PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elma nerede yetişir faydaları


ebush
05-03-2014, 05:12
Elma nerede yetişir faydaları - Elma nerede yetişir ?
Gülgillerden çiçekleri pembe, oldukça yüksek bir ağacın meyvesidir.

Meyvesi (elma); çoğu yumruktan küçük ve yuvarlak, kabuğu parlak ve sert, kırmızıdan yeşile kadar türlü renktedir. Çekirdekleri ufaktır. Dokusu gevşektir. Kokusu hoş, tadı mayhoş veya tatlıdır. Amasya, Gümüşhane, Niğde ve Ferik gibi birçok çeşidi vardır.

Faydaları

Elma her şeyden önce doğal bir ağız temizleyicisi’dir. Yemek yedikten sonra elma tüketen bir kişinin dişini fırçalamasına gerek yoktur. Tıpkı misvak gibi Elma’da doğal bir temizleyici görevindedir. Elma cilde doğal bir güzellik kazandırır. Bu bilgi halk arasında yaygın olarak bilinir ve hatta ‘elma güzeli’ diye bir tabir de ortaya çıkmıştır. Öte yandan içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Özellikle Akciğer kanseri riskini ciddi oranda azalttığı bilinmekte olup; prostat kanserini de önleyebilmektedir. Bir çok meyve de olduğu gibi, elmada da C ve A vitamini oldukça yüksektir. Elmanın soyularak yenilmesi yanlıştır. Uzmanlar Elma’nın kabuğu ile yenilmesini önermektedir. Kabuğunda bulunan bazı kimyasallar sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ancak ishal hastalığı halinde soyularak yenilmelidir.

Elmanın diğer bir özelliği ise sert olmasıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukların diş gelişimi için önemlidir. Genellikle diş gelişimi için havuç yenir ancak; elma da oldukça etkilidir. Sağlığınız için her gün bir elma tüketmeye özen gösteriniz.