PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Melisa çiçeği bakımı


ebush
24-09-2013, 10:37
Melisa çiçeği bakımı-Melisa ağacı-Melisa bitkisinin resmi-Melisa çiçeği resmi
http://www.bakimliyiz.com/resim/melisa2.gif

Balkonumda saksıda yetiştirdiğim melisa çiçeği, muhteşem kokusu ile herkesi mest ediyor. Bu güzel kokulu çiçeği sizlere tanıtmak istiyorum;
Melisa çiçeği, parfüm çiçeği , kolonya çalısı veya kolonya çiçeği gibi isimler de verilen, muhtemelen en kuvvetli parfüme sahip Cestrum nocturnum 3,5 – 4 m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalıdır. Hava sıcaklığı yeterli olmazsa yapraklarını döküyor. Çok açık yeşil tubuler çiçekleri var.


http://www.bakimliyiz.com/resim/melisa1.jpg

Melisa çiçeğinin ilginç özelliği akşamları minik çiçeklerinin güneşin batmasından sonra açılması ve çok güzel bir koku yayması. Çiçekler sabah güneşin doğuşuyla kapanır ve koku yayması da duruyor.
Melisa çiçekleri geceleri çok yoğun bir koku veriyor. Bitki aşırı rüzgara hassas. Birçok hibridi var. Hafif gölgeli ve korunaklı alanlarda daha başarılı sonuç veriyor. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle üretiliyor.

Melisa çiçeği

Bazı astım hastalarında ve allerjik bünyeli kişilerde aşırı, yoğun parfüm kokusunun tıkanmaya sebep oluyor.
Çiçekli bir dalını keserseniz evde vazoda uzunca süre koku vermeye devam eder, yalnız suyuna biraz oksijenli su katın ki uzun dayansın.

Bu arada, bütün parçaları zehirli (dal, yaprak, çiçek vs.) Melisa da dendiği için tıbbi melisa ile kesinlikle karıştılmaması gerekiyor.

Bu durumda bitki çaylarını, bitkileri tüketirken ne kadar dikkatli ve bilgili olmamız gerektiği, kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmememiz gerektiği ortaya bir kez daha çıkıyor. Melisa çayı pek çok şeye iyi geliyormuş diye cestrum yapraklarını tüketmek çok riskli olur.


http://www.bakimliyiz.com/resim/melisa.jpg

Misafir
28-01-2015, 01:36
Melisa kolonya çiçegi tohumdan nasıl yetiştirilir.