PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cilt analizi nasıl yapılır


ebush
27-09-2013, 12:50
Cilt analizi nasıl yapılır-Cilt analizi nedir-Cilt bakımı nasıl yapılır-Evde cilt analiziCilt tipinizi öğrenmek için güzellik salonuna gitmeniz gerekmiyor. Evde yapabileceğiniz bir testle bunu öğrenebilirsiniz. İşte cilt tipinizi öğrenmek için yapmanız gereken basit uygulamalar.

Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır
Yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra bir kâğıt mendilin tek katını yüzünüze kapatın. Sonra yüzün her tarafında parmak uçlarınızla elinizi gezdirin. Kâğıdı dikkatlice kaldırıp bakın.

Eğer kâğıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı, alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler varsa karma, kâğıdın hiçbir yerinde leke yoksa cildiniz kuru demektir.

Kızarma oluyorsa…

Cildinizin hassasiyetini görebilmek için, bir çay kaşığının sapını alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Eğer çizilen yerde kızarma yoksa cildiniz normal, hafif bir kızarma olup hemen geçti ise cildiniz az hassas, kızarıklık bir müddet sürdüyse cildiniz çok hassas demektir.

Cildin nem oranını anlamak için de, çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itin. Eğer yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, hiçbir şey oluşmuyorsa cildinizin nemi normal demektir.

Cilt tipimizi kesinlikle öğrenmeliyiz ki cilt bakım ürünlerimizi ve cilt bakımlarımızı ona göre seçelim. Aksi halde cildimizin sağlığı olduğundan dahada çok bozulabilir.

Sağlık ve güzellikle kalın…

Cilt analizi nedir ?

Her insanın kendi cilt yapısına göre bakımı vardır. Çok nadir insan normal cilde sahip olur. Bunlar dışındakiler kuru, yağlı ve karma cilde sahiplerdir. Bunların analizini genellikle uzman birilerinin yapması çok daha sağlıklıdır. Bazı testler ile evde kendiniz yapabilseniz bile yeteri kadar iyi sonuç verememektedir.

Cilt bakımı herkes tarafından uygulanmalıdır. Erkek ya da kadın olsun muhakkak her derinin bakıma ihtiyacı vardır. Erkekler traş oldukları zaman alttaki ölü deri kalkar. Deri kendiliğinden bazı atıkları atmaktadır. Cilt bakımı için öncelikle bir cilt analizi yapılması gerekmektedir.

Cilt analizi, sırasında kişiye bir takım sorulara sorularak cilt tipi ortaya çıkartılır. Bu soruların başlıcalar şöyledir; Herhangi dermatolojik bir uygulama yaptırıyor mu? Epilasyona gidiyor mu? Kendisinde oluşan bir takım alerjiler var mı? Sabun kullanıp kullanmadığı, gün içerisinde yağlanma ne kadar oluyor, ciltte gerilmeler, kuruma ve pullanma gibi durumların hepsi kişiye cilt analizi sırasında sorulur. Bu soruların hepsi kişinin cilt tipini belirlemekte yardımcı olur. Bu kadar sorunun sorulmasının sebebi; analizi en iyi şekilde yapmak ve ona göre de doğru cilt bakım ürününü tercih etmektir. Eğer doğru analiz yapılırsa bakım sırasında en iyi onuca ulaşabilirsiniz. İnsanın kullandığı nemlendiriciler, kremler, yüz yıkama jellerinin hepsi cilt tipine göre olması gerekmektedir.

Kuru cilde yağlı cilt tipi uygulaması yapmak doğru değildir. Bu yüzden işinde uzman kişiler tarafından cilt analizi yapması şarttır. Bundan sonra yapılabilecek en güzel şey cildinizin tipine göre bakımlar uygulamaktır. Cilt bakım setleri seçerken (ya da maske yapacağınız zaman) seçmiş olduğunuz ürünlerin içeriği çok önemlidir. Sağlığınız için kesinlikle ucuz ve basit ürünlerden uzak durmalı çoğunlukla da doğal ürünleri tercih etmelisiniz.

Ara sıra evinizde kendi cilt tipinize göre hazırlayabileceğiniz maskeleri kullanabilirsiniz. Yumurta sarısı, yoğurt suyu, limon, sirke gibi ürünlerin hepsinin cilt için besleyici yönü vardır. Ciltteki lekelenmeler, kuruluk, sivilce, siyah nokta gibi her türlü sorun ile gönül rahatlığı içerisinde baş etmeniz mümkün hale gelmiştir.