isler yapmayın.
- Uyku ve dinlenmenizi ihmal etmeyin.
- Koşmayın acele etmeyin.
- Her gün bir öncekinden daha iyi olduğunuza inanın.
- Kabız olmamaya dikkat edin.
- Çürük dişleriniz varsa tedavi ettirin.
- Fazla miktarda yağlı sığır veya koyun eti sütlü şeyler yemeyin. Konserve pastırma salam peynir tursu balık ve çikolata gibi şeyleri mümkün olduğunca azaltın.
- Yemeklere tuz koymayın. Yemeklerinizi mısırözü ayçiçeği veya haşhaşyağı ile hazırlayın
- Bol bol taze sebze ve meyve yiyin.
- Bol bol yoğurt yiyin.
Ayrıca aşağıdaki reçetelerden dilediğinizi kullanın.
Tedavi için gerekli malzeme : Bal su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı suya 3 kahve kaşığı süzme bal konur. İyice karıştırıldıktan sonra içilir. Ayni işlem her yemekten sonra tekrarlanır.

Kalp Ağrısı : Kalp üzerinde hissedilen ağrıya Tıp dilinde prekardiyal ağrı denir. Kalp ağrısı nefes darlığı ve şok ile görülürse; enfarktüs krizinden şüphe edilir. Bu gibi durumlarda hastayı fazla hareket ettirmemek istirahat etmesini sağlamak ve doktora başvurmak gerekir. Kalbin ön kısmında devamlı olarak ağrı varsa; nedeni psikolojik olabilir. Bu çeşit kalp ağrılarını tedavi etmek maksadıyla aşağıdaki reçetelerden faydalanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Anason su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı sıcak suya yarim kahve kaşığı anason konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir. Ayni işlem sabah aksam tekrarlanır.

Kalbin Hızlı Atması : Kalbin; dakikada 90'dan fazla atmasına Tıp dilinde taşikardi denir. Ancak bu sayı yas gruplarına göre değişir.
Normal Kalp Atışları :
0 - 1 yaşları arasında; dakikada 120-140
1 - 3 yaşları arasında; dakikada 90-120
3 - 7 yaşları arasında; dakikada 90- 100
7 - 20 yaşları arasında; dakikada 80 - 90
20 yaşından sonra; dakikada 60-80 arasında değişir.
Her yas grubunda; normal atisin 1 fazlası; kalbin hızlı attığını gösterir. Kalbin atışları göğüsten köprücük kemiği üzerindeki nabızdan veya el bileğinin dış kısmında kemikle kiriş arasındaki yerden sayılabilir. Taşikardi; her zaman kalp hastalığının belirtisi değildir. Çünkü koşmak sindirilmesi güç şeyler yemek heyecanlanmak sigara içki çay kahve içmek zehirlenmek bazı ilaçlar ve kadınların aybaşı halleri taşikardiye neden olabilir. Bu çeşit taşikardi nedenin ortadan kalkmasıyla geçer. Ancak kalp hastalıkları böbrek hastalıkları ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler de taşikardi yapar. Bu nedenle doktora başvurmak gerekir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pekmez üzüm sirkesi.
Hazırlanışı : 1 çay bardağı pekmeze 1 çorba kaşığı üzüm sirkesi konup içilir.

Kalp Romatizması : Romatizma iyi tedavi edilmeyecek olursa; kalbin içindeki kapakçıklara yerleşir. Bu kapakçıklardan; en fazla mitral kapakçık etkilenir ve daralıp sertleşir büzülür. Daha çok kadınlarda görülen kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa mitral darlığı veya mitral stenoz denir. Hastada nefes darlığı kuru öksürük sık sık soğuk alma morarma el ve ayaklarda üşüme ve yorgunluk görülür. Tedavinin ilk şartı üzülmemek her gün bir önceki günden daha iyi olduğuna inanmak ve doktorun tavsiyelerine uymaktır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çilek
Hazırlanışı : Yemek aralarında 100'er gram çilek yenir.

Kalp Yağlanması : Genellikle şişmanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Tedavi için zayıflamak ve aşağıdaki reçeteleri kullanmak gerekir.
Tedavi için gerekli malzeme : Limonsuyu su.
Hazırlanışı : 1 kahve fincanı limon suyu ile 1 kahve fincanı su Karıştırılıp aç karnına içilir. Ayni işlem sabah aksam tekrarlanır.

