bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Alternatif Tıp

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-09-2011, 08:26   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ???

Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ???


Hurmayı çok severim ve faydalı olduğunuda biliyorum...Ama benim bildiğimden çok daha fazla faydası varmış hurmanın...Özellikle hamileler ve doğum yapanlar için çok daha faydalı...

Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ???

Hurma Allah'ın Kuran'da pek çok ayetle haber verdiği cennet nimetleri arasında "eşsiz-hurma" (Rahman Suresi 68) ifadesiyle nitelendirdiği bir meyvedir. Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu meyve incelendiğinde pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi'nde dikkat çekilmiştir.

"Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır." Hurma dalını kendine doğru salla üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." Artık ye gözün aydın olsun." (Meryem Suresi 23-26)

Allah'ın Hz. Meryem'e "hurma yemesini" bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Allah'ın Hz. Meryem'in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma içerdiği %60-65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir. Doktorlar hamile kadınlara doğum yaptıkları gün meyve şekeri içeren yiyecekler verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bunun amacı annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmak aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için süt hormonlarını harekete geçirmek ve anne sütünü çoğaltmaktır.

Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır.

Bu bilgiler Allah'ın Hz. Meryem'e hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak "hurma"dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır. Örneğin hurma insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson ise bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta "rapid birth" yani "hızlı doğum" ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir. Oksitosin esasen beyinde salgılanan doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi vücudun tüm hazırlıkları bu hormon sayesinde başlar. Hormonun etkisi ana rahmini oluşturan kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin de rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Hurmanın tek başına bu özelliği -oksitosin içermesi- bile Kuran'ın Allah'ın vahyi olduğunun önemli delillerinden biridir. Hurmanın tıbbi olarak faydalarının tespit edilmesi ancak yakın tarihlerde mümkün olmuştur. Halbuki Kuran'da 1400 sene evvel Allah'ın Hz. Meryem'e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği bildirilmektedir.
Ayrıca hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi pek çok organı olumsuz olarak etkiler ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz böbrekler kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar kalp krizi böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri kan şekeri yüksekliğidir.
Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum potasyum kalsiyum magnezyum demir kükürt fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini betakaroten B1 B2 B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin normal insan vücudunda ve hamilelik zamanlarındaki faydalarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Hurmanın besleyici oranının gücü içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9) vücutta yeni kan hücresi yapımında vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.
Öte yandan hamilelikte meydana gelen uzun süreli bulantı ve fiziksel tepkimeler nedeniyle potasyum eksikliği açığa çıkar ve bu durumda da potasyum takviyesi yapılması gerekir. Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi vücuttaki su dengesinin korunmasında da son derece etkilidir. Ayrıca potasyum beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak berrak düşünebilmeyi sağlar. Bununla beraber vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar.
Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.
Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.
İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2vitaminiyle de vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.
Hamilelikte A vitaminine olan ihtiyaç da artar. Hurma içindeki A vitamini sayesinde görme gücünü ve vücut direncini artırır kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Hurma betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak kanseri önleyici özelliği vardır.
Ayrıca diğer meyveler genellikle protein açısından yetersizdir ancak hurma protein de içermektedir. Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar hücreleri yeniler ve vücut sıvısını dengeler. Örneğin et de faydalı bir gıdadır ancak özellikle hamilelik döneminde taze bir meyve olan hurma kadar fayda vermeyebilir. Hatta böyle bir dönemde etin fazla tüketilmesi vücutta zehirlenmeye neden olabilir. Hazmı kolay olan hafif sebze meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun bir seçimdir.
Hurmanın içerdiği demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.
Hurma ile ilgili tüm bu bilgiler Allah'ın sonsuz ilmini ve insanlara olan rahmetini ortaya koymaktadır. Görüldüğü gibi modern tıbbın ancak günümüzde tespit edebildiği hurmanın -özellikle de hamilelik dönemindeki- faydalarına Kuran'da 14 asır önce işaret edilmiştir.
"O gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik ondan bir yeşillik çıkardık ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır." (Enam Suresi 99)


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, nurküllü adlı üyemize teşekkür etti.
incitanesi (13-09-2011), nimlahza (13-09-2011), SÜKÛT (13-09-2011)

Alt 13-09-2011, 08:27   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ???Doğumdan önce yaş veya kuru 3 hurmanın her birine bir YASİN okumalı anne adayı sancılandığında bir tane yedirilmelidir
doğumdan sonra yine anneye bir tanesi yedirilmelidir3. hurma bebeğe damağı ovuşturularak emzirilmelidir.
Hurmanın çocuğa damağı ovularak verilmesi damağının kuvvetli olmasını sağlar emzirilmesi de çocuk doğduğu zaman beynindeki hücrelerde olması gereken oksijen ve glikoz noksanlığından dolayı evvela tatlı yedirilerek beyin takviye yapılmalıdır ve bu işlem sünneti seniyye olarak olarak günümüze kadar gelmiştir.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (13-09-2011)

Alt 13-09-2011, 09:12   #3 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu uygulayacağım teşekkürler ablacım


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nurküllü (14-09-2011)
Alt 14-09-2011, 08:48   #4 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
incitanesi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu öğrendiğim çok iyi oldu uygulayacağım teşekkürler ablacım
Yardımı olur umarım...


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (14-09-2011)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ???

Hurmanın Doğumu Kolaylaştırdığını Biliyormusunuz ??? konusu, SAĞLIK / Alternatif Tıp forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kolay doğum için hurma yiyip doğuranlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanın en ağır doğumu nurküllü Guinness Dünya Rekorları 4 30-07-2011 09:06
Hurmanın Yararları Nelerdir? - Hurmanın Faydaları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 03-05-2011 11:14
Hurmanın Faydaları Bkmlyz Alternatif Tıp 2 03-09-2010 12:05
Dünyanın en ağır doğumu nurküllü Guinness Dünya Rekorları 0 26-04-2010 12:03
Atatürk'ün Doğumu Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 03:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats