PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Badem yağı sivilce yaparmı


ebush
14-09-2013, 10:14
Badem yağı sivilce yapar mı-Badem sivilce yapar mı-Badem yağı


Badem yağının sivilce çıkardığı için yüz kısmına sürülmemesi önerilir.

Badem gülgiller familyasından olup genelde kuruyemiş olarak tüketilen bir meyvedir. Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır.


Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır.Pürüzleri giderir.Hamileler dogum yaptiktan sonra karin derisi catlamasin diye hamileyken karinlarina sürerler. Aynısı zayıflayan şişman bayanlarda da geçerlidir. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır.Tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler.Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye haricen uygulanan bi preparattır. Ayrıca tavsiye edilmemesine rağmen ney bakımında da kullanılır. Kabızlık tedavisinde de etkilidir.


Yüz kremi olarak kullanılması: Badem içi iyice dövülerek un haline getirilir. Elde edilen bu unu gül suyuyla beraber mikserde karıştırarak krem haline getirilir ve bu krem cilde sürülür. 1,5 ile 6 hafta arasında cilt yıkanırsa, cilde tazelik verir.