PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsan kaç yaşında yaşlanmaya başlar


ebush
16-09-2013, 07:52
İnsan kaç yaşında yaşlanır-İnsan kaç yaşında yaşlanmaya başlar-Yüz sarkması kaç yaşında başlar-Cilt kaç yaşında yaşlanmaya başlar-Erkeklerde kıllanma kaç yaşında başlarÇocukluk, gençlik, yetişkinlik, orta yaşlılık ve yaşlılık dönemleri kaç yaşında başlar gibi derecelendirmeler insanın yaşına göre kişiden kişiye değişiyor. Bütün bunlar toplumun beklentileri, beğeniler ve komplekslerle değişiyor.

Çoğu yetişkinlere göre 14 yaş henüz çocukluk yaşıdır. 14 yaşındaki bir genç ise kendisini çocuk kabul etmez; 18 yaş ve sonrasını da yetişkinlik olarak kabul eder. Yaşları 25ten yukarı olanlar için 18 yaş sadece ergenlik dönemi içinde olarak kabul edilir. Doğrusu zaten budur. Özellikle de erkeklerde.

20 yaşlarında bir genç için 30’lu yaşlar orta yaş gibi görülür. 30’a yaklaştıkça orta yaşlılığın 40’ta başladığını düşünürler.

30 yaşlarının ortalarındaki insanlar ise orta yaşlılığın 50 yaşlarından sonra olduğuna inanırlar.

Aslında insan 50 yaşına kadar olgun ve en verimli çağlarındadır. Kadınların 50 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde hamile kalıp çocuk doğurması çok sık olmasa da görülen bir şey. Demek ki henüz orta yaş başlamamış. Gerçi bazı insanlar çabuk çöküyor.

Bence orta yaş kişinin yıpranmasına, çabuk çökmesine göre değişir. Bazı insanlar vardır 65 yaşında olmalarına rağmen 45 – 50 gösterirler. Bazı insanlar ise 65 yaşında gayet yaşlıdır, her an ölüp gidebilir.

Hayat şartları, beslenme alışkanlıkları, meslekler, kadınların çocuk doğurma sayıları, dertler kederler insanın yaşlanma hızına birinci dereceden etki ediyor. Sonra hayat boyu geçirilen hastalıklar, en son sırada da genetik özelliklerin etkisi var.

Hayat çok kısa. Yıllar hızla gelip geçiyor. İnsan “an”ını en güzel şekilde değerlendirmesi gerektiğini düşünmeyerek geçen yıllara bakıyor, kaybolan gençliği için üzülüyor. Üzülecek bir şey yok. Yaşlanmak ve ölmek doğal bir şey. Her insan ölecek. Önemli olan nedir? Ömrümüzü en hayırlı bir şekilde değerlendirebilmektir. Ölümden sonra başka maceralar bizi bekliyor! Bu dünyada ne ekmişsek öbür tarafta onu biçeceğiz.