Kalp Yetmezliği : Kalbin sağ sol veya her iki karıncığının; içindeki kani her vurusunda muntazaman boşaltamaması seklinde ortaya çıkar. Üç şekilde görülür.
Sol Kalp Yetmezliği : Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük vardır. Geceleri daha zor nefes alır. Çarpıntı baygınlık ve terleme görülebilir. Buna kalp astımı adi verilir. Nedeni; aort veya mitral kapaklarının hastalanması veya koroner rahatsızlığıdır.
Sağ Kalp Yetmezliği : Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni mitral kapağı hastalığı müzmin bronşit veya doğuştan olan kalp hastalığıdır.
Kaonjestij Kalp Hastalığı : Sağ ve sol kalp yetersizliği bir arada olduğu zaman görülür. Nedeni aort veya mitral kapaklarının hastalanması müzmin bronşit veya akciğer hastalıkları romatizma ve tiroit hastalıklarıdır.
Aşağıdaki tavsiyelere uymak gerekir:
- Sigara içmeyin
- Yemeklere fazla tuz koymayın.
- Uykularınızı ihmal etmeyin.
- İstirahat edin ama devamlı olarak yatmayın.
- Sinirlenmeyin üzülmeyin her şeyi kendinize dert etmeyin.
Ayrıca aşağıdaki reçetelerden dilediğinizi kullanın.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane su.
Hazırlanışı : 1 çay bardağı sıcak suya yarim kahve kaşığı nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.

Kalp Yorgunluğu : Çeşitli nedenlerle yorulan kalbi dinlendirmek ve ortaya çıkan şikayetleri gidermek için aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuşkonmaz.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 tutam kuşkonmaz konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.

Kalınbağırsak İltihabı : Daha ziyade bağırsakları zayıf olanlarda görülen bir hastalıktır. Bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. Buna Tıp dilinde ülserli kolit denir. Hastalık aniden başlayıp hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. Hastada aniden veya yavaş yavaş gelen ishal görülür. Dışkısı kanlıdır. Hasta karin ağrılarından şikayet eder ateşi de yüksektir. Doktora başvurmak şarttır. Bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gıdalar almak gerekir. Alkol fazla miktarda meşrubat ve süt içilmez. Çekirdek gibi kabuklu şeyler yenmez. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 tane enginar doğranır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

Kan Çıbanı : Kılların dibinde başlayıp süratle büyüyen bir iltihaptır. Özellikle sırt ense ve yüzde meydana gelir. Nedeni stafilokok cinsi mikroptur. Tıp dilinde füronkül denir. Kan çıbanı küçük kırmızı ve sert bir sisliktir. Büyüdükçe ağrısı ve gerginliği artar. En sonunda baş verir. Bir süre sonra da orta kısmı yumuşar sarılaşır ve içindeki cerahat boşalır. Kabuk döküldükten sonra da yerinde ufak bir iz kalır. Kan çıbanlarını kesinlikle sıkmamak ve hatta dokunmamak gerekir. Çabuk olgunlaşması ve cerahatin boşalması için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytin.
Hazırlanışı : 10 tane siyah zeytin alınır. Çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ezilip çıbanın üzerine konur. Bu işlem çıban boşalıncaya kadar devam eder.

Kan İşemek : Tıp dilinde Hematüri adi verilen bu durum önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir. İdrarda kan görülmesi; idrar yolu İltihabı prostat İltihabı mesane taşı böbrek kanaması böbrekte tas veya kum kan hastalıkları veya bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Ayrıca bazı ilaçlar ve gıdalar da idrarda kan görülmesine neden olabilir. Örneğin çilek domates ıspanak veya ağrı kesici ilaçlar kan işemeye neden olabilir. Tedaviye yardımcı olmak amacıyla şeftali ve semizotu yenebilir.

Kan Tükürmek : Tıp dilinde Hemoptizi denilen kan tükürmek önemli bir hastalığın habercisidir. Akciğer kanseri verem bronşit mitral darlığı veya zatürreeden şüphelenilir. Ancak dişeti kanaması gibi pek önemli olmayan bir durumda olabilir. Bu nedenle hastanın sırtına bir yastık konup oturtulur. Vakit kaybetmeden doktor çağrılır. Ayrıca tedaviye yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki reçeteler de kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane sirke su.
Hazırlanışı : Bir su bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı kuru nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna bir kahve kaşığı saf sirke ilave edilip içilir.

Kanda Kolesterol Yüksekliği : Kolesterol kanda sinirlerde beyinde karaciğerde dalakta böbrek üstü bezlerinde ve safrada bulunan yağ yapısında kristal gibi beyaz görünümde bir maddedir. Görevi dokulardaki su dengesini sağlamak alyuvarları zehirlere karşı korumak sinir dokularının dayanıklığını sağlamak ve deri altında dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyuculuk yapmaktır. 100 gram kanda; 180-230 miligram kolesterol bulunur. Bu miktar normaldir. 230 miligram kolesterol miktarı kanda kolesterolün yükselmiş olduğuna işarettir. Tedavi edilmezse; damar sertliği beyin ve kalpteki ince damarların tıkanmasına neden olur.
Meydana Gelişi : Böbrek üstü bezleri husyeler yumurtalıklar bünyenin ihtiyacı olan kolesterolü imal ederler. Ayrıca hayvansal yağlar süt yumurta ve bitkisel hormonlarla da kolesterol alınır. Kanda kolesterolün yükseldiğini anlamak için bir seri test yapmak gerekir. Ayrıca hastanın cildinde oluşan sari lekeler göz altlarında beliren siyah halkalar göz akında görülen sari lekecikler genel yorgunluk iştahsızlık hazımsızlık baş dönmesi baş ağrısı görme zayıflığı ağız acılığı nefes ve ter kokusu kolesterolün yükselmiş olduğuna işaret olabilir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Mısır püskülü su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 tutam (20 gram) mısır püskülü konur. 30 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer su bardağı içilir.

