PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cilt kuruluğu ve önlemler


ebush
19-09-2013, 09:03
Cilt kuruluğu ve önlemler-El ve ayak kuruması-Gebelikte ellerin kuruması
Özellikle kış aylarında artık gösteren cilt kuruluğu her yaş grubunda kadınlarda görülebilir.Cilt kuruluğu hemen hemen her mevsim görülebilir.Cilt kuruluğu için çoğu kez doktora başvurmaya gerek kalmaz.
Aşağıda sizinle paylaşacağımız pratik öneriler ile cilt kuruluğuna çözüm bulabilirsiniz.

1. Cilt kuruluğuna neden olan en büyük etken soğuk havadır.Soğuktan etkilenen en önemli bölgeniz ellerinizdir.Soğuk havalarda ellerinizi soğuktan korumanız gerekir.En basit önlem eldiven kullanmaktır.
2. Özellikle kış ayında banyo yaparken,suyun altında fazla kalmanız cildinizi gerer ve kurumaya neden olur.Duş sürenizi ve duş sıklığınızı azaltmaya çalışınız.
3. Duş sırasında veya günlük olarak el ve yüzünüzü yıkarken nem oranı yüksek yağlı olan sabunları tercih edin.
4. Çalışma ortamlarınızı ve evinizi nemlendiriniz.Kuru hava cilt kuruluğuna neden olan diğer bir faktördür.
5. Dar giysiler giymekten kaçının.Dar kıyafetler cildinizin nemini emerek kurumasına neden olur.
6. Bazı kimyasallar cildinizin kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden günlük hayaınızda,temizlik için kullandığınız,kimyasal içerikli temizleyicilerden cildinizi korumalısınız.Temizlik eldiveni kullanabilirsiniz.
7. Beslenmenize dikkat edin. Bolca su tüketmeyi ihmal etmeyin.Su vücudun,dolayısıyla cildinizin en önemli nem kaynağıdır.
8. En önemlisi cildinize uygun günlük nemlendirici kremler kullanmaya özen gösterin.Cildiniz içten olduğu kadar dışarıdan da nemlendirilmeye ihtiyaç duyar.

Cildi kuruyan biri öncelikle ne yapmalı?
Cilt kuruluğu olan kişiler mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmadırlar. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rasgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler önerilmelidir.

Kuru ciltli olanlar ne tür kozmetik ürünler kullanmalı?
Kuru cilt problemi olan hastalar yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride iritasyon problemi olmayan kişiler ise üre ihtiva eden kozmetik nemlediricilerden fayda görebilirler. Banyo sonunda kullanılan vücut yağları derinin nem kaybını engeller. Bu tip kozmetik ürünlerin de oldukça faydası vardır.


Hangi kadında gebelikte ne gibi bir cilt değişikliği ortaya çıkacağını tahmin etmek zordur. Bazı anne adayları gebelik döneminde herhangi bir cilt sorunu yaşamazken, bazılarında cilt kuruluğu, karın çatlakları, kaşıntı, ciltte yağlanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarında da başta yüz olmak üzere vücudun heryerinde çok sayıda lekeler oluşabilir.
Gebelikte cilt değişikliklerinin sorumlusu gebeliğe bağlı her tür değişiklikte olduğu gibi gebelik döneminde artan hormonlardır...
gebelik.org
Melasma, Kloazma (Gebelik maskesi)
Yüzdeki pigment (cilt rengi) değişiklikleri sıklıkla yanaklar, alın, üst dudak, burun ve çenede düzensiz sınırlı kavheverengi lekeler şeklindedirler ve gebelik maskesi adını alırlar. %70-90 kadında görülen bu pigment artışı doğumdan sonra sıklıkla ortadan kalkar. Ender durumlarda pigment artışı adeta bir dövme yaptırılmış gibi cildin derin katmanlarındadır. Böyle durumların tedavisi bu konuda tecrübeli bir Cildiye uzmanı tarafından gerçekleştirilir.
Yoğun bir ultraviyole ışık kaynağı olan güneşten uzak durmak ve güneşe çıkıldığı zamanlarda en az 15 faktörlü bir güneşlenme kremi kullanmak lekelenmelerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Yazın bulutlu havalarda bile güneşin UV ışınlarının cilde etki gösterebileceği unutulmamalıdır.
Lekelenme olan bölgelerin makyajla kapatılmasında bir sakınca yoktur.