PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Glikolik asit içeren besinler


ebush
19-09-2013, 10:19
Glikolik asit içeren besinler-Glikolik asit nedir-Glikolik asit nelerde bulunur- Glikolik asit sebzelerGlikolik asit, degisik meyvelerde dogal olarak bulunan ve meyve asidleri olarak da bilinen Alfa Hidroksi Asit’lerin (AHA) bir üyesidir. Glikolik asit dogada seker kamisinda bulunur. Glikolik Asit cildi yenilerken, ayrica cilde üst düzeyde nem saglar.

Glikolik Asit’in etkileri kisaca söyle özetlenebilir:

Cildin en üst katmani olan stratum korneumdaki ölü hücrelerin deskuamasyonunu (kuruyarak dökülmesini) saglar.
Yeni ve saglikli hücrelerin gelisimini hizlandirir.
Düzenli kullanlildiginda cildin alt tabakasi olan dermiste, destek görevi yapan kollajen yapiyi
güçlendirerek, çizgilerin azalmasini ve cildin elastikiyetinin arttirilmasini saglar.
Dermis tabakasinda su tutma görevi olan ‘glikozamin glikan’ denen yapilarin sayica artisini saglayarak, cildin nem tutma kapasitesini artirir.


Glikolik asit ile cilt bakımı

Her cilt çevresindeki dünyaya karşı duyarlıdır. Gün ışığına, rüzgara, soğuk havaya ve çevremizdeki diğer zararlı faktörlere maruz kalma erken cilt yaşlanmasına yol açar. Günümüzde alfa hidroksi asitler (AHA) hiperkeatoz azaltıcı, nemlendirmeyi arttırıcı ve cilt problemlerini iyileştirici etkilerinden dolayı, estetik tıpta önemli bir ajan olarak ön plana çıkmıştır.
Şeker kamışından elde edilen doğal kaynaklı bir meyve asidi olan glikolik asit, AHA’lar arasında en küçük moleküllü asit olması nedeniyle ayrıcalıklı bir öneme sahiptir.

Eskiden beri kullanılan kimyasal soyma ajanları ile karşılaştırıldığında cildi ileri derecede tahriş etmemesi nedeni ile günümüz insanının yoğun sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemeden hem peeling yapabilmek, hem de bununla sınırlı kalmayıp deri hücrelerinin yenilenme hızını arttırmak ve dermis kollajen sentezini uyarmak glikolik asitle mümkün olmaktadır.
Kliniğimizde glikolik asit içerikli medikal cilt bakımı uygulamalarında, dünyada plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından en fazla tercih edilen marka olan MD Formulations profesyonel ürünleri kullanılmaktadır.
%70 ve %99′luk glikolik asit bileşiği içeren ürünlerle gerçekleştirilen peeling işlemleri uzman hekim tarafından uygulanmakta ve bu işlem minimum 6 seans gerektirmektedir. Bakım aralıkları cilt özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 7-10 gündür. Kişinin cilt yapısına göre sadece glikolik asit bileşiği ile soyma işlemi yapılabildiği gibi, problemli ciltlerde daha hızlı sonuç elde etmek için %50 glikolik asit bileşiği ve %1,6 salisilik asit kombinasyonu içeren yeni bir sistem olan alfa-beta peeling sistemi de uygulanabilmektedir.

Glikolik asit ile yapılan medikal cilt bakımında deri nemlenir, oksijenlenmesi artar, daha genç, sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Ciltteki ince kırışıklıklar azalır. Akneli ciltlerde sivilce oluşumuna yol açan foliküldeki tıkacı kaldırarak, yağ salgısının birikimine engel olur. Ciltteki ton farklılıkları ortadan kalkar, gözenekler sıkılaşır, varsa hiperkeratoz alanları kaybolur.