bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2010, 08:42   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow S ve Ş harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

Saç Dökülmesi : Günde normal olarak 80 saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması bazı ateşli hastalıklar tiroit hastalıkları kansızlık verem şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde alopesi adi verilen saç dökülmesi; basit saç dökülmesi ve pelad olmak üzere iki çeşittir. Saç dökülmesini önlemek ve saçları uzatmak amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Yulaf sapı su.
Hazırlanışı : Altı bardak suya 1 avuç yulaf sapı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyu ile saçlar yıkanır.

Saçların Kepeklenmesi : Kafatası derisi üzerinde meydana gelen gevsek pul seklindeki kabuklara kepek denir. Kuru ve yağlı olmak üzere iki çeşidi vardır. Yağlı sarımtırak görünüşteki kepeklenmeye Tıp dilinde sebore denir. Nedeni derinin en üst kısmında bulunan tabakanın ürettiği fazla parçalardır. Bunlar Çoğunlukla saçlar tarandığı zaman dökülür. Tedavinin ilk şartı; temizlik ve fazla miktarda unlu şeyler yememektir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Tuz su.
Hazırlanışı : Saçlar önce tuzlu su sonra bol su ile yıkanır. Her gün tekrarlanır.

Saçkıran : Tıp dilinde tinea tonsurans denilen saçkıran bir çeşit mantarın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hiç vakit kaybetmeden tedavi etmek gerekir. Saçkıranlı hastanın tarağını kullanmak veya şapkasını giymekle bulaşır. Tedaviye hastalıklı yerdeki saçları kesmek veya tras etmekle başlanır. Saçlar haftada iki kere yıkanır. Aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak.
Hazırlanışı : Saçkıranlı yer ustura ile hafifçe çizilir. Sonra ortasından kesilmiş bir diş sarımsak sürülür.

Saç ve Sakal Ağarması : Yas ilerledikçe saça ve sakala rengini veren maddenin yapımı azalır bir süre sonra da tamamen kesilir. Kumral ve kızıl saçlar daha erken beyazlaşır. Genç yaşlarda görülen beyazlaşmalar ise irsidir. Tedavisi yoktur. Ancak aşağıdaki reçeteler uygulanarak boyanabilirler.
Tedavi için gerekli malzeme : Reyhan tereyağı.
Hazırlanışı : İki tutam reyhan 2 çorba kaşığı tereyağında pişirilir. Soğuduktan sonra beyaz yerlere sürülür.

Safra Kesesi İltihabı : Safra kesesi taslarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde kolesistit denir. İki çeşidi vardır.
- Müzmin Safra Kesesi İltihabı : Safra kesesi büzülür gereği gibi çalışamaz hale gelir. Hastanın karnında özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır. Ayrıca; sağ taraftan başlayıp kaburgaların altına kadar yayılan geçici bir ağrı ve sarılık nöbetleri de görülür. Tıp dilinde kronik kolestit denir. Bu hastalık genellikle 40 yasini geçmiş şişman kadınlarda görülür.
- Akut Safra Kesesi İltihabı : Bilhassa safra yollarına yerleşmiş tasın neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde akut kolestit denir. Hastada karnin sağ üst kısmına gelen ani şiddetli ve çabuk gelişen sırta hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan ağrı vardır. Ateş artar kusma ve bulantı görülür. Her iki çeşit safra kesesi İltihabında da; vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir. Ameliyat gerekmeyen durumlarda veya safra kesesi iltihaplanmasını önlemek ve safra akimini kolaylaştırmak amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.

Safra Taşları : Safra koyulaşması sonucu meydana gelen taslara halk arasında safra taşı Tıp dilinde ise kolelitiasis denir. Yapılarında kolesterin bulunur. Bazı safra taşları rahatsızlık vermez. Bazıları da safra kanalını tıkar. Çok şiddetli batici bir ağrı bulantı ve kusma yapar. Hasta yerinde duramaz olur. Bu olayların hepsine birden safra kesesi krizi denir. Düşmeyen veya alınmayan safra taşları safra kesesinin iltihaplanmasına da neden olur. Safra taşlarının neden olduğu rahatsızlıkları gidermek için doktor müdahalesi gerekir. Ancak ameliyat gerekmediği hallerde aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Gliserin su.
Hazırlanışı : Bir su bardağı suya 1 kahve kaşığı gliserin Karıştırılıp içilir.

