bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Arabalar

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-03-2010, 11:19   #1 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Modifiye hakkında geniş bir bilgi

MODİFİYE HAKKINDA GENİŞ BİR BİLGİ

Modifiye Nedir?

Gücü artirmak yol tutusu ve frenaji güçlendirmek kabin ve karoserde degisiklik yapmak bir baska deyisle otomobili ayricalikli kilmak...
Tuning yada diger adiyla Modifiye denince akla ilk gelen motorda güç artirimi oluyor. Neredeyse motorun üretimiyle birlikte gelismeye baslayan modifiye islemi günümüzde bir sektör haline geldi. Tabii boyutlari da çok genisledi. Artik standardin disinda otomobilin gücünü yol tutus özelliklerin! ve görünümünü degistirmek amaciyla yapylan islemler modifiye olarak adlandiriliyor. Teknolojinin gelismesi ürünlerin farkli zevklere göre tasarlanmasini sagladi. Bu degisimde motorsporlarinin da katkisi çok büyük. Öyle ki kabin içindeki "süslemelerden" alüminyum görünümlü depo kapaklarina kadar tüm aksesuarlarin temelinde motorsporlari yatiyor. Dis görünümde jant-lastik karoser kiti farlar far kaslari son susturucular aynalar ve hava kanallari otomobili farkli kilan ayrintilar. Bu aksesuarlardan bir bölümü otomobilin sadece görünümüne degil yol tutusuna da katki sagliyor. Kabindeyse direksiyon simidi vites topuzu konsol kaplamalari koltuklar ve renkli gösterge zeminleri yapilan degisiklikler arasinda yer aliyor.
Modifikasyonun temel amaci gücü artirmak. Standarttan daha genis piston kullanmak ya da egzantrik milinin derecesini degistirmek motora güç kazandirmanin en etkin yollari. Bunlari destekleyen diger islemler elektronik beyin programinin gelistirilmesi ve hava emmeyle egzoz sisteminin modifikasyonu. Turbo takviyeli motorlarda bu islemlere ek olarak turbo valfinin basinç limitini artirmak intercooler'i büyütmek ve pop-off supapi monte ederek güç artirilabiliyor.
Otomobilde teknik olarak vaDilan modifikasyon sadece gücü artirmayi degil yol tutusu güçlendirmeyi ve frenaj kabiliyetini artirmayi da kapsiyor. Bu degisimler neredeyse bir zincir gibi birbirini takip ediyor çünkü gücü artirilan otomobili yolda tutmak için birtakim teknik degisiklikler yapmak ve güvenli durabilmesini saglamak için fren sistemini güçlendirmek gerekiyor. Biri eksik oldugunda kötü sonuçlanabilecek kazalarin yasanmasy her an mümkün. Bu nedenle modifiye islemini profesyonel kisilere birakmak en dogrusu. Dünyanyn en büyük modifiye firmalarinin Türkiye temsilcilikleri bu amaçla hizmet veriyor. Bu arada kullanilan parçalarin mutlaka belgeli ve trafikte kullanima uygun olduguna dikkat etmek gerekiyor.
Dikkate alinmasi gereken bir baska nokta da bu isin hobi olarak degerlendirilmesi. Son yillarda özellikle performans tutkunu gençler arasinda yaygynlasan modifiye farkli amaçlarla yapildiginda insanlarin hayatini tehlikeye atacak sonuçlar dogurabilir. Yarismak için caddelerin uygun olmadigini unutmamak gerek. Eger yarismak ve otomobilinizin performansini görmek istiyorsaniz yapmaniz gereken tek sey bu yil sampiyona olarak düzenlenecek drag yarislarina katilmak. Toplam 7 siniftan (1600 cc'ye kadar* 1600-2000 cc arasi*2000-4000 cc arasi*4000-6600 cc arasi*Turbo ve / kompresörsüz*6601 cc nitrosuz ve asiri beslemesiz*asiri beslemeli) olusan sampiyona 6 yaristan olusuyor.


