PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ergenlik Sivilceleri ve Tedavisi İçin 10 Öneri


Bkmlyz
01-01-2009, 10:29
Ergenlik Sivilceleri ve Tedavisi İçin 10 Öneri


1
şap ve narkabugunu sirkeli suda kaynatip bu su ile sivilceleri silmek yararlidir.
2
adaçayi losyonu: 3 yemek kaşigi ince kiyilmiş bitki, 100 ml kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür ve sogumaya birakilir. daha sonra, 20 ml 70 derecelik etil alkol eklenir ve çalkalanir. agzi kapali bir şişede saklanir ve her kullanimdan önce çalkalanir. losyonla nemlendirilen bir pamukla yüz her gün temizlenir.
3
bal losyonu: 100 ml ari su isitilir, içinde 1 yemek kaşigi çiçek bali eritilir, 15 ml limon suyu eklenir ve iyice çalkalanir. her kullanimdan önce çalkalanmalidir. losyonla nemlendirilen pamukla yüz her gün temizlenir.
4
içine biraz boraks(bor minerali) eklenen sicak suyla, günde 2 kere yüzün yikanmasi gerekir. daha sonra, hafif bir nemlendirici kullanilir. böylece, yag beze yollari temizlenmiş olur.
5
karişik bitki losyonu: mayis papatyasi, binbirdelikotu (sari kantaron) ve atkuyrugu eşit karişimindan ince kiyilmiş 3-4 yemek kaşigi dolusu, 200 ml ari su ve 40 ml 7o derecelik etil alkolle kariştirilarak, gece boyunca bekletilir. ertesi gün süzülür. 50 ml gülsuyu ve 15 ml limon suyu eklendikten sonra, iyice çalkalanir. agzi kapali bir şişede saklanir ve her kullanimdan önce çalkalanir. losyonla nemlendirilen pamukla yüz her gün temizlenir.
6
limon-süt-bal losyonu: 100 ml yagsiz süt, 1 yemek kaşigi çiçek bali, birbirine karişana kadar çalkalanir. siviyla islatilan bir bez parçasiyla, yüz, boyun ve dekolte iyice temizlenir. bir süre etkilenmeye birakildiktan sonra, bol ilik suyla yikanir.
7
maydanoz losyonu: 3 yemek kaşigi dolusu ince kiyilmiş maydanoz ve 100 ml 70 derecelik etil alkol, 2 hafta boyunca agzi kapali kavanozda bekletildikten sonra süzülür ve 300 ml ari suyla çogaltilir. losyonla nemlendirilen bir pamukla yüz her gün temizlenir.
8
mayis papatyasi-ceviz yapragi losyonu: 1 avuç dolusu ince kiyilmiş ceviz yapragi, 200 ml ari suda 10-15 dakika boyunca hafif isida kaynatilir ve süzülür. 1 avuç papatya, 100 ml kaynar ari suyla haşlanir, 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve ceviz yapragi suyuyla kariştirilir. soguduktan sonra, 50 ml gülsuyu eklenir ve iyice çalkalanir. her gün, losyonla nemlendirilen pamukla yüz temizlenir.
9
pek çok deri rahatsizligi, bagirsaklarin iyi çalişmamasindan kaynaklanir. zaman zaman bagirsaklari temizlemek yararli olabilir. yagli makyaj malzemesi kullanilmamali, yüz her akşam özenle temizlenmelidir. biyotin(h vitamini), deri için en önemli vitamindir. biyotin içerikli besinler, soya, ceviz, tavuk, pirinç ve bugday ürünleridir. ama öncelikle, yumurta sarisi ve karaciger, bu önemli maddeyi yogun miktarda içerir. ayrica, deriyi temizlemek için, binbirdelikotu (sari kantaron), mayis papatyasi, adaçayi, kekik, isirgan otu, atkuyrugu ve ihlamur çaylari da kullanilabilir.
10
yogurt maskesi: yüze, kalin bir tabaka oluşturacak biçimde, yogurt maskesi yapilir. kuruyana kadar beklendikten sonra, yagi alinmamiş ilik sütle temizlenir ve 2-3 dakika sonra yüz soguk suyla yikanir.