PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam hakkında kısa bilgi


elif
08-09-2014, 04:02
Cam hakkında kısa bilgi -Cam hakkında bilgi -Cam hakkında kısa bilgi vikipedi -Cam hakkında bilgi vikipedi

Cam, maddenin sıvı ile katı arasındaki özgün bir halidir. Silis (kum) atomları, araya giren kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum atomları ile birlikte düzensiz bir tarzda birleşir. Şaşılacak şey, bu düzensizlik sonucunda saydam, bozulmaz ve oldukça dayanıklı (çatlama hariç, çatlak hemen yayılır) bir madde ortaya çıkar. Paslanmadığı, su geçirmediği ve saydam olduğu için de akla gelebilen hemen her alanda kullanılır.

Camın Yapısı

Camın hammaddesi silisyum oksit (silis) ile diğer bazı metal oksitleridir. Silisyum oksit oranı yüzde 40 ile 80 arasında değişir. Sözgelimi bayağı cam yüzde 75 silisyum oksit (kum), yüzde 15 sodyum oksit (soda), yüzde 8 kalsiyum oksit (kireç) ve yüzde 2 alüminyum oksit karışımıdır. Soda yerine potas (potasyum oksit) katılırsa cam daha dayanıklı olur ve kolay erimez. Bu çeşit camlardan lamba, ayna, vitrin v.b. yapilır.

Potasla birlikte kurşun oksit de katılırsa kristal cam elde edilir. Bundan prizma, mercek ve değerli cam eşya yapılır. Cama yüzde 80 silis, yüzde 12 borik asit katılırsa payreks camı denen ateşe dayanıklı cam elde edilir. Bundan da laboratuvar ve mutfak eşyası yapımında faydalanılır.

Renkli cam elde etmek için camın bileşimine az miktarda demirli, bakirli, kobalth v.b. bileşikler katılır. Buzlu cam için de cam hamuruna kemik külü gibi saydamlığı giderici maddeler eklenir.