PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göğüslerdeki çatlaklar


ebush
27-09-2013, 07:54
Göğüslerdeki çatlaklar-Göğüste oluşan çatlaklar-Göğüslerdeki çatlaklarKonu çatlaklar olduğunda bir kadını, başka bir kadından daha iyi kimse anlayamaz. Hemen hemen kadınların tümü, vücutlarının çeşitli yerlerinde oluşmuş çatlaklardan şikayetçi. Çatlaklar, ergenlik döneminden başlayarak sık kilo alıp verme veya hamilelik gibi nedenlerle oluşabilir.
Göğüs çatlaklarının gelişeceği bölgede, ilk olarak göğüs bölgesindeki ciltte gerilmeye bağlı kaşıntı ve karıncalanma hisleri duyulur. Ardından da pembe çizgiler belirmeye başlar. Bu dönemde çatlakların gelişmesini önleyici tedbirler almak, bu pembe çizgileri tamamen ortadan kaldırabilir.
Ciltteki gerilme devam ettiği sürece pembe çizgilerin yerleri sertleşmeye, kabarık ve renkleri normal cilde göre biraz daha açık olan çizgilere dönüşmeye başlar. Bu aşamaya gelmiş çatlaklar, klinik tedavi desteği gerektirir. Kabarık çatlaklara müdahale edilmezse ciltteki gerilme etkisinin ortadan kalkmasıyla birlikte kabarıklıkların yerini, renkleri beyaz sedef renginde ve normal cilde göre çökmüş çizgiler almaya başlar. Ardından çatlak bölgelerinde cildin elastikiyetinin kaybolmasına bağlı olarak buruşmalar meydana gelir.

Önlem almak
Çatlaklar, cildin aşırı gerilmeden dolayı yırtılmaya karşı cilte oluşturduğu bantlar. Anlayacağınız bir onarım şekli. Her yaş döneminde olmakla birlikte özellikle cildin gerilmesine neden olacak durumların yaşandığı dönemlerde cildinize özen gösterin. Mutlaka cildin nem kapasitesini artırıcı meyve asitlerinin ve cilde sürülen zenginleştirilmiş C vitaminin çatlakları önleyici etkilerini dikkate almak gerekiyor. Ayrıca cildin kurumasını önleyici vücut nemlendiricilerini, özellikle bol nem sağlayan deniz mercanı içeren nemlendiricileri ve kuruyan cildin esnemesini sağlayan kozmetikleri düzenli olarak kullanmak işe yarar.

Tedavi yöntemleri
Yapılması gereken öncelikli tedavi, çatlak bölgesindeki elastikiyeti geliştirmek. Bunun için fototerapiler, lazer terapiler, metotlu karboksiterapiler, vakum terapiler, yüksek oranlı meyve asitlerinin uygulanması gibi birçok terapi türü genellikle birlikte gerçekleştirilir. Özellikle İngilizlerin geliştirdiği Nlite V lazer tedavisinde tedavi sonuçları çok daha başarılı.
Elastikiyetin artırılmasına yönelik metotlu karboksiterapide önemli olan, gazın milyonlarca küçük baloncuklar halinde dokulara gönderilmesiyle dokularda esnemeyi sağlayacak elastin ve kolajen oluşumunun uyarılması. İşte bu nedenle az sayıda bu özelliği olan karboksiterapi cihazları bu tedavide başarılı olabilir.
Çatlak çizgilerinin hacimlerinin küçültülmesiyse ikinci sırada yapılması gereken işlem. Bunun içinse Nlite V lazer veya mikropeeling denilen yöntemlerle çatlakları oluşturan izlerin hacimleri küçültülür. Daha az orandaysa karboksiterapiler ve vakumterapiler kullanılır.
Çatlakların üzerini örten deforme, ince ve parlak cildinse olabildiğince diri hale getirilmesi son aşamayı oluşturur. Bunun içinse çeşitli elektriksel yöntemler, meyve asitleriyle peelingler ve ileri düzeyde kozmetik ev bakımı uygulamak gerekir.

Müdahale ne zaman olmalı?
Hamilelik ve süt verme dönemleri dışında her zaman, konuyla ilgili bir uzmanın uygun göreceği tedavilerin yapılması mümkün. Uygulamalar bir program ve takvime bağlı olarak kişiye özgü gerçekleştirilmeli. Her tedavinin herkes için uygun olmadığını unutmayın.
Göğüs çatlaklarının oluşma zamanından hemen sonra gerçekleştirilen tedavilerde, sonuçlar daha başarılı olur. Hamilelik ve süt verme dönemindeyse genellikle koruyucu önlemleri almak ve bahsettiğimiz klinik tedavileri ertelemek gerekir.

Peki ya kozmetikler?
Çatlakların tedavisinde kozmetik bakımlar, her ne olursa olsun, tek başına kullanılamaz. Çeşitli kozmetiklerin kullanımı çatlakları örten cildin daha canlı, daha parlak, daha nemli olmasını sağlamaktan öteye gitmez. Ancak bir klinik tedaviyle birlikte kullanılıyorsa klinik tedaviyi, destekleyici kozmetiklerin kullanımıyla kozmetik bakımlar daha faydalı hale getirilebilir. Özellikle yoğun C vitamini içeren kozmetik preparatlar çatlakların oluşmasını geciktirici rol oynayabilir.