Traction Control

Halk arasinda "anti-patinaj sistemi" olarak da isimlendirilen çekis kontrol sistemi elektronik bir aktif güvenlik ünitesidir.


Çekis Kontrol Sistemi Nedir?
Otomobilin çekise sahip tekerleklerinden herhangi birisi gereginden fazla dönüp patinaja düstügünde devreye giren sistem gazi kademeli olarak kesip motor gücünü gerekli oranda düsürerek patinaji önler. Böylece tekerleklerin yola tutunmasi saglanarak aracin güvenli bir sekilde yol almasi saglanir.


Hangi araçlara uygulanabilir?
ABS fren sistemli ve enjektörlü her türlü araca uygulanabilir.


Çekis Kontrol Sistemi'nin avantajlari nelerdir?
Çekis Kontrol Sistemi bulunmayan araçlarda kaygan zeminlerde (islak buzlu toprak vb.) ve dönüslerde gereginden fazla gaza basilmasi durumunda çekis yapan tekerlekler hizla bosa döner ve aracin savrulmasina sebep olabilir. Oysa Çekis Kontrol Sistemi bulunan araçlarda her türlü yol sartlarinda emniyetli yol tutus saglanir.

*Sürüs güvenliginizi arttirir
* Virajlarda yoldan çikmanizi engeller
* Kayfan zeminlerde güvenli yol almanizi saglar
* Her türlü yol sartinda daha performansli kalkis yapmaniza yardim eder
*Lastik ömrünü uzatir
*Aks debriyaj balatasi sanziman vb. aktarma organlarinin ömrünü uzatir
*Kullanim tarzina göre ayarlanabilir
*Istenildiginde devreden çikartilabilir
*Aracin orjinal tesisatini bozmaz
* -40 C +80 C ortam sicaklakliklari arasinda çalisabilir


Nos (Nitrous Oxide System)


Bir motordan en fazla guc artisi NOS ile saglanir. Calisma prensibi cok basit olan NOS otomobilin herhangi bir yerine monte edilen tuple kontrol ediliyor.

Tup baglantilarla istenildiginde motorun yanma odasina yakit ve havanin yaninda "nitroues oxide" gazi veriyor. Bu gazin sogutucu etkisi genlesme katsayisini dusuruyor ve yanma odasina normalin cok ustunde miktarda oksijen dolmasina neden oluyor. Bu sayede yakit daha iyi yaniyor patlama cok daha siddetli gerceklesiyor ve guc artiyor.

Kiti bir tup butonlar ve motor ici baglanti aparatlarindan olusan NOS'u aktif hale getirmek tupun vanasi ardindan iceride bulunan ana kumanda dugmesi aciliyor gaz pedalinin altinda bulunan buton gaza tam basilmasi halinde aktif hale geliyor ve "nitroues oxide" gazi yanma odasi icine pompalaniyor.

Otomobilin motor hacmi ve gucune gore 50 ve 1500 bg arasinda guc artisi saglayabilen NOS kitlerinin fiyatlari 600 Amerikan dolarindan basliyor.

Hava Filtresi

Bir motorun verimli çalisabilmesi için gerekli olan parçalardan biri hava flitresidir. Motorun hava emis yolundaki tek engel olan hava flitresi disaridan emilen havanin temizlenerek motorun yanma odasina iletilmesini saglar.
Hava filtresinin verimli çalisabilmesi için zararli maddeleri yüksek oranda süzmesi gerekir. Spor hava filtreleri de bu fikir baz alinarak gelistirilmistir.
Otomobillerdeki orjinal kagit filtrelerin aksine bu filtreler iki farkli maddeden üretiliyor: Sünger ve yagli pamuk-tel karisimi(koton). Sünger filtrelerin geçirgenligi daha fazla oldugu için daha çok performans elde ediliyor. Ancak bu filtrelerde toz geçirme riski daha yüksek. Yagli pamuk-tel karisimi filtrelerse yag ihtiva ettikleri için tozu daha iyi tutabiliyorlar. Tabi geçirgenlikleri sünger kadar yüksek olamiyor.