Kanser : Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş kontrolsüz bir sekide üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Başka bir deyişle vücutta meydana gelen kötü tümörlere kanser denir. Kanser hücreleri ya etraftaki dokuları istila ederek ya da ak veya kırmızı kan damarları ile vücudun diğer taraflarına yayılır. Buna metastaz (yavrulama) denir. Kanserin esas nedenini bilinmemekle beraber hava kirliliği ve sigaranın kansere zemin hazırlayıcı oldukları ileri sürülmektedir. Kanserden korkmayınız geç kalmaktan korkunuz! Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin biri görüldüğü zaman doktora başvurunuz.
- Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar.
- Göğüslerde veya vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen sislik veya sertlikler.
- İyileşmeyen yaralar.
- Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük.
- Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları.
- Ben ve siğillerde görülen değişmeler.
Bu işaretlerin herhangi biri iki haftadan fazla devam ederse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Kanserin görüldüğü yerler aşağıda gösterildiği şekilde tespit edilmiştir.
- Beyin ve omurilikte %1
- Ciltte %10
- Tenasül yollarında erkeklerde %10 kadınlarda % 6
- Memelerde %14
- Sindirim sisteminde %25
- Solunum yollarında erkeklerde %2 kadınlarda %3
- Karaciğer ve safra kesesinde %3
- Diğer organlarda %8
Bu bilgilerin ışığı altında akciğer deri dil dudak gırtlak mide incebağırsak kalınbağırsak mesane meme ve prostat daha fazla görüldüğü söylenebilir. Kanser tedavisinde uygulanan makro biyotik gıda rejiminin çok etkili olduğu bu rejimi uygulayan hastaların iyileştikleri ve sağlıklı kimselerin de kanser olmadıkları ileri sürülmektedir.
Makro-biyotik Gıda Rejimi:
Bir günlük gıdanın %60'i buğday arpa mısır darı esmer pirinç veya çavdar unundan yapılmış gıdalardan seçilir.
%23-25'i hayvan gübresiyle gübrelenmiş bahçelerden toplanmış taze ve olgun meyvelerden patates patlıcan ıspanak veya domatesten seçilir.
%5-10'u tahıl veya sebze çorbalarından seçilir.
%10-15'i deniz ürünleri arasından veya soya fasulyesi taze fasulye kırmızı pancar veya şalgamdan seçilir.
Haftada bir kere beyaz etli balık yenebilir. Ancak her hafta pişirme seklini değiştirmek gerekir.
Haftada iki kere de fazla sekeri olmayan meyveler yenebilir. Çay içilebilir.
Aşağıdaki yiyecek ve içecekler de yasaktır.
Beyaz unla yapılmış ekmek pasta gibi şeyler beyaz pirinç tavuk peynir yumurta konserveler dondurulmuş yiyecekler seker üzüm sekerli meyve suları olgunlaşmış meyve ve sebzeler kuru fasulye ve kuru bezelye mercimek mantar pekmez bulama çikolata kakao gazoz dahil bütün meşrubatlar ve alkollü içecekler tursu sirke hardal sofra tuzu bayat yiyecekler sığır eti.
Yukarıda anlatılan gıda rejimi hiç aksatılmadan uygulanmalıdır. Tedavi ve korunma maksadıyla aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz.
Hazırlanışı : 4 su bardağı suya 3 tutam maydanoz (veya 50 gram maydanoz tohumu) konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra 15 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden önce birer su bardağı içilir.

Kansızlık : Tıp dilinde Anemi denilen kansızlık kandaki kırmızı hücrelerin veya hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalmasıdır. En önemli nedeni yeteri kadar beslenememektir. Ayrıca müzmin basur kanamaları aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması doğuştan olan bazı hastalıklar romatizma lösemi ve kanserde de görülür. Kansızlığın tipik belirtileri söyle özetlenebilir. Yüzde solgunluk nefes darlığı çarpıntı halsizlik ve ayak bileklerinde şişkinlik görülür. Hastanın burnu sık sık kanar dilinde acılık vardır. İştahsızlık ishal ve bazen de kusma görülür. Tedavinin ilk şartı istirahat temiz hava ve kan yapıcı gıdalar yemektir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.Tedavi için gerekli malzeme : Kekik su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 5 çorba kaşığı kekik konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.

