PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Isırgan otunun cilde faydaları


ebush
13-09-2013, 10:11
Isırgan otunun cilde faydaları-Isırgan otu maskesi-Isırgan otu cilt bakımı-Isırgan otunun yüze faydalarıIsırgan otunun genel faydalarından ve kullanım şekillerinden daha önce bahsetmiştik. Bu yazımızda ise cilt bakımı için ısırgan otunun faydalarından bahsedeceğiz. Isırgan otunun cilde faydaları ve kullanımı hakkında bilgiler:
Isırganın Cilde Faydaları : İltihaplı Yara ve Egzema Tedavisi
Isırganın cilde faydalarından bahsederken, ilk olarak, iltihaplı yaraları, ve egzemayı iyileştirmesinden söz etmemiz gerekecektir.


Isırganın cilde faydalarından bu anlamda yararlanmak için, bitkinin toprak üstü kısımlarının, inek sütü; ve arpa unu ile karıştırılıp, problemli bölgeye, hazırlanan lapanın uygulanması gerekmektedir.
Isırganın cilde faydaları arasında yer alan egzema tedavisinden faydalanmak adına, ısırganın kurutulmuş olan kısımlarının dövülüp toz haline getirilerek, problemli bölgeye uygulanması da, denenebilecek diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Çıban Tedavisi İçin Isırgan Otu
Isırganın cilde faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi de, çıban iltihabını hafifletici özelliğidir. Bundan faydalanmak için, ısırganın toprak üzerinde kalan kısmının nohut, ve ebegümeci ile birlikte dövülmesi, ve sonrasında da çıban olan bölgeye, elde edilen karışımın sarılması gerekmektedir.
Cilt Lekeleri İçin Isırgan Otu
Isırganın cilde faydaları arasında, cilt lekelerinin giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Cilt lekelerini gidermek için, ısırganın suyunun, pamuk yardımı ile, lekeli bölgeye uygulanması önerilmektedir.
Sedef Tedavisi İçin Isırgan
Isırganın cilde faydaları arasında yer alan, sedef hastalığı tedavisi için yapılması gereken, bitkinin toprağın üstünde kalan kısımlarını kaynatıp, elde edilen suyun da içilmesidir.
Isırgan Çayı
Saç dökülmesi, elde; ve ayakta, parmak aralarında oluşan mantarın tedavisinde de, ısırganın tamamından çay yapılması, hem dahilen; hem de haricen kullanılması önerilmektedir.
Soğuk ve Güneş Allerjisi
Isırganın cilde faydaları arasında, soğuk alerjisi; ve güneş alerjisinin tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, ısırgan bitkisinin toprak üstü kısımlarının, su, yağ; ve soğan ile birlikte pişirilerek yenilmesi önerilmektedir.
Temriye İçin
Isırganın cilde faydaları arasında yer alan temriyenin tedavisi için yapılması gereken ise, ısırgan köklerinden hazırlanan çayın içilmesidir. Bu çay, diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.