Filtreler otomobile iki sekilde uygulanabiliyor; Açik ve Kutu içi filtreler otomobilin orjinal filtre yuvasina takilarak daha fazla geçirgenlik saglaniyor. Açik filtlerse emme manifolduna bir aparat yardimiyla baglaniyor hem kutu içi hem açik yagli filtrelerin tümü periyodik araliklarla temizlenip yeniden kullanilabiliyor. Özellikle açik tip filtrelerde otomobilin motor hacmi ve orjinal hava filtresinin yapisina göre belli bir güç artisi saglanabiliyor.
Otomobilin orjinal filtre sisteminde kaybolan hava akisi hizi ve yogunlugu açik tip filtreler sayesinde daha efektif hale geliyor ve yanma odasina giren hava miktari daha fazla oldugu için yanma da daha siddetli oluyor ve böylece belli bir guç artisi elde ediliyor.Dereceli Egzantrik

Eksantrikler her arabada zaten standart olarak var olan parçalardir.Eksantrigin motordaki islevi aracin sübablarini açmaktir. Bu açma sürecinde aracin yanma odasina sübablardan yakit-hava karisimi girer.Dereceli Ekzantriklerin standart ekzantriklerden farkli yapilari ve özel olarak düzenlenmis dereceleri vardir.
Yüksek dereceli versiyonlar süpaplarin açilma ve kapanma zamanlarini uzun tutarak yanma odasina birim zamanda daha fazla yakit ve hava girmesini sagliyor. Dolayisiyla daha fazla yanma gerçeklesiyor. Bu da daha fazla güç ve tork üretimi anlamina geliyor.

Bu eksantrikleri derecelerine göre siniflandirmak mümkün genelde;

A-) 250-265 Derece arasi daha yumsak ve cadde için üretilen ekzantrikler
B-) 270 Derece civarindakiler yine cadde için kullanilan ve diger yönlerden çok fazla modifiye edilmemis araçlarda kullanililabilir

C-) 285 Derece civarindakiler hem cadde hem yaris arabalarinda kullanilabilir. Cadde arabalarinda genelikle eksantrigin derecesinin gerektirdigi beslemeyi saglayabilmek için diger modifiye islemlerinin de yapilmasi gerekir
D-) 300 Derece civarindakiler artik ciddi olarak ilk asama yaris eksantrikleridir.Bu eksantrikler kisa ve orta mesafeli parkularda en optimal verimi almada oldukça basarilidir.
E-) 320 Derece civarindaki egsantrikler en üst asama yaris egzantriklerini olusturur.Bunlar genelde sadece Grup A yaris arabalarinda kullanilircadde kullanimi için pek uygun sayilmazlar

Egsantriklerdeki bu derecelere göre %35 lere varan güç artisi saglanabiliyor.
Eksantriklere iliskin bilinmesi gereken kavramlar:


LIFT: Lift eksantrik milinin subaplari ne kadar bastirdigini gösteren degerdir.
DURATION: Subapin yatagindan çiktigi zamanki derece ölçümüdür.
OVERLAP: Giris ve çikis subaplarinin ayni anda açik oldugu sürenin derecesidir. Giris eksantrik milinin açilis numarasi çikis eksantrik milinin kapanis numarasina eklenerek hesaplanir.
POWER BAND: Eksantrigin gücünü verimli bir sekilde verebildigi devir araligidir.
Dereceli Eksantrik Mili Ne Kadar Güç Verir?
Cadde otomobilleri için üretilmis eksantrikler derecelerine ve kullanicinin seçimine göre 10bg ile 25 bg arasinda güç üretebilecek kapasitedelerdir yaris otomobilleri için üretilmis eksantrikler ise çok daha yüksek olarak 80-100bg'lere kadar güçler üretebilmektedirler.