Karaciğer Hastalıkları : Karaciğer diyaframın hemen altında sağ tarafta yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Yasamak için gerekli olan bir çok kimyasal olay burada meydana gelir.
Karaciğerin görevi :
- Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
- Yağ protein ve seker metabolizmasını düzenler.
- Vücudun ısısını ayarlar.
- Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
- Yağ protein seker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.
- Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.
Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri karaciğer yetersizliği karaciğer iltihaplanması karaciğer sirozu safra kesesi İltihabı ve safra kesesi taşıdır.
Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri :
Hasta sağ böğründe ağrı hisseder. Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karni şişer anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikayet eder. Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sari ve koyu daha sonraki saatlerde ise duru ve açıktır. sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında sislik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları da zayıflar. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyağı limonsuyu.
Hazırlanışı : 1 çorba kaşığı saf zeytinyağına 1 çorba kaşığı yeni sıkılmış limon suyu karıştırılır. Sabahları aç karnına içilir.

Karaciğer Şişmesi : Herhangi bir karaciğer hastalığı sırasında karaciğer hücrelerinin şişip safra yollarını tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilinde hepatit sarilik denir. Hastanın bütün dokuları hatta gözlerinin akı bile sarıya boyanır. İdrarı esmerleşir. Deride kaşıntılar görülür. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Enginar su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 tane enginar doğranır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

Karaciğer Yetersizliği : Karaciğerin görevini yeterince yapmaması sonucu görülen bir hastalıktır. Belirtileri bağırsaklarda gaz karin şişliği sağ böğürde ağrı burun kızarması solgun renk yüz ve elde çil gibi lekeler paslı dil ağızda acılık mide bulantısı kabızlık çarpıntı el ve ayak sisleri görme ve işitmede azalma görülür. İdrar rengi sabahları koyu gündüz ise açık ve durudur. İdrara çok çıkılır. Hastanın çikolata baharatlı yiyecekler tursu kızartmalar ve yağlı şeyler yememesi gerekir. Tedavi için aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ayva
Hazırlanışı : 2 tane ayva külde pişirilip yemeklerden önce yenir. Bunun yerine ayva marmeladı da yenebilir.

Karın ağrısı : Karın boşluğunda bulunan mide bağırsaklar karaciğer safra kesesi pankreas dalak böbrekler idrar torbası ve kadınlarda yumurtalık veya rahimde görülen herhangi bir rahatsızlık karnin çeşitli yerlerinde ağrılara yol açar. Bu nedenle karin ağrılarının nedenleri pek çoktur. Karin ağrıları hastalığın yerine ve özelliğine göre ya aniden ya da yavaş yavaş başlar. Ağrı ile birlikte bulantı kusma ishal ve ateş de görülebilir. Kısa sürede geçmeyen karin ağrılarında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Doktora danışmadan ilaç müshil almak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Hazımsızlık ve yemeklerin neden olduğu karin ağrılarını gidermek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tarçın su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 10 gram tarçın konur. Kaynatıldıktan sonra 1 çay bardağı içilir. Ayni işlem yemeklerden sonra tekrarlanır.

Kas Yırtılması : Kasılarak vücudun hareketlerini sağlamaya yarayan organlardan her birine ve bunların tersi olan dokularına kas (adale) denir. Herhangi bir kaza sonucu kas yırtılacak olursa; aşağıdaki reçeteler uygulanır ve doktora başvurulur.
Tedavi için gerekli malzeme : Kepek sirke sargı bezi su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı kepek üzerine azar azar su ve sirke dökülüp hamur yapılır. Sonra orta ateşte ısıtılır. Soğumadan sargı bezine konup kasın üzerine sarılır.

Kaşıntı : Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya Tıp dilinde pruritus veya kaseski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar söyle sıralanabilir:
- Sabun çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
- Yün veya naylon giyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
- İstiridye yumurta süt çilek soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
- Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
- Seker karaciğer böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
- Kurdeşen egzama su çiçeği kızamık kızıl kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
- Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
- Kil kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
- İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
- Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.
Tedavinin ilk şartı kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir. İç hastalıklar dışındaki etkenlerin neden olduğu kaşıntıların tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Erik sirke.
Hazırlanışı : Sirkeye batırılan erikler kaşınan yerlere sürülür. Günde 3 kere tekrarlanır.

Katarakt : Göz merceğinin bulutlanıp görmenin bozulmasına halk arasında aksu akbaşma veya göze perde inmesi adi verilir. Çoğunlukla 50 yaşından sonra görülür. Nedeni göz yaralanması seker hastalığı gözün uzun süre ışığa maruz kalması damar sertliği veya beze hastalığıdır. Bazen doğuştan da olabilir. En çok rastlananı yaşlılığın neden olduğu katarakttır. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sap bal.
Hazırlanışı : 1 çorba kaşığı süzme bala 1 kahve kaşığı dövülmüş sap konur. İyice karıştırıldıktan sonra göze sürülür. Bu işlem her gün tekrarlanır.

