PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kolajen içeren besinler


ebush
27-09-2013, 01:08
Kolajen içeren besinler-Kolajen içeren bitkiler-Kolajen içeren yiyecekler-Cildi beyazlatan yiyeceklerCildin geç kırışmasını, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayan kolajen önemli bir proteindir. Çocukluğumuzda vücudumuzda çok miktarda kolajen depolandığı için cildimiz daha sağlıklı ve esnekti. Yaş ilerlemeye başladıkça cildimizde esnekliğini yitirmeye ve kırışmaya başladı. Cildimizin esnekliğini ve kırışmasını engelleyen elastin de kolajen kadar önemlidir. Birçok kozmetik ürününün içerisinde bulunan kolajen ve elastin üretimini arttırmak için gerekli besinleri tüketebilir ve cildinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?
Soya Ürünleri
Soya ürünleri Genistein adındaki maddeyi içerir ve vücuttaki kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur. Soya ürünlerinden herhangi birinin Genistein maddesinden yeterli miktarda içermesi vücudunuzdaki kolajen üretimini arttırır. Bu da uzun dönemde cildinizin doğal sağlığına kavuşmasına ve kırışıklıların daha geç oluşmasına yardımcı olur. Soya ürünlerinin bir başka özelliği ise cildin yıpranmasına neden olan enzimlerin engellenmesini sağlamasıdır. Soya peyniri, soya sütü, tofu gibi ürünleri tüketebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde bulunan Lutein ile cildinizin esnekliğini sağlayarak elastin üretimine katkıda bulunabilirsiniz. C vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler aynı zamanda gerekli proteinlerin vücuttaki işlerini tam anlamıyla yapabilmesine de yardımcı olur. Ispanak, roka, lahana bu tip yapraklı sebzeler arasında yer alır.

A Vitamini ve Sülfür Yönünden Zengin Gıdalar
Sülfürlü gıdalar ve A vitamini yönünden zengin gıdalar kolajen oluşumunu arttıran gıdalardandır. Bu tür besinler kolajen seviyelerini hem yukarı taşır hem de cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Salatalık, kereviz, yeşil ya da siyah zeytin mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasındadır. A vitamini için ise çiğ havuç, kavun ya da haşlanmış patates tüketmelisiniz.