PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hassas ciltler için bakım


ebush
19-09-2013, 10:05
Hassas ciltler için bakım-Cildim kızarıyor-Hassas ve kuru ciltler-Cildim hemen kızarıyorKadınların en çok dikkat ettikleri konuların başında cilt bakımları geliyor ve vücudumuzun tamamen cildimizle kaplı olması elbette onu en dikkat çekici unsur haline getiriyor. Güzel bir cildin vücudumuzun geri kalanında beğenmediğimiz yerler varsa bile bu kısımları da çok daha iyi gösterebilmesi nedeniyle ne kadar önemli olduğunu belirtmeye gerek bile yok aslında.
Ancak hassas cilt sahibi olanların yaşadıkları büyük sıkıntılar, ciltleri güzel olsa bile onları dertlere sürükleyebiliyor ve bu durum cilt bakımını bir cehennem haline getiriyor. Zira neredeyse her kozmetik malzemenin içerisinde hassas ciltleri rahatsız edecek kimyasallar bulunuyor ve güneş, su, rüzgar gibi pek çok diğer dış etken de buna eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.
Hassas cilt bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında sağlıklı ve düzenli bir hayata sahip olmak gelmektedir. Zira cildiniz hali hazırda zayıf olduğu için onu daha fazla zorlamanın bir anlamı yoktur ve düzensiz, dengesiz ve stresli bir yaşam hassas cildinizin daha da yorulmasına ve tepki göstermesine neden olur. Bu yorucu etkenler arasında kötü beslenme, az uyku veya çok fazla uyuma, stresli bir iş ve aile hayatı, bağımlılık yapıcı zararlı maddelerin kullanımı ve uzun süre çok sıcak ve çok soğuk dış ortamlarda bulunmak gelmektedir.


Vücudun kendi dengesini sağlamak için cildimizi kullandığı biliniyor. Terleme ile fazla vücut ısısının atılması gibi pek çok şekilde karşımıza çıkan bu dengelenme operasyonu, maalesef sınırların zorlanması ile aksayabiliyor ve görevini yerine getirmekte zorlanan hassas ciltler bu zorlanmayı kızarma, kaşınma, kırışma gibi cildi kötü gösteren şekillerde ortaya çıkarıyorlar. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde işleyen bedene sahip olmanızın hassas cildiniz üzerinde de ne kadar büyük önemi olduğunu tahmin edebilirsiniz.
Eğer sağlıklı olduğunuza inanıyor ancak cildinize ekstra bakımlar da yapmak istiyorsanız, hassas ciltler için üretilmiş olan nemlendiriciler ve bakım kremlerini kullanabilir, aynı zamanda mineral makyaj ya da organik makyaj ürünlerini tercih ederek kozmetik bakımınızda da size zarar vermeyen bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.
Hassas cilt temizliğinizi sağlarken özellikle cildinizi kurutacak sabunlardan uzak durmalı ve sürekli olarak cilt yağını ortadan kaldırmamalısınız. Cildin çok yağsız olması kuruluk, döküntü ve kaşıntılara neden olacaktır ve bunu önlemek için yağ dengesini koruyucu sabun ve kremleri tercih etmeyi unutmayın.

Hassas cilt ne demektir?

Cilt tipiniz ne olursa olsun, bazı faktörler aşırı hassasiyeti tetikleyebilir. Böyle durumlarda cilt kuvvetle reaksiyon gösterir...

Doğal hassas cilt: Cilt ince, açık renkli ve her zaman biraz kurudur; yüzeyi pul pul kalkmakta, kolaylıkla kızarmaktadır (belki de bir rosacea başlangıcı).
Reaksiyonel hassas cilt: Soğuk, rüzgar, cilt ile uyumlu olmayan bakım ve temizlik ürünleri cildi tahriş eder. Peeling ya da lazer müdahalesi cildi kuvvetli bir şekilde reaksiyon göstermeye yöneltebilir.
Kısa süreli cilt hassasiyeti: Seboroik dermatit, rozasea aknesi, cildin hassasiyetini canlandıran durumlardır.

Tüm cilt tiplerinde hassasiyet

Nemsiz cilt: Gerginlik ve rahatsızlık
Kuru ve çok kuru cilt :Koruyucu bariyerin zayıflaması; ince çizgilerin belirmesi
Karma veya yağlı cilt : Burun kenarlarında ve elmacık kemiklerin üst tarafında küçük parlak bölgeler
Çevresel etkilere karşı hassas cilt : En ufak bir değişime gösterilen ani reaksiyonlar

Hassasiyet ve düşük tolerans

Hassas cilt : Karıncalanan ve gergin bir cilttir. Hassas cilt, rüzgara, soğuğa, cilt ile uyumlu olmayan ürünlere veya çok kuvvetli temizliğe aşırı derecede tepki veren, sert bir cilttir.
Bazen bu duyarlılık şiddetlenir ; cilt olağan nemlendirici kozmetik ürünlerle iyileştirilemez. Artık hiç bir şeye dayanmamaktadır. Alerjik hale gelmiştir.
Bundan dolayı, cildiniz karıncalanmakta, batmakta ve gergindir, kızarıklıklar ve kabuklanma göstermektedir.

Düşük toleranslı cilt: Hijyen veya bakım ürünlerine karşı olan bazı toleranssızlıklar nedeniyle bir egzema veya ürtiker şeklinde ortaya çıkan alerjilerdir. Bu alerjinin nedenini bulmak için doktorunuza danışınız.