PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kayası çekirdeğinin faydaları


ebush
29-09-2013, 07:13
Kayası çekirdeğinin faydaları-Kayası yağının faydaları-Kayası cekirdeği yağıKayısı Çekirdeği

Anavatanı Çin olan kayısıdan elde edilen kayısı çekirdekleri yüzyılardır beslenme ve ilaç yapımında kullanılmıştır. Kayısı çekirdeklerini besin olarak kullanarak bu çekirdeklerin onlarca yararından faydalanabilirsiniz.

Harward Universitesi’nden araştırmacı Dr. Hu Shiu-ying’e göre kayısı çekirdekleri solunum ve savunma sistemleri için değerli bir destekleyicidir. Food Plants of China (Çin’in Yenilebilir Bitkileri) kitabında belirttiğine göre, kayısı çekirdekleri akciğerler ve diğer solunum sistemleri için faydalıdır. Bu çekirdeklerden yemek bağışıklık sisteminin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Kayısı çekirdekleri bol miktarda B17 vitamini içermektedir. Bu vitamin kanser önleyici olarak olarak bilinmektedir. Günde en az 7-10 kayısı çekirdeği tüketilemesi tavsiye edilmektedir.

Kayısı çekirdeklerinden elde edilen kayısı yağı‘da kozmetik ürünü olarak kullanılabilir. Cildin beslenmesi için önemli bir kaynaktır..


Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları
(Günde 3 çay kaşığı içmek ve sorunlu bölgelere krem gibi yedirip banyo yapmak, faydasını arttıracaktır)

Mantar Enfeksiyonları,
Deride Meydana Gelen Kabarcıklar,
Kızarıklar ve Şişlikler,
Uçuk, Egzama,
Sivilce, Basur,
Sedef Hastalığı,
Çıban,
Açık Yaralar,
Fistül,
Herpes Simplex Virüsü,
Akne ve Diğer Deri Problemlerinde,
Diş Eti Enfeksiyonlarında,
Zatürree (Akciğer İltihaplanmasında),
Kafa Derisi Enfeksiyonlarında,
Koltuk Altı Deodorantı olarak,
Vajinit Hastalıklarda,
Atletik Sıyrıklar ve İncinmelerde,
Boyun Ağrılarında,
Bacak Ülserinde,
Arı Sokmalarında Oluşan Kızarıklıklarda,
Böcek Isırmasında Oluşan Kızarıklıklarda,
Saç Dökülmesinde,
Selülit Tedavisinde kullanılır.

KAYISININ ÇEKİRDEĞİ ÇOK FAYDALIDIR.

Yerli kayısı çeşitlerinin çekirdeklerinin içi tatlı olurken, yabancı ve zerdali formundaki kayısıların çekirdeklerinin içi ise çoğunlukla acı olmaktadır. Kayısı çekirdeklerinin tatlı olanları çerez olarak tüketilmekte iken, acı olanlar kozmetik ve ilaç sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kayısı çekirdeğinin tohumundan ve kabuğundan badem yağı, yemeklik yağ, aroma esansı gibi maddeler elde ediliyor. Kayısı çekirdeği kabuk ve içten meydana geliyor. Meyve toplam ağırlığının %12'sini oluşturan çekirdek içi bileşiminde Glikozit, Amigdalin, Nişasta, Yağ ve benzeri maddeler bulunmaktadır. Çekirdek içi (tohum) alındıktan sonra, geriye kalan kabuk yakacak maddesi olarak kullanılıyor. Her derde deva olan kayısının acı çekirdeğinin de ilaç özelliği var. Avrupa'nın bazı ülkelerinde özellikle İngiltere'de doktorlar şeker hastalarına acı kayısı çekirdeğini bir ilaç gibi reçete ediyorlar.