Kekemelik : Daha ziyade erkeklerde görülen bir çeşit konuşma bozukluğudur. Nedeni ya sinir gerginliği ya da gırtlak çevresindeki kasların ahenkli bir şekilde çalışmamasıdır. Üzülecek bir durum yoktur. Konuşma bozukluklarını tedavi eden bir uzmanla görüştükten sonra tavsiyelere sabırla uymak ve sonucu beklemek gerekir. Ayrıca aşağıdaki reçete de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kekik hardal su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 tatlı kaşığı kekik ve 1 tatlı kaşığı hardal tohumu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılır. Bu işlem her gün tekrarlanır.

Kellik : Saçlı deride deriden 2-3 santimetre kadar yüksekte kabuklar seklinde ortaya çıkan ve bir çeşit mantarın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıktığı yerdeki saçlar ya tamamen dökülmüş ya da bir iki kil kalmıştır. Tedavinin ilk şartı temizliğe çok dikkat etmektir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak bal.
Hazırlanışı : 10 diş sarımsak kabukları soyulmadan dövülür. Üzerine 1 tatlı kaşığı süzme bal ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra hasta olan yerlere sürülür.

Kemik İltihabı : Kemiğin ve iliğin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde osteomyelit denir. Nedeni : Cerahat yapan mikropların kana karışması veya derideki herhangi bir yaradan dağılan mikroplardır. Hastalanan kemik dokunulmayacak kadar hassastır. Hastada terleme ve titreme görülür. Ağrılar aniden başlar. Vakit geçirmeden tedavi ettirmek gerekir. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçete uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru üzüm kitre zeytinyağı.
Hazırlanışı : Geniş bir kaba 1 avuç kuru üzüm ve 2 çorba kaşığı kitre konur. Ezilerek karıştırılır. Üzerine 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir. Tekrar karıştırılır. Sonra temiz bir gaz bezine doldurulup yaranın üzerine kapanır. Bu işleme iltihap boşalıncaya kadar devam edilir.

Kemik Veremi : Uzun kemiklerin son kısmındaki kemik yapıcı kıkırdakların verem olmasına kemik veremi denir. Kalça diz kapağı oynakları ve bazen de omurlarda görülür. Nedeni veremin ikinci devresinde verem basillerinin kan damarları aracılığıyla bütün vücuda yayılmış olmasıdır. Hastada baş ve eklem ağrıları görülür. Kemiklerinde yaralar ve delikler açılır. Ateşi de inip çıkar. Vakit geçirmeden tedavi edilmesi gerekir. Doktorun tavsiyelerine uyulur verdiği ilaçlar kullanılır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Karabaş otu pekmez su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 tutam karabaş otu konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna 1 su bardağı pekmez konur. İyice karıştırılır. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Kemik Yumuşaması : Kemiklerin zamanla yumuşayıp kırılabilir hale gelmesiyle ortaya çıkan bu hastalığa tıp dilinde osteomalasi denir. Nedeni kalsiyum veya D vitamini eksikliğidir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Turp yaprağı su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 avuç turp yaprağı konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

Kırıklar : Çarpma vurma düşme veya bunlara benzer bir kaza sonucu meydana gelen kırıklar kapalı ve açık kırıklar olmak üzere ikiye ayrılır. Kemikler ya bir yerinden basit bir şekilde ya da birkaç yerinden kırılıp parçalanırlar. Kemik kırılan yerde şiddetli ve şişkinlik meydana gelir. Kırılan yer elle yoklandığı zaman birtakım tıkırtılar duyulur. Bazen de kırılan kemikler kasları etleri ve deriyi delerek dışarı fırlayabilir. Kemik kırıklarında yapılacak ilk is kemik uçlarını karşı karşıya getirerek kıpırdamayacak şekilde sıkıca sarmaktır. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak.
Hazırlanışı : 1 baş kuru sarımsak iyice dövüldükten sonra temiz bir tülbendin içine doldurulup kiriğin üzerine sarılır. Bu işlem her gün tekrarlanır.

