PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Samsun Yöresi FOLKROLİK DEĞERLER


CooLKadin
24-01-2009, 10:33
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image001.jpg
Halkoyunları Ekibi

Folklor:

İlde ilk göze çarpan özellik folklorik zenginliktir. Coğrafi konumu bakımından bir çok göçe uğrayan Samsun pek çok kültürü, gelenek ve göreneği bir araya getirir. İlçe düğünleri de bu geleneklerle doludur. Kına gecesi, kız alma, damat çıkarma vb. Kına gecesinde maniler söylenerek geline ve damada kınalar yakılır. Bu manilerden en yaygın olanı:
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image002.jpg
Yöresel Giysi

Tuz kabını tuzsuz koyan

Anasını kızsız koyan

Yuvasını ıssız koyan

Gelinim hatunum kınan kutlu olsun

Vardığın yerde dilin tatlı olsun.
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image003.jpg

El Dokumaları

Samsun halkı; yerli halk, nüfus değişimiyle Yunanistan, Bulgaristan ve Yugoslavya'dan gelenler, Kafkasya'dan Kırım'dan göçenler, Doğu Karadeniz'den ve Anadolu'nun çeşitli illerinden gelip yerleşenlerden oluşmuştur. Bu nedenle bütün bu insanların getirmiş olduğu birikimleri Samsun'da rengarenk bir kültür mozayiğini oluşturmuştur.
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image004.jpg
Samsun Giysileri

Kadınların tepelekli, göynekli, uç etekli, şalvarlı, önlüklü ve topuklu iskarpinli kıyafetleri; erkeklerin ise gömlekli, yelekli, köstekli, İngiliz külotu şeklindeki pantolonlu geleneksel kıyafetleri artık sandıklarda korunmakta ancak özel günlerde giyilmektedir.
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image005.jpg
Halk oyunları ise davul, zurna, saz ve darbuka, el davulu, akordiyon eşliğinde oynananlar olmak üzere çok çeşitlidir.
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image006.jpg
Samsun Evi

Yöresel Yemekler:

Samsun mutfağında ise; en başı keşkek ve tirit çekmektedir. Karalahana, yoğurtlu ve mısır çorbasının yanında; Yazı pancarı, Kocakarı Gerdanı tatlısı da meşhurdur. Köylerde yöreye has ekmekler de çıkmaktadır. Samsun pidesinin ünü ise tüm dünyaya yayılmıştır.
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image007.jpg
Samsun Yemekleri

Samsun'un kültüründeki çeşitlilik aynı şekilde yemeklerine de yansımıştır. Mısır, lahana, fasulye, pancar gibi sebzelerin pirinç, et, buğdayla birlikte pişirildiği sebze yemekleri, kaz, tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarından yapılan yemekler ve hamur işleri ağırlıktadır. Düğünlerde ise yaygın olarak keşkek ve yahni yapılmaktadır.

Samsun'un en meşhur yemeği türkülere de konu olmuş 'tirit'tir. Tirit; kaz eti, bulgur pilavı ve evde açılıp yağlı tavuk suyuna batırılmış yufkanın birlikte yendiği oldukça lezzetli ve ilginç bir yöresel yemeğimizdir. Çakallı Menemenini ve Balkaymak Dondurmasını özellikle tatmanızı öneririz. En ilginç yemeklerinden birisi de Pazar sabahları kahvaltıda yenilen pidesidir. Bu pide unu dünyaya yayılmış Samsun Pidesidir.http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image008.jpg
http://www.samsun.pol.tr/samsun/samsun_ilimiz/ilceler/kulturel_yapi/image009.jpg
Efsanevi Amazon Kadınları

Samsun'un Terme ilçesinde yaşadıkları söylenen efsanevi savaşçı Amazon kadınları meşhurdur. Amazon kadınlarının hayatını canlandıran Zeyna isimli dizi TV'de yayınlanmaktadır.