PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüzün kuruyup pul pul dökülmesi


ebush
29-09-2013, 08:06
Yüzün kuruyup pul pul dökülmesi-Cildim pul pul dökülüyor-Derinin kuruyup dökülmesiCildinizin kuruyup gözünüzün önünde balık pulu gibi dökülmesi neredeyse herkesin başına gelebilecek olan bir cilt problemi. Bu yazımızda önemli olan fakat pek önemsenmeyen bir cilt hastalığı olan cilt dökülmesi durumlarına karşı alınabilecek önlemlerden, cilt dökülmesine karşı şifalı bitkilerden bahsedeceğiz.

Cilt dökülmesi hastalığına karşı neler yapılmalıdır.

Cilt dökülmesi durumlarında ilk olarak yapmanız gereken, cildinizin üzerindeki ölü hücreleri cildinize zarar vermeden sürterek temizlemektir.

Eğer bu temizleme esnasında sert bir temizleme aracı kullanırsanız cildinizde kalıcı izler meydana gelebilir. Bu nedenle cildinizi ölü hücrelerden arındırmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlar;

Temizlenecek bölgeyi duş ya da küvete girip önce ıslatın bu sayede ölü deriniz yeterince kabaracaktır.

Bu işlem esnasında ölü hücre temizleme ya da soyucu özelliği olan sentetik lif, sünger eldiven kullanın. Çok yumuşak olan lifler ölü deriyi atmanıza yardımcı olmayacaktır.

Cilt soyucu özelliği olan bir temizleme ürününü, süngere life veya eldivenin üzerine serpiştirin. Unutmayın ki bazı temizleyiciler % 25 oranında volkanik taş tozu içerir. Bunlar her ne kadar yağlı cilt için yararlı olsa da, aşırı temizleyici kullanımı yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine neden olabilir. Bu nedenle doğru miktarda(ürün kutusunun üzerinde tavsiye niteliğinde yazan) uygulamak gerekir.

Sünger ya da lif kullanarak dairesel hareketlerle cildinizi ovalayın. Cildinizin boyun, yüz gibi hassas bölümlerini ovalarken nazik olun. (yoksa yüzünüz kıp kırmızı gezersiniz)

Cildinizi daha sonra düzgünce kurulayın.


Soyucu ürünler cildinizi kurutabileceği için devamında cildinizi iyice nemlendirdiğinizden emin olun.

Hafif petrol, lanolin ve mineral yağları içeren nemlendiricileri tercih edin.
Cildinizi aşırı soymayın. Eğer cildiniz az yağlıysa çatlamalara neden olabilir. Cildi çok aşırı derecede sürtme, soyma kılcal damarların zedelenmesine neden olabilir! (yani olayı abartmayalım)