PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20 yaş cilt bakımı


ebush
29-09-2013, 09:08
20 yaş cilt bakımı-20 li yaşlar için göz kremi-20 li yaşlarda göz çevresi bakımı-20 li yaşlar için kırışıklık kremi


20 yaş: önceden davranmak

beslenme
son zamanların modasına uyup, fast-food mu besleniyorsunuz ? bu taktirde az sebze ve meyve tüketiyor, su veya süt yerine gazlı içecekler içiyorsunuz demektir. alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor, çünkü hoş bir cilt önce tabakta başlar.

20'li yaşlarda vücudun en fazla demir ve kalsiyuma gereksinimi vardır. ama genç kadınlar bunları pek tüketmezler. demir eksikliği kanda hemoglobin azalmasına ve hücrelere yeterli oksijen taşınamamasına sebep olur. bu da enerji azalması, enfeksiyonlara karşı direnç düşüklüğü ve ciltte kötüye gidişle kendini gösterir. böyle bir duruma sebebiyet vermemek için demir bakımından zengin yiyecekler tercih edin: et, bazı deniz ürünleri, sebzelerin yaprakları ve baklagiller gibi.

kalsiyum ise kemik gelişimine yardımcıdır. 20-30 yaş arası kemik yoğunluğunu artırmak mühimdir. kalsiyumun belli başlı kaynakları, süt, baklagiller, yeşil sebzeler ve cevizdir. bundan başka, vücutta var olan kalsiyumu azaltacak, alkol, sigara ve kahveden kaçınılmalıdır.

protein, kas, cilt ve saç dokularının iyi kalitede olması ve antikor üretimi için lazımdır. bundan başka enerji için vücuda süper bir yakıttır. protein için, et, yumurta, süt ürünleri, soya, baklagiller, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği tüketin.
yemek aralarında, kalsiyum ve protein açısından pratik yiyecekler tercih edin. örneğin, ufak kutularda yoğurt yiyebilirsiniz.

ve... sigara, sigara, sigara. kanser riskini bir tarafa bırakırsak, nikotinin cildin erken yaşlanması üstünde yıkıcı tesirleri vardır. gözenekleri tıkar, cilt rengini soluklaştırır, cildi nemsizleştirir, sigara içerken yapılan hareketler göz etrafında kaz ayaklarına ve dudak etrafında kırışıklıklara sebep olur. şayet yine de sigaradan bir türlü vazgeçemiyorsanız günde en az 30 mg c vitamini almaya çalışın: bir portakal yiyin, 70 mg c vitamini içerir.

bakım
yüz bakımı
sağlıklı bir cilt için bakım 3 aşamadır: temizlik, nemlendirme ve arındırma.
cildinizi sabah ve akşam kesinlikle temizlemeniz gerekmektedir. sabunsuz temizleyiciler tercih edin. cildinizi iyice durulayıp, kuruladıktan sonra alkolsüz bir tonik uygulayın. tonik, gözeneklerinizi sıkılaştıracak, cildinizin ph dengesini düzenleyecek ve temizleyici ürünün artıklarını alacaktır. temizleme işleminden sonra cildinize gereksinimi olan nemi vermek için cilt tipinize ideal nemlendirici bir ürün uygulayın.
cildiniz yağlıysa haftada 1 kez, kuru ise 2 kez arındırıcı bakım uygulayın. böylece hem cildinizi ölü hücrelerden temizlemiş hem de siyah nokta oluşmasını engellemiş olursunuz.

25 yaşından sonra göz çevrenizde belirmeye başlayan ince çizgilerin silikleşmesi ve derinleşmemesi için bir göz çevresi kremi kullanmanız yerinde olacaktır. bundan başka çok yorgun olduğunuz zamanlarda canlandırıcı bir serumla mini bir kür de uygulama yapabilirsiniz.

cildiniz yaşınız gereği hoş ve pırıl pırıl. şanslısınız ama bunu devam ettirmek için dış etkenlerden bilhassa de güneşten cildinizi kesinlikle koruyun; sokağa çıkarken güneş koruma faktörlü bir krem kullanmayı alışkanlık hale getirin... kışın bile! hiç aklınızdan çıkarmayın, güneş ışınları cilt yaşlanmasından % 70 sorumludur.

vücut bakımı
banyo veya duşta sabunlanmadan önce dirsek, diz ve topuklarınızı doğal bir sünger veya banyo eldiveni ile sürtün. böylece bu bölgelerinizde pürtükler oluşmasını engellemiş olursunuz. haftada 1 kez de vücudunuzu ölü hücrelerden arındırın.

banyo veya duştan sonra bütün vücudunuzu nemlendirin. cildiniz yağlı veya normal ise losyon veya süt; kuru veya nemsiz ise krem tercih edin. bu yaşlarda bakımınıza verdiğiniz önemin ileride pek çok yararını göreceksiniz.

makyaj
altın kural: doğal olun. cildinizi kat kat ürünle doldurmayın. sizin yaşınızda yüzünüzün yalnızca bazı bölgelerini vurgulayıcı makyaj yapmanız yeterli: gözler veya dudaklar.
nötr renkler tercih edin: pembemsi bej, hafif bir kahve tonu, uçuk pembe gibi. parlak ve yoğun renkleri daha çok gece çıkarken kullanın.

bu yaşlarda fondöten kullanmanız gerekmez. toz pudra ile cilt renginizi eşitleyebilir ve parlamayı engelleyebilirsiniz. ama illa ki kullanmak diliyorsanız, o vakit kompakt bir fondöten tercih edin ve nemli bir sünger yardımıyla yalnızca yüz konturuna ve burnunuza uygulayın. bir diğer uygulayabileceğiniz yöntem ise, nemlendiricinizin içerisine bir miktar fondöten karıştırıp sürmektir. böylece yaşınıza ideal ve olabildiğince doğal bir görünüm elde edersiniz. yanaklarınıza hafifçe dokunduracağınız pembe bir allıkla ten makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
dudaklarınıza ise açık renk bir ruju ince bir kat olarak sürün, üstüne bir kat da parlatıcı uygulayın.

kaşlarınızı fazla almayın. bilin ki yaşınız ilerledikçe zaten azalacaklar. bir öneri: bir estetisyene danışarak kaşlarınızın doğal hattını belirleyin ve kaşlarınızı alırken bu hatta sadık kalın.