PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cildi gençleştirmek için ne yapmalı


ebush
25-09-2013, 11:15
Cildi gençleştirmek için ne yapmalı-Cildi gençleştirmek-Vücudu gençleştiren bitkiler-Yaş maya cildi gençleştirir miCildin yaşlanması özellikle 20 li yaşların ortalarından itibaren başlıyor ve ilerleyen yıllarda hız kazanıyor. Cildi gençleştirmek için ise kendimize bakmamız ve bir takım sağlıklı yaşam önerilerini uygulamamız gerekiyor. Nedir bu cilt bakımı önerileri ve cildi yaşlandıran etkenler hep birlikte bakalım.

Uykusuzluk, stres, şeker ve fazla egsersiz, bakın nasıl hızla yaşlanmanıza sebep oluyor

Kafayı takmayın
Stres aynı zamanda bir savaş hormonu olarak bilinen adrenalini körüklüyor. Bu durum, kanın ciltten kaslara doğru yönlendirilmesine neden oluyor. Solgun görünüm işte bu yüzden ortaya çıkıyor. Kronik stresse, yüz kaslarını hareketlendiriyor, mimik kaslarının yoğunlaşmasına neden oluyor, bağışıklı sistemini zayıflatıyor, cildi olumsuz hava koşulları ve kirlilik gibi dış etkenlere karşı sistemi zayıflatıyor.

Yapın: Ruh durumunu dengelemeye çalışın ve vücudunuzu dinleyin.

Yorucu egzersizlerden uzak durun
Milliyet’te de yer alan habere göre, egzersiz, oksijen alımını artırıyor. Oksijen, bildiğiniz gibi cildin en önemli besin kaynaklarından birini oluşturuyor. Ayrıca toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor ve cilde parlaklık veriyor. Yine de vücuda fiziksel olarak aşırı yüklenme, hormonal dengesizliklere neden oluyor ve cildin kurumasına yol açıyor. Aşırı kilo kaybı ve fazla yağ da ince kırışıklıkların ve yaşlılığın ilk adımlarının önemli sebeplerinden.

Yapın: Haftada üç gün yapılan dengeli kardiyo egzersiz, yoga ve pilatesin yanı sıra, cildinizi yeterli su ve kremlerle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Şekerden sakının
Fazla şekerli yemek vücutta glikasyon bileşikleri oluşturur; bu da kolajenlerin zarar görerek antioksidanların nötralize olması ve cildin yaşlanma sürecine daha hızlı girmesi anlamına geliyor. Beslenmede kendinize basit alışkanlıklar geliştirin; beyaz ekmek yemeyi kesin, pirinçten uzaklaşın. Bunların yerine taze meyve ve sebze ve tahıl ağırlıklı beslenin.


Gençleştirici ‘yaş maya’ cilt maskesi nasıl yapılır?

Uyguladığımız doğal bakımlar, satın aldığımız hazır cilt maskelerinden doğru uygulandığı takdir de çok daha iyi bir sonuç vermektedir. Bunun sebebi ise kullandığımız meyve, sebze ve bitkileri cildimiz ham bir şekilde, işlenmemiş olarak emmektedir. Doğal cilt bakımları, alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yolu, güzellik danışmanı vasıtası ile doğal maskelerden faydalanmanızdır. Böyle bir imkanınız yok ise, hazırladığınız her reçeteyi oranını değiştirmeden uygulamalı ve muhakkak öncesinde el bileklerinize uygulayarak 5 dakika beklemelisiniz. Cildinizde kızarma var ise maskeyi uygulamayın. 3-4 damla limon ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bir pamuk yardımı ile yüzünüzü silin. Limon, cildinizi doğal meyve asiti ile temizlerken maskenizin cildinizde tutunmasını sağlamaktadır. 1 adet yaş mayayı, 2 yemek kaşığı su ile koyu bir krem halini alana kadar karıştırıyoruz. Yüzü kıllanmaya meyilli olan ciltler içinde yaş mayanın bulunduğu her türlü cilt maskesinden kaçınmalıdır. Yaş maya kıllanmayı arttırıcı bir etkiye sahiptir. Pamuk veya parmak uçlarımız ile tüm maskeyi çene altından kulaklarımıza doğru yedirelim, sürmeye başlayalım. Mayayı sadece su ile karıştırdığınız da elde ettiğiniz maskeyi, gözaltlarına ve göz kapaklarına da kullanabilirsiniz. Her maske ve nemlendiriciyi kulak arkasına doğru toplarcasına sürmeniz gerekmektedir. Maya; B,B2, B6 vitaminleri, potasyum, protein oranı zengin, yaşayan bir organizmadır. Maskeyi uygular iken dekolte bölgesi unutulmamalı, bayanlarda dikkat çeken boyun bölgesine de uygulamanız yararlı olacaktır. Yüzünüzü ağız kısmını keserek açtığınız, tülbent, gazlı bez gibi bir örtü ile kapatınız. İkinci bir kişinin yardımı bu noktada önemlidir. Sıcak su kullanarak ıslatıp, fazla suyunu sıktığınız bir havluyu ikinci katman olarak yüzünüze yerleştirin. Havluyu yerleştirirken ağız bölgesini açık bırakmayı unutmamalısınız. Maske yüzünüzde 20 dakika boyunca kalacak, sıcak havlu 5 kez tekrarlanacak ve havlunun soğuması engellenecektir. Sıcak ile birlikte uygulanan maske daha derine inebilmesi için, kan damarlarının genişlenmesi sağlanmaktadır. 20 dakika sonunda yüzünüzü yıkayarak, elinize aldığınız buz ile cildinize dairesel olarak masaj yapmalısınız. Şoklanan cilt, derin gözeneklerin hızlıca kapanmasına yardımcı olacaktır. Yaş maya maskesini içine süt, yağlı ürünler, ek maddeler eklenmediği sürece kıllanmaya meyilli olan ciltler haricinde bütün cilt tipleri uygulayabilmektedir. Yaş mayanın içine giren ek maddeler ile kimyasal reaksiyonu değişmektedir. Yaş maya maskesi ayda bir kez, 20 dakika uygulanmalıdır.