Sağırlık : Sonradan meydana gelen sağırlıkları doğuran nedenler çeşitlidir. Mesela; dış orta veya içkulak bozuklukları beyin hastalıkları veya histeri geçici sağırlığa neden olabilir. Gerçek nedeni bulmak doktorun isidir. Geçici sağırlıkların tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pelin su.
Hazırlanışı : İki bardak suya 2 tutam pelin konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Her 2 kulağa günde 3 kere ikişer damla damlatılır.

Sakal İltihabı : Sakal kilinin kolayca koparılması ve kopan kilin ucunda da cerahat damlacığı görülmesi seklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilinde sikozis denen bu hastalığa stafilokok cinsi mikroplar neden olur. Sakal diplerini oksijenli su ile yıkadıktan sonra aşağıdaki reçetelerden herhangi biri uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Maydanoz su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 avuç doğranmış maydanoz konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp sakal dipleri yıkanır. Yüzün tamamı da yıkanabilir.

Salgın Menenjit : Menegokok adi verilen bir çeşit mikrobun; beyin zarına yerleşmesi ve orada iltihaplanmalar meydana getirmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık boğazlarında mikrop taşıyan hastalar veya kendileri hasta olmadıkları halde boğazlarında menenjit mikrobu taşıyan sağlam kimseler tarafından bulaştırılır. Hastalık çoğu kere üşüme titreme ve ateşin birdenbire yükselmesiyle başlar. Halsizlik baş ağrısı ve kusma görülür. Dudak ve burun deliklerinin kenarlarında uçuklar belirir. Gözlerini açmakta zorluk çeker. Bir süre sonra ensesi sertleşmeye ve başını öne eğememeye başlar. Hiç vakit geçirmeden tedaviye başlamak şarttır. Aksi halde ölümle sonuçlanabilir. Bu günkü tedavi yöntemleri sayesinde hastanın sağlığına kavuşması mümkündür. Salgın menenjit salgını sırasında sağlıklı kimseler hastalarla görüşmemelidir. Kalabalık yerlere gidilmemelidir. Bütün vücudun özellikle ağız ve burunun temiz tutulması gerekir.

Saman Nezlesi : Ot veya bitki tozlarının neden olduğu bir çeşit alerjik hastalıktır. Tıp dilinde pollenosis veya alerjik rint denir. Daha ziyade çiçeklerin açtığı aylarda görülür. Hastada şiddetli aksırmalar burun tıkanıklığı gözlerde kızarma ve sulanma fazla miktarda berrak burun akıntısı ve öksürük görülür. Tedavinin ilk şartı çiçeklerin açtığı sıcak ve rüzgarlı günlerde kırlara gitmemek ve güneş gözlüğü kullanmaktır. Aşağıdaki reçeteler tedavi amacıyla kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Meşe ağacı kabuğu su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış meşe ağacı kabuğu konur. Kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Buruna çekilerek sümkürülür.

