PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüz kremi nasıl yapılır


ebush
14-09-2013, 09:47
Yüz kremi nasıl yapılır-Cilt kremi nasıl yapılır-Doğal krem nasıl yapılır-Merhem nasıl yapılır
Ev yapımı krem için üç bileşene ihtiyaç vardır:

Sulu faz: su, hidrosol, meyve suyu ya da süt.
Yağlı faz: bitkisel yağ, hayvansal yağ, lanolin, silikon ya da bal mumu.
Emülgatör (sütsüleştiren madde): stabil bir emülsiyon için bir kremden alınan bir parça yeterli olduğu gibi, lanolin ya da bal mumundan da faydalanılabilir.

Ayrıca kreminizde koruyucular da kullanabilirsiniz. Aktif malzemeler, bitki özleri, yağ esansları gibi. Emülsiyonu stabilize etmek için daha az emülgatör kullanabilirsiniz. Bunun yerine ksantan sakızı gibi jel yapıcılar, doğal sakızlı bitki ya da koyulaştırıcı kullanabilirsiniz.

Evde Yüz Kremi Yapımı Yöntemleri

Ev yapımı yüz kremlerini saklamak çok önemlidir. Bunun için şunlara dikkat edilmelidir. Mutlaka kreminizin bakterilerden korunduğundan emin olmalısınız. Kabının kapalı olduğundan emin olun, ve rutubetsiz bir yerde muhafaza edin. Ürünü kullandıktan sonra hemen buzdolabına kaldırın. Kapağına yapılış tarihini yazın. Kullanma tarihi geçen ürünleri kullanmayın. Kremi kutusundan parmaklarınızla değil bu iş için ayırdığınız temiz bir spatula ile alın. El teması bakterilerin kremde yayılmasına neden olacaktır. Küçük şişelerde dondurup da saklayabilirsiniz.

İlk kullanımda yağ içerikli krem kullanmak sizin için su içerikliyi kullanmaktan daha kolaydır. Başlangıçta 3-4 malzemeyle krem yapmaya başlayın, bu hata ve eksiklikleri daha iyi anlamanızı sağlar ve sonraki kreminizde daha başarılı olmanızı sağlar. Malzemeleri karıştırmak için önce soğumalarını bekleyin. Aynı sıcaklıkta su ve yağı katın. Su yerine, papatya, nergis ve yeşil çayı demleyip de kullanabilirsiniz. Krem soğuduktan sonra tüm diğer bileşenler de eklenir. Ürünü yapmaya başlamadan önce ortam hijyenini iyice sağlayın ve ellerinizi iyice yıkayın. Kap, kaşık, spatula gibi kullanacağınız tüm malzemeleri dezenfekte edin.

Mikrop ve bakteri barındıran plastik kaplar yerine cam kaplar ya da şişeler tercih edin. Karıştırıcı olarak kaşık ya da mikser kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı, 1 yemek kaşığı yeterli olacaktır.

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı bal mumu, 3 yemek kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı maden suyu.

Hazırlanışı: Bal mumunu benmari usulü eritin, eriyince diğer malzemeleri karıştırın. Suyu ısıtın ve karışıma çok yavaşça 3 yemek kaşığı su ekleyin. 10 dk karıştırıp yoğun kıvama gelince bırakın. Tamamen soğuyana kadar mikserle karıştırın. Bu 20 dk alabilir ve hazır olunca yüzünüze uygulayın.