PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cilt çatlaklarından kurtulanlar


ebush
29-09-2013, 07:26
Cilt çatlaklarından kurtulanlar-Bayır turpu çatlaklardan kurtulanlar-Eldeki çatlaklar için-Ellerde geçmeyen çatlaklar-Bayır turpu nedir
Rendelenen bayır turpu süt ile birlikte pişirilir.

Süzülerek el*de edilen sıvı, bir süre dinlendirilir. Dinlendirilen

bu sıvı banyodan iki saat önce cilde sürülür.

Rendelenen bayır turpu süt ile birlikte pişirilir. Süzülerek el*de edilen sıvı, bir süre dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvı banyodan iki saat önce cilde sürülür.

Soğan suyu, zambak yağı, yumurta sarısı ve bal bir kaba ko*narak karıştırılır. Elde edilen karışım ısıtıldıktan sonra krem hali*ne gelinceye kadar yoğrulur. Tedavi süresince, elde edilen krem*den cildin çatlayan yerlerine sürülür.

Fesleğenin üzerine kaynar su dökülerek demleme yapılır. Sü*zülerek elde edilen sıvıya soğan suyu ilâve edilerek bir süre dinlen*dirilir. Hazırlanan karışım zambak yağı ile karıştırılarak merhem el*de edilir. Hazırlanan bu sıvı merhem günaşırı çatlak cilde sürülür.


Bayır turbu
Tıbbî Özellik ve Faydaları:
Dahilen: Taze kök sap ve kökleri C vitamini eksikliğinde, idrar söktürücü, bronşiyal nezlede, az dozda iştah açıcı, yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırıcı olarak, organizmanın güçlenmesini sağlayıcı, astım tedavisinde, safra kesesi, böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde, faydalıdır, dişeti iltihabım giderir, diş etlerini kuvvetlendirir. Kemik erimelerinde kullanılır.

Kullanılışı: Kökler rendelenir, sabah-akşam birer çorba kaşığı yemekle birlikte yenilir. Veya kökler ince ince doğranır,üzerine şeker serpilir, meydana gelen sudan günde 1-3 çorba kaşığı içilir. İdrar yollarının daralmasında, 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, bir günde yudum yudum içilir. Astımda 1 çorba kaşığı bayır turpu suyu 1 çorba kaşığı balla yenilir, balgamı söktürür, yatmadan evvel yenmelidir.

Astımda rendelenmiş bayır turpu sütle beraber kaynatılıp içilir.Hazımsızlıkta bayır turpu sirkesi günde 2-3 k.aşik içilir. (Bayır turpu sirkesi 5 yemek kaşığı bayır turpu 1 şişe sirke içeri¬sinde 14 gün bekletmekle elde edilir).Safra kesesi taşı, böbrek taş ve kumunu düşürmek için bayır turpu rendelenir meydana gelen su sirke ve balla karıştırılarak günde 10 çay kaşığı içilir.Taze kökten elde edilen su antibiyotik tesirli madde ihtiva eder. Doz aşımı salya bezlerini iltihaplandırır, zehirlenmelere sebep olabilir.

Haricen: Sıraca, ergenlik sivilce ve çıbanlarını gidermek için bir miktar bayır turpu ince bir şekilde doğranır, bir kavanoza doldurulur, üzerine sirke konulur, ağzı sıkıca kapatılır, 12 gün müddetle toprağa gömülür, çıkarıldıktan sonra ezilir ve bir bezden süzülür,elde edilen suya, bal ilave edilir, bununla ergenliklerin üzeri ovuşturulur, çok kısa zamanda ergenliği geçirir.

Bayır turpu suyu ile cilt ovalandığında cilt hastalıklarına faydalı olur. Romatizma, gut, adale ve eklem yerleri ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yerlere konulur. Veya rendelenip lapa halinde sarılır. Bel ve sırt ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yere sarılır, 20 dk bekletilirse faydası görülür.Kol ve dirsek ağrılarında aynı şekilde kullanılır. Diş ağrısında dişe konulur.