Sara : Bir çeşit sinir hastalığıdır. Nedeni beynin çalışmasında görülen bir anormalliktir. Tıp dilinde epilepsi denir. Grand mal ve petit mal olmak üzere iki çeşidi vardır.
- Grand Mal : Saranın ağır sekline Grand mal denir. Hasta nöbet gelmeden önce aura denilen bir devre geçirir. Bu sırada da nöbetin geleceğini anlar. Bu devrede kulak çınlaması belirli bir yerde ağrı titreme vardır. Ne olduğunu anlayamadığı bir koku hisseder. Kısa bir süre sonra da şuurunu kaybederek yere düşer. Vücudunda kuvvetli çırpınmalar başlar. Kol ve bacakları ritmik bir şekilde kasılıp gevşer. Ağzı köpürür dilini ısırabilir farkında olmadan küçük ve büyük tuvaletini koyabilir. Bir süre sonra da kasılmalar azalır derin bir soluk alarak sakinleşir ve kendine gelir.
- Petit Mal : Saranın hafif seklidir. Bu çeşit saralıda şuur kaybı görülür fakat kasılma ve gevşemeler görülmez. Hatta bazen çevresindekiler kriz geçirdiğini bile anlamaz. İlkyardım olarak kriz geçiren hastanın yaralanmasını önleyici tedbirler alınır. Dilini ısırmaması için de temiz bir mendili top yaparak ağzına koymak faydalıdır. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Üzerlik su.
Hazırlanışı : Bir kahve kaşığı üzerlik tohumu havanda dövüldükten sonra az suyla içilir.

Sarılık : Safranın kana karışıp bütün dokuları hatta göz aklarını bile sarıya boyaması ile ortaya çıkan bir hastalık belirtisidir. Tıp dilinde ikter denilen sarılığın üç çeşidi vardır.
- Hemolitik sarılık : Kandaki alyuvarların tahrip olması sonucu safra kana karışır. Hastanın idrar rengi normal büyük tuvaleti ise koyudur.
- Hepatik sarılık : Bir virüsün neden olduğu karaciğer İltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanır. Belirtileri yavaş yavaş görülür. Hastada ateş iştahsızlık ishal ve kusma vardır. En çok görülen sarılık çeşidi budur.
- Obstrüktif sarılık : Nedeni safra kanallarının tıkanmış olmasıdır.
Ortak belirtileri ise şunlardır. Hastalığın neden olduğu sari renk önce göz aklarında görülür. Sonra yüz boyun gövde kol ve bacaklara kadar yayılır. İdrarın rengi sari ile koyu kahverengi arasında değişir. Ciltte de kaşıntı vardır. Büyük abdest kil renginde ve fena kokuludur. Tedavinin ilk şartı yatak istirahatıdır. Sıkı bir perhiz uygulanır. Aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Pazı su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 avuç doğranmış pazı konur. Haşlandıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Sedef Hastalığı : Nedeni kesinlikle bilinmeyen bir hastalıktır. İrsi veya sinirsel olduğu söylenmektedir. Tıp dilinde psoriasis denir. Daha çok baş derisinde dizlerde ve dirseklerde veya tırnaklarda meydana gelen düzensiz kırmızı lekelerle kendini gösterir. Lekeler gümüş renginde ve pul pul olup deriden yüksektir. Kaşıntı yoktur. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ardıç katranı saf alkol eter
Hazırlanışı : 5 gram ardıç katranı 4 gram saf alkol ve 4 gram eter Karıştırılıp merhem yapılır. Deri sabunlu su ile yıkandıktan sonra sürülür.

Ses Kaybı : Sesin tamamen kaybolmasına Tıp dilinde afoni denir. Tam veya kısmi olabilir. Nedeni boğaz veya gırtlak hastalıkları konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalanması veya sinir bozukluğudur. Tedaviye geçmeden önce gerçek nedeni bulmak gerekir. 1-2 gün içinde geçmeyen ses kayıplarında doktora başvurmak gerekir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Turp su.
Hazırlanışı : Altı bardak suya 1 tane turp doğranır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılır.

Ses Kısıklığı : Boğaz veya gırtlağın dışarıdan gelen organizmalar tarafından istila edilmesi sonucu ortaya çıkar. Nedeni soğuk algınlığı bağırmak çok konuşmak boğazı tahriş edici duman veya benzeri gazlar veya boğaz İltihabıdır. Kısa sürede geçmeyen ses kısıklığında doktora başvurmak gerekir. Kısa süreli ses kısıklığının tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kereviz yaprağı su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 kahve fincanı ufalanmış kereviz yaprağı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılır.
Sık Sık İdrara Çıkma : Günde 4 veya 6 kez idrara gitmek normal sayılır. Bu sayı içilen su miktarına göre değişir. Toplam idrar miktarı 8 su bardağı kadardır. Bu miktarda ve idrara gitme sayısında fazlalık olduğu zaman gençlerde şeker hastalığı ihtiyarlarda böbrek hastalığı veya prostat büyümesi düşünülebilir.