MOTOR KATKI MALZEMELERI

ER ( Energy Release )


Yaglayici maddeler yipranmayi yavaslatabilseler de durduramazlar. Asiri isi yaglayacilarin koruyucu filmini kirarak metalin metalle temasini saglar. Bu da bir çesit ögütücü bilesik gibi davranan yagda tasinan parçaçiklari olusturur ve yipranmayi hizlandirir.

Çogu katki maddesi sürtünme sorununu disardan yag akiskanligini azaltarak veya metali kaplayarak çözmeye çalisir. Fakat bu sadece geçiçi bir çözümdür.


Energy Release metal yüzeyler üzerinden dogrudan etkisiyle sürtünmeye içerden karsi koyar. Ilk gerçek sürtünme önleyici metal sartlandiricisi olan ER nin etkisi yag katki malzemelerinden tamamen ayri bir ilkeye dayanir. Yag ve Yaglayici olmaya ER demir esasli metal yüzeylerin mölekül yapisini modifiye eden ve isi ile etkilesen bir kimyasal teknoloji içerir.

Bunun sonucunda;

- ER yaga degil metalle etki eder.
- Sürtünmeye bagli isi ve yipranmayi minumum a indirir.
- Tork yükselir ve daha fazla beygir gücü elde edersiniz.
- Daha az yakit tüketimi ve daha uzun yag ömrü saglar.
- Sanziman diferansyel ve motordaki sürtünme esasli sesleri önler.
- Toleranslari ve yagin viskositesini degistirmez.
- Tüm araçlarda kullanilabilir.
- Normal sartlara % 10 ile 20 arasinda yakit tasarrufu saglar.
- Sifir Km araçlardan itibaren kullanilabilir.
- Kuru ve ilik çalistirmada olusan asinmayi engeller soguk çalistirmayi kolaylastirir.
- Aracinizin bakim ve onarim masraflarini azaltarak is para ve zaman kaybinin önler.

TURBO MODIFIYE

Turbo sistemi aracin egsoz gazindan aldigi kuvvetle yanma odasina daha fazla hava ve yakit sokarak araciniz gücünü artiran bir sistemdir. Turbocharger'lar araclarin motorlarina normal atmosfer basincan %50 ila %100 arasinda daha fazla basinç uygulayabildikleri için turbolu bir araç standarina göre ortalama %50 daha fazla güç üretir.

T urbocharger'larin çalisma mantigi iki dürbünlü bir sisteme dayanir bu dürbünlerden biri aracin egsoz çikisindan aldigi gücle aracin emme manifoldu ile baglantili olan ikinci dürbüne gerekli kuvveti üretir.
Bu yolla aracin yanma odasina standart bir atmosferik aracin alabileceginden daha fazla miktarda hava girmesi saglanir ancak bu yeterli degildir artirilan hava miktari ile birlikte yakit miktarinin da artirilmasi gerekir bu da aracin yakit pompasini yakit regülatörünün ya da isletim sisteminin birinin ya da birkacinin birlikte degistirilmesi ile mümkün olabilir.


Genelde tüm turbochargerlarla birlikte aracin daha fazla güç üretebilmesi için intercooler denilen bir ara birim de kullanir turbodan geçen hava emme manifoldundan motorun yanma odasina girmeden önce intercolerdan geçirilerek sogumasi saglanir bu sayede daha soguk yani oksijen orani daha fazla olan havanin yakisi ile daha fazla güç edilebilir.