Kısırlık : Erkek veya kadının döl vermemesi haline halk arasında kısırlık Tıp dilinde ise sterilite denir. Nedenlerini erkek ve kadında ayrı ayrı incelemek gerekir.
- Erkeklerde Kısırlık : Normal cinsel ilişkide bulunmayan veya menisi olmayan erkeklere kısır denir. Psikolojik etkenler iktidarsızlık erkek uzvunda görülen sekil bozukluğu gereği gibi tedavi edilmemiş belsoğukluğu yumurtaların yerlerine inmemiş olması kabakulak hastalığı sırasında husyelerin iltihaplanmış olması kısırlığı doğuran en başta gelen nedenlerdendir.
- Kadınlarda Kısırlık : Cinsi münasebetlerin hamile kalma ihtimalinin çok az olduğu zamanlarda yapılması fallop borularının tıkalı olması döl yatağında görülen hastalıklar hormon salgılarının yetersiz olması rahim veya dış üretim organlarında görülen sekil bozuklukları seker hastalığı veya tiroit bozuklukları beden yorgunluğu sinir bozukluğu en başta gelen nedenlerdendir.
Çocuk sahibi olmayan eşlerin tepeden tırnağa kadar muayene olup gerçek nedenleri tespit ettirmeleri gerekir. Bundan sonra kısırlığı doğuran hastalıkların tedavisinde uygulanan reçetelerle birlikte aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Isırgan otu su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 3 tutam ısırgan otu konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Kızamık : Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni bir çeşit virüstür. Kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir. Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde ortaya çıkar. Hastanın gözleri kızarır burnu akar hapşırır öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına boyuna göğse kollara karina ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur. Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı 18-20 derece arasında tutulmalı günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca hastanın ağız burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık zatürree bronkopnömoni zatülcenp ortakulak İltihabı veya ansefalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Kızamık geçirenler bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yasında yaptırılacak kızamık asisi da bağışıklık sağlar. Hastalığın kolayca geçmesi ve bir başka hastalığa neden olmaması için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Dut.
Hazırlanışı : Döküntüler başlamadan önce 250 gram dut yedirmek döküntülerin çabuk çıkmasına yardımcı olur. Ayni uygulama karadut şurubu ile de yapılabilir.

Kızamıkçık : Deri döküntüleri hafif ateş ve hafif nezle ile ortaya çıkan Alman kızamığı da denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde rubella denir. Daha ziyade çocuklarda görülür. Ancak hamile kadınların da gebeliğin ilk üç ayı içinde kızamıkçık olma ihtimali vardır. Bu durumda ana rahmindeki cenin de etkilenir. Hastalık havadaki zerreciklerle bulaşır. Kuluçka devresi Çoğunlukla 17 gündür. Hastanın vücudunda pembe düz lekeler görülür. Bazen boynun arka tarafındaki bezler de şişer. Tedavi için kullanılacak özel bir ilaç yoktur. Hastalık genellikle 4 gün içinde geçer. Bu süre içinde hastanın odasını ayırmak ve sağlam kimselerle görüştürmek gerekir. Kesin istirahat da şarttır. Hastada görülen nezle ve ağrıları tedavi etmek amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Seker.
Hazırlanışı : Ateşin üzerine 1 çorba kaşığı toz seker konur. Yanarken çıkan duman teneffüs edilir.

Kızıl : Kendine has bir deri döküntüsü ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde scarlatina denir. Nedeni bademciklere yerleşen bir çeşit mikroptur. Hastalık aniden ortaya çıkan baş ağrısı titreme boğaz yanması bulantı ve havale ile başlar. Ateş yükselir. Nabız hızlanır ve bademcikler de şişer. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra ağız çevresi hariç vücudun diğer yerlerinde kırmızı lekeler belirir. Dilin üstü de beyaz bir tabakayla kaplanır. Bu tabaka 3 gün sonra kalkar ve dil ağaç çileği görünümünü alır. Hastalık en fazla 6 hafta içinde geçer. Bulaşmayı önlemek amacıyla hastanın odası ayrılır. Başkaları ile görüşmesi engellenir. Odası sık sık havalandırılır. Sulu ve sindirilmesi kolay yiyecekler verilir. İyi tedavi edilmezse böbrek İltihabına neden olabilir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Adaçayı su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 2 tutam adaçayı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Ilıdıktan sonra gargara yapılır.

Kloroz : Bir çeşit kansızlıktır. Kanda hemoglobin miktarının azalması bu duruma neden olur. Çarpıntı halsizlik nefes darlığı yüzde solgunluk ve ayak bileklerinde şişme görülür. Belirtiler kayboluncaya kadar aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ispanak su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya yarim kilogram yıkanmış ve temizlenmiş ıspanak konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

Kolera : Kolera vibriyonu denilen mikropların meydana getirdiği en tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biridir. Daha ziyade su kanalizasyon ve tuvalet durumu elverişli olmayan çevrelerde görülür.
Kolera mikrobu içme sularına karışan sularla yayılıp salgın haline gelir. Ayrıca hastaların dışkısı kusmuğu ile bulaşır. Kolera mikrobu bulaşmış yiyecek maddeleri de hastalığın yayılmasına neden olur. Korunmak için meyve ve sebze bahçeleri hiç bir zaman lağım suları ile sulanmamalıdır. Lağım sularının içme sularına karışması engellenmelidir. Yiyecek ve içecekler sinek böcek ve fare giremeyecek yerlerde saklanmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Kör Çıban : Özellikle sırt ense veya yüzde meydana gelip kil diplerinin iltihaplanmasıyla beliren bir çeşit çıbandır. Küçük kırmızı ve sert bir sisliktir. Büyüdükçe ağrı artar fakat çoğu zaman baş verme görülmez. Kör çıbanları kesinlikle sıkmamak ve kurcalamamak gerekir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçetelerden biri uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Keten tohumu vazelin.
Hazırlanışı : 1 kahve fincanı vazeline 3 çorba kaşığı dövülmüş keten tohumu konur. İyice karıştırıldıktan sonra çıbanın üzerine konur.