Sıraca : Tıp dilinde scrofula denir. Bir çeşit kronik deri veremidir. Nedeni boyundaki lenf bezlerinin veremidir. Daha ziyade boyun bölgesinde ve yüzde acısız şişliklerle ortaya çıkar. Bir süre sonra patlayan bu sisliklerden irin akar. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Ceviz yaprağı su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 40 gram ceviz yaprağı konur. Haşlandıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.

Sıtma : Anofel adlı sivrisineğin sokmasıyla insandan insana bulasan titreme ateş ve ter nöbetleriyle kendini gösteren kimi zaman da başka bir hastalık gibi görülen ve tedavi edilmezse öldüren bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde malarya denir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : İncir sirke.
Hazırlanışı : Dört bardak sirkeye 10 tane kuru veya yas incir konur. 2 saat bekletildikten sonra süzülür. İkişer saat arayla 2 tane incir yenir.

Siğiller : Derinin üst tabakasının büyümesi sonucu ortaya çıkar. Nedeni bir çeşit virüstür. Tıp dilinde verrü denir. Ayni kişide bir yerden diğer bir yere bulaşabilir. Daha ziyade parmak ayak ve yüzün çeşitli yerlerinde yuvarlak deriden yüksekte ve çilek görünümünde kabartılar halinde görülür. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : İncir dalı veya yaprağı.
Hazırlanışı : Yeni koparılmış incir dalı veya yaprağından çıkan süt siğillerin üzerine sürülür. Ayni işlem sabah aksam tekrarlanır.

Sinir Ağrıları : Bu çeşit ağrılar genellikle küt ağrı seklindedir. Vücudun her yerinde hissedilebilir. Ama çoğunlukla kalp çevresindeki ağrılardan şikayet edilir. Bazı kimseler de başlarını tıpkı bir çember gibi sikan baş ağrılarından şikayet ederler. İste bu çeşit ağrılar bedeni bir arizadan kaynaklanmıyorsa sinirsel ağrılardır. Bu gibi şikayetlerde aşağıdaki reçetelerden herhangi biri kullanılabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Lahana süt.
Hazırlanışı : Dört su bardağı süte 10 tane lahana konur ve 15 dakika kaynatılır. Ilıdıktan sonra lahana yaprakları ağrıyan bölgeye konur.

Sinir Bozukluğu : Hayat şartlarından fazlasıyla etkilenenlerde görülebilen esasta önemli bir kaynağı olmayan bir rahatsızlıktır. Devamlı olarak endişe içinde olmak seklinde görülenine anksiete ruhi ve bedeni bitkinlik seklinde görülenine de depresyon adi verilir. Hasta hayattan zevk almaz her zaman mutsuzdur huzursuzdur sinirlidir. Uykuları düzensizdir. Gerçekte bir hastalığı olmadığı halde çeşitli hastalıkların varlığından şikayet eder. Tedaviye hayatinin iyi yanlarını görmeye alışmakla başlanır. Sinirlenmekten kaçınmak her kötü olayın iyi bir tarafı olduğunu görmeye alışmak düzenli bir hayat sürmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yonca su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 3 tutam yonca konur. Haşlandıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.

Sinire Bağlı Hazımsızlık : Sinir sisteminin düzenli uyumlu çalışmasını kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca alkol kullanmak fazla sigara içmek haddinden fazla çay kahve veya süt içmek çabuk ve gereği gibi çiğnemeden yemek yemek şikayetlerin artmasına neden olur. Hastanın karnında ağırlık hissi vardır midede gurultu yanma veya eksime görülebilir. Geğirir gaz çıkarır. Yorgunluk baş ağrısı çarpıntı ve unutkanlıktan da şikayet edilir. Aşağıdaki reçetelerden faydalanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kimyon tohumu su.
Hazırlanışı : Bir su bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı kimyon tohumu konur. 10 dakika bekletilir. Yemeklerden sonra içilir.