Amortisör


Amortisörün birincil islevi tekerlek tümseklerin ve çukurlarin üzerinden geçtikten sonra yaylarin salinimini azaltmaktadir.Yaylarin görevi ise lastigin yolun yüzeyi ile sürekli temasi muhafaza etmesine imkan saglamaktir. Aslinda yüzeyin bozuklugunun soklarini emen yaydir. Bu durumda yaygin olarak kullanilan isimlerinin aksine "sok emicisi"nin yani amortisörün amaci yoldaki tümseklerin sokunu emmek degildir. Bu yaylarin görevidir. Amortisörün amaci aslinda yaylarin salinimini azaltmaktir. Bir yay sikistirildiktan ya da gerildikten sonra asil biçimine geri dönebilmek için enerjiyi muhafaza eder. Ne yazik ki bir yay sadece asil sekline geri dönüp orada öylece kalmaz. Bir yayi sikistirir ya da gererseniz sonunda durana kadar giderek daha küçük artislarla ileri geri salindigini muhtemelen siz de gözlemlemissinizdir. Eger eski bir arabanin bir tümsegi astiktan sona sürekli ziplayip durdugunu görmüs iseniz etkisiz amortisörleri olan bir arabada yaylarin ne yapacagini görmüssünüz demektir. Bu durum arabanin güvenle kontrol edilmesi bakimindan iyi olmadigi gibi yaris esnasinda arabanin etkili bir sekilde kullanilmasi bakimindan iyi olmadigi da kesindir. Amortisörün birinci amaci bu salinimi kontrol etmektir. Yolcularin tasindigi bir arabada tasarimci bu amortisörlerin yayin sokunu nasil azaltacagini ayarlayabilmektedir. Eger bu azaltma ani olursa arabanin agirlik aktarim hizi kontrolü daha iyi ancak kullanimi daha sert olacaktir. Eger azalma daha yavassa ve 2 ila 3 salinima kadar imkan taniyorsa arabanin kullanimi çok daha yumusak olacaktir.
Araba yarislarinda azalmanin neredeyse derhal olmasi arzu edilir. Bir aracin yayin üzerinde ziplamasi lastigin temas parçalarinda istikrarsiz degisiklikler ve lastikler üzerinde mekanik bir ters kuvvet yaratir. Bu kosullarin her ikisi de lastiklerin sahip oldugu etkili tutusu azaltir. Aracin karoserinde meydana gelen tüm ziplamalar tam tutusun mümkün oldugu hizla lastiklere dönmesi için hizla ortadan kaldirilmalidir. Ancak aynen yaylar gibi bir amortisörün çok sert olmasi ihtimali de mevcuttur. Öncelikle eger amortisörler yaylardan daha sertse yaylar etkisiz hale gelecek ve çarpmalari emme islemlerini yerine getirmeyecektir. Ikinci olarak amortisörün hizlanma frenleme ve viraj almanin dinamik degisikliklerinde agirlik aktariminin ne kadar hizla ortaya çiktigi üzerinde önemli bir etkisi vardir. Bu durum aracin direksiyonunun çok hafif olmasina yardimci olacaksa da aktarim sürücü için çok hizli olabilir. Özellikle viraj alirken sürücünün yumusak bir agirlik aktarimi gerçeklestirmesi ve lastiklerin azami tutuslarina ulastigini hissetmesi gereklidir. Eger agirlik çok hizli aktarilirsa sürücü lastigin söz konusu zirve tutusa ulastiklarini hissedemeyecek ve muhtemelen lastiklerin çekme kapasitesini asarak asiri kayma ya da dönüslere (spin) yol açacaktir. Arabaniz üzerinde degisiklik yaparken ise satin alabileceginiz en müthis yaris donanimi ile baslamak muhtemelen en uygun baslangiç noktasi degildir. Tam yaris amortisörleri yollar için çok sert olacak ve büyük bir ihtimalle arabanizin tümsekler üzerinde ziplamasina neden olacaktir. Buna ek olarak muhtemelen azami hizda viraj alirken lastiklerin tutus seviyesini hissedecek duyarliliga da sahip olmayacaksiniz.Çifte amaçli yol/pist arabasina yardimci olmak ve kullanim performansinin ayarlanabilmesini saglamak amaciyla ayarlanabilen birkaç piyasa sonrasi amortisör mevcuttur. Manuel (ve hatta elektronik) bir gösterge sayesinde giderek daha sertlesen birkaç ayardan birini seçmek mümkündür. Bu amortisörler yol üzerinde yumusak bir kullanim için (her ne kadar yine de normal amortisörden daha sert olsalar da) en yumusak derecelerine ve karoserin yuvarlanmasini en aza indirmek ve direksiyonunun yumusakligini arttirmak için en sert derecelerine ayarlanabilmektedir. Bu ayarlanabilir sayesinde ayrica kullanim performansinin belirli bir pist için ince ayarinin yapilmasi da mümkün olmaktadir. Eger mali durumunuz ayarlanabilir amortisörleri satin alacak kadar iyi degilse sabit fiyatli bir amortisörde daha sertin daha iyi oldugunu düsünmeyin. Amortisörler birlikte kullanilacagi yaylar bilinerek seçilmelidir. Çok sert bir amortisör yayi etkisiz hale getirerek verimini azaltacaktir. Eger amortisör ayarlanamiyorsa amortisörün yaylarinin sinifina uydurulmasi daha da büyük önem tasimaktadir. Bu uyum konusunda deneyimli bir magazaya danismalisiniz. Arabanizi taniyan teknisyen ile konusun ve hangi amortisörlerin arabanizin degisiklik derecesi için en iyi performansi sundugunu bulun. Bir baskasinin arabasi için süper olan amortisör sizinki için en iyisi olmayabilir.