Kramp : Kaslarda şiddetli bir ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen kasılmalara kramp denir. Çoğunlukla yorgunluk fazla terleme ve ishalden sonra görülür. Atardamar hastalıklarından kaynaklanan kramplarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Diğerlerinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke bal su.
Hazırlanışı : Bir kaba 1 fincan sirke 1 fincan sıcak su ve 1 fincan süzme bal konur. Iyice karıştırılır. Gün aşırı sıcak sıcak içilir.

Kuduz : Kuduz hayvanin ısırması ve salyasının insan vücudundaki herhangi bir sıyrıktan girip kana karışması sonucu ortaya çıkan bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Tıp dilinde Rabies veya Hydrophobia denir. Kuduz virüsü vücuda girdikten sonra sinir sistemine yerleşerek beyne kadar gelir ve orada iltihap yapar. Bu iltihaplanma ısırıldıktan sonra geçen 7 ila 60 gün arasında meydana gelir. Bu nedenle kuduz asisinin bu süre içinde yapılması gerekir. Kuduz belirtileri ortaya çıktıktan sonra yapılacak kuduz asisi ile kuduz serumunun kıymeti yoktur. Kuduz hastalığının başlangıcında yorgunluk durgunluk sinir bozukluğu baş ağrısı ve kalpte sıkışma görülür. Hasta yerinde duramayacak kadar sıkıntılıdır. Bir süre sonra boğaz ve solunum yollarındaki kramplar başlar. Bu dönemde sudan da korkmaya başlar. Kuduz şüphesi olan bir hayvan ısırdıktan sonra ısırılan yerden bol kan akıtılır. Sonra oksijenli suyla yıkanıp tentürdiyot sürülür. Bu işlem sık sık tekrarlanır.

Kulak Ağrısı : Kulak ağrısı başka bir hastalığın belirtisidir. Kulak borusu zari İltihabı kulak nezlesi ortakulak İltihabı kulak yolundaki çıban boyun bezeleri yüz nevraljisi bademcik İltihabı veya çene mafsalındaki hastalık kulak ağrısına neden olabilir. Bu nedenle doktora başvurmak gerekir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak zeytinyağı.
Hazırlanışı : 1 diş sarımsak külde pişirildikten sonra ufalanır. Üzerine 1 kahve kaşığı zeytinyağı ilave edilip karıştırıldıktan sonra kulak deliğine sokulur.

Kulak Akıntısı : Dış veya ortakulak iltihabından kaynaklanır. Akıntı azsa dışkulak iltihabı koyu sarıysa ortakulak iltihabı düşünülür. Mastoid iltihabının neden olduğu akıntı ise krem kıvamında olup çoktur. Kulaktan kanlı akıntı gelmesi kulak zarının delinmiş olması veya kafatası kırığından kaynaklanabilir. Doktora başvurmak gerekir. İltihabın neden olduğu kulak akıntılarının tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke.
Hazırlanışı : Kulağa günde 2 kere birer damla saf sirke damlatılır.

Kulak Çınlaması : Kulak çınlaması kulak uğultusu veya kulak vızıltısına Tıp dilinde tinnitus denir. Çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlar arasında kulak kiri içkulak İltihabı ortakulak İltihabı menier hastalığı ateşli hastalıklar yorgunluk zafiyet bazı ilaçlar yüksek veya düşük tansiyon sayılabilir. Bu nedenle doktora başvurmak gerekir. Basit kulak çınlamalarında aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sirke.
Hazırlanışı : 2 su bardağı sirke kaynatılır. Çıkan buhar kağıttan bir huni yardımıyla kulağa verilir.

Kulak İltihabı : Ortakulakta veya kulak arkası kemikte görülür. Vakit geçirilmeden doktora başvurmak gerekir.
- Ortakulak İltihabı : Bademcik veya gırtlakta meydana gelen iltihaplar grip kızamık kuşpalazı kızıl gibi hastalıklar ortakulağın iltihaplanmasına neden olabilir. Hastada yüksek ateş ve kulak ağrısı görülür. Kulağa sıcak pansumanlar yapmak ağrıları dindirir.
- Kulak Arkasındaki Kemiğin İltihabı : Nedeni genellikle ortakulaktaki İltihabın kulak arkasındaki kemiğe doğru yayılmış olmasıdır. Hastada ateş kulak ağrısı koyu kulak akıntısı halsizlik görülür. İşitme azalır. Çaresi ameliyattır.

