PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cilt şapı ne işe yarar


ebush
29-09-2013, 08:30
Cilt şapı ne işe yarar-Cilt şapı nasıl kullanılır-Şap taşı nerelerde kullanılır1 gram şap; 10 gram nar kabuğu, 50 gram bal, 250 gram su ile kaynatılıp sonra elde edilen sıvı ile gargara yapılırsa ağız ve boğaz iltihabına şifa verir.
5 gram şap 20 gram mazı ile birlikte toz yapılarak ağız içindeki yaralara sürülür ve bir çay kaşığı konarak yutulursa ağız içi yaralarının iyileşmesinde yardımcı olur. Ayrıca mazı yoksa 20 gram mazı yerine 5 gram sarısabır kullanılabilir.

Şap sirke ile kaynatılarak gargara yapılırsa yine ağız içi yaraların da fayda sağlanabilir.

Şap sarı kükürt ile toz yapılır kuvvetlice(bir diş fırçası yardımı ile) dişlere sürülürse ağız kokusunu keser ve dişleri kuvvetlendirir.

1 gram şap; 1 adet Hindistan cevizi, 5 gram zencefil, 1 adet yumurta akı ve 5 gram taze kahve ile macun yapılır yutulursa en şiddetli ameli bile keser.
Şap ve uhihindi 6’şar gram alınarak toz haline getirilir, Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa bir pamuğa batırılarak bademciğe sürülürse bademcik iltihabına şifa verir.

10’ar gram şap, sarısabır ve kafur toz yapılır basur önüne konulursa basur kanamasını keser.

Burun kanamalarında şap gülsuyu ve afyon ile birlikte karıştırılarak burna çekilirse kanamayı durdurur.

Şap mazı ve sirke tortusu ile merhem yapılır cilt veremi olan cilde sürülürse fayda sağlanabilir.

6 gram şap 3 adet yumurta ile birlikte merhem yapılarak derilerin çatlak yerlerine sürülürse şifa bulunulabilir.
Çocukların kulak akıntılarını engellemek için şap, safran ve bal karıştırılır ve pamuk yardımı ile kulağa konulursa şifa bulunabilir.