Özet
Amortisörün amaci yaylarin tümseklere ve çukurlara verdigi tepkinin salinimini kontrol etmektir. Amortisör ne kadar sert olursa azalma islemi o kadar hizli olur. Amortisör ayni zamanda agirlik aktarim hizini da kontrol eder. Amortisör kompresyon (ya da daha yaygin olarak bilinen adiyla "çarpma") için ne kadar sertse lastiklerin bir virajda ne kadar hizli yanit verecegini ve bunun sonucu olarak arabanin direksiyonunun yumusakligini belirleyen agirlik aktarimi da o kadar hizli olacaktir.
Yaylari etkisiz hale getirecek çok sert bir amortisör kullanmak ve bunun sonucunda sürücünün deneyimi ve bir virajda azami tutusa ne zaman erisildigi konusundaki duyarliligi için çok hizli agirlik aktarimlari yasamak mümkündür (ki bu durumda genel olarak araba etrafinda dönüp duracaktir). Amortisörlerin yaylarin sinifi bilinerek seçilmesi gereklidir.

SÜSPANSIYON
Otomobil süspansiyonlari yolculugu daha konforlu hale getirir. Tekerlekler yollardaki çukur ve tümseklerden geçerken yukari asagi hareket eder. Süspansiyon sistemi tekerleklerdeki titresimlerin otomobilin gövdesine ulasmasina ve gövdenin kontrolsüz olarak hareket etmesine engel olur. Ayrica tekerleklerin yolla temasini saglamaya da yardimci olur.

Modern süspansiyonlarda yay ve amortisör yerine hidrolik silindirler kullanilir. Bütün tekerleklerin yüksekligi otomobildeki merkezi bir bilgisiyara bagli olarak silindirler tarafindan denetlenir. Aktif süspansiyon otomobilin dogrultu kontrolünü önemli ölçüde iyilestirir.

