PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gliserin zararlı mı


ebush
17-09-2013, 09:39
Gliserinin zararları-Gliserinin cilde zararları-Gliserin zararlı mı

GLİSERİN NEDİR NERELERDE KULLANILIR
Gliserin, Yağlı maddelerin sabunlaşma olayı sırasında meydana çıkan bir maddedir. Renksiz, kokusuz, yakıcı şekerli, şurup kıvamında bir sıvıdır. Katılaştırılması zordur. Suda her oranda erir. Gliserinli su çok donar, bu sebeple buz fabrikalarında kullanılır. Gliserinle pek ince bir tabaka halinde ıslatılmış bir cisim uzun süre ıslak kalır. Bu özelliği sebebi ile tampon mürekkepleri, yazıcı âletlerin mürekkepleri gliserinlidir. Deriyi yumuşattığı için, çatlamalara engel olmak üzere, yüze ve ellere de sürülür. Tp dilindeki adı gliserol’ dür. Gliserinin bilinen bir başka faydasıda romatizma ağrılarıdır. Haricen sürülerek kullanıldığında romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Bir de gliserin kulak damlası olarak kullanılmaktadır.

Gliserin cilde ve saça faydaları:
Nemi hapsetme özelliği sayesinde gliserin cildinizi yumuşatır ve nemlendirir. Gliserinin faydaları arasında saçınızdaki nem oranını dengelemesi de bulunmaktadır. Saçınıza saf gliserin sürdüğünüzde havadaki nemi çekerek saçlarınızın nem oranını artıracaktır. Eğer kuru saçlarınız varsa saçınıza gliserin sürmeniz doğal yollardan nem oranını dengelemenize yardımcı olacaktır. Gliserin saçınıza saf olarak değil sulandırılarak kullanılmalıdır. Ayrıca doğal ev maskelerinde gliserin çok kullanılan bir maddedir. Bazı şampuanların içeriğinde gliserin bulunur ve bu şampuanlar saça çok faydalıdır.

Gliserin Çeşitleri:
Gliserin hayvansal ve bitkisel gliserin olarak ikiye ayrılır. Saç bakımı ve cilt bakımı için bitkisel gliserin daha uygun olacaktır.