PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hassas ciltler için maske


ebush
27-09-2013, 01:16
Hassas ciltler için maske-Kuru ve hassas ciltler için maske-Hassas ciltler için maskeler-Kuru ve hassas ciltler için doğal maskelerDünyamızda Genelde kuzey Ülkelerde yaşayan insanların açık tenli ve hassas cilt yapılarına sahip olduğunu biliriz.

Ama günümüzde bütün dünyada yaşayan insanların' da cilt yapıları değişti. Ortalama %40' a yakın kişilerde hassas cilt yapısı görebiliyoruz.

Ani ısı ve iklim değişimi, kimyasallar, katkı madde içeren gıdalar, cilde yanlış uygulama sonuçları ve stres hassas cilt yapılarını çoğalttı.

HASSAS CİLDİN YAPISI

Hassas cilt soğuk ve sıcağı sevmez.
Cilde yanlış uygulamalar, cildi daha çok hassaslaştırır.
Acılı yemeklerden, alkol den cilt ani reaksiyon göstererek kızarır.
Güneş ışınları ve terleme cildi tahriş eder, lekelendirir.
Stres cildin renk tonunu değiştirir.
Hassas cilt, bu sayılan olumsuz etkenlere karşı çok çabuk tepki verir, iritasyonlara ve kızarıklara neden olur.

HASSAS CİLDE ZARAR VEREN ETKENLERE KARŞI NASIL ÖNLEM ALABİLİR VE CİLDİN DOĞAL KORUYUCU TABAKASINI KUVVETLENDİREBİLİRİZ

Hassas cilt ayni zamanda kuru cilt yapısına sahiptir. Cildin doğal koruyucu tabakasında nem tutma kabiliyeti azalır, dış etkenlerden çabuk etkilenir kızarıklık oluşur. Cilt rengi matlaşır ve pul, pul soyulmalar görülür.

Yanlış bileşen içerikli bakım ürünleri cilt tarafından uyum sağlamaz çok çabuk tepki verir ve daha çok hassaslaşır.

Bu nedenle hassas cilt bakım ürünlerinin içeriği ve etken maddeleri çok önemlidir.

Cilde uyum sağlayan etken maddeler cildi sakinleştirir, nemlendirir doğal fonksiyonlarını yeniler.

HASSAS CİLDE İYİ GELEN VE UYUM SAĞLAYAN ETKEN MADDELER

Allantoin ve Bisabolol kızarıklıkları yatıştırır antiseptiktir cildi rahatlatır.

Allantoin naturel etken maddedir Buğdayözü yağı, At kestanesinden elde edilir. Sakinleştirici tahriş giderici etkilidir.
Bisabolol papatya yağından kazanılır , kaşıntıları, yanmaları giderir.
Pantenol cildin nem tutma özelliğini geliştirir, tahriş ve kaşıntı giderici özelliği vardır.
Glycerin ( Propan-triöl ) nem yükseltici etkisi vardır.
Arnika ( Arnica montana ) bitki çeşididir, tahriş giderici, antiseptiktir.
Calendula veya Mandelöl ( Badem yağı ) cilde yumuşaklık ve rahatlama sağlar.
Günlük cilt bakımında kullanmanız gereken ürünler doğal, biyolojik olmalıdır.
Alkol, parfüm ve meyve asitleri içerikli bakım ürünlerinden uzak durulmalı, çünkü cilt daha incelir ve hassaslaşır.

Günlük cilt temizliğinde ;
kuru ve hassas cildi, tahriş etmeden yumuşak temizleyen köpük (Calming Clearing Foam) ile temizleyin ve ılık suyla durulanır.

Ardından (Face Tonic) ile cildi nemlendirerek rahatlatılın.

Gün içinde cildi dış etkenlere karşı koruyan (Bisabolol) içerikli etken maddeli ( Silver Face Crem ) nemlendirin


Profesyonel yardım için her zaman uzmanınıza danışın.

Hassas cilt yapısı zor bir cilttir.

Hassas cilt için uygulanması gereken günlük kurallar ;

Hassasiyeti minimum seviyeye indiren doğal ve biyolojik etken maddeler içeren ürünlerle cildinizi rahatlatıp , günlük koruma sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıklı güzellik dolu günler dileği ile

Int. Dipl. Kozmetisyen

Nesrin SÜRER

Avokado maskesi: Özellikle yorgun ve kuru ciltler için, güneşlenmenin ardından uygulanacak ideal bir maske! Bir kahve kaşığı avokado içini ezip iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. Kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürüp15 dakika bekletin. Haftada bir kez uygulayın.
Salatalık maskesi: Sıkıştırıcı ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle yağlıya yakın normal ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden bir kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Ayda sadece iki kez uygulayın.
Yağlı maskeler
Zeytinyağı maskesi: Vitaminsiz kalmış solgun ve kurumuş ciltler için. Bütün yağlı maskeler gibi özellikle kuru ciltlere öneriliyor. İki kahve kaşığı nemlendirici krem üzerine, bir emülsiyon (yarı Sulu ince bir krem) elde edinceye kadar damla damla zeytinyağı katın. Bunu yüzünüzde 20 dakika bırakın. On Gün boyunca günaşırı bu maskeyi uygulayın.
Mısırözü yağı maskesi: Fazlasıyla hassas ve kozmetik ürünlerini kabul etmeyen ciltler içindir. Aynı zeytinyağlı maske gibi hazırlayıp ciltte 15 dakika bekletin. Ayda iki kez uygulayın.
Ayçiçeği yağı maskesi: hastalık aşırı yorgunluk, fazla güneş veya soğuk altında yıpranmış ciltler için. Cildi besler, canlandırır ve rahatlatır. Zeytinyağlı maske gibi hazırlayıp ciltte 15 dakika bekletin. 10 gün süreyle her gün uygulayın.
Bitki maskeleri
Ihlamur maskesi: Canlandırıcı ve rahatlatıcı bu maske yorgun ciltleri kendine getirir ve pırıl pırıl yapar. Büyükçe bir tutam ıhlamuru bir cezvede demleyip soğumaya bırakın. Sonra bir çorba kaşığı demlenmiş ıhlamuru iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayın.
Çay maskesi: Genişlemiş gözenekleri sıkıştırır, cildin rengini canlandırır. Yağlıya yakın normal ciltler içindir. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki kez uygulayın.
Papatya maskesi: Sıkıştırıcı Maddeler içerdiği için özellikle yağlıya yakın normal ciltlerde gözenekleri sıkıştırıp dokuları pürüzsüz kılar. Ihlamur maskesi gibi hazırlayın ve yüzünüzde 20 dakika bırakın. 10 gün boyunca günaşırı uygulayın.
Nane maskesi: Serinletici ve canlandırıcıdır, yorgun cildi kendine getirir, rahatlatıp serinletir. Karma ciltlerle yorgun ciltlere göredir. Ihlamur maskesi gibi hazırlayıp 10 dakika yüzünüzde bırakın. Haftada üç kez uygulayın.