Süspansiyon seçimi:

Süspansiyon seçimi aracimizda çok önemli yeri olan bir konudur. Her araç üretim sirasinda kullanim amacina göre bir süspansiyon sistemi ile donatilir. Süspansiyonlari binek araçlar için düsünürsek üç ana baslik altinda toplayabiliriz:
1. Spor Süspansiyonlar
2. Normal Kullanim süspansiyonlari
3. Konfor Süspansiyonlari

Bizi bu noktada ilgilendiren spor süspansiyonlardir. Kaygan zeminlerde yagmurlu karli yada buzlu hava sartlarinda kayganlasan zemin nedeniyle süspansiyonlarimizi normal ayarlarindan sert ayarlamamiz gerekmektedir. Kuru hava toprak veya yumusak zeminlerde süspansiyonlarimiz daha yumusak olmalidir.

HELEZON KITLERI

Yaylarin görevi lastigin yolun yüzeyi ile sürekli temasini muhafaza etmesine imkan saglamaktir.

Yüzey bozuklugunun soklarini emen yaydir. Bu durumda yaygin olarak kullanilan isimlerinin aksine “sok emicisi”nin yani amortisörün amaci yoldaki tümseklerin sokunu emmek degildir. Bu yaylarin görevidir. Amortisörün amaci aslinda yaylarin salinimini azaltmaktir.
Bir yay sikistirildiktan ya da gerildikten sonra asil biçimine geri dönebilmek için enerjiyi muhafaza eder. Ne yazik ki bir yay sadece asil sekline geri dönüp orada öylece kalmaz. Bir yayi sikistirir ya da gererseniz sonunda durana kadar giderek daha küçük artislarla ileri geri salindigini muhtemelen siz de gözlemlemissinizdir.

Eger eski bir arabanin bir tümsegi astiktan sona sürekli ziplayip durdugunu görmüs iseniz etkisiz amortisörleri olan bir arabada yaylarin ne yapacagini görmüssünüz demektir. Bu durum arabanin güvenle kontrol edilmesi bakimindan iyi olmadigi gibi yaris esnasinda arabanin etkili bir sekilde kullanilmasi bakimindan iyi olmadigi da kesindir.

Chip Tuning
Günümüzde hemen hemen tüm otomobiller enjeksiyon sistemi ve elektronik beyin kontrollü motorlarla donatiliyor. Beyin içerdigi yazilim sayesinde motorun atesleme yakit ve hava beslemesi gibi birçok fonksiyonunu kontrol ediyor.
Yakit kalitesi atesleme sisteminin gücü havanin isisi ve oksijen miktari motorun güç potansiyelini etkileyen önemli faktörler. Bunlardan en az biri normal seviyenin disinda oldugu takdirde motor maksimum güce ulasamayabiliyor. Elektronik beyinse genel dengeyi saglayarak belirli toleranslar içinde motordan en yüksek verimin alinmasini sagliyor. Modifiyeli beyin çipleri daha kisik toleranslar motoru daha yüksek güçlere tasiyan programlar içeriyor. Bilindigi gibi bir motor ne kadar devirlenirse o kadar güç kazaniyor. Bu çipler motorun maksimum devir sinirini dahada yukariya çikararak daha yüksek beygir güçleri kazandiriyor. Ancak bu yapilirken gereken hava yakit ve atesleme miktarinin da bir o kadar artirilmasi gerekiyor. Çip modifikasyonu sonucunda motorun performansinin hangi oranda arttigi kesin olarak soylenemez. Aksi takdirde fark görülmez.

Chip Tuning iki ana sekilde yapilir:
1. Aracin beynindeki chip sökülerek Superchips tarafindan özel olarak programlanmis yeni bir chip takilmasi
2. Eger aracin orjinal chipi yeniden programlanabilir ise orjinal program yerine Superchips'in modifiyeli programinin aktarilmasi.