Kulak Kiri : Dışkulak borusundaki ufacık bezler; kulak kiri adi verilen hafif sarımtırak yağlı bir madde salgılarlar. Bu salgı fazla olduğu zaman dışarıya atılamayıp kulak içinde kuruyacak olursa bir tıkaç meydana getirir ve kulak zarını etkileyerek rahatsızlık verir. Dışkulak borusu kulak kiri ile tamamen kapanacak olursa uğultu çınlama gibi arizalara neden olur. Tamamen tıkanmış boru ancak doktor tarafından açılabilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyağı havlu.
Hazırlanışı : 2 çorba kaşığı zeytinyağı ısıtılır. Ilıdıktan sonra kulak borusuna 3 damla konup ilik bir havluyla kapatılır.

Kulağa Su Kaçması : Kulağa kaçan suyu çıkarmak için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tatlı bademyağı.
Hazırlanışı : Kulağa 3 damla tatlı bademyağı konur.

Kulunç Ağrısı : Şiddetli ağrılara ve özellikle kalınbağırsak kaslarının kasılması sonucu meydana gelen ve omuz başlarında hissedilen ağrılara halk arasında kulunç denir. Bu çeşit ağrıların bazıları sabit bazıları da gezici ağrı seklindedir. Kalınbağırsağın kasılmasından kaynaklanan bu çeşit ağrılara Tıp dilinde kolik denir. Kulunç ağrılarını dindirmek için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Gelincik yaprağı su.
Hazırlanışı : 1 su bardağı kaynak suya 4 tane gelincik yaprağı konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.

Kum Sancıları : Böbrek kumlarını dökmek ve onların neden olduğu sancıları gidermek için perhiz yapmak ve bol bol su içmek çok faydalıdır. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pırasa su.
Hazırlanışı : 6 bardak suya 1 tane pırasa doğranır. Haşlandıktan sonra süzülür. Günde 1 su bardağı içilir.

Kurdeşen : Tıp dilinde Ürtiker denilen kurdeşen bir çeşit alerjidir. Ciltte aniden başlayan ve birkaç saat süren dayanılmaz kaşıntılarla kendini gösterir. Ciltte görülen küçük kırmızı kabarcıklar bir süre sonra şişebilir. Bu belirtiler bazen çok kısa zamanda geçer bazen de uzun süre devam eder. Nedeni : Böcek veya arı sokması bozuk yiyecekler bazı yiyecekler bazı ilaçlar veya aşırı derecede heyecanlanmadır. Tedaviye geçmeden önce hastalığı doğuran nedeni bulmak gerekir ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ayıkulağı su.
Hazırlanışı : 4 bardak suya 1 avuç ayıkulağı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp kaşınan yere sürülür.

Kusmak : Midenin içindekileri elde olmayarak ağız yolu ile dışarı atmaya kusmak kusulan şeye de kusmuk denir. Kusmanın bir çok nedeni vardır. Örneğin zehirli bozulmuş yiyecekler içki gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları bazı besinlere karşı hassasiyet bazı ilaçlar kanser mide kanaması mide fıtığı sinirlenme migren araç tutması zehirlenme kansızlık sarilik tiroit hastalıkları hamilelik ve çocuklarda kabakulak bademcik veya bağırsak hastalıkları sırasında kusma görülür. Tedavinin ilk şartı kusmanın nedenini belirlemektir. Tedavi nedene göre yapılır. Hasta kustuktan sonra sırt üstü yatırılır. Bir şey yedirilmez. Bir bardak buzlu su yudum yudum içirilir. Ayrıca tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur su.
Hazırlanışı : 4 bardak kaynak suya 1 çorba kaşığı ıhlamur konur. 10 dakika bekletildikten sonra 1 su bardağı içilir.

Kuşpalazı : Difteri de denilen bu hastalığa tutulanlarda yutkunma zorluğu ses kısıklığı nefes darlığı kuru öksürük yüzde morarma bademcikler üzerinde kurşuni beyaz renkte bir zar boğaz ağrısı boyun bezlerinde sislik iştahsızlık kol ve bacaklarda ağrılar görülür. Ateş 38-40 derece arasındadır. Nabız süratlidir. Hastalık başlangıcında teşhis edilip hastanın nefesi tamamen kesilmeden müdahale edilmezse ölümle sonuçlanır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın bulunduğu yerdeki havaya yayılan mikroplarla bulaşır. Korunmak için en iyi çare difteri asisi yaptırmaktır. Vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Küçük Dil Şişkinliği : Damak eteğinin ortasından sarkan uzantıya küçük dil denir. Burada meydana gelen şişkinliğin tedavisi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kına zeytinyağı.
Hazırlanışı : 1 kahve fincanı saf zeytinyağına 3 kahve fincanı kına konur. İyice karıştırıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar alınıp küçük dilin etrafına sürülür.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (23-05-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


K harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

K harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
H harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 4 23-05-2010 09:26
F harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:17
E harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:16
D harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:14
B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats