PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güvelerden kurtulma yolları


ebush
01-10-2013, 08:10
Güvelerden kurtulma yolları-Güveden kurtulmanın doğal yolları-Güveden kurtulmak için bıtkisel yollarGüve havada uçuşan küçük yapılı bir hayvan olup kanatlı bir böcektir. Evlerimizde tahıllarımız da olmak üzere birçok ortamda bulabiliriz. Boy olarak küçük ve genellikle 5 - 10 mm kadar boyları olan güveler yapı olarak kelebeğe benzer. Kelebek ile güve arasında ayırt edici bazı konular vardır kelebekte kanatlar canlı renkli ve düzdür. Güvede ise kanatlar daha soluk renklidir ve üzeri tüylüdür. Güvenin antenleri kalın haldedir ve üzeri tırtıllıdır. Kelebeklerde ise antenler daha ince ve düzdür.

Beslenmesi sadece bulunduğu ortamdaki maddelere bağlı olarak değişir. Beslenmesinde kesinlikle insan ve hayvan kanı kullanmazlar. Bu bakımdan güveler asla insanı ısırmaz ve insana saldırmazlar. Güvelerde korunmak için bir radar sistemi mevcuttur. Bu radar sistemi saniyenin binde biri kadar hızlı çalışan bir sistemle çalışır. Gece beslenen yarasalar avlandıklarında özellikle bu böcekler ile beslenirler. Güve kendini korumak için bu radar sistemini kullanır.

Işığa karşı çok hassastır bu bakımdan genellikle gece aktif olup beslenir. Kelebekler beslenmesini gece yapmazlar beslenmesinde genellikle gündüz yaparlar. Bu bakımdan kelebek ve güveyi ayırt etmek daha kolay olur.

Güve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı isimler ile anılır.

Bazı güve çeşitleri şunlardır:

1 - TAHIL GÜVESİ

Bu güve çeşidi özellikle tahıllarda bulunduğu için ve tahıllardan beslendiği için bu isimle anılırlar. Tahıl tanesinin iç kısımlarını kemirerek sadece dış kabuğu kalacak şekilde bırakırlar. Güveyi hem ekin tarlalarında ve hem de tahıl ambarlarında görebilmekteyiz. Bu güve çeşidi insanların besinlerini tükettiği için çok zararlı bir haşeredir. Tahıl güvesi çok çabuk üreyen haşeredir. Bitkilerin ve tahılların tanesi üzerine yumurta bırakarak çoğalırlar. Tahıl ambarlarına tahıl üzerindeki yumurtalar ile güve bulaşması olur. Yumurtalar belli bir sıcaklık ortamında yumurtadan çıkar ve hızla büyür.

2 - HALI GÜVESİ

Halı güvesi özelikle evlerimizde halılarımızı , evdeki giysilerimizi kemiren bir böcek türüdür. Halı güvesi evdeki eşyalarımızı, kürk, kıldan ve tüyden yapılma eşyaları, kumaş çeşitlerini, ipekli elbiseleri, mobilya örtülerini, deri koltuk ve elbiselerimizi kemirerek onlara zarar verirler. Bu güveler yumurtasını evlerde kullanılmayan elbiselerin yaka altlarına, köşe ve kuytu bölgelerine, elbise bacak altlarına ve koltuk altlarına yumurtasını bırakır.

Güve yumurta bırakırken yumurtasını bir koza içine sararak bırakır. Açlığa ve susuzluğa uzun zaman dayanabilir. Erişkin bir güve aç kaldığı zaman kendisine bir koza örerek içine girer ve uzun müddet buradan çıkmadan kalabilir. Bu güve çeşidi aynı zamanda mobilya güvesi, kürk güvesi, elbise güvesi gibi farklı isimler ile anılırlar.

3 - DERİ GÜVESİ

Deri güvesi özellikle evlerdeki ve fabrikalardaki derileri kemirerek beslenirler. Bu güveler evde deriden oluşan ne olursa olsun kemirirler. Deri güveleri deri fabrikaları ve deri malzemeleri satan mağazalarında sıkça görülen haşerelerdir.

4 - ODUN GÜVESİ

Bu güve çeşitleri ise tamamen odunsu maddelerle beslenirler. Odun güvesi ahşap ve tahtadan yapılan eşyalarımıza kemirerek zarar verir. Güve çeşitleri kesinlikle insanı sokmak ve ısırmak gibi zararları yoktur. Fakat tamamen kullandığı eşyalara zarar vererek etkili olurlar. Bu güve çeşidinden hariç daha birçok güve çeşidi olup insanlara zarar verir.

GÜVELERDE ÜREMEK VE ÇOĞALMAK

Güvelerde üreme diğer hayvanlarda olduğu gibi iki eşeylidir hem erkek hem de dişi güveye ihtiyaç vardır. Güve beslenmesine ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak yılda 1 ile 5 defa kadar ürer. Yumurtadan yaklaşık 6 - 10 günde çıkar ve larvalaşır. Havalar çok soğuk olduğunda bu süreç 1 ay kadar uzayabilir. Larvalar ergin güve olması 1 - 1,5 ay kadar zaman içinde olur.

GÜVE İLACI

Güve bulunan ortama ve güvenin çeşidine bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır. Güve ilaçları alınırken ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalı ve kullanan firma mutlaka yasal olmalıdır.

GÜVE İLAÇLAMASI

Güve ilaçlaması güvenin türüne ve bulunduğu ortama bağlı olarak değişir. Güveler çabuk ürediği için ve mutlaka en kısa zaman içinde ilaçlanmalı. Güve ilaçlanması buğday ambarlarında ise farklı ilaçlar kullanılır. Güve eğer ekin ve tarlada ise püskürtme ilaçlar kullanılır. Ev ve halı güvelerinde ise daha farklı ilaçlar kullanılır. Güve ilaçlaması yaptıracaksanız mutlaka bize ulaşın size haşere ile ilgili her konuda 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz. Güve ilaçlaması güvenle ve titizlikle yapılmalıdır.