Sinire Bağlı Kusma : Sinir sistemindeki düzensizlikten kaynaklanan bir durumdur. Ağza su gelmesi seklinde de görülebilir. Her şeyden önce sinirlenmemeyi düzenli bir hayat sürmeyi alışkanlık haline getirmek tedavinin ilk şartıdır. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Ihlamur su.
Hazırlanışı : Bir çay bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı ıhlamur konur. 5 dakika bekletilip süzülür. Suyuna 1 kahve kaşığı süzme bal ilave edilip yemekten sonra içilir. Ayni reçete adaçayı ile de hazırlanabilir.

Sinüzit : Çene alin ve sakak kemikleri içinde bulunan ve buruna açılan içleri hava dolu boşlukların sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Had ve müzmin olmak üzere iki çeşidi vardır. Nedeni burun İltihabı nezle grip alerji burundaki sekil bozuklukları veya buruna kaçan yabancı cisimlerdir. Hastanın yüzünde zonklayıcı bir ağrı burnunda tıkanma akıntı ve baş ağrısıyla birlikte gelen ateş görülür. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Siroz : Karaciğer dokularının harap olması ve karaciğerin sertleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilinde cirrhosis denir. Beslenme hazımsızlık ve fazla miktarda alkol bazen de safra yollarının tıkanması sonucu görülür. Hastanın karni su toplar ayak bilekleri şişer iştahı azalır ve ara sıra da kusar. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Kiraz çöpü su.
Hazırlanışı : Dört bardak suya 1 avuç kiraz çöpü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer su bardağı içilir.

Sivilceler : Yağ bezelerinin fazla çalışmasından hormon veya metabolizma bozukluklarından kaynaklanan en küçük çıbanlara sivilce denir. Sivilceleri sıkmamak tuzsuz yağsız ve baharatsız şeyler yemek gerekir. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Eksi nar sirke.
Hazırlanışı : Bir su bardağı eksi nar suyu ile yarim su bardağı sirke karıştırılır. Bu suya batırılan pamukla sivilcelerin üzerine kompres yapılır.

Siyatik : Üst bacağın arka kısmı arka bacağın dış tarafı ve siyatik siniri boyunca yayılan ağrıya siyatik denir. Ağrı bazen birdenbire gelir. Bazen de yavaş yavaş ilerler. Otururken kalkarken uzanırken hareketler zorlukla yapılır. Belkemiğinin aşağı bölgesi hassastır. Ağrılar yürürken öksürürken ve gerinirken daha da artar. Halk arasında sinir romatizması da denir. Nedeni omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması yani disk kayması omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması dizkapağı İltihabı veya sinir İltihabıdır. Tedavinin ilk şartı yatak istirahatıdır. Ayrıca yatak altına kalın bir tahta koymalı iki yastıktan fazla da yastık kullanmamalıdır. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Andızotu.
Hazırlanışı : İki adet andızotu kökü dövülüp ağrılı yerlere sürülür. 3 saat sonra ilik suyla yıkanır.

Skorbüt : C Vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalıktır. Daha ziyade 5-6 ay süreyle yeteri kadar C vitamini alamayan çocuklarda ortaya çıkar. Hastada dermansızlık zayıflama ve kanamalar görülür. Yaraların iyileşmesi gecikir diş etleri şişer ve mikrobik hastalıklara yakalanma ihtimali artar. Küçük çocuklara her gün 4 çorba kaşığı taze sıkılmış portakal limon veya greyfurt suyu verilirse skorbüt olmaları önlenmiş olur. Büyüklerde görülen skorbüt tedavisi için aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Çam yaprağı su.
Hazırlanışı : Bir su bardağı kaynak suya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış çam yaprağı konur. Yarim saat bekletildikten sonra süzülür içilir.

