PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Keten tohumu yağı cilde faydaları


ebush
25-09-2013, 09:51
Keten tohumu yağı cilde faydaları-Keten tohumu yağı cilde sürülür müLatince adı Linum usitatissimum olan ve “en yararlı” anlamına gelen keten tohumu medeniyetin ilk çağlarından beri insan beslenmesinin önemli bir parçası olmuştur. Mezopotamyanın antik kentlerinde keten ekimi teşvik edilmekte, Hipokrat tıbbi formüllerinde bu bitkiyi sıklıkla kullanmaktadır. Mide – bağırsak sorunlarını rahatlatmak ve deri enfeksiyonlarını gidermek için hazırlanan antik reçetelerde adı geçen keten tohumunun sindirim sistemini yumuşattığı, cildi yumuşattığı ve saçları güçlendirdiği antik dönemden beri bilinmektedir.

Tohum geleneksel doğu tıbbında vücuttan zararlı maddelerin atılması için önemli bir rol oynamaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenlemede pratik ve etkili bir yöntemdir. Çözünür liflerden oluşanketen tohumu glikoz emilim oranını düşürerek sindirimi yavaşlatır. Bu da kanda glikoz ve insülinin dengede bulunmasını sağlar.


Keten tohumunda çoklu doymamış yağ asitleri bol miktarda bulunur. Omega 3 adı verilen yağ asitleri hormon dengesi için ve kanın pıhtılaşması için kullanıldığı bilinmektedir. Beyin zarını güçlendiren bu yağ asiti hafızayı korur. eksikliği Alzheimer hastalığı, dikkat eksikliği, depresyon, eklem romatizması ve yüksek tansiyonla ilişkilendirilir. Buradan yola çıkarak keten tohumu tüketiminin bu hastalıkların riskini azalttığı söylenmektedir. Menapoz sonrası meme kanseri, egzama, multipl skleroz ve alerji türlerine karşı da koruyucudur.

Sağlıksız yağlarla beslenmek kalp ve damar sağlığı için büyük risk oluşturmaktadır. Omega-3 tüketimine ağırlık verilmesi ile bu risk azaltılabilmektedir. Keten tohumu aynı zamanda HDL adı verilen ve iyi kolesterol olarak değerlendirilen kolesterol üzerinde de olumlu etki taşır. Keten tohumunun kötü kolesterolü düşürdüğü belgelenmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Böbrek fonksiyonlarını düzeltir. Günümüzde pek çok üretici ürünlerinde omega-3 olabilmesi için hayvan beslenmesinde bile keten tohumuna yer vermektedir.

Keten tohumu tüketiminin en iyi yolu küçük bir değirmen ile çekilerek, tahıl ya da meyvelerle tüketmektir. Yemeklerde ve hamurişlerinde tohumlar doğrudan eklenebilir
Keten tohumu oda sıcaklığında saklanabilir. Ancak uzun süre çok miktarlarda saklanması için buzdolabında tutulmalıdır. Günlük 50 gram tüketilmesi önerilmektedir. Bu da günlük 6 gram diyet lifi alımına eşittir.

Keten tohumunun deri problemlerinde kullanımı ise lapa şeklindedir. Yumuşayana kadar suda kaynatılan tohumlar temiz bir bezle birlikte çıban, abse vb. sarılır. Ilıkken uygulanması ve 15 dakika beklenmesi gerekir. Ciddi sorunlarda birkaç saatte bir tekrar uygulama yapılır.
Keten tohumu müshil etkisinde bir bitki olduğundan özellikle kronik kabızlık tedavisinde önleyicidir.