SUPERCHIPS uygulamasindan ne kadar kazanç elde edilir?
Superchips bir chip programi yazarken o araci özel bir dinamometreye baglar ve o aracin tüm ince ayarlarini yapar. Yani tüm atesleme avansi ve yakit püskürtme stratejilerini yakit tasarrufunu günlük kullanimda çok etkilemeden maksimum performans öncelikli hale getirir. Bu sayede atmosferik araçlarda yaklasik %10 beygir gücü ve tork artisi elde edilir. Bu güç artisi aracin tam gaz kullaniminda aracin genel performansini arttirirken günlük kullanim kosullarinda çok daha canli ve hizli tepki verir hale getirir.DUMP VALVE
Dump Valve nedir ne ise yarar? Dump Valve turbo beslemeli otomobillerde turbo basincini sürekli yüksek tutarak gaz tepkisini arttirmak için üretilmis bir parçadir.Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiginde turbo hala dönmeye devam etmektedir fakat turbonun bastigi havanin gidecegi bir yer olmadigi için olusan yüksek basinç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaslatir. Gaza tekrar bastiginizda turbo basincinin tepe noktasina gelebilmesi için pervaneyi tekrar hizlandirmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basinci elde edilemedigi için büyük bir performans kaybi yasanir. Dump Valve iste bu performans kaybini önlemek için vardir.

Dump Valve nasil çalisir? Ayaginizi gazdan çektiginizde Dump Valve hemen devreye girerek turbonun bastigi havayi disari verir bu sayede turbonun önceden bastigi hava geri tepmeyecegi ve bir geri basinç uygulamayacagi için pervane yavaslamaz sizin de tekrar gaza bastiginiz anda pervane yavaslamamis oldugu için turbo basinci hemen tepe noktasinda ulasir ve siz ani gazdan çekme ve basmalar arasinda performans kaybi yasamamis olursunuz.

Dump Valve'in faydalari? Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basinci önleyerek turbonun ömrünü uzatir. Turbo pervanesinin hizinin yavaslamasini engelleyerek turbo basincini sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basinci yüksek güç anlamina gelir. Gazdan çekme ve gaza basma arasindaki eski isinmis havayi disari verip yeni soguk havayi içeri aldigi için arti güç saglar.Nedir Bu Kam Olayi?

Arabanizdaki kam'i degistirmek performansta hatiri sayilir bir degisiklik yapabilir. Piyasada en çok taninan kam üreticileri bir çok performans otomobiline uyacak çesitleri üretmektedirler. Peki kimdir bu firmalar? En meshurlari Kent Piper ve Shrick'tir.
Aslinda burada kam'i degistirme tabiri yanlis olabilir. Tabi ki cüzdaniniz açisindan. Zira 16v bir arabada 1 yerine 2 kam birden alacaksiniz demektir.

Kam(lari) degistirmek suretiyle sübaplarin açma/kapama zamanlamasini degistirmis oluruz. Performans kamlarda sübaplar daha uzun süre açik kalir. Böylelikle silindir içine daha fazla yakit/hava karisimi gönderilmis olur ki bu da daha büyük patlama dolayisiyla daha fazla güç anlamina gelir.

Ne Kazanirim?

1.4 8v bir Peugeot 106'da güç kazanimi 11-12 bg. olurken daha fazla performans sunan 16v motorlarda güç kazanimi daha fazla olacaktir ancak çift kam olmasindan dolayi maliyet de artacaktir. En büyük kazanimlar kam(lar) tüm parçalar bir kit halinde alindiginda elde edilecektir


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Jülyet (26-03-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Modifiye hakkında geniş bir bilgi

Modifiye hakkında geniş bir bilgi konusu, FORUM GENEL / Arabalar forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kalça hakkında bilgi Bkmlyz Ortopedi 1 03-11-2012 07:52
Omurga hakkında bilgi Bkmlyz Ortopedi 1 27-09-2011 07:27
Lohusalık Baıkımı Hakkında Geniş Bilgiler elif Sağlığımız 0 08-12-2009 04:19
Atmaca Hakkında Bilgi Bkmlyz Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 1 16-05-2009 11:35
Dirsek hakkında bilgi Bkmlyz Ortopedi 0 26-09-2008 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats