PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Raflezya çiçeğinin özellikleri


ebush
25-09-2013, 11:02
Raflezya çiçeğinin özellikleri-Raflezya çiçeği-Raflezya bitkisi hakkında bilgi


Dünyanın En Büyük Çiçeği

Dünyanın en büyük çiçeği endonezyada bulunan raflezya adı verilen bitkinin çiçekleridir. Pis kokmasıyla ve büyüklüğüyle ünlüdür. Raflezya bitkisiyle ilgili nette yaptığım araştırma sonucunda şu bilgileri buldum, sizlerle paylaşıyorum;

http://www.bakimliyiz.com/resim/cicek-3.jpg


Endonezya, Brunei, Tayland ve Malezya’da özellikle de Sumatra ve Bornea adalarinda yasayan bir çesit tropik orman bitkisidir. 1818 yilinda İngiliz kasif (Singapur’un kurucusu) Sir Thomas Stamford Raffles ve Dr Joseph Arnold tarafından bulunmustur. Java dilinde bu bitkiye bereket çiçegi anlaminda “bunga patma” adi verilmektedir. Bazı kayıtlarda ise “kadavra çiçeği” ya da “ceset nilüferi” adi da verilmektedir. Bitkiler dünyasının mucizesi olarak tanimlanan bu çiçek dünyanın bilinen en büyük çiçegi olup, oldukça nadir bulunmaktadir. Taç yapraklarinin uzunluğu 1 m civarındadır. Kendisi fotosentez yapmayip ihtiyaç duydugu besinleri orman agaçlarinin üzerinde yasayarak temin eden bir parazittir. Çok kücük tohumlari uygun ortam bulunca gelismeye baslar, çiçek açmadan önce bir lahana gibi aylarca olgunlasir. Olgunluga erisince o muhtesem çiçeklerini açar. Yaklasik 3-5 gün çiçekli kalir ve ardindan solarak çamur gibi bir görünüm alir ve çürür.

Bu ilginç çiçeğin ömrü çok kısa olduğu için karşılaşmak ta çok zor. Turistlere bu çiçeği göstermek için ormanlarda Raflezya arayan rehberler bulunuyor, çünkü ”Raflezya” solduktan sonra bir daha aynı yerde açmıyor. Onu bulmak için ormanın diğer bölgelerine gitmek gerekiyor.