PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bebek yağını yetişkinler kullanabilir mi


ebush
29-09-2013, 07:46
Bebek yağının zararları-Bebek yağının yetişkinlerde kullanımı-Bebek yağını yetişkinler kullanabilir mi-Bebe yağı büyüklerde nasıl kullanılırBebek yağı neden yetişkin cildine uygun değil?


Bebeklere özel geliştirilen bir ürün, yetişkin cildinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamaz. Çünkü yetişkinlerin cildinde, yaş ilerledikçe geçmişe oranla farklı ihtiyaçlar meydana gelir. Bebek yağı, sadece bebekler için özel olarak geliştirilen, ciltteki nem kaybını ve kuruluğu önleyen bir bakım ürünüdür.
Bebek yağı nemlendirici ürün olarak kullanıldığında, yetişkin cildinin ihtiyaçlarını karşılayamaz. Yetişkin cildinin nem dışında, bakıma ve beslenmeye de ihtiyacı vardır. Bu sebeple farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış içeriklere sahip vücut bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Yine bu sebeple bebek yağının duştan sonra bakım ürünü olarak kullanılması da doğru değildir. Sadece nemlendirmek, cilt için yeterli bakımı sağlamaz.
Güneşlenme sonrası kullanıldığında, güneşin cilde kaybettirdiklerini telafi edemez. Güneşlenmenin ardından cildi yeniden nemlendirmek, bakım yapmak, ferahlık ve serinlik hissi vermek için, buna yönelik etken maddeler (aloe vera vb) içeren güneş sonrası bakım ürünleri kullanılmalıdır.


Eskiden yani cahiliye dönemimde tuvalet masamın üzerinde 42 çeşit değişik kozmetik ürün vardı. Her birinin kalbimdeki yeri de ayrı ayrıydı. Bu ürünler içinde en sevdiklerimden biri de bebe yağıydı. Duştan çıktıktan sonra kurulanmadan nemli cildime sürerdim, sonra pamuk gibi yumuşacık olurdum. Hem pratik hem de ucuz! Gerçekten de 7 Lira’ya falan satılırdı ve baya da dayanırdı.

Sonra yaşadığım aydınlanma ile birlikte, bebe yağının aslında petrol türevi olan mineral yağdan yapıldığını, cildi bloke ederek hava almasını engellediğini ve böylece doğal yapısını bozabileceğini öğrendim ve bebe yağı da çöpteki yerini aldı.

Bebek yağı mineral yağdan yapılmıştır. Mineral yağı, bitkisel kaynaklı olmayan ve petrolden elde edilen sentetik bir maddedir ve bedenimize tamamen yabancıdır.
Bu yağların bu kadar popüler olmasının temel nedeni maliyetlerindeki düşüklüktür, mineral yağı çok kolay elde edilen ve çok ama çok ucuz bir üründür.

Mineral yağı, cildimize sürdüğümüzde, cilt üzerini ince bir tabaka olarak kaplar. Bebe yağının emilmesi çok zordur ve bu yüzden, yani emilemediği için yağlı yağlı kalırız ve zannederiz ki cildimiz çok nemlendi. Halbuki gözeneklerimiz tıkanmıştır ve toksinlerin cilt yoluyla atılımı engellenmiştir...

Terleme doğal bir süreçtir, cildimiz terleme yoluyla toksinleri dışarı atar. Ayrıca cildimiz gözenekler yardımıyla hava alır.
Eğer gözeneklerimiz tıkanırsa toksinler bedenimizde daha uzun süre kalacağı gibi nefes de almaz.

Cildimiz uzun bir çabadan sonra bu yağı emdiğinde ise mineral yağı karaciğer tarafından parçalanır ve bağırsaklardan geçer. Şimdi çok ilginç bir iddiayı aşağıya alıyorum:
“Mineral yağı, bağırsaklarda bulunan yağda çözünür vitaminleri absorbe eder yani yutar, emer. Kısacası organik ve sağlıklı beslenip, vitamin destekleri alsanız da, cildinize sürdüğünüz petrol içerikli mineral yağ sayesinde, hepsi boşa gider çünkü bedeniniz bunlardan faydalanamaz..!”

Bu iddia ne kadar doğru bilmiyorum ama cilde yabacı bir madde aldığımıza göre iki kere düşünmek lazım. Hele ki bebe yağını bebeklere sürerken üç kere düşünmek lazım. Bebeklerimizi mümkün olduğunca kimyasal ürünlerden korumak için çok titiz davranmalıyız. İçinde “bebe” geçen şeyleri güvenle kullanacağınızı düşünmeyin ve üzerini okuyun diyerek bir başka araştırmamda buluşmak üzere diyorum.