Soğuk Algınlığı : Üşütmekten meydana gelen keyifsizliği gidermek amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Toz şeker karabiber su.
Hazırlanışı : Bir tatlı kaşığı toz şeker ile 1 tatlı kaşığı toz karabiber karıştırılır. 1 bardak suda eritildikten sonra içilir.

Şarbon : Halk arasında karakabarcık da denilen bu hastalık daha çok kasap çiftçi veya veterinerlerde görülen ve hayvanlardan insanlara geçen mikrobik bir hastalıktır. Daha çok yüz boyun veya kolda bir çıban çıkıp daha sonra patlar. Etrafında da siyah bir kabuk meydana gelir. Öldürücü bir hastalık olduğu için vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Doktora gidinceye kadar aşağıdaki reçeteler uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Kuru soğan.
Hazırlanışı : Üç baş kuru soğan ezilir. Hastanın ayaklarına sürülüp iyice örtülür.

Şeker Hastalığı : Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diyabet denir. Pankreas kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse kandaki fazla şeker karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.
Şeker Durumu Açken Yemekten 1-2 Saat Sonra :
- Normal kimselerde 80 mg. 140 mg.
- Orta derecede 130 mg. 190 mg.
- Ağır derecede 160 mg. 215 mg.
İki çeşit şeker hastalığı vardır.
- Şekersiz Diyabet : Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına Tıp dilinde diabetes insipidus denir.
- Şekerli Diyabet : Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına Tıp dilinde diabetes mellitus denir.
Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı el ve ayak titremeleri iştahsızlık aseton kokusuna benzer nefes kokusu ter kokusu adale krampları hafıza zayıflığı kısmi veya tam felç iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği kalp yetmezliği göğüs anjini görme zayıflığı katarakt karaciğer hastalıkları siroz olabilir.
İki çeşit şeker koması vardır.
- Diyabetik Koma : Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni insülin verme zamanını geçirmek gerektiğinden az miktarda insülin vermek bağırsak İltihabı bademcik İltihabı grip veya iyileşmeyen yaralardır.
- Şeker Eksikliği Koması : Tıp dilinde hipoglisemi adi verilen bu çeşit koma terleme titreme çırpınma huzursuzluk şiddetli açlık ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir.
Şeker hastaları haftada en az iki kere ilik banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ilik bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalkmalıdırlar. Ağız boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Karadut su.
Hazırlanışı : Beş çorba kaşığı karadut ezilip suyu çıkarılır. Yemeklerden 10 dakika önce 1 su bardağı suya 10 damla konup içilir.

Şirpençe : Daha çok ense sırt ve kaba etlerde beliren birçok çıbanların birleşmesi ile meydana gelen ve çabuk genişleyen bir çeşit kan çıbanıdır. Aşağıdaki reçeteler tedavi amacıyla uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Suteresi.
Hazırlanışı : Çıbanın üzerine taze koparılmış suteresi yaprağı konur. 15 dakikada bir değiştirilir.

Şişmanlık : Şişmanlık alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur. Tıp dilinde obezite denir. İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları şeker hastalığı damar sertliği kalp hastalıkları karaciğer ve safrakesesi hastalıkları tansiyon yüksekliği akciğer hastalıkları romatizmal hastalıkların tehdidi altında bulundukları belirtilmektedir. Bu nedenle şişmanlıktan kurtulmak için diyet ve beden hareketleri yapmak gerekir. Ayrıca aşağıdaki reçetelerden de uygulanabilir.
Tedavi için gerekli malzeme : Yoğurt patates.
Hazırlanışı : On gün süreyle sadece yoğurt ve patates yenir.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


S ve Ş harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri..

S ve Ş harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
K harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:28
G harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 1 23-05-2010 08:26
D harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:14
B harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:09
A harfiyle başlayan hastalıklar ve tedavi yöntemleri.. daywest Alternatif Tıp 0 23-05-2010 08:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.