PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Salatalık Maskesinin Faydaları


Я
11-10-2013, 10:38
Salatalıkla yapılan maskeler - Salatalık maskesi ne işe yarar - Salatalık maskesi nasıl yapılır

Bu konumuzda size salatalık maskesinden ve faydalarından bahsetmek istiyorum. Öncelikli olarak salatalık bitkisini anlatmakla başlayalım.

Salatalık, kabakgiller familyasından bir bikti türüdür. İlk defa Kuzey Hindistan' da yetiştirildiği düşünülen salatalık bitkisinin ekimi çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır. Besin değeri düşük bir sebze olan salatalık en çok salatalarda ve salata turşusu yapılarak değerlendirilir. Ayrıca salatalık tohumlarından kurt düşürücü olarak ve bazik özellikteki özsuyu çeşitli kozmetik ürünlerde yararlanılır.

http://www.yaban.gen.tr/wp-content/uploads/2012/12/yaban-gen-tr-salatal%C4%B1k-h%C4%B1yar-2-1024x768.jpg

Salatalığın Besin Değeri

100 gr. taze hıyarın içerdiği besin değerleri şunlardır: 15 kalori; 0,9 gr. protein; 3,4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr. yağ; 0,5 gr. lif; 27 mgr. fosfor; 25 mgr. kalsiyum; 1.1 mgr. demir; 6 mgr. sodyum; 160 mgr. potasyum; 11 mgr. magnezyum; 250 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 0,2 mgr. B3 vitamini; 0,042 mgr. B6 vitamini; 67 mcgr. folik asit ve 11 mgr. C vitamini.

Salatalık Maskeleri

Yağlı cilt için salatalık maskesi

Soyulmuş salatalıktan kesilen 5 kalın dilim mikserde püre haline getirilir, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısı iyice çırpılır ve hepsi mikserde iyice karıştırılır. Yüze ve boyuna uygulanarak, 45 dakika etkilemeye bırakılır.

Cilt lekeleri için salatalık maskesi

Buzdolabında kalmaktan dolayı sararmış olan bir salatalığı ikiye bölüp lekeler ovulur lekelerin ne kadar açıldığını göreceksiniz. Bunu her gün ya da haftada 3 gün yapabilirsiniz.

Kırışıklık önleyici salatalık maskesi


- Yarım salatalığı rendeleyin ve suyunu sıkın.
- Elde ettiğiniz bu suyu, bir tatlı kaşığı badem yağı ve bir çorba kaşığı sütle karıştırın.
- Bu karışımla, her gün sabah-akşam göz çevrenize masaj uygulayın.

Kullanmadığınız zamanlarda mutlaka serin bir yerde muhafaza etmeniz gereken bu karışım, ciltte oluşan ve fazla derin olmayan ilk kırışıklıklarla mücadelede birebirdir.

Salatalık maskesi

Sıkıştırıcı ve ferahlatıcıdır. Yağlıya yakın ciltler için idealdir. Salatalığın çekirdeksiz bölümünden 1 kahve kaşığı alıp ezdikten sonra, 2 kahve kaşığı nemlendiriciyle karıştırın. 10 dakika yüzünüzde bekletin. Bu maskeyi ayda sadece 2 kez uygulayın.