PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evde akne tedavisi


ebush
13-09-2013, 11:29
Evde yapılabilecek akne tedavisi-Evde akne tedavisi-Akneler için evde tedaviGeçenlerde sınav stresi nedeniyle yüzümde adeta bomba gibi patlayan sivilceleri sabah kalktığımda aynada gördüğümde adeta şoka girmiştim. Daha önce gerek internetten gerek eczanelerden aldığım akne ve sivilce lekeleri kremleri gerçekten işe yaramıştı. Ama şu anda hamile olmam nedeniyle krem losyon türü cilt lekeleri temizleme kremlerini de mümkün olduğunca az kullanmam gerekiyordu. Peki bu sivilceleri nasıl söndürmem ve lekelerini gidermem mümkündü?

O sırada bir arkadaşımın tavsiyesi ile bir dermatolog doktora gittim. Cildiye uzmanının reçetesini verdiği şey ise benzoyl peroksid olarak bilinen basit sivilce losyonlarından başkası da değildi. O sırada internette yabancı bir sitede gördüğüm, evde sivilce tedavisi ile ilgili ingilizce bir yazı imdadıma yetişti. Bu yazıda evde sivilce tedavisi ile ilgili birkaç güzel tavsiye vardı. Bu tavsiyeleri uygulayınca yüzümde 2 haftada sivilcelerimden eser kalmadığını ve sivilce lekelerinin hızla azaldığını gördüm. Bunun üzerine mucize bitkisel sivilce reçetelerini de sizlerle paylaşayım dedim.

Akneleden kurtulma yolları

1. Gül suyu ve limon karşımı ile akne tedavisi

Limon meyvesinin suyunun akne sivilce iyileştirmede ve ciltteki bakterileri öldürmede müthiş bir etkisi vardır. Yüzünüzü limon suyu ve gül suyu karışımı ile temizlerseniz ve bu şekilde yarım saat beklerseniz cildinizde sivilce oluşumuna neden olan ve akne lekelerine sebep veren tüm bakteri ve mikropları temizlemiş olursunuz. Bunun ardından cildinizi bol su ile yıkayınız ve bu kürü 15 gün kadar her gün 1 sefer uygulayınız. Kısa sürede limon gülsuyu uygulamasının olumlu etkilerini ve cilt lekelerini ne denli hızlı yok ettiğini göreceksiniz.

2. Diş macunu ile sivilce tedavisi

Bildiğiniz sıradan diş macunları aynı zamanda sivilce iyileştirme ve tedavisinde oldukça etkili ilaçlardır. Mesela sivilceleriniz iyice kızarmış ve şişkin durumda ise, akş*** yatmadan önce az bir miktar sivilce üzerine diş macunu sürdüğünüz takdirde kısa sürede sivilce şişliğinin ve kızarıklığının inerek sivilcelerin kuruduğuna şahit olacaksınız.

3. Nane suyu ile sivilce tedavisi

Nane suyu, yüzyıllardır sivilce izi, lekelerini yok etmede ve sivilce iyileştirmede yaygın olarak kullanılan bir karışımdır. Nane bitkisini çarşıda pazarda bahçede bulmak mümkün ve kolaydır. Naneyi bir güzel sıkarak suyunu çıkartınız ve uyumadan hemen önce yüzünüze uygulayınız.

4. Sirke sivilcelere iyi gelir ve tedavi eder

Evlerde kullanılan sirke suyunun da akne sivilce temizlemede ve iyileştirmede etkili olduğu ispatlanmıştır. İçerisine biraz tuz attığınız sirke suyunu karıştırarak yüzünüze uyguladığınızda 30 dakika bekleyiniz va sonra bol su ile yüzünüzü durulayınız. Birkaç günde sivilcelerinizin hafiflediğini göreceksiniz.

5. Salatalık ile sivilce kürü ve tedavisi

Hanımların bir çoğu, salatalık meyvesinin cilde çok iyi geldiğini bilirler. Salatalık içerisinde bulunan bazı maddeler, aynı zamanda sivilce söndürmede de ve iyileştirmede de oldukça etkilidir. Salatalık aynı zamanda sivilce oluşumunu önleyici bir bitkidir. İnce dilimler halinde doğradığınız salatalığı yüzünüze yapıştırınız ve bir süre öylece bekletiniz. Salatalık cildinizi bir yandan nemlendirirken, diğer yandan da sivilce ve aknelere neden olan bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyecektir. Haftada 2 kez yapacağınız doğal yollarla salatalık kürü ile akne ve sivilce tedavisinde bir hayli yol alabilirsiniz. Salatalık tedavisinin ardından yüzünüzü yıkamayı bir süre erteleyiniz. Zira salatalık içerisinde bulunan bir kısım mineral ve vitaminler ile cildiniz bir yandan beslenirken diğer yandan da sivilce lekelerinin yok edilmesini sağlayacaktır.